PDA

View Full Version : job in domeniu 3d

gabi_hantig
27-02-2010, 11:23 PM
Buna tuturor.Am tot cautat pe o gramada de site uri..etc UN JOB..nu e de gasit fratee...Si sunt de multa vreme in cautarea unui job.Am nevoie sa imi consum timpul cumva.Sunt dispus la lucrez mai mult de 3 ore pe zi chair 10 cand sunt liber.
Mai mult as opta sa modelez masini,cladiri etc.Dar accept orice.
2 Folosesc 3ds max 9 si 2009 ,Vray,Bunkspeed,Photoshop si desen de mana.
Portofolii :www.gabihantig.carbonmade.com
gabihantig.devianart.com
pe ambele site uri am chestii diferite..aproape.
Cine ma poate ajuta de pe forum...sau sa ma ,,adopte,, sa il ajut ..;):lol:ar fi super.
daca am gresit locul postului scuze domn admin:P:suicide:

FiveseveN
28-02-2010, 06:45 AM
Am nevoie sa imi consum timpul cumva
Invata. Cat mai ai timp.

gabi_hantig
28-02-2010, 10:27 AM
da,in fiecare zi modelez diferite obiecze..mai simple sau mai dificile dar nu le postez pe forum ca mi-e lene:P

SHAKA
28-02-2010, 10:58 AM
Momentan ai un "portfolio" plin de masini, unele mai putin sau mai mult reusite. Nu cred ca ai suficienta experienta, sau daca ai, nu ai aratat-o. Pt modelat concepte si "avioane" din NFS, nu te angajeaza nimeni.

SHAKA
01-03-2010, 09:38 AM
Dude,...WTF ,acum am realizat. Tu ai 14 ani. :))))))))))))) Parintii tai se uitau la Independence Day cand te-au conceput (In capul meu un film relativ recent).....chill, unde te grabesti. Ai o viata de stres, facturi, deadlineuri, si clienti idioti, inaintea ta.

Joaca-te si experimenteaza cat mai poti. Ai tot timpul din lume acum sa faci exact ce-ti place. Nu irosi perioada asta la vreo agentie de design de doi lei.

Sfaturile mele :

1.Masinile sunt bune pt a invata modelare si e fun ,atit. Incearca sa te duci spre creativitate cu munca ta. Conteaza f mult cand o sa vina vremea sa lucrezi. Eu am avut bafta sa lucrez pt Dacia si Audi, dar a fost pura intamplare, nu se intampla asa cu 98% dintre artistii 3D.

2.Invata putin macar dintr-un soft de design industrial. Rhino sau Alias Studio Tools.

3.Invata putin macar dintr-un soft de video editing. After Effects , etc.

4.Invata putin Ilustrator

5.Photoshop trebuie sa-l ai deschis aproape la fel de mult ca Yahoo messenger.

6.Toate aplicatiile de mai sus sa le ai in quick launch. :)

7.Lucreaza din pasiune si impinge lucrarile tale cat mai mult spre perfectiune. Trebuie sa iesi cumva din "aceleasi randari peste care se uita lumea si trece mai departe". Expune-le pe unde poti, CGtalk, etc. Participa la challange-uri si concursuri online. Asa te va observa cine trebuie. Aproape toti oamenii cu care am lucrat imi stiau lucrarile de pe net.

8.Fa tutoriale in continu. NU STII 3D suficient niciodata. Tutorialele alea "enervante" care iti explica meniurile si sunt pt noobs, sunt cele mai importante. Te vor scoate din ***** cand ai probleme. E vital sa stii aplicatiile in care lucrezi.

9.Invata modelare curata si optimizata, chiar si la cele mai simple lucruri. Cand vei avea o scena enorma si deadline-uri stranse, vei evita probleme surpriza si crash-uri.

10.Invata sa iluminezi o scena fara GI. Invata ce face fiecare setare de render si materiale. Ai sa castigi timp si iar vei evita probleme care iti pot da peste cap un proiect mare.

Sunt multe de adaugat, dar retine astea, bifeaza lista asta pina o sa implinesti 20 de ani, si o sa fii ok :crazypilot:

Si cel mai bun sfat care l-am primit eu vreodata.... "Keep it simple stupid."

gabi_hantig
01-03-2010, 03:02 PM
Merci shaka,am inceput sa modelez alte lucruri decat masini...o sa postez la timpul lor...
2 Incerc sa invat si alte programe decat stiu la momentul actual.Photoshop si max chiar deschid zilnic...chiar daca nu postez lucrari pe net ...fac tot ce pot din ce se poate.Am si Alias Studio tools in pc dar nu reusesc sa il instalez.
3Tutoriale fac..nu pot s aspun ca incontinuu dar fac.Incerc sa invat si alte tehnici de modelare.
Imi caut un job ca vreau sa mi schimb sistemul asta oribil iar parintii nu ma sustin..gen ,,de abia asteptam sa se strice ca toata ziua stai acolo,,...Si chiar nu stau prea mult...sunt si eu capabil sa imi organizez viata.
4Job-ul care il caut este ajutorul spre schimbarea Pc-ului vechi din 2005 ,intele celeron D,cred ca spune destule ..hdd 40 gb,placa video...vai si amar...deci...o sa incerc sa tin cont de sfaturile tale SHAKA ,mc;)

FiveseveN
01-03-2010, 03:44 PM
Ar fi util sa le explici parintilor despre ce inseamna profesia de modelator, grafician 3D, matte painter s.a.m.d. Cu ocazia asta cercetezi si tu mai in detaliu optiunile profesionale si aptitudinile ce le implica.
Daca nu inteleg ce faci nu-i de mirare ca nu te sustin.