PDA

View Full Version : Turtle vs. Steamroller

boer
31-10-2010, 09:07 AM
Buna.

Intru in concurs cu o prezentare din extrema cealalta a topicului, ca si o ironie a sortii a situatiei(cu cat mai absurda cu atat mai posibila)datorata de nevoia instinctului primar al omului:adrenalina vitezei.
Maniera aleasa este una mai haioasa printr-o viziune caricaturista implicand niste elemente care in mod normal nu au nici o legatura cu viteza excesiva.

ukko
31-10-2010, 11:57 AM
Hey there:) welcome! si...ceva imagini?

boer
31-10-2010, 04:56 PM
Pentru inceput...cu "personajele" principale.

boer
31-10-2010, 10:32 PM
O varianta vectoriala...si o simulare offset retro.

ukko
01-11-2010, 08:03 AM
errmmm... I don't quite get it .. :(
nu m-as baga la bule cartoon cu text scris .... poti sa fagi imaginea muuult mai sugestiva doar prin expresiile si posturile tzestoaselor si imaginea s-ar citi altfel :)
si ... I would stick to the first image ( obiectul acela din stanga) ca si tratare a suprafetzei ... si ..poate fara chenar alb .. ;)

boer
01-11-2010, 10:24 AM
Uite, eu ma bag, pentru ca asta ma caracterizeaza(sa privesc si partea ironica a vietii)...apropos de imagine, poate fara text(un fel de ghicitoare-se poate juca, chiar daca v-am dat un indiciu). Chenarul are un rol sa imparta "scena" in doua parti, astfel testoasele pot interactiona si cu sceneta si in acelasi timp pot fi simpli martori la un tablou banal a vietii. Pur si simplu pot sa iasa din tablou...

P.S. oare nu esti Raluca care s-a perindat si la PMA in Cluj?

boer
01-11-2010, 10:52 AM
Sau poate asa rolul chenarului nu este atat de evidenta(contrastanta), carosabilul face leg. dintre cele doua spatii...testoasele avand optiunea de a pasi in afara tabloului...

Vali
01-11-2010, 11:09 AM
nu inteleg ce e chestia aceea pe marginea drumului...

Shlootz
01-11-2010, 11:17 AM
Cred ca e masina din aia care taseaza, nu mai stiu cum se numeste :))

PseudoCod
01-11-2010, 11:27 AM
tastatura :P

pill
01-11-2010, 11:28 AM
compresor?

Shlootz
01-11-2010, 11:30 AM
Nope, astea sunt compresoare : http://www.google.ro/images?q=compresor&oe=utf-8&rls=org.mozilla:ro:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=ro&tab=wi&biw=1280&bih=898

FiveseveN
01-11-2010, 11:35 AM
Nu, ăstea sunt compresoare: http://www.dv247.com/assets/products/27871_l.jpg
:)
Scrie īn titlu: Turtle vs. Steamroller
E adevărat că e cam vagă reprezentarea. Dacă nu știi titlul nu cred că e evident. Nu prea e clară nici situația.

pill
01-11-2010, 11:37 AM
http://www.utilajegrele.com/images/compresor.jpg sau :D

Jaroslav
01-11-2010, 11:44 AM
Hahaha

Haioasa rau! Cum sa te rastorni cu asa ceva?!... :)))))
Dar e departe de tema.

Shlootz
01-11-2010, 11:46 AM
:)) mama lui de cuvant ambiguu, de ce ai numi compresor atatea lucruri ?

Ca situatie imi imaginez ca testoasa 1 o cearta pe testoasa 2 pentru ca a condus compresorul cu prea multa viteza. Desi...judecand dupa expresia figurii testoasei 1, pare ca se implora cumva...

Vali
01-11-2010, 11:51 AM
gata, m-am prins....

boer
01-11-2010, 05:33 PM
Oare cu ce se niveleaza asfaltul proaspat turnat?!(man) Numa' ca trebe s-o privesti cu susu'n jos ori il rasucesti monitorul tau ca sa-ti faci o idee mai buna.Daca nici asa nu te ajuta, fa translatia din titlul lucrarii. Am zis ca nu-i o idee tocmai deplasata cu ghicitoarea.

P.S.Dupa seriile de reclame "Unirea",am avut impresia ca totusi avem inca simtul umorului...

Shlootz
01-11-2010, 05:41 PM
:)) linistit avem simtul umorului, poate ca nu ne-am prins din prima, dar pe mine sincer m-a amuzat. Mai lucreaza la ea, cizeleaz-o. Ia exemplu de la Cosminache (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=22043&page=7), care a perseverat in ideea lui si acum iese ceva misto.

boer
01-11-2010, 05:41 PM
Uite ca m-am inspirat tocmai din "natura", din natura omului de a se afla in situatii absurde(penibile).Poate ai auzit si tu de de conceptul "ironia sortii", numai ca n-ai facut asocierea situatiei in cauza.
Iar daca tu zici ca nu-i in tema, poate ca nu-i...dar nu asta era ideea, ci ori te prinzi, ori nu...in rest totu-i relativ.

ukko
01-11-2010, 06:57 PM
.. o-o I still don't get it ...eu incerc mai mult sa "citesc" povestea din imagine, nu din ce ai scris :)
E haioasa but still, the story is incerta (scuzatzz Ronglish in care am scris)
Off topic : da, m-am perindat pe la PMA Cluj 2007/2008, why? :D
Spor!

FiveseveN
01-11-2010, 07:51 PM
.eu incerc mai mult sa "citesc" povestea din imagine, nu din ce ai scris
Ceea ce e esențial.

boer
01-11-2010, 09:39 PM
.. o-o I still don't get it ...eu incerc mai mult sa "citesc" povestea din imagine, nu din ce ai scris :)
E haioasa but still, the story is incerta (scuzatzz Ronglish in care am scris)
Off topic : da, m-am perindat pe la PMA Cluj 2007/2008, why? :D
Spor!

Deci:esenta caricaturii naratoare e ca imaginea se completeaza cu textul aferent(vezi publicatiile de gen) sau cum sunt prezentate si benzile desenate.Dar ce tot explic, ori te prinzi ori te prinde ceata.
Ti-as fi recunoscator daca ai vorbi coerent, ori in rom. ori cu "englezisme".
P.S. Pt. ca ne-am perindat impreuna acolo.

boer
01-11-2010, 09:54 PM
Ceea ce e esențial.

Chiar si imaginea ceea mai "sugestiva"(de ex. dimineata la prima ora cand te vezi in oglinda) iti da libertatea sa citesti ce-ti trece prin cap.

FiveseveN
01-11-2010, 09:55 PM
ori te prinzi ori te prinde ceata
Din păcate ăsta e riscul tău, nu al ei: Ori te faci īnțeles juriului ori eșuezi.
Noi sugerăm posibile probleme. S-ar putea să fim noi bătuți īn cap și juriul să iubească lucrarea ta. Īți asumi riscul?

boer
01-11-2010, 11:36 PM
L-am mai decorat(cizelat) platoul cu niste accesorii ajutatoare de ale carosabilului.

boer
02-11-2010, 12:11 AM
Din păcate ăsta e riscul tău, nu al ei: Ori te faci īnțeles juriului ori eșuezi.
Noi sugerăm posibile probleme. S-ar putea să fim noi bătuți īn cap și juriul să iubească lucrarea ta. Īți asumi riscul?

Un banc:
O domnita sta nedumerita in fata unui tablou de a lui Picasso.
Avand o nelamurire il intreaba pe ghid:
- Oare vad un caine incaltat in tablou?!
- Habar n-am doamna, dar e a'naibii de valoroasa.

Deci, imi asum riscul. Pentru ca arta in sine e subiectiva.

spargluna
02-11-2010, 12:32 AM
draga picasso, vad o mica problema cu lucrarea dumitale in stadiul asta - nu prea'mi inspira viteza.

inteleg ca testoasa a rasturnat un steamroller, dar prima chestie la care ma gandesc e ca soferul steamrollerului mergea prea repede. sau prea beat. sau pur si simplu sarise ultimu' control RAR.

pill
02-11-2010, 08:14 AM
Deci, imi asum riscul. Pentru ca arta in sine e subiectiva.

dar juriul va judeca lucrarile dupa niste criterii obiective, cum ar fi respectarea temei :)

boer
02-11-2010, 08:12 PM
draga picasso, vad o mica problema cu lucrarea dumitale in stadiul asta - nu prea'mi inspira viteza.

inteleg ca testoasa a rasturnat un steamroller, dar prima chestie la care ma gandesc e ca soferul steamrollerului mergea prea repede. sau prea beat. sau pur si simplu sarise ultimu' control RAR.

stimabile: poti sa mai dai cu presupusul pt.ca nici unul "nu pusca"...dar cred ca n-o sa ai rabdarea asta

boer
02-11-2010, 08:34 PM
dar juriul va judeca lucrarile dupa niste criterii obiective, cum ar fi respectarea temei :)

Buna.
Dincolo de obiectivism, orice decizie e subiectiva pan' la urma. Sa nu uitam ca si ei(juratii) sunt oameni.
Dar is curios cam ce argumente o sa le sustina lucrarile premiate, la final. Bineinteles in afara celor afisate.

boer
02-11-2010, 08:40 PM
Buna.
Dincolo de obiectivism, orice decizie e subiectiva pan' la urma. Sa nu uitam ca si ei(juratii) sunt oameni.
Dar is curios cam ce argumente o sa le sustina lucrarile premiate, la final. Bineinteles in afara celor afisate.

am uitat: eu ma ghidez si dupa asta:
"Cānd spunem viteză, nu te limităm la mașini, ai libertate absolută de exprimare a conceptului. Asociaz-o cu ce vrei, fa ce vrei, in orice mediu vrei, cum vrei."

spargluna
02-11-2010, 10:27 PM
stimabile: poti sa mai dai cu presupusul pt.ca nici unul "nu pusca"...dar cred ca n-o sa ai rabdarea asta

ce nasol. n'am ghicit, nu?

fie vorba intre noi, daca deja pretinzi rabdare pentru descifrarea lucrarii, cred ca ar trebui sa revizuiesti niste chestii pe'acolo (<----hint).

spargluna
02-11-2010, 10:37 PM

uuuuu!
si masoneria masonea din umbra, si la nimenea nimica nu zicea!

cred ca punctul 9 din regulament explica cel putin exhaustiv felul in care se face aprecierea lucrarilor, la jurizare.

cand iti mai vin ganduri negre, reciteste'l si relaxeaza'te :)

Zuluf
03-11-2010, 09:35 PM
Bă voi s'teţi demenţi? Vă spargeţi īn replici vag īnţepătoare de o pagină īncoace din pricina unei betoniere care arată ca un raft de căni?

I missed Vijalart