PDA

View Full Version : Mini-workshop Photo Beginners

FiveseveN
12-02-2010, 08:12 PM
M-am tot gandit ca e mai util sa incercam un demers sistematic si coordonat decat sa vorbim despre aceleasi probleme cu fiecare.
Proiecte de genul asta tot exista si daca tin bine minte au mai fost si pe-aici, deci nu-i nimic nou. Voi incerca insa prin natura temelor sa abordez problematica specifica acestei sectiuni, mai precis sa se dezvolte atat capacitatea tehnica cat si conceptuala a participantilor.

Metodologia e simpla: eu (si cine mai doreste sa propuna) dau o tema iar voi faceti lucrari in conformitate. Lucrarile vor fi postate si discutate in thread-ul fiecarei teme. De exemplu prima tema o gasiti aici (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=20925).
Inca nu stiu sigur care e perioada optima, ma gandesc la 2 sau 4 saptamani. Presupun ca depinde si de tema dar in primul rand de cati si cat de activi sunt participantii. Oricum n-are rost sa ne preocupam de formalitati, esenta e sa existe un mediu cooperativ-competitional si sa se deprinda lucrul dupa tema. Desigur oricine e liber sa participe atata timp cat o tema e deschisa.

Responsabilitatile participantilor:
- sa inteleaga tema: e treaba voastra cum si cat de bine va documentati
- sa elaboreze un concept in conformitate cu tema
- sa implementeze conceptul prin intermediul tehnicii fotografice (si evident, sa prezinte lucrarea)

In acest thread se pot discuta eventuale neclaritati si probleme logistice legate de "workshop".

cristiansergiu
02-12-2010, 08:37 PM
costa ceva?

FiveseveN
02-12-2010, 08:53 PM
Sigur că nu, totul se desfășoară aici, pe forum.
Și acum că a venit zăpada din nou a redevenit relevantă tema :))