PDA

View Full Version : Viteza in ere

mynorthshadow
17-11-2010, 09:23 AM
Salut prieteni! Intru in concurs! :)
Titlu: Fiecare era (epoca) isi exprima viteza in mod caracteristic

Pe scurt: Viteza este prezenta de-a lungul erelor, impunand lideri "de imagine".

Idee: Orice era este dominata de "elemente" ce se caracterizeaza prin viteza - de la dinozauri, la locomotivele ce atingeau 150km/h in epoca industrializarii,
pana la avioane supersonice si la tehnologie de calcul ultra rapida. Pentru a figura viteza am ales doua simboluri: un "raptor" si un server de retea. Motivatie pt
server: tehnologia informatiei inseamna viteza. Am incercat sa evit in acest fel ideea de a figura viteza prin deplasare, prin "motion blur", etc.etc. Am dorit sa figurez viteza printr-o scena statica. Pune privitorul in situatia
de a apela la conceptul de procesare rapida, la conceptul de viteza tehnologiei etc -deci nu ofera doar o senzatie vizuala- motiv pentru care exista premisele ca privitorul sa zaboveasca macar cu o secunda mai mult asupra imaginii. Nu am ales o alta componenta a retelelor sau a calculatoarelor pentru ca ar fi riscat sa devina greu de descifrat, motiv pentru care "targetul" se putea ingusta

Asociere dinozaur-server: elementele apartin unor ere diferite, motiv pentru care contrastul de simboluri atrage atentia.Serverele ar fi fost prea statice, deci era nevoie de un simbol care, din pdv vizual, sa fie diametral opus si cu rol de "pop-out" (deci organic, viu) dar care sa poata transfera, prin asociere, proprietati ale sale - deci - un dinozaur alergator. Ambele elemente presupun viteza, forta, dominarea unei perioade
(caracteristica ce apartine deja "constiintei colective"). Dinozaurul are o structura robusta, se asociaza automat cu viteza, iar aceste proprietati figurate vizual transfera din mesaj asupra serverelor de retea si asupra ideii de procesare rapida a informatiei. Serverul inseamna procesarea rapida a informatiei, domina aceasta epoca, asa cum dinozaurii s-au impus prin viteza, prin forta, in era lor. Deci, prin viteza, serverele imprumuta ceva din simbolul raptorilor.

Varianta 2: Titlu: Liderii fiecarei ere se definesc prin viteza. Aceeasi descriere ca in cazul var 1.

M-ar bucura daca vreti sa-mi spuneti parerea voastra, care dintre cele doua variante ar merita facuta si-n varianta mare pt a uploada in concurs una din cele doua variante.
Imaginea in varianta mai mare - vezi http://mynorthshadow.blogspot.com/2010/11/images-for-visualart-challenge-2010.html

ukko
17-11-2010, 10:11 AM
..nush daca sa bagi blur-u ala acolo..si felul cum ai organizat elementele in scena nu mi se pare cel mai fericit..
situatia de acum e ceva de genu: un server, just standing there, minding his own business si apare un raptor de jucarie care se uita curios la el...
am citit ce ai scris tu in descriere dar tre sa te gandesti la o treaba: conceptul tau trebuie sa fie vizibil prin imagine,...nu cuvinte...:)
joaca-te cu compozitia ..si cu perspectiva
Spor mare!

mynorthshadow
17-11-2010, 10:19 AM
Thanks de comentariu. Uite ce zicem eu in descriere la un moment dat: serverele ar fi fost prea statice, deci era nevoie de un simbol care, din pdv vizual, sa fie diametral opus si cu rol de "pop-out" (deci organic, viu) dar care sa poata transfera, prin asociere, proprietati ale sale ...

crezi ca-mi poti da o sugestie cum sa-i cresc naturaletea raptorului? Mi-a luat 3 zile sa-l prind :)) :))

Evident ca imaginea trebuie sa vorbeasca :) Insa o imagine poate avea un mesaj flagrant direct de genul Tema: pumn. Desenul : un pumn . Eu nu zic ca trebuie mare incifrare, dar nici un raport de de 1:1.

mynorthshadow
17-11-2010, 10:24 AM
treaba cu blurul sta asa - focalizeaza atentia si directioneaza privirea vrand-nevrad pentru ca imita modul in care imaginea se proiecteaza pe scoarta cerebrala. Uuuuu...science! Visual science? Zici sa-l scot? Adica...e un motiv sau chestie de gust? te intreb...vreau sa invat.

ukko
17-11-2010, 11:30 AM
as spune ca mai degraba blur-ul circular care il ai tu acolo e efectul unui joint asupra saracului neuron...daca vrei sa-ti directionezi privirea spre obiectele tale, blur-uieste ce ai in spate, ca intr-o fotografie cand focalizezi:)
..nu prea spun lucruri care sunt legate de "gusturile" mele pt ca nu e cazul intr-un concurs...e o chestie legata de cultura mea in "visual science" ca sa vorbesc pe limba ta:)
..cand spuneam sa te mai joci cu perspectiva si cu compozitia ma gandeam ca poate ar fi ok sa mai exersezi cu ce ai tu pana acum in scena...doar pt ca te-ai atasat de imaginea asta si ca iti "place" tie nu inseamna ca e bestiala din start...a concepe o lucrare inseamna muuuulte schitze si incercari pana ajungi la un echilibru estetic, compozitional, cromatic...etc....
nu iti mai fac teorie acum...m-as bucura daca ai intelege ce am incercat sa iti spun:)
Spor!

mynorthshadow
17-11-2010, 11:43 AM
mmm...cu foto e alta treaba...

TOT NU MI_AI SPUS NIMIC CONCRET!

"inseamna muuuulte schitze si incercari pana ajungi la un echilibru estetic, compozitional, cromatic...etc..." - depinde de autor...cunosc artisti care "traznesc" din prima o lucrare de ramai paf!

eu inteleg foarte bine ce spui..nu-s naiv, "dar pana ajungi la un echilibru estetic, compozitional, cromatic...etc...." ce inseamna concret din puctul tau de vedere... despre orice lucrare poti spune ca nu si-a atins echilibrul...dar aici, concret, pe imagine, cum vezi tu echilibrul cromatic, compozitional etc?

"nu inseamna ca e bestiala din start..." - ba este bestiala si pe deasupra si bestiara! nu vezi cata bestia verde e in scena? ne uitam la imagini diferite? :))

Vali
17-11-2010, 12:16 PM
suna mai degraba a concept evolutie decat viteza...
zi tu, nu am dreptate?

mynorthshadow
17-11-2010, 12:18 PM
corect! si ca sa le imbinam... ii zicem viteza evolutiei pe fast forward! Thanks de comentariu!

ukko
17-11-2010, 03:19 PM
...off!..mah, io nu pot sa iti spun cum sa iti faci lucrarea :)
...ti-am spus de blur, ti-am spus de compozitie, multe shitze ...nu e suficient de concret?:)t...sau vrei mura-n gura...I cannot do that pentru ca nu eu ma aflu in fatza monitorului cu lucrarea ta..:) asta tu trebuie sa faci!
fie iei lucrurile constructive din feedback-ul pe care il primesti fie faci fix cum te taie capu' :)
dar nu spune dupa aceea ca nu primesti ceva "concret" ...

mynorthshadow
17-11-2010, 06:42 PM
Ukko, mai, lucrez in fiecare zi cu multa lume, dar uite ca inca se intampla sa nu reusesc sa stabilesc un canal de comunicare cu tine.

Uite - treaba cu blurul este opinia ta, dar ce spui tu, sa folosesc doar depth of field nu cred ca este de ajuns. Imi pare cam scolareasca ideea ca atentia se atrage "corect" doar estompand backgroundul si nu aplicat concret pe imagine. Pana una alta, tehnica apartine mai mult de tehnicile filmarii si mai putin de "arta clasica". Chestie de modernitate...

Pt varianta pe gri:
De compozitie spui ca mai trebuie echilibrata. Ok... in sensul ca ar trebui sa aiba centul de atentie pe axul dreapta sus-stanga jos sau ca trebuie echilibrat in sensul ca organic pe mijloc si elemente "statice" la drepta si la stanga? Uite, in imagine, compozia este structurata dupa un "V" facut de lumina cu deschiderea in sus si vf. undeva la baza piciorului unui server iar din pdv al liniilor este invers in sensul ca fereastra si spinarea raptorului alcatuiesc "latura " unui triunghi iar picioarele serverelor (coloanele) cealalta latura, baza fiind pe podea. Lumina vs elemente figurative sunt un V si un V rasturnat. Cat despre culori, faptul ca "verdele" nu e centrat perfect - pai dat fiind faptul ca nu e o culoare intensa atrage atentia in mod calm, fara a debalansa, cu atat mai mult cu cat "senzatia de greutate" a serverelor pare sa echilibreze orice urma de debalansare.

Imaginea din dreapta este centrata dupa doua linii paralele centrale, ce merg inspre profunzime - vezi 'pista" de fundal si dupa verticala data de servere si dinozaur. Color palette: earthtones !!! Ce cusur ii gasesti?! Din pdv al perspectivei este probabil cea mai graitoare dupa "close-up", insa close-up mergea greu, ca nu prindeam toate elementele. Este o perspectiva care sugereaza incordarea, si care face din privitor un "martor apropiat". Asta e treaba clasica, se invata la liceu cred.

Perspectiva in ambele imagini este cea mai sugestiva pentru ca sugereaza tensiunea si induce privitorului necarcotas senzatia de intrare in scena. Mister Spielberg stie chestia asta foarte bine, uita-te la intreaga serie de jurassic park - un mare succes de piata - si numara de cate ori acest gen de perspectiva apare. O sa ai o surpriza.

Tu spui mai lucreaza la compozitie... este ca si cum unui constructor de masini ii spui : "mai lucreaza si tu la motor..." :)) :)) Nu vreau mura in gura, dar nici limbajul de lemn de genul "mai vezi echilibrul cromatic!" :)) :)) spune clar! de exemplu- contrastul este prea mic iar impreuna cu un color palette bicromatic, tie nu ti se pare destul de expresiv! Arata ca stii despre ce vorbesti, analizand, nu vorbind ca o profesoara de desen cu pregatire medie! Constructiv? Tu spui - trebuie sute de schite... eu zic ca trebuie mii!

mynorthshadow
26-11-2010, 04:31 PM
Blogul meu (http://www.mynorthshadow.blogspot.com)