PDA

View Full Version : Intrebare ilustratie boardgame

Kapitan
12-03-2014, 11:17 PM
Buna seara,
am o intrebare: cum se poate realiza un desen de tipul acesta (cum a fost facut acesta?).Pentru a putea fi utilizat tot pentru ilustratie de boardgame.
Problema este ca nefiind cunoscator nu imi dau seama daca este facuta pe calculator sau de mana.
Multumesc anticipat si astept orice sfat!
111684111685
111686
111687

Si scuzati daca nu am postat bine!

FiveseveN
13-03-2014, 09:32 PM
Sigur că se poate, și contează prea puțin dacă e tehnică tradițională sau digitală. De fapt de multe ori se folosesc ambele: creion pentru construcție și contur și apoi digital pentru culoare.

Kapitan
14-03-2014, 03:08 PM
Multumesc pentru raspuns!
Da... si eu ma gandesc sa lucrez 100% manual,pe hartie.Daca aveti vreo recomandare de materiale,format de lucru, inspirandu-va din pozele de mai sus,va astept cu nerabdare!
Desenul final de pe hartie necesita scanare cu un anumit program ,in vederea viitoarelor modificari digitale?
Apropo,in legatura cu cealalta variantade lucru (initial pe hartie (constructia) si finalizare digitala),ce programe recomandati?

Va multumesc mult si astept orice sfat venit de la cunoscatori!

Kapitan
27-09-2014, 04:54 PM
Revin pentru plus de informatii:
Ce programe recomandati pentru asa ceva?
Si care ar fi etapele urmatoare conceperii desenului pe hartie (contur...)?Scanarea trebuie facuta la un anumit standard?

Va multumesc!

FiveseveN
28-09-2014, 08:20 PM
Māna umană și instrumentele folosite au "rezoluție" mai mică decāt o imprimantă sau scanner sau aparat foto rezonabil. Deci īn general e util să lucrezi pe un suport de mărime mai mare decāt cea a produsului final, e.g. dacă desenezi cărți de joc să lucrezi pe A5 sau A4. Desigur depinde de rezultatul la care vrei să ajungi, cāt de bogată și realistă sau stilizată vrei să fie ilustrația. "Standardul" de facto pentru imprimate ce sunt privite de aproape e 300 DPI (http://en.wikipedia.org/wiki/Dots_per_inch).
Programul sau sistemul și workflow-ul folosit depind la fel de stilul(rile) și tehnicile abordate, familiaritatea (măcar cu programe similare), prețul, nevoia și capacitatea de a produce și alte feluri de proiecte cu el(e), integrarea īntr-un alt workflow cānd lucrezi cu alții etc. Pentru ilustrații raster cele mai folosite īn industrie erau Adobe Photoshop și Corel Painter ultima dată cānd am verificat. Alternative free/open source sunt Photoshop Express, GIMP/Gimpshop, Paint.NET etc.

Kapitan
29-09-2014, 02:46 PM
Multam mult pentru explicatii!