PDA

View Full Version : Chainsaw Europe Studio cauta talente (3D/2D/Animatie/VFX/Compositing/Programare)

spargluna
02-12-2010, 01:38 PM
(deschid eu threadul in numele Chainsaw, se pare ca a intampinat niste probleme tehnice cu validarea threadului)

Chainsaw Europe Studio este in cautare de talente:

Aveti sansa sa lucrati in film si publicitate, sa puneti in practica tot ceea ce ati invatat pana acum si sa invatati ce inseamna postproductia la nivel profesionist.

Ne intereseaza:

- artisti 3d (modelare, animatie, dynamics, shading, rendering)

- compozitori de film si publicitate (de imagine nu pentru sunet)

- programatori: r&d rendering, dynamics, compositing, crowd sim, motion analisys

- concept artist

- interneship: 3D, compozitie, programatori

Softul nu conteaza ci rezultatul final.

Chainsaw Studio ofera de asemenea burse de Internship/Stagiar:

Pentru a participa este necesar sa dati dovada de:

- studii de specialitate - arta, fotografie, imagine sau sa faceti dovada talentului in domeniu

- studii tehnice - automatica, matematica -pt r&d

- sa treceti un test de aptitudini pentru domeniul ales

La sfarsitul stagiaturii veti avea optiunea sa deveniti angajati full time.

Lasand cerintele la o parte trebuie sa ne convingeti ca vreti sa faceti aceasta stagiatura si ca merita sa investim in voi.

De bani si alte chestiuni se discuta dupa ce ne convingeti.

Va asteptam candidaturile (ideal ar fi CV + demo reel + shot breakdown) la adresa chainsaw.vfx@gmail

Responsabilitati:

Responsabilitatile sunt conform profilului angajatului, realizarea proiectelor in care sunteti implicat, urmarirea rezultatelor in procesul de creatie si realizare, continua imbogatire a cunostintelor si un interes constant pentru muca depusa
Cerinte:

Artisti 3d:

Cerinte Modelaj

- cunostinte de anatomie

- experienta in low si high rez poly

- texturare

- modelarea procedurala este un mare plus

- texturare si paint/sculpt 3d

- capacitatea de a obtine exact ce se cere

Cerinte Animatie:

- cunostinte de anatomie

- cunostinte serioase de rigging atat cu oase cat si de muschi

- straight ahead si pose to pose

- experienta in animatia 2d este un mare plus

- capacitatea de a exprima prin miscare emotii

- experienta in animatia faciala si de personaj

Cerinte Dinamica:

- cunostinte de dinamica particulelor

- experienta in lucrul cu rigide - moi si dure

- experienta cu fluide

- scripting

Cerinte Shading & Rendering:

- experienta in rendering cu unul din urmatoarele motoare de randare: renderman/3delight/mantra, vray, mental ray, modo

- experienta in dezvoltarea de materiale customizate

- cunostinte solide de lumina si culoare

- experienta cu lucrul cu HDRI

Cerinte Compozitie:

- experienta in lucru cu imagini live

- keying, roto si matte painting

- experienta in compozitia 3d este un plus

- cunostinte de lumina, culoare si compozitia cadrului

Cerinte Concept Artist:

- experienta in concept de produs

- experienta in concept de personaj (humans, monsters, cartoony)

- experienta in environment design si matte painting

- experienta in lucru vectorial este un mare plus

- nu se cer ani de experienta in film sau publicitate ci un portofoliu sugestiv

Cerinte Programatori:

- experienta in programarea specializata pe 3d si compozitie

- experienta in dezvoltarea de soft sub linux

- matematica cat cuprinde

Cerinte comune

- capacitatea de a lucra sub stres

- capacitatea de a urma indicatiile date

- capacitatea de a propune solutii tehnice si artistice

- capacitatea de a lucra independent

Stim ca multi se sperie de cerintele astea asa ca puteti foarte bine sa ne impresionati cu ceea ce faceti, vizual sau tehnic, restul se invata pe parcurs Suntem destul de deschisi la minte si ne place sa descoperim potentialul din voi.

Asa ca luati-va inima in dinti si incercati-va norocul.

Multumesc

chainsaw
02-12-2010, 02:27 PM
Multumesc mult si va asteptam candidaturile la chainsaw.vfx@gmail .com

Bafta tuturor.

Adi
05-12-2010, 02:43 AM
@gmail ?!

pixel mixer
05-12-2010, 08:47 AM
da gmail ca e de spam altfel pot fi gasiti si pe google dar nu cred ca au vrut sa dea vre-o adresa personala!

Adi
05-12-2010, 01:51 PM
Nu imi este foarte clar, anuntul este doar pt intership/juniori?

pixel mixer
05-12-2010, 04:34 PM
vad ca scrie "de asemenea" la interneship, deci cred ca este pentru full time cat si pentru internship. nu vad insa diferentierea intre seniors si juniors. de ce nu dai un mail sa ii intrebi?

Adi
05-12-2010, 05:01 PM
Intrebam mai mult din curiozitate :)

Nu inteleg atitudinea pe care o afiseaza in anunt. In loc sa se prezinte ca studio si sa puna accentul pe beneficiile pe care le ai daca lucrezi cu ei, se comporta ca niste boieri pe mosie. Si nu vorbesc de cerintele pe care le au, unele ridicole, de exemplu un animator trebuie sa stie riggining - ori e animator ori e rigger/ctd - ci pur si simplu de cum e formulat anuntul.
Daca pretind ca fac parte din liga mare poate ar trebui sa inceapa sa se poarte ca atare.

De ce altii pot pune pe primul loc angajatul? http://themill.com/careers/working-at-the-mill.aspx
Diferenta nu este chiar subtila, in timp ce the mill vrea sa te convinga pe tine ca artist ca este bine sa lucrezi cu ei, chainsaw incepe exact invers. Sincer, ce alt studio cere test de aptitudini? Demo reel-ul este suficient.

Stiu ca e offtopic si moderatorul poate sterge reply-ul meu. Nici cearta nu vreau sa incep dar serios ca se poate si alftel.
Am incercat sa ma abtin dar nu am putut :) Poate doar eu gasesc ceva in neregula cu anuntul.

pixel mixer
05-12-2010, 06:54 PM
Nu inteleg atitudinea pe care o afiseaza in anunt. In loc sa se prezinte ca studio si sa puna accentul pe beneficiile pe care le ai daca lucrezi cu ei, se comporta ca niste boieri pe mosie.
pai inteleg ca faptul ca lucrezi in film si advertising ar fi ceva pentru romania, altfel e plin de oferte de joburi in games unde te plafonezi instant

Si nu vorbesc de cerintele pe care le au, unele ridicole, de exemplu un animator trebuie sa stie riggining - ori e animator ori e rigger/ctd - ci pur si simplu de cum e formulat anuntul.
aici le dau dreptate (lasand la o parte faptul ca poate nu e loc de doi artisti superspecializati), e important ca animator sa fii capabil sa iti faci propriul rig nu sa depinzi de un TD mai mult sau mai putin capabil. in romania nu e nici o piata care sa iti permita artisti atat de specializati. gasesete-mi un singur rigger capabil in romania si ii gasesc eu de lucru instant afara. daca piata nu cere nu o sa gasesti decat pasionati, iar de la pasiune la productie e un drum lung si anevoios.

De ce altii pot pune pe primul loc angajatul? http://themill.com/careers/working-at-the-mill.aspx Diferenta nu este chiar subtila, in timp ce the mill vrea sa te convinga pe tine ca artist ca este bine sa lucrezi cu ei, chainsaw incepe exact invers. Sincer, ce alt studio cere test de aptitudini? Demo reel-ul este suficient.
si cum stiu ei ca demo reel-ul e al tau? sau ca din demo-ul tau ai facut exact ce zice? as putea si eu sa copiez de la altii si sa zic ca l-am facut eu sau sa il fi facut eu si sa zic ca mi-a luat 3 zile dar sa imi fi luat 3 luni. cum dovedesti ca ceea ce e in reel este real?

eu inteleg ca tu visezi ca studiourile din romania sa fie ca la hollywood dar sa fim realisti. romania e abia la inceput cu CG-ul profesionist, poate de pasionati e plina dar profesionistii ii numeri pe degete. e absolut normal sa incerci sa gasesti oameni potriviti, ca de fitzosi e plin. e o foarte mare diferenta intre a crede ca stii ceva si a stii cu adevarat. nu poti da pe mana cuiva un shot doar pentru ca are un reel beton si a scris frumos un CV. trebuie sa fii sigur ca face ce trebuie cand trebuie si cum trebuie. tu te-ai duce cu masina la reparat luandu-te dupa orice anunt din ziar?

daca te freaca asa tare de ce nu incerci si tu? da-le un mail si verifica daca sunt pe bune sa la misto.

chainsaw
06-12-2010, 01:10 PM
nu stiu ce detalii mai doriti voi dar mai mult decat sa dam posibilitatea unor artisti sa se exprime si sa aiba expuse lucrarile la TV sau la cinema nu cred ca putem oferi. nu suntem la 200 de metrii de plaja ca Digital Domain, nici nu avem o super echipa caci deabia o construim. sunt tare curios cum sunau ofertele voastre de angajare sa vedem daca ofera cineva ceva super special.

si asa cum a spus pixel mixer, vrem ca un animator sa stie si rigging pentru ca piata nu ne de voie sa le dam de lucru la amandoi si in plus oferim sansa unor artisti cu potential sa invete (prin internship) ce inseamna productia si postproductia de film si publicitate.

daca ma uit la majoritatea ofertelor de job de pe forumul asta nici macar nu au detaliate cerintele. puteam sa pun un anunt simplu de genul cautam artisti 3d si atat. faptul ca avem niste cerinte clare denota ca macar stim cu ce se mananca domeniul respectiv ca artistul sa nu aterizeze pe o plantatie si sa i se ceara verzi si uscate. nu stiu de ce unii cauta nod in papura la absolut orice.

multumesc pentru intelegere artistilor care doresc sa se afirme si sa isi faca un reel cu care sa se mandreasca, rog carcotashii sa se abtina de la orice comentarii.

multumesc