PDA

View Full Version : Grafician/Artworker

KABAL
18-11-2011, 07:39 AM
Salutare !

Suntem o echipa formata din 3 oameni si suntem in cautarea unui Grafician/Artworker pentru proiectul nostru! Este vorba despre un joc pentru "mobile" : Iphone/Android , care poate include si o versiune de browser . Momentan se lucreaza la engine si tot ce tine de game designer.

Cerinte :
- O buna imaginatie despre o lume post-apocaliptica care sa includa : Cladiri, Orase, Vehicule, Oameni(Robotizati) si asa mai departe.
- Sa aibe cunostinte solide despre photoshop ( sau ceva asemanator )
- Sa fie pasionat sa creeze o lucrare de "bun gust".
- Sa stie sa faca un .gif animat ( basic )

Mai jos gasiti descrierea a doua unitati din joc. Acestea vor fi sample-urile referitor la cat de talentati sunteti. Vreau sa va folositi imaginatia si la fel de bine puteti ignora anumite aspecte.

Nume : Vaktork(c)
Descriere : High close-range accuracy
Vaktork, e un vehicul , care planeaza undeva la 1 m de sol! E cea mai buna solutie pentru inamici teresti care se afla la mica distanta de acesta! Scheletul este alcatuit dintr-un paralelogram , rotunjit la spate iar in fata sa aibe o continuare in forma de triunghi insa toate colturile sa fie rotunjite! Vehiculul in sine, e dotat cu 5 reactoare dedesupt: 2 in fata, 1 in mijloc si 2 in spate, cat si doua reactoare lateral , unu de fiecare parte. In fata, undeva mai jos, sa aibe 3 faruri in forma de triunghi iar deasupra farurilor, un tun format tot din 3 tevi de marimi .. medii sa zicem , atat in lungime, cat si in grosime! A se tine cont totusi ca e un vehicul "light" ca sa zic asa! A se adauga fel si de fel .. insemne pe vehicul, pentru al "rotunji" putin, inclusiv o usa! Reactoarele laterale sa aibe o forma rotunda de preferat. Se poate adauga un set de "aripi" laterale in fata jos, la fel si in spate! Si la fel de bine se mai poate adauga un fel de "aripa" protectoare, medie sa ii zicem, in fata jos! Exact dedesupt de faruri!

---

Nume : Sniper
Descriere:
Poarta o masca, mulata pe cap, un fel de piele, cu un rand de zimti rari , care "strabat" capul pe mijloc. O masca cu un tub care intra putin mai jos de gat,in costum , cu doua tuburi de oxigen pe fata,cate unul in fiecare parte, undeva in dreptul obrajilor insa mai micute, iar ochelarii sa fie iesiti in jur de 5-7 cm! De genul unui binoclu insa cu lentile micute, cat sa acopere in intregime ochiul. Pe toata lungimea pipetului sa aibe un fel de aliminiu iar pe mijlocul pieptului, exact unde se termina "placa", sa fie o gaura, unde teoretic ar iesi aerul ! La brau , o curea, cu fel si fel de "buzunarele" iesite in afara iar de la brau in jos, sa poarte exact cum vine un parpalac de la brau in jos! Adica putin larg , insa cusut pe centru, cu o pereche de bocanci mai subtiri! O arma de calibru sniper, sa o tina pe spate, cu teava in jos, iar in mana dreapta sa tina un fel de arbaleta. Sa poarte manusi finute la ambele palme!

---
Descrierea e "in mare", deci imaginatia e necesara :)
Ce se intampla daca , sunteti ales? Ramane de discutat in "particular" ! Rog a trimite artwork-urile in format PNG cu o rezolutie de 800x1280 pe adresa de email : iceage1209 @ yahoo.com . La fel puteti folosi adresa ( sau add pe YM ) ca si contact , daca aveti intrebari, nelamuri si asa mai departe , sau .. binenteles, puteti posta pe acest thread!

Succes,
Numai bine!

PS: Impreuna cu sample-urile , puteti adauga si alte artwork-uri din propria colectie!

KABAL
18-11-2011, 10:40 AM
Se pare ca am nu am postat unde trebuie acest anunt! Rog a muta thread-ul acolo unde ii este locul :)

Sthell
19-11-2011, 05:33 PM
Corect mi s-ar parea daca vreti sa fiti luati in serios sa oferiti mai multe detalii despre proiect, despre plata pentru cele doua ilustratii. Inteleg ca este sub forma de test, dar nu cred ca aplicantii stiu pentru ce aplica daca nu oferiti detalii suficiente.

Vorbiti despre valoarea unei posibile colaborari sau specificati daca proiectul se consider pro-bono.
Asta ca dovada de respect pentru timpul celor care "aplica".

KABAL
19-11-2011, 06:28 PM
Despre proiect in sine nu pot spune mai multe decat ca se lucreaza la game engine, care speram sa fie gata in aproximativ 2 luni ( o versiune alpha speram sa fie gata mai devreme pentru diferite teste ) , precum si la game designer care include story, quests, features , unitati, npc-uri si asa mai departe.
Cele doua ilustratii ca sa zic asa, sunt doar de "proba", avand in vedere ca vrem sa stim daca "candidatul", poate reproduce imaginatia noastra intr-o lucrare! Nu avem cum sa platim pe cineva pentru aceste doua ilustratii , avand in vedere ca am putea primi zeci de ilustratii de la diferiti oameni, care poate doar unu sau doi din ei, s-ar ridica la standardele noastre! Nu cerem munca gratuita, dar nici sa platim pe "oricine" ( no offense ) .
Ce inseamna asta? Aceste doua ilustratii, vor fi un fel de sample-uri pentru a alege candidatul ideal. Odata ce va fi ales, el va trebui sa faca partea de artwork la toate unitatile din joc, precum si la cladiri, orase, etc.
In momentul de fata, vorbim de aproximativ 15 x 3 unitati , 20-30 de eroi , precum si un numar consistent de cladiri! Despre partea materiala, pot spune ca putem oferi doua posibilitati:

1) "La Packet" , insemnand ca putem oferi o suma de bani pentru toate artwork-urile necesare la proiect.
2) A se alature echipei pe termen lung, pentru a primi un procent fix din venit.

Bineinteles, suntem deschisi la negocieri.
Daca crezi(credeti) , ca aceste doua ilustratii sunt "prea mult", pentru a va arata talentul si necesita prea mult timp din partea voastra , puteti alege doar unu din exemplele de mai sus. Daca mai ai nelamuriri in ceea ce priveste proiectul, plata, etc, te rog sa le postezi in continuare!

Numai bine!

spargluna
19-11-2011, 11:09 PM
Nu cerem munca gratuita, dar nici sa platim pe "oricine" ( no offense ) .

Ba fix asta cereti.
In mod normal ar trebui sa evaluati oamenii dupa portofoliu si eventual dupa un interviu, insa voi pretindeti multa munca pe gratis.

E dreptul vostru sa faceti asta, dar spuneti'o clar.

KABAL
19-11-2011, 11:47 PM
Ba fix asta cereti.
In mod normal ar trebui sa evaluati oamenii dupa portofoliu si eventual dupa un interviu, insa voi pretindeti multa munca pe gratis.

E dreptul vostru sa faceti asta, dar spuneti'o clar.

Daca prin dorinta de a vedea un sample, si evaluarea acestuia, crezi ca tot ce vrem e munca gratuita, atunci nu ramane de facut decat evaluarea dupa portofoliu nu? Recunosc, si portofoliu joaca un rol foarte important aici, insa totusi , cum am zis si mai sus , vrem sa vedem daca artistul respectiv poate pune in "practica" viziunea noastra asupra proiectului! Am vazut foarte multi artisti pe acest forum, unde unii din ei chiar m-au impresionat! Normal, nu ar trebui, ca si "test final" , sa le cerem un sample cu una din descrierele de mai sus, pentru a ne face o idee care merita si care nu?

Crezi ca din primul meu post, nu am specificat ca dorim sample-uri si cine va fi selectat, vom discuta mai multe informatii in "particular"? In fine, ca si ultima idee, nu cred ca cerintele noastre ( unu sau doua desene ) , sunt "peste limita bunului simt" .

laurghita
20-11-2011, 01:19 AM
Eh, se poate lua şi ca temă de sketch of the day chiar dacă conceptele nu sunt viabile/credibile. Pot fi luate ca un exerciţiu de Ónţelegere şi interpretare după un text dat. http://www.visualart.ro/forum/threads/20880-laurghita-reloaded?p=356866&viewfull=1#post356866

KABAL
20-11-2011, 04:16 AM
Eh, se poate lua şi ca temă de sketch of the day chiar dacă conceptele nu sunt viabile/credibile. Pot fi luate ca un exerciţiu de Ónţelegere şi interpretare după un text dat. http://www.visualart.ro/forum/threads/20880-laurghita-reloaded?p=356866&viewfull=1#post356866

Foarte interesant! Vezi PM!

Asteptam in continuare "sample-uri" ! Asa ca nu va rusinati , hit me :)

FiveseveN
20-11-2011, 10:12 AM
Sunt mai multe motive pt. care anunțurile de la această secțiune se Ónchid de obicei. Ăasta a scăpat, fiind mutat. Dar cred că e suficient pentru cine e interesat să tragă concluziile necesare. Baftă!

Dariz
04-12-2011, 11:46 PM
vrem sa stim daca "candidatul", poate reproduce imaginatia noastra intr-o lucrare!

..:D...u gotta lovit...

Un desen e suficient pentru test insa fara un website din partea voastra sau orice sursa care sa va faca credibili, slabe sanse. Voi ce portofoliu aveti?

Be the change you want to see in the World.....