PDA

View Full Version : Intrebare Motion tracking

Moofa
19-12-2010, 12:21 AM
Salutari,

M-am apucat de un proiect personal pentru firma unde lucrez. Un filmulet de prezentare al echipei.

Ca introducere in acesta, as vrea sa merg cu camera in birou si sa-i filmez pe toti la munca iar langa ei sa apara numele fiecaruia adaugat ulterior. Stiu sa fac asta, la nivel simplist, fie in AE, fie in Boujou, insa vreau nitel mai mult.

Cu siguranta lumea se va misca pe acolo. Cum pot face ca textele care apar langa colegi sa treaca in spatele unui individ/obiect ce apare in fata lui ca si cum ar fi acoperit. Exista vreun tip de masking/tracking ce ajuta la asa ceva? Sau este doar de apanajul studiourilor de productie ce poseda tehnici mai avansate?

Sper ca e clar ce intreb. Am atasat si o imagine explicativa (textul este acoperit de tipa blonda).

Merci anticipat.

rasputin2003
19-12-2010, 05:09 AM
AE cs5 are ceva de rotoscoping automat se numeste ROTOBRUSH...cu ceva setari poti reusi..sunt si niste tutoriale pe youtube de asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=L2_KFA4LkSA&feature=fvsr
ar mai fi si aplicarea mastilor manual ca nu e chiar munca de chinez avand in vedere ca acea persoana va optura textul doar 5-8 frameuri :)

Moofa
19-12-2010, 11:47 AM
Merci frumos.

O sa fac niste teste in AE