PDA

View Full Version : MEDIA.COVERS by emphasis for pixel.conscious

ShiDo
06-03-2003, 04:20 AM
Start-up screen-uri facute pentru Pixel Conscious.
1.......
http://www.emphasis.ro/covers/pc-cover1.jpg

2.......
http://www.emphasis.ro/covers/pc-cover2.jpg

3.......
http://www.emphasis.ro/covers/pc-cover3.jpg

Mie imi place ultima...
Cred ca mi-e gandu' la vara, alt motiv nu vad lol..........

stinger
06-03-2003, 07:09 AM
Prima e cam kitschioasa din cauza margelelor care nici cum nu functioneaza e frumos patternu de scris & co overlayed .. (da am probleme de a m a exprima)

A doua merge 002ul ala fiind cam singurul lucru care nu se potriveste si poate si unele chestii sunt foarte puternice (reflexiile alea albe)

Cea de jos imi plac mult culorile personal dar tot am senzatia ca incarci mult lucrarile tale cu chestii de aceasi intensitate.

"keep it up tho .. they rock" ;)

VALI
06-03-2003, 08:01 AM
doar ultima este ceva demn de luat in consideratie.....my opinion

echo
06-03-2003, 09:48 AM
la prima vad o bufnitza...asta era intentia? :)
iconul cu omuletz pe scara rulanta e ultra folosit...de ce?

Lou
06-03-2003, 12:14 PM
pentru ca e urban-culture or smth. nu stiu cum i se zice "oficial".
da bine, e trendy, e ...

echo
06-03-2003, 12:36 PM
stiam ca e "urban", dar de ce se abuzeaza? :) pe ultimele 2 imagini apare chiar de 2 ori:)

ShiDo
06-03-2003, 03:38 PM
pentru ca e sigla de la pixel conscious.

echo
06-03-2003, 03:43 PM
voi nu v-ati plictisit de imaginile astea cu poligoane explodate peste care se trintesc niste texte indescifrabile?

ShiDo
06-03-2003, 07:07 PM
NU

Pred@TOR
06-03-2003, 09:11 PM
La prima nuantele sunt misto dar margelele alea strica tot.
A doua si a treia imi plac.
Cred ca cel mai mult imi place a treia pentru nuantele deschise.
Toate sunt interesante oricum.

spargluna
06-03-2003, 09:13 PM
.

spargluna
06-03-2003, 09:17 PM
O fi omuletzu` ala sigla de la pixelcounscious, da` nu mi se pare fain sa iei.. un dingbat, de exemplu, shi sa`i spui "logoul meu".
La fel shi cu simbolul ala... cred ca l`am vazut ultrafolosit. Poate se supara statziile de metrou din intreaga lume, shi cer bani pentru drepturi de copyright saiturilor care folosesc aiurea simboluri cu destinatzie clara shi strict functzionala pe post de artificii vizuale..
Nu, nu sunt de acord ca ala e logoul pixelconscious. L`am vazut cu mult timp inaite, in multe alte locuri. Sa urlu in gura mare RIPOFF!! acuma? ..mda.. de ce nu..

ShiDo, poate ai timp sa explici fiecare imagine in parte, adica sa faci in asha fel incat sa le prind shi eu sensu`.. povestea..

Eu, sincer, m`am saturat rau de tot.. nu prea vad nici mesaj, nici idee. Pur shi simplu da`i cu scatter cat incape, shi culori in care Magenta e atotputernica.

Praise Magenta, goddess of all new.::dstrckt.fsion.consciousabstracts:: sau mai shtiu eu cum suna lozincile alea penibilioase...

stinger
06-03-2003, 10:22 PM
Hmm in sfarsit unul care imi imparte sper macar putin parerea nu tocmai buna despre emphasis :)

brunner
06-03-2003, 10:34 PM
stinger, citez din tine, mai sus putin: "keep it up tho .. they rock" .
Compara cu ce ai spus mai sus.

Revenind la topic, vorba lui echo, aia e bufnita?

ShiDo
06-03-2003, 11:09 PM
Eu cred ca nu prea ati inteles nimic.In Special Stinger si TO2.
Aveti idee macr ce e un splash sau o media cover...
Ce treaba am eu cu sigla celor de la Pixel Conscious.E vina mea ca si-au ales-o ei.Eu trebuia sa introduc obligatoriu in imaginile astea sogla lor, din moment ce imaginile vor fi folosite pe site-ul lor.
Stinger NO COMMENT din nou....
Pacat ca a fost sters postul meu de pa celalat thread.....

TO2. Eu cred ca tu nu prea stii despre ce e vorba aici.
Daca tu faci o reclama la Renault si pui sigla Renault la cererea lor atunci e RIPP-OFF?????.Tu stii ce e ala un ripp-off.
Sa va explic mai clar: imaginile au fost cerute de pixel conscious, iar emphasis le-a facut ce e atat de complicat.Sunt niste simple splash-uri (start page-uri)......

ShiDo
06-03-2003, 11:15 PM
Iat TO2 de unde stii tu ca ala nu e logo-ul de la PC.
Ia zii, la fel ca Stinger: "La cat web am vazut eu..."
Du-te la PIXEL CONSCIOUS (http://www.pixel-conscious.com) si vezi daca e logoul lor cu adevarat si dupa aia sa vii si sa postezi " NU E LOGOUL LOR"...

Daca ave-ti ceva de comentat comentati in legatura cu realizarea imaginilor, ca Echo sau ca Brunner sau ca Predator.
Nu va obliga nimeni sa va placa, dar va rog frumos incetati cu chestia asta cu copiatul sau cu ripp-off.Nu v-ati gasit omul care copiaza......................
E normal ca parerile sa fie impartite.Unora le plac, unora nu le plac...

ShiDo
06-03-2003, 11:26 PM
Oricum hai sa lasam certurile la o parte ca nu ajungem nicaieri.....
Apreciez critica constructiva nu acuzatiile nefondate...

ShiDo
06-03-2003, 11:29 PM
Vad ca vazut thread-ul asta mai multi asa ca o sa va cer parerea in legatura cu ceva...E prima data cand mi se intampla chestia asta si as vrea sa stiu voi ce ati face in locul meu.
zilele trecute am primit un mail care m-a bucurat foarte tare.
Iata continutul mail-lui respectv:
__________________________________________________ __
"We would like to invite you to submit an exhibition of your photos to be shown on WAMtv. We transmit 24 hours per day and have a large world-wide audience of people who are interested in alternative art.

If you can send about 60 JPEGS we will edit them into a slideshow with music and your details. The show would then be slotted into the WAMtv programming and shown several times in the schedule. There is no cost to you, we will produce the video format.

If you are interested send a CD with the JPEGS (TV Size 700 x 530 to :
WAMtv "
__________________________________________________ __

Credeti ca ar trebui sa dau curs acestei invitatii.....

brunner
06-03-2003, 11:48 PM
Faci ce vrei, nene.
Da' am aprecia daca nu te-ai mai labarta pe 2 pagini si 10 posturi cand vrei sa spui ceva. Fii mai concis.

ShiDo
06-03-2003, 11:54 PM
Ce raspuns sarcastic....
Chiar vroiam o parere.

brunner
07-03-2003, 12:05 AM
Ce raspuns crezi ca-ti putem da? Tu stii daca vrei sau nu sa fii publicat, tu stii daca vrei sau nu sa apari in acel loc specific, si de fapt tu stii cine is aia...

stinger
07-03-2003, 12:11 AM
Brunner fa-ma sa inteleg in ultimul post am zis citez:

"Hmm in sfarsit unul care imi imparte sper macar putin parerea nu tocmai buna ___despre emphasis ___" - asta fiind pararea despre emphasis ca in general .. (daca trebuie sa ma repet .. prea multa inspiratie si copiere de stil) dar asta este o parere .. de aceea suntem aici sa discutam puncte de vedre .. nu ?

Aja in primul post mi-am zis parerea despre imaginile de fatza care sunt dragutze ele in comparatie cu alte lucruri .. dar le-am si criticat ...

stinger
07-03-2003, 12:15 AM
Hey ShiDO ___mi-am exprimat parerea initial asa ca nu mai lătra__ .. cat despre ripuit nu-mi aduc aminte sa sugestionez decat un rip de stil prea accentuat daca trebuie ...

stinger
07-03-2003, 12:20 AM
ShiDo ceva destul de offtopic cu toate ca risc sa devin foarte uh .. sa zicem negativist fatza de tine - Tu esti prezent pe acest forum pentru a discuta sau pentru a te lauda ? [de ceva vreme tot vad posturi de la tine .. eu stiu ca singurul lucru mai presus decat sex si mancare e recunoastere si admiratie dar .. totusi]

Brunner daca tii se pare prea personal te rog sterge acest post nu serveste nimanui si este doar o rautate din partea mea. mersi m ult

brunner
07-03-2003, 12:25 AM
Brunner daca tii se pare prea personal te rog sterge acest post
It's not my call.
Io as sterge cam ultimele 15 posturi (aprox;))

ShiDo
07-03-2003, 12:30 AM
total de acord cu Brunner...
Stinger:De ca vrei sa ma faci sa vorbesc urat fata de tine.
Oricum discutiile aste nu-si au rostul si probabil vor fi sterse.
Chestia cu laudatul a venit tot in urma celor spuse se tine si in urma acuzatiilor tale...Pe care tu le-ai "latrat"....

Daca nu esti in stare sa comentezi ceva dintr-un anumit punct de vedre concret (si nu sa arunci cu vorbe in vant) poate ar trebui sa-ti exprimi parerile in alta parte.Sincer chiar nu am nevoie de discutia asta..... Oricum ti-am dovedit ca parerea ta este eronata
si total nefondata.

stinger
07-03-2003, 12:41 AM
:) hehe cuvinte mari sa zicem imi pare rau ca nu esti dispus de putina cearta cumva ....

si hey .. nu acuz pe nimeni doar imi exprim parerea (cat trebuie sa mai repet) ...

[offtopic] nu stiu de ce n-am ce face si ma ia-u de viata voastra .. dar ati vrut o parere .. ati primito :P

tu tot n-ai observat ca in cadrul acestui thread mi-am exprimat parerile despre lucrarile tale .. si doar cand a escalat situatia m-am luat de altceva .. :)

ShiDo
07-03-2003, 12:50 AM
Adevarul ca nu sunt dispus sa ma cert.
Eu nu am atacat faptul ca ai comentat lucrarile postate aici ci faptul ca tu si cu TO2 ai afirmat

fapt care ma deranjeaza si cu care nu sunt de acord.
Macar daca ar exista vreun pic de adevar in ceea ce ai spus despre emphasis....

PS: Sa stii ca nu ajungem nicaieri.O putem tine asa o gramada de timp de acum incolo.

stinger
07-03-2003, 01:06 AM
Ai dreptate e chestie de copii mici felul in care mi-am exprimat .. parerea (un fel de aratat cu degetul) .. nush de ce m-ai bagat in seama

:) :P :bye:

ShiDo
07-03-2003, 01:11 AM
PEACE<LOVE<UNDERSTANDING?????lol :) :)

VALI
07-03-2003, 09:05 AM
la primul post idiot care se va mai pune pe acest thread.....voi purcede la eliminarea threadului si banarea respectivilor...se stiu ei care!!!

spargluna
07-03-2003, 04:52 PM
ShiDo, nu pe TINE te acuzam de ripoff. Acuzam "cultura" asta de imprumut, la care vad ca subscrii. Nu te`am criticat pe tine, shi ce am spus era STRICT legat de genul ala de "creatzie" , preluand elemente aiurea.. etc.

Shi..hmm.. crede`ma , am ceva experientza, poate mai multa decat crezi, shi shtiu destul de bine ce`i ala un splash screen.

spargluna
07-03-2003, 04:55 PM
ha.. uite ca acum mi`a venit ideea.

Ce`i ala un splashscreen?
Sau... mai dragutz, incearca sa explici ce`i aia "media cover".
Termenul e ambiguu, total nejustificat shi absolut aiurea.

M`am saturat pana peste cap de expresii bombastice fara nici un sens, doar ca sa sune "doct" shi complicat shi cu un aer de "ce shtitzi voi ba, ce facem noi.. noi rupem, noi shtim..".

Merci.

spargluna
07-03-2003, 04:59 PM
Shtii, din intamplare, ma ocup de comunicare vizuala, implicand shi cercetare in domeniul lingvistic..
Chestia asta imi da cat de cat dreptul, dupa umila mea parere, sa caut (shi gasesc!) nod in papura tuturor gratuitatzilor nejustificate de care e plina, pana la refuz, multimedia.

`Opaa! uite un termen interesant " - multimedia" !!

[.. rog pe cineva sa mute threadu`asta la discutzii, am de gand sa ma`ntind..]

stinger
11-03-2003, 10:32 PM
Nush o sa incerc sa mut discutia asta in alta directie daca vrei T ... 1. Cat de important este stilul pentru voi ?
2. Ce este pana la urma urmei digital art (asta-i chiar termen aruncat in stanga si in dreapta) ?

raspunde careva ?

spargluna
12-03-2003, 04:38 AM
1. Prefer sa nu comentez intrebarea, pana nu o reformulezi. In felul in care e acum, risc sa scriu prea mult, shi mi`e teribil de lene :)

2. Digital Art. Arta digitala, adica.
Unu` dintre primii oameni care au incercat sa explice asta a fost Herbert Franke (a nu se confunda cu Frank Herbert), scriitor de origine germana, unul din numele mari ale SF-ului european contemporan. Cred ca cea mai celebra carte de`a lui prin romania a fost Zona Zero, aparuta prin `80-shi-ceva..

O sa`ncerc sa`l parafrazez pe Franke pentru ca a reushit sa explice foarte frumos conceptul de arta digitala, cu`atat mai mult cu cat este un observator(obiectiv) shi nu un creator, plus fondul mai mult decat evident pe care i l`a oferit studiul literaturii de anticipatzie.

Termenul de "arta digitala" nu se refera la o caracteristica sau un stil specific , mai degraba defineshte de la inceput "panoplia" artistului care o abordeaza.
In cel mai general sens al termenului, "arta" poate fi privita ca un mod de comunicare. Este menirea artistului, de a transmite un mesaj, care in cazul artei este subiectul unor varii considerente estetice. Culoare, forma, sunet.. cam astea erau considerate pana acum ceva vreme materialul brut al "artei". Astazi, toate astea au devenit mai degraba elemente purtatoare de informatzie. Elementele artei sunt informatziile, componente imateriale. Chiar daca suna ciudat poate, e destul de clar ca arta e un proces mai degraba intelectual decat material.
Evident ca modalitatzile de expresie ale artistului sunt adaptate la anumite facultatzi shi abilitatzi ale perceptziei umane. E interesant de urmarit acest proces la origine, in creierul uman, a carui fiziologie are la baza (mai mult sau mai putzin simple) procese chimice. Deja e clara analogia cu o alta situatzie. In timpul procesului de creatzie, informatzia e redusa la impulsuri electrice, (felul in care acestea vor fi reinterpretate sau compilate depinde exclusiv de decizia artistului) ulterior fiind livrata sub o oarecare forma, in principiu sunet sau imagine.

Folosirea calculatorului in arta a dus la o compatibilizare a intrumentarului, a creat legaturi stranse intre diverse medii shi forme de expresie.

Majoritatea criticilor shi istoricilor de arta vor cadea de acord , privind calitatea artistica, asupra faptului ca estetismul (pozitiv, evident) depinde prea putzin de stil (shi aici o s`ating shi subiectul de la punctul 1) sau de instrumente. Ce conteaza, ce face arta-artă e creativitatea shi sensibilitatea artistului , impreuna cu forma shi contzinutul mesajului transmis.

O concluzie destul de..hmm.. sa`i spunem "dramatica" a dezvoltarii instrumentelor digitale , shi destul de critica la adresa acestora, s`ar putea formula in felul urmator: practic, orice imagine reprezentata pe un monitor, ar putea fi reprodusa cu acuratetze de 100% prin mijloace conventzionale, analogice. Singura diferentza importanta este timpul afectat procesului.

Evident, digital arts e un concept la moda. Problema s`ar putea sa fie mai degraba de natura lingvistica. Fiind imprumutat din limba engleza, contzine cuvantul "art". A fost tradus simplu: arta. Ori, conform oricarui dictzionar, artist (in engleza) inseamna shi artizan. Graphic artist nu este mai mult decat un executant. Nimic din titlul asta nu`i confera statut artistic, ci pur muncitoresc.

Concluzie? Nu shtiu daca se cuvine inca sa trag concluzii, insa e cumva evident ca nu orice material vizual creat cu ajutorul calculatorului e arta. Chiar daca "new media" a permis utlizarea extensiva a vizualului (shi nu numai) in tot felul de domenii - publicitate, educatzie, comertz - nu ORICE material vizual generat sintetic e arta. Departe de asta. Indiferent de mijloacele de expresie, criteriile estetice raman neschimbate.

spargluna
12-03-2003, 04:56 AM
Cat despre multimedia...ia sa vedem ce spune dictzionarul.

Merriam - Webster dixit : using, involving, or encompassing several media. Adica "ceva" folosind sau ingloband numeroase "media". Buun.. "media". Media, in engleza, este pluralul cuvantului "medium".. heh.. shi nu cred ca`i vorba de "psychic"..
MultiMedia. Diverse medii, suporturi pentru informatzie. Carztile sunt media. Televiziunea e media. Muzica e media. Radioul e media...
O alta problema a unei societatzi de cacao, imprumutarea shi folosirea excesiva a unor termeni "doctzi" shi care suna pompos, imbarligand limbile shi mintzile unor gura-casca.. fireshte ca trebuia sa fie puternic imbratzishat de "artishtii" noului mileniu, pentru a epata cu vorbe acolo unde nu pot nimic cu arta.

Poate acum m`am facut mai clar, apropos de dispretzul profund pe care`l am fatza de genul de "arta" cu care a inceput threadul asta.

ShiDo, nimic personal, zau, dar te rog, incearca sa intzelegi de ce faci ceva, atunci cand o faci. Incearca sa limitezi informatzia colaterala (degeaba) la minim, nu sa umpli goluri de 1600 x 1200 cu asha ceva. Partea deranjanta e ca golurile astea nu se masoara doar in pixeli pe un monitor.

Intzeleg tendintza asta disperata de a fi la moda, pentru ca shtiu foarte foarte bine cat de ushor e sa te`ashezi in fatza unui calculator shi sa faci "arta".. ce nu intzeleg shi nu accept e hoarda de idiotzi shi de snobi care aplauda asha ceva. Dar o sa mai treaca ceva timp, shi o sa fie ok :)

stinger
12-03-2003, 07:29 AM
"The digital artwork must be networked ;
The digital artwork must be material ;
The digital artwork is processual;
The digital artwork must mediate ;
The digital artwork must inhabit the present as a moment of becoming ;
The digital artwork is obliged to be incomplete
The digital artwork is by nature ephemeral
The digital artwork must be imperfect
What distinguishes the digital artwork is its elegance
The digital artwork must be necessary
The digital artwork is cyborg
The digital artwork must be communicative
Artisanship is integral to the digital
The digital artwork is work
The digital artwork demands responsibility
The digital artwork must be beautiful."

Este un citat folosit dintr-un eseu chiar despre arta digitala scris cam acum un an si subliniaza unele conditii vitale ca ceva care sa fie facut in mediul digital sa fie denumit arta ...

Din punctul meu de vedere ceea ce defineste digitalul este comunicarea,expresia unei trairi si interactiunea dintre om si mediu (digital)... lucru care ma face sa exclam ca in toti anii am vazut foarte putina arta cu adevarat digitala pe net... asa ca mai hoo cu denumirile.

multi media ?... sincer eu vad unul singur: imagine statica pe un canvas facut din pixeli ...

digital art ? .. unde este comunicarea ? .. unde este interactiunea ?

cipiamon
12-03-2003, 02:09 PM
Pun pariu ca nimeni de aici nu stie sa dea o definitie artei,
chiar si dex-ul este evaziv in explicatie, e ceva de genul: "expresie estetica manifestata prin forme caracteritice" ...

asa ca degeaba va certati

stinger
12-03-2003, 02:13 PM
hmm putere in simplitate:

arta este o manifestare ce exprima o stare de spirit, o idee sau o perceptie fie ea reala sau imaginara.

echo
12-03-2003, 02:51 PM
cipiamon, aici nu venim sa punem pariuri sau sa dam definitii...pentru unii este suficienta explicatia din DEX, altii incearca sa priveasca dincolo de o definitie sterila si s-ar putea sa gaseasca un raspuns, sau s-ar putea sa caute o viatza intreaga...

cipiamon
12-03-2003, 05:14 PM
Adevarul este ca m-a atras citatul lui Stinger, postul meu a fost un pic "off-topic" cat despre ce insemna arta, poate o sa vorbim noi in alt thread. Dar pana atunci nu uita ca daca nu poti sa definesti "spirit" nu poti sa-ti fondezi afirmatia, Stinger.

stinger
12-03-2003, 06:37 PM
[somewhat off topic] behold digital art :P http://www.singlecell.org/cr/

VALI
13-03-2003, 08:26 AM
oameni buni....un lucru e cert....nu orice productie facuta cu creionul, mouse-ul sau tableta se poate numi arta....
multi indivizi de pe acest forum nu fac nici o diferentza intre arta si "test de tehnica"
de aceea suntem vai de capul nostru si avem un forum de mana a doua....

Adrian
13-03-2003, 09:29 AM
nu fi asa de aspru, vali. imi pare rau ca nu am o cultura artistica asa de vasta ca multi dintre voi, dar m-as hazarda la citeva intrebari simple si fara intentia de a jigni pe cineva.

in ce sectiune a acestui forum s-ar incadra schite/studii/teste ale, stiu eu, leonardo, sa zicem? ar putea fi ceea ce ce in "arta digitala" a zilelor noastre sa fie test? sau nu. daca e arta, e arta pentru ca e clasica? pentru ca e creata de un clasic? ce modalitate de exprimare si-ar alege el? hirtia sau computerul? in ce masura ceea ce a creat el a fost impus de moda timpului respectiv? se aplica si azi? azi ar face "heads and cars and monsters"? si s-ar mai chema arta?
poate sunt cam confuz, dar sper sa se inteleaga ceea ce am vrut sa spun. :)

echo
13-03-2003, 09:47 AM
http://www.singlecell.org/cr/ nu e arta, e matematica :):)

Adrian
13-03-2003, 10:27 AM
ar putea fi vorba de o evolutie in arta? ar putea fi vorba de o revolutie? asa au gindit, oare, si acu' sute de ani cind a aparut stiu-eu-ce-tehnica-noua? imi aduc aminte ca, in agonie si extaz, era o discutie intre leonardo si michelangelo, cu privire la sculptura, daca e arta sau nu...

cipiamon
13-03-2003, 03:46 PM
arta evolueaza odata cu omul

VALI
13-03-2003, 03:54 PM
si omul odata cu arta....

spargluna
17-03-2003, 03:27 PM
Mai mult sau mai putzin :)
Postmodernismul ne omoara. Chiar sunt foarte foarte curios cand o sa scapam de meteahna asta, cand o sa reushim sa ne rupem de la a prelua, prelucra shi lipi la un loc... Vreau sa cred , shi inca sunt convins ca mai sunt lucruri noi de aratat, idei noi de interpretat shi taramuri noi de descoperit. Toate incercarile astea mai mult sau mai putzin timide/inspirate/reushite/arta ma bucura, pentru ca ceva inca se mishca.