PDA

View Full Version : A perfect normal map

Okedopek
10-11-2010, 09:05 PM
Salutare tuturor,
Incerc de vreo 3 zile sa bake'ui in max un normal map si un AO cat mai curat ptr o arma.
Nu cunosc foarte bine metoda si desi am umblat la setari precum "Sampling quality" .. tot imi apar "purici" cand dau zoom pe obiect in viewport.
Tin sa mentionez ca am o textura de 4096x4096. Imi poate spune cineva niste setari din "render to texture" pentru un bake impecabil?
multumesc anticipat.

Dexx
10-11-2010, 11:33 PM
Nu prea o sa poti obtine un bake impecabil din render to texture. Poti obtine rezultate f ok, dar tot va trebui de cele mai multe ori sa le repari in PS. Ca setari ....sa ai grija sa fie bifat enable global super sampler si incearca un Hammersley de quality 1.5 sau 2. Ar trebui sa ai un rezultat ok cu asta. Dup-aia o bagi in PS si ..smudge is your friend. Iar la AO ai mai multe variante. Dc randezi cu vray e misto ca iti calculeaza AO tinand cont si de normal map. (dc nu vrei sa faci projection mapping). Sau cu mental ray, cu projection mapping. Sau o combinatie de amandoua in PS.
Oricum, nu prea vad la ce iti trebuie rezolutia asta uriasa. Pentru o arma low poly ar trebui sa folosesti ceva gen 1024.

Spor.

Okedopek
10-11-2010, 11:42 PM
Multam Dexx!
intre tmp am gasit si un tutorial interesant pe cgtuts. Sa vad ce iese.
Am bagat rezolutia asta doar ca sa ma asigur ca totul iese perfect.cred ca o voi micsora.. sa vad.
Multam inca o data!

cojoMan
11-11-2010, 11:33 AM
eu folosesc XNormal si nu ma plang de rezultate.
try it

Okedopek
11-11-2010, 12:45 PM
Il am si eu dar din cate am observat nu bake-uieste foarte bine si geometria flotanta (de ex.) ..

cojoMan
11-11-2010, 03:38 PM
ce inseamna geometrie flotanta la tine ?

Okedopek
11-11-2010, 03:49 PM
Butoane,adancituri,linii sau alte detalii care nu intra in geomeria "de baza".
Floating geometry

cojoMan
11-11-2010, 04:23 PM
la mine bakuieste ok.
si geometria de baza inseamna TOATA geometria. Nu ai cum sa incarci meshe multiple in XN. Ai o mesha de baza, cu oricate subobiecte.

jongleaza cu/fara tangent space normal map pentru obiectele anorganice.
au tutoriale destul de bune la ei pe site.

Okedopek
11-11-2010, 04:29 PM
Interesant.. nu credeam ca pot face acelasi lucru si in XN.
Chiar o sa incerc.
Thanks!