PDA

View Full Version : QQ - Foto

dubluq
09-06-2010, 09:50 AM
Nu am cuvintele la mine asa ca pun poze.

dubluq
10-06-2010, 02:35 PM
Si inca cateva ...

dubluq
10-06-2010, 02:39 PM
Tot flori, da` facute demine.

Ozana
10-06-2010, 04:28 PM
Imi place ultima din cauza coloritului... , pacat de unghiul pe care l-ai ales. Mare pacat! Mai ai ceva variante sau e singura?
Cat despre primele, cu karate sau judo [cred totusi ca e judo], nu stiu ce parere ai despre sepia, dar eu personal urasc acest efect [inclusiv negativul] pentru ca ofera o atmosfera kitsch.

dubluq
10-06-2010, 10:16 PM
Aikido e sportul :)

Cu florile doar am urmarit cromatica, aparatul il am de 3 zile si sunt incercari, la foto am urmarit cromatica, la animale am urmarit la cea in miscare sa vad cum reusesc sa fac pozele dinamice, in miscare, la la cele sepia, am lucrat cu ISO mare, in consecinta noise mare, si am ales un efect ca sa estompez din treaba asta, in sala era destul de intuneric si asta e tot ce am putut optine.

Ozana
13-06-2010, 11:48 AM
Ok, am inteles, uite, ca tot suntem prinsi de canicula, te invita FiveseveN la workshop, uite aici mai multe detalii: http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=20925

dubluq
15-06-2010, 12:44 PM
Merci de invitatie, am tras vreo 300 de cadre de cand am citit invitatia, inca nu merita nimic sa fie adus aici, dar nu ma las.

dubluq
16-06-2010, 10:39 PM
M-am jucat putin cu lumina.

FiveseveN
16-06-2010, 11:05 PM
Da, e bine. Poate nu perfect ficalizată dar bine.
Da' tare mult īţi place negrul :) Nu c-ar fi neapărat ceva rău...

dubluq
16-06-2010, 11:08 PM
parca altfel nu se potrivea aici, doar negru ...

cu focalizarea mai am de lucru, fotografiez cu DSLR doar de cateva zile si inca nu imi iese perfect

dubluq
23-06-2010, 06:35 PM
probabil imi aud iara "plante si/sau animale" dar mi-au placut culorile si cum cadea lumina

dubluq
23-06-2010, 07:45 PM
si inca una

AndreeaM
23-06-2010, 07:50 PM
Foarte frumoasa fotografia cu acel Yorkshire :nice:

dubluq
29-06-2010, 10:19 AM
inca un closeup...

Ozana
29-06-2010, 11:05 AM
Frumos, frumos, pana si melcul acela imi place, incearca sa faci si niste cropuri, ai parti, mai ales in sus si in jos, care nu povestesc nimic. E o ocazie buna de a experimenta, imi plac in mod special culorile. :)
Asta cu insecta [ca sa nu spun o prostie] nu e clara, adica nu mi se pare ca ai facut focusul pe ea. Mai incearca, imi place ceea ce vad. :)

Ce aparat foto ai? Sigur e un Nikon. :)

dubluq
29-06-2010, 11:09 AM
Frumos, frumos, pana si melcul acela imi place, incearca sa faci si niste cropuri, ai parti, mai ales in sus si in jos, care nu povestesc nimic. E o ocazie buna de a experimenta, imi plac in mod special culorile. :)
Asta cu insecta [ca sa nu spun o prostie] nu e clara, adica nu mi se pare ca ai facut focusul pe ea. Mai incearca, imi place ceea ce vad. :)

Ce aparat foto ai? Sigur e un Nikon. :)

Da Nikon e, D90.

Am sa incerc cropuri si revin.
Referitor la focus e greu sa treci de la compacte de DSLR :)), plus ca se misca creanga aia in bataia vantului.

Si cred ca poza e un pic neclara si din cauza compresiei pe care o face forumul, incearca aici: http://picasaweb.google.ro/dubluq/Animale#5487934893211951010

Ozana
29-06-2010, 11:29 AM
Da, asa-i, e mai neclara pe forum decat pe picassa. De fapt, acolo arata mult mai bine poza. :)
Stiu cum e, si eu traiesc aceeasi poveste. Nu demult am trecut si eu de la compact la.... Nikon D90 :))) .
Frumos, putem schimba pareri despre aparatul foto. :D

FiveseveN
29-06-2010, 04:16 PM
Referitor la focus e greu sa treci de la compacte de DSLR
Pentru că focalizează de 10 ori mai repede sau pentru că ai mai multă flexibilitate īn alegerea punctului(elor) de autofocus? :)

dubluq
29-06-2010, 10:46 PM
incerc pe cat posibil sa fac treaba manual, imi da ofera alte posibilitati parca decat focusarea automata

FiveseveN
29-06-2010, 11:13 PM
Lasă scuzele şi īnvaţă cum funcţionează autofocus-ul pe camera şi obiectivul tău. Pe DSLR normal n-ai facilităţile necesare focusului manual adecvat (geam mat cu prismă/e, obiectiv cu focus ring precis). Īn schimb ai Live View cu mările (presupun), care din nou e degeaba fără trepied şi focus ring bun.

dubluq
30-06-2010, 10:31 AM
Lasă scuzele şi īnvaţă cum funcţionează autofocus-ul pe camera şi obiectivul tău. Pe DSLR normal n-ai facilităţile necesare focusului manual adecvat (geam mat cu prismă/e, obiectiv cu focus ring precis). Īn schimb ai Live View cu mările (presupun), care din nou e degeaba fără trepied şi focus ring bun.

a sunat ca o scuza?! nu era cazu.

deci sa inteleg ca la genurile astea de DSLR e mai efient folosirea autofocusului?

vreau sa incep niste teste de foto cu model (uman) ma gandeam sa incep cu portret, aveti ceva pagini pe care as putea sa le studiez (am gasit si eu destule, dar poate aveti voi ceva interesant), eventuale carti?

FiveseveN
30-06-2010, 06:10 PM
la genurile astea de DSLR e mai efient folosirea autofocusului?
That's what I said.

pagini pe care as putea sa le studiez
http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=8751
http://www.youtube.com/user/prophotolife (au o serie cu setup-urile "clasice" pt. portret)

dubluq
30-06-2010, 06:40 PM
That's what I said.

http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=8751
http://www.youtube.com/user/prophotolife (au o serie cu setup-urile "clasice" pt. portret)

multam !

dubluq
30-06-2010, 11:55 PM
Dupa ce am studiat metodele de focus ale aparatului, link-urile sugerate, plus alte portrete ale fotografilor consacrati au iesit urmatorele fotografii:

dubluq
01-07-2010, 11:47 PM
Fotografia asta in capul meu are o poveste, am facut-o din instinct, iar prelucrarea, cromatica reprezinta ce am simtit eu cand am facut-o, poate nu are o valoarea artistica, dar e prima poza pentru care simt ceva si la care am simtit ceva cand am facut-o.

dubluq
02-07-2010, 01:17 AM
ce parere aveti de o astfel de abordare a unui colaj? a iesit? e interesant?

FiveseveN
02-07-2010, 01:50 AM
Tehnica nu-i nouă dar da, are potențial. Chestiuni de acțiune de obicei se ilustrează bine astfel și exemplul e bun. Īnsă prelucrarea (lipitura) e evidentă și deranjantă.
Trebuie să menții punctul de stație pentru astfel de compoziție sau ai de capturat, aliniat și mascat o grămadă.
Vezi abordarea lui Chase Jarvis de ex.: http://www.youtube.com/watch?v=UwzTRAfwqo8

*Ina*
02-07-2010, 09:29 AM
fotografia de la postul #25 mi-a atras atentia :nice: dar prelucrarea nu mi-se pare potrivita. eu as fi vazut o cam asa

Ozana
02-07-2010, 09:36 AM
Uite, maestrul stie. :D

dubluq
02-07-2010, 09:39 AM
@FiveseveN ai mare dreptate cu punctul de statie, am sa incerc in urmatoarele experimente.

@Ina are vreo insemnatate faptul ca personajul e pus de catre tine pe partea stanga, sau doar e doar "ochiul tau" :)
Referitor la partea de cromatica, intradevar arata bine B/W dar am preferat sa pastrez o culoare rece, asa ma simteaem, si asa simteam atmosfera, cu toate ca afara erau 35 de grade.
oricum multumesc pentru parere si pentru exemplu, am sa tin cont pe viitor.

*Ina*
02-07-2010, 09:45 AM
e doar "ochiul meu :)

Ozana
02-07-2010, 10:18 AM
Apropo, vreau sa precizez ceva... Mie, personal, imi place colajul cu cainele, pentru ca el spre deosebire de acei pasionati de ski, aterizeaza in acelasi loc din care si-a luat zborul, in schimb ce skiorii aterizeaza cu >10m.

@Dubluq
Te sfatuiesc, sa scoti unealta Clone Stamp din Photoshop si sa vezi daca poti sa rezolvi ceva si sa ascunzi toate detaliile ce dau de gol colajul. :)

dubluq
02-07-2010, 10:30 AM
o sa lucrez mai mult la crop/mask plus heal pe foto, vedem ce iese, alta solutie nu vad pentru ca practic cainele s-ar suprapune in diferite momente nu are o miscare rectilinie si uniforma (daca mai tin bine minte) ci mai degraba una haotica si imprevizibila (miscare browniana:))

FiveseveN
02-07-2010, 06:49 PM
o sa lucrez mai mult la crop/mask plus heal pe foto, vedem ce iese
Iarba o păcălești repede dar cu copacul din fundal n-ai ce să faci. Lasă imaginea aia, data viitoare vei ști mai bine, treci mai departe.
Ca exercițiu tehnic o poți īntoarce pe toate părțile dacă te ajută, numai nu ne-o arăta nouă. Țineți minte că secțiunea asta nu se cheamă "uite ce-am īnvățat să fac īn Photoshop".

dubluq
02-07-2010, 09:42 PM
... si am trecut mai departe, un alt exercitiu ...

dubluq
06-07-2010, 06:29 PM
un mic exercitiu de a poza reflexie ....

dubluq
06-07-2010, 06:55 PM
si inca un portret

FiveseveN
06-07-2010, 07:43 PM
+1,5 EV
+sharpen
Nu?

dubluq
06-07-2010, 08:16 PM
da intradevar mult mai bine, merci de sugestie.

djd3mo
06-07-2010, 10:40 PM
Nici creşterea expunerii şi nici sharpen-ul nu ajută cu nimic dacă nu sunt aplicate selectiv. Creşterea expunerii nu cāt arde şi pierde din detaliile acelei pete deja luminoasă dar cāt distrage atenţia de la subiect. Sharpen-ul aplicat creează artefacte neplăcute atāt pe fundal dar mai ales pe chip. Poate un high pass funcţionează mai bine.

dubluq
06-07-2010, 10:43 PM
am sa incerc pe urmatorul portret sa fac si selectiv, sau poate sa reusesc sa expun din aparat mai bine ce ma intereseaza :)

Miss Black
06-07-2010, 11:24 PM
poate sa reusesc sa expun din aparat mai bine ce ma intereseaza

Daca nu, Levels. Works magic.

Ti-as sugera (si eu) sa salvezi imaginile la calitate mai buna. Poate nu erau cine stie ce vizibile artefactele jpeg, dar dupa un sharpen se vad instantaneu, asa cum a spus si djd3mo. Incearca Save for Web la calitate mare, iar daca asa nu te incadrezi in limita prevazuta pe forum, uploadeaza-le altundeva si foloseste tag-ul img.

In legatura cu cresterea expunerii, mie nu mi se pare ca distrage atentia de la subiect. Din contra, scoate ochii in evidenta.

Si acum, in legatura cu partea artsy-fartsy:
Crop-ul si unghiul nu avantajeaza modelul, din punctul meu de vedere. Un crop strans, cap si gat taiate, "umfla" fata personajului (mai ales daca perspectiva este ascendenta - sugereaza gusa). Expresia, la fel, nu mi se pare foarte inspirata. Tip: daca te-ai obisnuit prea mult cu imaginea, poti da flip orizontal pentru a vedea daca iti mai place sau nu. Portretele spontane sunt, well... spontane; poti avea noroc cu ele, sau nu. Sfatul meu este sa mai incerci (multe cadre, dar gandite bine) si sa postezi cele mai bune 2 din urmatorul batch.

dubluq
07-07-2010, 09:42 AM
Foto a fost salvata la calitate maxima dar se pare ca si forumul aplica o compresie suplimentara, am sa folosesc cu link din alta parte pe viitor.

Intradevar asta a fost spontan cadrul, o sa incerc sa compun niste cadre si am sa postez. (daca iese ceva)

Merci de sfaturi.

dubluq
13-08-2010, 05:25 PM
inca cateva foto, foto de prin Arad

dubluq
19-09-2010, 02:58 AM
Dupa o lunga pauza...

dubluq
26-09-2010, 11:07 AM
O noua serie de fotografii, si un mic anunt, am dat drumul si la un mic seite/blog: www.dubluq.ro

FiveseveN
26-09-2010, 08:28 PM
Tot n-ai prins mersu' cu expunerea.

djd3mo
26-09-2010, 09:45 PM
Tot n-ai prins mersu' cu expunerea.

La ISO 1600 şi diafragmă maximă ce vrei mai mult de atāt? Dacă lungea timpul de expunere prindea doar fantome bine luminate. E piesă de teatru, nu natură moartă.
Şi de cānd contează pentru tine chestiile astea tehnice ? Doar eşti apologetul creaţiei artistice, maestre !

FiveseveN
26-09-2010, 10:38 PM
What are you, his lawyer? :)
Vorbim de chestii tehnice pentru că dubluq e īn mod evident la stadiul de explorare a limbajului fotografic, nu se poate vorbi īncă de "creații artistice".
Și se observă o problema consistentă cu mama ei de expunere, mai ales īn situații cu dinamică mare.

Da, piesa de teatru e iluminată īntr-un fel (care susține tematica sa, hopefully) și nu se poate interveni īn iluminare și nici tonemapping din expuneri multiple nu se poate folosi și o platformă cu dinamică mai mare și zgomot mai mic nu e tocmai la īndemānă.
DAR... avānd īn vedere aceste circumstanțe nefericite, de ce s-au mai făcut expunerile? A fost un exercițiu? S-a īnvățat ceva util, sau măcar se poate īnvăța ceva? Sau există obiective ce nu țin de fotograf (e.g. era necesară documentarea vizuală pentru o eventuală promovare)?
Sau a fost o decizie stilistică, s-a īncercat un joc de compoziție care să speculeze acea mare de negru? Dacă ăsta e cazul, nu prea a ieșit.
E notabil faptul că avem acces la tehnologia care ne permite să facem fotografii de genul ăsta dar asta nu conferă neapărat valoare lucrării īn sine.

dubluq
27-09-2010, 12:47 AM
Inainte sa merg sa fac aceste poze, m-am documentat, poate nu indeajuns, dar nu am gasit nici o reteta pentru genul asta de fotografie. Am setat asadar ISO 1600 si diafragma la maxim si expunerea cat mi-a permis sa "inghet" subiectul. O sa mai am ocazia sa mai pozez ziele urmatoare piese de teatru, ar trebui sa fiu mai atent data viitoare la expunere, dar nu imi imaginez ce pot face in conditii de iluminare slaba.
Pentru mine a fost un exercitiu, avand in vedere ca lumina si actiunea se schimba foarte des si foarte rapid, si asta m-a ajutat sa exersez diferite timpuri de expunere, se pare ca nu au reusit.
Asadar mai incercam ...

Eventual daca are timp cineva de critici aici sunt mai multe din aceiasi serie: http://picasaweb.google.com/dubluq/Teatru#

dubluq
27-09-2010, 12:53 AM
Daca se poate si aici o mica critica !?

dubluq
04-10-2010, 10:19 AM
In continuare teste

des3crator
04-10-2010, 06:03 PM
dude, la prima fotografie fa ceva cu umbrele din jurul ochilor, fiindca asa pare un model tocmai iesit de la o filmare gen 'spune nu violentei in familie', daca ai facut efortul sa folosesti fill in card mai fa un efort si invata sa-l folosesti, a si ca un sfat generic, pe fata, umbrele care urca, de obicei par nenaturale.

dubluq
04-10-2010, 07:13 PM
mersi de sfat, corectam pe data viitoare.

dubluq
01-11-2010, 04:07 PM
cu culori ...

later edit: ceva mai bine se vad aici: http://www.dubluq.ro/a-venit-toamna-si-la-mine/

Vali
01-11-2010, 04:26 PM
La ISO 1600 şi diafragmă maximă ce vrei mai mult de atāt? Dacă lungea timpul de expunere prindea doar fantome bine luminate. E piesă de teatru, nu natură moartă.
Şi de cānd contează pentru tine chestiile astea tehnice ? Doar eşti apologetul creaţiei artistice, maestre !

e piesa de teatru?
cum ti-ai dat seama?
poate e balet...
whathever...avocati de duminica....
dubluq...ai o poza cu o perspectiva din arad....o perspectiva tehnologic exagerata....grija mare pentru ca din motive care imi scapa, s-a nascut un pic de dezechilibru...

Vali
01-11-2010, 04:32 PM
...dezechilibru dat de faptul ca linia de orizont nu este....orizontala...
prima poza din #51 are probleme...e putin adanca....pare o "stanta di refaello"
la ultima poza...cea cu peisajul apreciez capita de fan ca punct de interes, dar per ansamblu lucrarea pare "layeristica"...poate din cauza unei perspective insuficient exploatate....pe romaneste vorbind....prea multe ... orizontale... care nu fug....

djd3mo
02-11-2010, 09:27 AM
e piesa de teatru?
cum ti-ai dat seama?
poate e balet...
whathever...avocati de duminica....

Măi oameni buni, dacă voi nu suportaţi critica īn sens invers şi vă adunaţi īn secte ca să jigniţi puneţi un afiş mare la intrare pe site: "ADMINI ŞI MODERATORII POT CRITICA DAR NU POT FI CRITICAŢI", să ştie toată lumea.
Din forumul ăsta eu urmăresc aproape tot ce apare pe la secţiunea fotografie cu dorinţa de a īnvăţa cāte ceva, dar mă tot īmpiedic de dumnezei digitali. :suicide:

dubluq
02-11-2010, 10:10 AM
...dezechilibru dat de faptul ca linia de orizont nu este....orizontala...
prima poza din #51 are probleme...e putin adanca....pare o "stanta di refaello"
la ultima poza...cea cu peisajul apreciez capita de fan ca punct de interes, dar per ansamblu lucrarea pare "layeristica"...poate din cauza unei perspective insuficient exploatate....pe romaneste vorbind....prea multe ... orizontale... care nu fug....

Ai dreptate cu prima poza din #51, dar daca tragi o linie orizontala peste scaune de ex este paralele cu "orizontul" am facut cred ca vreo 20 30 de cadre la fel acolo si partea de sus era mereu inclinata spre dreapta, daca miscam aparatul se inclinau si scaunele, nu am inteles de ce, am sa mai incerc.

referitor la peisaje, mai incerc, astept din nou comentarii si data viitoare :)

FiveseveN
02-11-2010, 11:02 AM
daca miscam aparatul se inclinau si scaunele
Perspectiva e accentuată (in lack of a better word) de superangular. Probabil erai puțin deplasat față de centrul īncăperii. Sau poate e construită strāmb :)
Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Tilt-shift_photography#Shift (e valabil și pe orizontală).
Se poate rezolva cu o transformare (distort/skew) īntr-o aplicație de editare, că obiective/camere cu movements sunt a dracului de scumpe.

dubluq
02-11-2010, 11:11 AM
Perspectiva e accentuată (in lack of a better word) de superangular. Probabil erai puțin deplasat față de centrul īncăperii. Sau poate e construită strāmb :)
Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Tilt-shift_photography#Shift (e valabil și pe orizontală).
Se poate rezolva cu o transformare (distort/skew) īntr-o aplicație de editare, că obiective/camere cu movements sunt a dracului de scumpe.

Am bagat la cap, multam !

dubluq
06-12-2010, 12:25 PM
Foto mai de toamna

dubluq
24-02-2012, 04:17 PM
inca una dupa foarte mult timp.
106177

dubluq
24-02-2012, 04:24 PM
106178

FiveseveN
24-02-2012, 06:13 PM
Sunt clar mai curate decāt portretele anterioare. Poate te-ai dus īn extrema cealaltă cu sharpness-ul acum :) vezi cerceii īn ultima imagine. Ține minte că se poate aplica selectiv, nu neapărat la același nivel īn toată imaginea.

dubluq
24-02-2012, 08:56 PM
Multumesc de comentariu, ma bucur ca totusi exista o imbunatatire :)

dubluq
26-02-2012, 02:00 PM
106181

dubluq
28-02-2012, 03:28 AM
Mai bine?
106195

FiveseveN
28-02-2012, 03:53 AM
Yup, mai ales prima. E bine armonizată cromatica.

ivan gregor
28-02-2012, 01:18 PM
Penultima e nice.un mic "defect" ar fi ca modelul sta exact pe marginea fotografiei, un pic de sol prindea bine probabil[sau nu:))].

dubluq
28-02-2012, 07:30 PM
Penultima e nice.un mic "defect" ar fi ca modelul sta exact pe marginea fotografiei, un pic de sol prindea bine probabil[sau nu:))]. pai prindea sau nu bine un pic de sol? :))

FiveseveN
29-02-2012, 12:19 AM
Īn general se evită accidente vizuale de genul coincidenței unor margini. Dar dacă e clară intenția nu mai e accident, e... intenționat. Deci depinde ce vrei să obții: īn general se creează tesiune īn astfel de zone; la tine e īntunecată și contrastul e redus, deci nu atrage atenția prea mult, aș zice.

Griet
29-02-2012, 07:37 PM
Am parcurs tot thread-ul si nu pot spune decat ca esti pe drumul cel bun - faptul ca cea mai buna imagine prezentata pana in prezent este ultima nu poate fi decat de bine. :)
Cum spuneam, in cazul de fata, ultimele doua imi plac cel mai mult din tot ce ai postat (cromatica e misto, la fel si compozitiile), so keep it up.

dubluq
01-03-2012, 01:56 PM
Am parcurs tot thread-ul si nu pot spune decat ca esti pe drumul cel bun - faptul ca cea mai buna imagine prezentata pana in prezent este ultima nu poate fi decat de bine. :)
Cum spuneam, in cazul de fata, ultimele doua imi plac cel mai mult din tot ce ai postat (cromatica e misto, la fel si compozitiile), so keep it up.
Multumesc :)

dubluq
17-07-2012, 09:12 PM
107593

FiveseveN
17-07-2012, 11:46 PM
OK, foarte frumos. Īndrăznește mai mult :)

dubluq
18-07-2012, 12:04 AM
OK, foarte frumos. Īndrăznește mai mult :)

Am tot lucrat la tehnica, acum trecem la compozitii mai, sa zicem interesante :)

dubluq
04-01-2016, 12:55 PM
Ma-am gandit ca dupa multe vreme sa mai vin cu un update. :) 113102