PDA

View Full Version : de ce nu prindem noi proiecte babane

brunner
09-03-2003, 11:10 PM
Pentru ca le iau toate tipi astia:
http://www.hadw.com

Ma mira ca siteul lor, in sine, e cam de cacao facut, plin de erori si chestii ciudate.

quick look prin portofoliu:
Adidas
Adobe Software
Allaire
Taco Bell
Corbis
Eddie Bauer
Ernst & Young
hardware.com
Kodak
Maxis
MICROSOFT
Pepsi
PORSCHE

etc etc.

Ce sa mai zici, cand vezi asa portofoliu?

[dragosh]
09-03-2003, 11:17 PM
WAW !!!

nasol ! :(

stinger
09-03-2003, 11:20 PM
ma mira faptul ca ai curaj sa jignesti asa ceva ... poate webdesignul lor nu este tocmai "cutting edge" dar nu asta conteaza conteaza ca sunt mult mai capabili in alte domenii ..de exemplu identity

brunner
09-03-2003, 11:42 PM
ha?

RAiNER
10-03-2003, 01:17 AM
probabil nu tot ce scrie e adevarat ..
si eu pot sa scriu la portofoliu ca am facut saitul micro$oft :)

brunner
10-03-2003, 01:41 AM
trust me. e adevarat

RAiNER
10-03-2003, 07:25 AM
odd
probabil functioneaza si la ei proiectele luate pe spranceana .. pile,cunostinte, relatzii etc

brunner
10-03-2003, 09:41 AM
portofoliu, alea, alea :)
Probabil astia is alegerea default la multe firme mari cand vine vorba de web

echo
10-03-2003, 01:05 PM
mai bine te-ai intreba de ce nu sintem la fel de buni ca ei...sau chiar mai buni, ca sa le luam painea :)

virusescu
10-03-2003, 02:13 PM
Originally posted by RAiNER
odd
probabil functioneaza si la ei proiectele luate pe spranceana .. pile,cunostinte, relatzii etc
si la noi ... :rolleyes:

RAiNER
10-03-2003, 02:44 PM
echo chiar crezi ca daca esti mai bun ca ei o sa le iei painea de la gura ?
nu prea cred ..

desi exista si exceptzii ca sa confirme regula ! ;)

heinrich
10-03-2003, 03:10 PM
ok! au clienti dar nu prea inghit partea cu microsoft. adica un colos k microsoft are nevoie sa angajeze o firma de webdesign? sa fim seriosi. daca bill vrea...ii cumpara.

Lou
10-03-2003, 03:19 PM
daca apar nume mari in lista de clienti nu inseamna automat ca ei le-au facut site-ul, identitatea sau mai stiu eu ce... probabil au facut o broshura, niste carti de vizita, chestii nesemnificative.

echo
10-03-2003, 03:49 PM
@Rainer: aici nu neaparat, dar dincolo ai ceva sanse, mai ales daca ai si un departament de marketing&management cu cap

echo
10-03-2003, 03:57 PM
"probabil au facut o broshura, niste carti de vizita, chestii nesemnificative."

corect...de ex. am facut o reclama pt Microsoft, designul unui buletin informativ pt IBM (ambele "-Romania") si SMC...nu e mare lucru...nici macar nu m-am imbogatit, acelasi salariu l-am luat si asta nu inseamna ca sint cel mai bun din lume si a venit bill gates sa-mi spuna chestia asta :):)

brunner
10-03-2003, 04:45 PM
Corect, dar ideea era alta ;)
Poti fii la fel de bun ca ei, chiar mai bun probabil, dar tot nu prea ai sanse la asa clienti buni, pur si simplu pentru ca acei clienti se duc direct la baietii de mai sus.
Trebuie sa muncesti mult sa-ti faci un coltz de piata :)

echo
10-03-2003, 05:09 PM
de asta spuneam ca e nevoie de marketing f bun, ca sa poti vinde ceea ceea ce stii sa faci si sa pastrezi clientii...degeaba sint buni designerii si graficienii de la hadv, daca nu au in spate un "negustor" talentat

Pred@TOR
10-03-2003, 05:15 PM
Proiectele mari le iau de obicei firme mari de peste 100 de angajati.
Stie cineva o firma de soft, webdesign asa de mare in romania?
Eu nu am auzit pana acum.
O firma mare are departamemente de oameni specializati pe anumite chestii si foarte buni doar in ceea ce fac ei.
In Romania pe unde am lucrat eu toti programatorii stiau sa faca mai de toate, design, testare, imagini, baze de date.
Normal ca nimeni nu este superbun pe ceea ce face.
Aici la firma care lucrez in Italia, firma cu peste 200 de oameni si proiecte de la cele mai tari firme de aici e cam asa cum v-am spus.
Sunt departamente de oameni specializati pe fiecare parte dintr-un proiect.
Daca vrei sa faci de unul singur toata treaba nu se poate. Tot timpul trebuie sa fie colaborare. Daca lipseste un om nu se poata face nimic.
Oricum totul este imens de mare si o chestie pe care o fac azi maine nu o mai stiu.
Este foarte greu sa controlezi totul daca nu ai oamenii necesari.
Vorbind de oameni cred ca in Romania nu se poate face asa ceva.
Tipii de aici au lucrat mult timp pe aceeasi chestie au cursuri speciale facute. Noi romanii datorita nesigurantei azi suntem la o firma maine la alta si nu reusesti sa te specializezi.
Ca programatori eu zic ca suntem foarte buni.
Mai sunt firme la care este nevoie de oameni care sa invete repede de la 0 orice si sa se adapteze repede.
Aici noi suntem mai buni ca am invatat sa ne adaptam la aceste schimbari.
Oricum se stie ca romanii sunt buni (in fine si ieftini) pentru ca in ultimii ani s-au deschis foarte multe firme in Romania.
Probabil ca au deschis drumurile cei f. buni plecati afara si care au demonstrat calitatea.

Pred@TOR
10-03-2003, 05:21 PM
A da era sa uit.
Totul se reduce la bani.
Cine da mai mult are cel mai bun lucru.
La noi in Romania daca ar veni o firma mare cu un proiect mare ar plati cu siguranta salariile un pic mai mult decat salariul normal a unui programator in Romania si se pune intrebarea.
Cine este prost sa lucreze aici la firma asta cand poate pleca afara si sa ia de 4 ori mai mult pe aceeasi chestie?
Deci nu se poate face un proiect mare aici caci nu sunt oamenii necesari.

heinrich
12-03-2003, 11:06 AM
de nu aveti voi (profesionistii) proiecte de genul asta? pentru ca piata romaneasca nu are destula experienta. poate voi aveti, dar nu si piata, iar un "colos" economic se indreapta intr-o anumita directie in functie de piata ce se desfasoara in fata ei.
PS: am ales pers. a II-a...cls 11...la mine nu se poate vb de asa ceva.:)

brunner
12-03-2003, 08:44 PM
De ce tot reveniti la romania?
NU ma refeream la noi, sau la situatia actuala din tzara.
Era o chestie generala.

Pred@TOR
12-03-2003, 10:17 PM
@brunner
"de ce nu prindem noi proiecte babane?"
eu credeam ca te-ai referit la romani in general
ok :)

in general firmele si proiectele sunt in corespondenta
Un proiect baban este luat de o firma babana (sau banana :) )
proiecte mici pentru firme mici

heinrich
12-03-2003, 10:35 PM
corect. prin proiectele mici ajunge o firma la proiectele mari. nu?

RAiNER
13-03-2003, 12:21 PM
teoretic da ;)

GrafiX
20-03-2003, 01:42 AM
romanii au un f. mare talent , pot face cele mai originale lucruri (in caz ca original ar avea grad de comparatie :) ) ... sper ca ati prins ideea.

Dar e o mica problema , noi mergem pe principiul omului beat. Cand ai ceva la bord poti fi genial , dar rapid cazi in vr-un santz.

ktx
22-07-2003, 11:16 PM
daca sunt romanii asa de buni de ce nu fac si e u site la ibm,hp microsoft,amd,compaq etc.?

brunner
22-07-2003, 11:20 PM
Pentru ca habar n-ai?
ktx, asta e al 3-lea mesaj fara sens pe ziua de azi care trebuie sters.
potoleste-te

seven
22-07-2003, 11:27 PM
In primul rand noi trebuie sa ne motivam dupa care sa gasim stimulente in alta parte.

Acum si motivatia asta are nevoie de o sustinere practica dobandita cu truda si ceva scoala in plus.

Avem asa ceva printre noi? Sunt sigur ca da, trebuie doar sa mai cautam ;)

VALI
22-07-2003, 11:37 PM
vadul conteaza
daca nu ai vad...vei lupta de cateva ori mai mult pentru a obtine o lucrare
conjunctura shi relatiile aduc lucrarile............>>>lucrarile fac vadul..............>>>vadul aduce lucrari din ce in ce mai mari

2fat2curious
06-08-2003, 12:22 PM
Pe hadw/our clients scrie "if you want more than marketing materials and flashy sites"... pe undeva pe aici cred ca e shpilul. Ok, suna foarte comercial, dar cuvintele alea au exact mesajul cautat de clientii mari.

Asta e primul meu post. Salut pe toata lumea.

xpander
10-09-2003, 04:56 PM
Clientii mari au dep de marketing care se ocupa de proiectele resp. Oamenii de la marketing comunica la au un anumit "nivel", altul decat cel al artistului. E nevoie de acea 'interfata' intre omul de marketing si designer. Si ar mai fi profesionalismul, no offense dar din ce-am vazut pe la noi suntem depaaarte de a fi in stare sa ducem proiecte mari. Care necesita research, strategie, 'usability studies', blah blah marketing.

deci orientare pe piatza nu pe viziuni artistice. Sau cel putin asa ad eu problema.

Si nu cred ca proiectele mari se duc la companii mari pt ca am vazut destule contraexemple. Uitati-va pe local, headvertising (butic de creatie) a tinut multa vreme unul dintre cele mai mari conturi - connex.

Pumpy
11-09-2003, 12:25 PM
pai nu o sa vina adidas.com sa isi faca site la voi....fiindca agentiile de publicitate romanesti fac numai siteuri de 2 lei pe z0000$ in general si nu au nici un pic de experienta in webdesign...si oricum nici macar nu au o vasta idee (patronii romani) sa faca diferenta intre un web designer, web developer, graphic designer sau desktop publisher ....toti sunt PROGRAMATORI loool..pai pune un dtp-ist sa iti faca super grafica la adidas sau altele si sa fie si implementata cum trebuie in pagina...si optimizata...cred ca o sa se vada bine numai la imprimanta :)...

Pumpy
11-09-2003, 12:28 PM
si oricum in romania nu castigi proiecte mari decat daca esti talentat....daca esti heavy weight