PDA

View Full Version : Sfaturi

sk-
08-07-2011, 01:49 AM
Salutare!

Sunt nou in comunitatea VA, Intamplator am dat de "voi", cautand niste preturi pentru anumite servicii de grafica.

In momentul de fata sunt oarecum la inceput de drum in acest domeniu. Studiez design-ul de vre-o 8 ani, doar de 1 an grafic design-ul.

Anyway, ce caut eu pe VA.. ma documentez, cercetez, studiez etc - vreau sa invat mai multe, sa evoluez.

M-ar interesa daca in procesul de creare a unui logo urmati un plan, o schema, o "linie", niste etape. Am facut cateva logo-uri pana acum, dar sunt un pic dezordonat in realizarea acestora, ca ordine a etapelor (sunt sigur ca unele chiar le omit), si uneori ma blochez, nereusind sa ajung la un rezultat finit sau la rezultatul dorit.

O alta cerinta de-a mea este sa-mi spuneti niste parereri despre Corel si Illustrator. Care sunt diferentele dintre aceste doua programe. Eu lucrez foarte mult in Corel, iar in Illustrator foarte putin. Am auzit pareri si pareri si sper ca de la voi sa aud ceva mai obiectiv.

Multumesc anticipat!

FiveseveN
08-07-2011, 06:13 PM
Chiar îi spuneam unui coleg că mi-ar fi greu să descriu sistematic procesul de dezvoltare a unui pachet de identitate grafică, așa cum am făcut-o pentru web (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=21647). Mi se pare mai simultană și eclectică treaba, dar asta poate fi din cauza lipsei mele de experiență. Am încercat totuși să leg două vorbe pentru a descrie situația:

În contextul comercial, scopul mijloacelor de comunicare vizuală este în esență promovarea valorilor brand-ului. Deci întreg procesul de dezvoltare a unui logo și elementelor auxiliare are la bază identificarea obiectivelor și particularităților firmei. Apoi rolul designer-ului devine transpunerea acestor concepte într-o formă grafică.
Procesul sistematic de distilare a conceptului e partea esențială, nu desenatul imaginii în sine. Deci prima etapă e un proces de audit de brand/documentare/discovery, unde încercăm să identificăm relevanța firmei în contextul perimetrului său competițional. Apoi vine formularea strategiei de poziționare și a conceptului (filosofia brand-ului). Apoi transpunerea acestuia în limbaj grafic, i.e.
desenarea elementelor vizuale propriu-zise. Procesul are ca finalitate redactarea unui manual de identitate, care definește parametrii sistemului de identitate și modul de implementare optim în funcție de diverse circumstanțe.
Găsești multe resurse utile la http://www.identityworks.com/ și http://andyrutledge.com/design-view.php

sa-mi spuneti niste parereri despre Corel si Illustrator.
http://www.redbubble.com/people/fivesevenp90/t-shirts/4220049-corel-light :)
Dar serios, sunt doar unelte. Folosești ce ți-e mai comod.

sk-
13-07-2011, 03:08 PM
Salut din nou.

Legat de eterna confruntare dintre Corel si Illustrator.. toata lumea ridica in slavi Illustratorul, lucru care m-a determinat sa urmaresc si sa aplic anumite tutoriale, pas cu pas, in privinta realizarii unor logo-uri. Nu s-a pus problema de a crea, ci doar de a executa si urmari anumiti pasi.

Rezultatul final: Identic cu cel din tutorial
Timp de realizare: ~40 min. (Lucru efectiv. Nu am pierdut timp cautand tools-urile si incercand sa inteleg ce face fiecare, mare parte din ele fiindu-mi oarecum familiare din PS si Corel)

Problema: Acelasi logo l-am facut in Corel in 10-15min. Rezultat aprox. identic.

Nedumerire: In unul din tutoriale, la realizarea unui logo s-au folosit foarte multe suprapuneri. Foarte foarte multe. Inteleg aceasta tehnica, o folosesc in Corel adesea, dar in cazul respectiv, o parte dintre suprapuneri/layere etc. nu aveau transparenta, acoperind in totalitate, suprafetele de dedesubt devenind astfel inutile.

------

Intrebasem despre acele "etape" in realizarea unui logo pentru ca as vrea sa concep unul pentru mine. Am deja unul care este compus din initialele numelui si prenumelui, dar suna a "persoana fizica lipsita de ocupatie", gen "Gigi Design"..

As vrea ca logo-ul pe care intentionez sa-l concep sa fie unic, sa contina o idee geniala, o realizare pro, demn de domeniul, serviciile si ideile care le "prezinta" / "presteaza", corecta din punctul de vedere al realizarii grafice. Sa inspire profesionalism, incredere..

Ca o paranteza: am vazut acum ceva timp o agentie publicitara, print care avea un logo infect, lucru care nu mi-a inspirat profesionalism. Sincer, nu mi-as fi facut la ei nici macar o copie de buletin.
Cazuri ca acesta sunt multe, cel putin prin Iasi.

O alta nedumerire de-a mea.. Cum ar trebui sa se promoveze un freelancer?
Am observat pe forumul VA multi membri ce lucreaza sub forma aceasta. Cum va promovati? Cum oferiti incredere clientilor? Cum ii "convingeti" ?

Poate suna absurd intrebarile si nedumeririle mele, dar vreau sa urmez si sa aprofundez acest domeniu, si as dori sa fiu cat se poate de informat. Intentionez pe viitor poate chiar sa pun bazele unei agentii (de aceea vrea sa renunt la logo-ul format din initiale).

Multumesc.

sk-
22-07-2011, 06:39 PM
e bine ca este activitate pe forumul si in comunitatea VA :)

scuzati double-post-ul..

FiveseveN
22-07-2011, 08:01 PM
Păi cam la ce te-ai fi așteptat? :)
Nu e niciun secret, un brand (fie și personal) solid se dezvoltă cu timpul, cu muncă, consistență și creativitate.
Chestiuni gen Corel vs. Illustrator sunt dust in the wind, e problema graficienilor, nu a designerilor.

Petru.
22-07-2011, 08:25 PM
Păi cam la ce te-ai fi așteptat? :)
Chiar vrei raspunsul la intrebarea aia?:))

Salut sk,

Rabdare cu forumul si mai ales cu subsectiunea asta, ca e in faza terminala.

La intreabrea cu procesul si etapele de creare al unui logo/identitati ti-a raspuns Fiveseven in cuvinte complicate dar concis & concret.
Esentialul in design-ul grafic comercial se rezuma la cine esti?cum doresti sa fii perceput?cine-i publicul tinta? ce obiceiuri au?ce gusturi?ce mananca? ce beau? s.m.a. (ca sa stii ce asocieri sa faci).
Noi nu putem sa-ti spunem direct: foloseste aia, alege type-ul ala, vezi ca o monograma comunica aia, vezi ca un simbol e mai potrivit pentru, vezi ca un script inspira… etc.; doar putem sa te ajutam sa gandesti ca un designer.
Pentru a primi sfaturi si ajutor ai putea sa incepi sa postezi imagini.

Referitor la agentiile de publicitate de care mentionezi, probabil e una ,din sutele, care face parte din categoria "la 1 kg de print facut la noi aveti dizain gratis"… astea nu-s de luat in seama.

Eu nu-ti recomand sa incepi prin freelancing decat daca nu ai alta optiune. E greu.

FiveseveN
22-07-2011, 09:58 PM
cine esti?cum doresti sa fii perceput?cine-i publicul tinta?
Ah, mi-am amintit o chestiune esențială: design-ul grafic (și branding/ID) e în primul rând comunicare (http://en.wikipedia.org/wiki/Communication_theory). Astfel perspectiva lui Harold Lasswell poate fi foarte utilă: "Who says what to whom in which channel with what effect". Pentru a oferi o soluție bună trebuie să identifici precis toți acești "cinci W".

Pepsy
01-08-2011, 12:10 AM
salut,
as vrea si eu parerile voastre, sugestii despre chestiile la care am lucrat, nu sunt exper in design sau astea in photoshop lucrez de aproape 1 an, si inca ma chinui sa invat chestii noi.... daca sunteti amabili, sa comentati la sange, ca doar asa voi afla si eu cate ceva.

multumesc

http://x-designing.tumblr.com/

FiveseveN
01-08-2011, 12:52 AM
Pepsy, ce legătură au lucrările tale cu această secțiune? Și ce vrei să faci cu ele sau să afli de la noi despre ele?

Pepsy
01-08-2011, 06:00 PM
pai nu am stiut unde sa postez mai exact si am zis ca aici e un loc destul de ok.

Vreau sa stiu daca e ok, daca sunt bune de ceva, parerile voastre, ce ar mai merge

FiveseveN
01-08-2011, 07:13 PM
În primul rând categoria potrivită cred că ar fi 2D Beginners (http://www.visualart.ro/forum/forumdisplay.php?f=166). Multe dintre lucrările de acolo sunt în tehnici tradiționale, poate asta te-a derutat. Design nu e ceea ce ai făcut, asta e clar. Design-ul pretinde un scop și o metodologie.
În al doilea rând, acesta e thread-ul lui sk-. Dacă vrei să comentăm imaginile tale deschide-ți un thread personal în categoria potrivită, atașează-le și prezintă-le acolo.
Apoi va trebui să ne spui ce vrei să faci cu ele ca noi să-ți spunem dacă "sunt bune de ceva". Valoare artistică nu cred că au, decât în estetica kitsch-ului. Dar dacă le privim ca exerciții de folosire a programelor de editare grafică, presupun că orice exercițiu e util (deși o abordare sistematică e preferată).

Pepsy
01-08-2011, 08:45 PM
am inteles. multumesc

sk-
02-08-2011, 06:54 PM
Revin si eu cu "raspuns la raspunsurile voastre" (Petru si Mihai) cat de curand, nu am renuntat la ideile postate anterior. Sunt un pic aglomerat in ultima vreme.. din pacate nu cu lucruri legate de grafica, design etc. :|

Ne auzim zilele urmatoare!

FiveseveN
02-08-2011, 07:16 PM
Ne putem și vedea dacă vrei, fiind toți în Iași. N-a mai fost un VA meeting aici de 6 sau 7 ani.

sk-
04-08-2011, 08:17 PM
Ar fi o idee!
Eu sunt liber in weekend, iar in cursul saptamanii doar dupa 18.