PDA

View Full Version : Va plac culorile?

Kiya
11-04-2011, 11:26 AM
Pentru ca mie da, evident. Am un Nikon D90 de ceva timp, dar abia de vreo cateva zile am pus mana pe el. Cum vi se pare?
99448

99449

99450

99451

ivan gregor
11-04-2011, 11:46 AM
Deocamdata nimic de spus in afara de"continua sa inveti"si"intreabal pe gugal despre fotografie".Vad ca folosesti prea mult hdr probabil are buton automat camera:))

FiveseveN
11-04-2011, 02:35 PM
Vad ca folosesti prea mult hdr
E impropriu spus. Imaginile sunt comprimate tonal și prezintă contrast local exagerat. Īn termenii ACR (http://www.adobe.com/products/photoshop/extend.html), au Recovery, Fill Light și Clarity la nivel ridicat. E un look la modă acum, vezi Dave Hill.
Īn plus sunt comprimate mult și cu algoritmul JPEG, peste punctul īn care devine evident.
Cromatic īnsă nu mi se par deosebite.

Oricum, bine ai venit.

macelaru de culor
11-04-2011, 05:02 PM
E impropriu spus. Imaginile sunt comprimate tonal și prezintă contrast local exagerat. Īn termenii ACR (http://www.adobe.com/products/photoshop/extend.html), au Recovery, Fill Light și Clarity la nivel ridicat. E un look la modă acum, vezi Dave Hill.
Īn plus sunt comprimate mult și cu algoritmul JPEG, peste punctul īn care devine evident.
Cromatic īnsă nu mi se par deosebite.

Oricum, bine ai venit.

Subscriu.

Kiya
12-04-2011, 12:41 AM
Nu stiam ca e la moda. Am facut azi una cu telefonul (nu tot timpul am camera la indemana):
99455

FiveseveN
12-04-2011, 08:17 AM
OK, e gri. Compoziția e accidentală. Are o bordură anapoda care ne demonstrează că nu stăpānești uneltele de editare și că nu-ți pasă de prezentare.

Care e relația ta cu fotografia, ce cauți să realizezi?

Kiya
12-04-2011, 07:05 PM
De ce trebuie sa am o relatie cu fotografia? Sunt la incepatori, nu? Momentan invat ce sa fac cu aparatul. E distractiv. Ma gandeam sa o scot pe aia cu borderul ciudat, dar o las, ca eu am pus-o.
99461

FiveseveN
12-04-2011, 07:30 PM
De ce trebuie sa am o relatie cu fotografia? Sunt la incepatori, nu?
Pentru că VA nu e depozit de imagini sau Nikon Customer Support, e o comunitate de artiști vizuali.
Și pentru că dacă nu știi ce vrei nu te putem ajuta. Funcțiunile aparatului le īnveți din manual. Noțiunile de tehnică fotografică le poți studia pe diverse situri, multe dintre ele menționate īn thread-ul cu resurse util (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=8751)e. Dacă ai o īntrebare specifică pune-o.

Īn această secțiune poți găsi nenumărate exemple de oameni care au venit și plecat fără să lase ceva interesant īn urmă. Cei care și-au dat interesul, au comunicat și au evoluat sunt mult mai puțini dar mult mai importanți.

anaoha
13-04-2011, 07:58 PM
Eu zic sa ne prezinti cele mai bune poze ale tale,sau macar cele pe care le consideri tu cele mai bune.E bine si sa experimentezi,prin asta inveti,dar trebuie sa faci o selectie atunci cand te prezinti cu ele.Ai un aparat bun la indemana asa ca foloseste-l....eu nu inteleg partea introductiva,cum adica il ai de ceva timp dar acum ai pus mana pe el?Oricum succes si sa ne arati ce ai mai facut.

Kiya
14-04-2011, 12:53 PM
O sa ma decid in legatura cu relatia mea cu fotografia. Cand o sa fie clar, anunt. Azi am mai facut niste poze cu pisoiul. Asa cum au iesit ele din aparat + resize:
99511

99512

FiveseveN
14-04-2011, 01:15 PM
Te rog īnvață cum funcționează exponometrul și īți vei da seama de ce pisoiul tău alb a ieșit gri: http://en.wikipedia.org/wiki/Exposure_compensation
Și evită să prezinți aici imagini cu flori, animale, bebeluși, obiective turistice și alte gratuități. I'll let this one slide.

O sa ma decid in legatura cu relatia mea cu fotografia. Cand o sa fie clar, anunt.
Īntre timp ne putem lipsi de imagini fără intenție artistică.

spargluna
14-04-2011, 04:26 PM
Ma surprinde ca lumea inca se mai lauda(?) cu chestii de genul "pozele asa cum au iesit ele din aparat".

Adica, nu inteleg, postprocesarea buna e un semn de slabiciune, iar pozele proaste demonstreaza virtute?

spargluna
14-04-2011, 04:29 PM
Kiya - inainte de a'ti bate capu' cu relatia ta cu fotografia, rezolva problemele din relatia ta cu aparatul de fotografiat - nu stii sa expui - si invata sa incadrezi.