PDA

View Full Version : Catalina- pasi in fotografie

ACatalina
25-01-2010, 07:42 PM
Hello,
Vreau ca fotografia sa fie mai mult decat un hobby pt mine, asa ca va rog sa ma criticati aspru :)
Postez cateva imagini mai bunicele ..

ACatalina
26-01-2010, 09:41 PM
P.S Ma puteti critica si pt greseala din postare ( de la oboseala si graba mi se trage :D). Am tot cautat un buton de EDIT/DELETE pt a remedia greseala, dar fara fara rezultat :( (oare prima postare nu se poate modifica ?)

FiveseveN
26-01-2010, 09:55 PM
Nu conteaza, se intelege ce-ai vrut sa spui. Dar apropos de asta, ce exact inseamna "mai mult decat un hobby"? O platforma pentru expresia "sensibilitatii artistice" sau o profesiune? Sau poate ambele, cum multi am dori?
Presupun ca pregatire formala in domeniu nu ai, dar explorarile individuale in ce au constat?

spargluna
27-01-2010, 06:50 AM
Salut Catalina.

Am inteles cu ce ai inceput, si n'o sa critic, dar imi permit sa te sfatuiesc sa fotografiezi exclusiv lucrurile care ti se par extrem de interesante. De fiecare data cand iti vine sa declansezi, gandeste'te bine de 2 ori, si daca ti se pare ca "nu merita", gaseste ceva cu'adevarat interesant.
E un exercitiu bun.

Vali
27-01-2010, 11:04 AM
sunt departe de a fi un bun fotograf...
cei cu adevarat talentati sunt putini, iar ceilalti trebuie sa faca scoala pentru a invata cate ceva [in orice domeniu, nu doar in fotografie]
si intr-u cat nu am o scoala de specialitate pe parte de fotografie, o sa iti spun ca atunci cand vreau sa fac o poza cu ceva pretentii artistice, imi vin in minte putinele reguli de bun simtz din experienta pe care o cunosc...incearca sa pastrezi orizontalitate la linia de orizont
spargluna zice bine ce zice....un pescar ti-ar spune ca pentru a prinde un peste mare, ar fi cazul sa lansezi de foarte multe ori....ca sa faci o poza buna iti trebuie sa te deplasezi mult :)

Vicarious
01-02-2010, 05:36 AM
La prima focusul e dus...
La a doua nu erai departe, dar orizontul este inclinat, iar taierea barcii nu a fost o decizie buna pentru compozitia fotografiei
A treia este cam lipsita de sare si piper... Probabil ca o compozitie mai curajoasa ar fi fost de preferat, un alt unghi...
A patra sufera de lipsa de detalii (focus gresit) si de rosul spart.
A cincea este cea mai reusita. O compozitie aproape perfecta cu gardul intr-o diagonala, conducand privirea spre vila plasata la o treime pe verticala. Totusi mi-as fi dorit mai mult cer, ca orizontul si vila sa nu fie in centru. Un camp de profunzime mai adanc ar fi ajutat. Inchide diafragma cat mai mult pentru un dof lung.

ACatalina
12-02-2010, 07:19 PM
@FiveseveN : de 1 an am inceput sa-mi iau camera foto la plimbare,iar explorarile individuale s-au rezumat la imortalizarea locurilor pe care le-am vizitat (nu foarte multe, dar dragute). De o sapt sunt la un curs foto pt incepatori si sper ca pozele ce vor urma cursului sa fie mult mai corecte din pct de vedere tehnic si compozitional
@spargluna: fiecare imagine postata are pt mine o anumita poveste si poate ca acesta este si motivul pt care tin la ele :D ; nu pastrez imaginile care nu-mi "soptesc" nimic
@Vali, Vicarious :
- la imaginea cu barca , unghiul de fotografiere nu mi-a permis o incadrare mai buna si am considerat ca acea particica din barca merita taiata deoarece se afla langa un debarcader (am atasat o poza cu debarcaderul de pe care a fost realizata imaginea 2)
-la "Mac" mi-a placut f mult imperfectiunea sa, chair dc nu am reusit un focus corect (din pacate :( )

Multumesc pt comentarii !

ACatalina
12-02-2010, 07:34 PM
printre primele incercari pt fotografia de noapte...

FiveseveN
12-02-2010, 07:48 PM
Era o vorba:

Pictura este arta includerii, pe cand fotografia este arta excluderii. Incercarea de a "baga" totul intr-o fotografie este o cale sigura spre esec. Orice care nu contribuie la punerea in valoare a subiectului, distrage atentia.

O astel de problema evidenta sunt crengile din ultimul cadru. Cand faci "click" trebuie sa fii constienta de tot ce vede obiectivul, nu doar ce te intereseaza pe tine.