PDA

View Full Version : Psycho's

The Psycho
30-10-2003, 01:10 AM
Salutare la toti! O sa pun cateva imagini de-ale mele, niste strip-uri de o pagina si ceva manga. Vreau parerile voastre (si-s sigur ca o sa fiu demolat de voi :( ). Am doar 17 ani si incerc din rasputeri sa progresez... asa ca astept toate sfaturile. In weekend o sa pun si alte imagini. Sper ca depasesc macar limita de jos a acceptabilului...

The Psycho
30-10-2003, 01:14 AM
De aici incep cateva tentative in manga (de fapt tot 3 imagini sunt :P)

The Psycho
30-10-2003, 01:16 AM
The second one...

The Psycho
30-10-2003, 01:17 AM
And the last but not the least.

The Psycho
30-10-2003, 01:19 AM
Ooops... am mai gasit una manga...

Infinity
30-10-2003, 01:29 AM
Bun venit pe forum! din ce vad eu deocamdata te descurci bine,chiar mai bine decat multi de-aci..

Am doar 17 ani
hehe...modestia asta; ultima gajik e cam mare la cavitatea toracica,adik trebuia sa fie mai finutza chiar daca are geaca si picioarele sunt cam disproportionata fata de restul corpului...
stilul tau e cam in totalitatea manga ,dar asta nu-i scuza pentru unele greseli de anatomie,ei nu chiar greseli ,ci lipsuri mai ales la bratele personajelor...
Asteptam cat mai multe desene de la tine si multa bafta! :bye:

The Psycho
30-10-2003, 01:30 AM
Si acum 2 pagini de BD (care nu au legatura intre ele).

The Psycho
30-10-2003, 01:35 AM
Si ultima pe ziua de azi...

The Psycho
30-10-2003, 01:38 AM
Infinity mersi pentru raspunsul prompt. Cand o sa am oleac' de timp liber vreau sa fac si eu un desen ceva mai de doamne ajuta.
In weekend o sa mai pun unul in creion cu un rocker suparat... l-as pune acum dar is rupt de somn si mai trebuie sa-l si scanez.

Infinity
30-10-2003, 01:40 AM
in mod sigur nu ai ce cauta la beginner's corner;)
ah si inca ceva de ce nu-tu cumperi un marcher bun mai gros pt. portiunile intunecate ,ca observ ca ai hashurat acolo pana ai innebunit...ti-ar mai ushura munca si ar arata totul mult mai curat sau si mai simplu deseneaza doar conturul si baga-le in photoshop si le dai acolo un fill...

The Psycho
30-10-2003, 01:44 AM
Originally posted by Infinity
in mod sigur nu ai ce cauta la beginner's corner;)

Exagerezi! Stiu care mi-e nivelul, si am vazut celelalte desene... deocamdata aici e de mine!

O sa imi cumpar un marker... deoacamdata vreau sa le am pe hartie! Nu ma bag la PS inca....

The Psycho
30-10-2003, 03:08 PM
Salut ericdee,

Normal ca vreau sa fiu ajutat, chiar va rog!
La sectiunea BD? Sper sa nu dezamagesc si sa realizez comic-uri ceva mai bune.

Azi o sa mai adaug niste imagini...

The Psycho
30-10-2003, 03:14 PM
Space Slime... ultimul meu strip. Nu arata asa grozav asa ca m-am apucat sa-l refac. Am refacut prima pagina. O sa-l pun cand o sa fie gata.

The Psycho
30-10-2003, 03:17 PM
Si pagina a 2-a

The Psycho
30-10-2003, 03:19 PM
imi sterge si mie cineva postul asta?

VALI
30-10-2003, 04:10 PM
astea ultimele sunt mai slabe din cauza lipsei de contrast.....
poate ca de la scanare e ceva
in rest subscriu intr-u totul la ce spune bunul meu prieten ericdee

The Psycho
30-10-2003, 04:27 PM
O sa le rescanez si o sa le inlocuiesc in seara aceasta.

VALI
30-10-2003, 04:33 PM
nu e cazul
dar pe viitor sa faci asha!
shi mai e ceva cu desenel tale
om bun....da accente
un desen nu poate sa fie "uni" de colo pana colo
ca sa vezi ce inseamna accente da click pe prima mea semnatura (blablabla.....id=9)

The Psycho
31-10-2003, 12:16 AM
Am rescanat ultimul desen... se vede vreo diferenta?

Fiind ultimul meu desen vreau criticile voastre, cat mai obiective posibil.

31-10-2003, 02:42 AM
Trebuie sa lucrezi mai mult la forma, e ceva ciudat in alcatuirea fizica a personajelor tale dar nu stiu exact ce. Sunt multe chestii mici care dau urat in final.
Nu vreau sa te descurajez.
Cred ca ar fi mai ca aici sa postezi BD-urile si sa-ti faci un thread separat pentru desene. Oricum, baietii au dreptate. Nu te grabi sa postezi, mai bine mai rar si mai bine decat des si cu progrese abia vizibile. Plus ca povestea e foarte importanta asa ca alege-ti cu multa grija storyboard-ul.

VALI
31-10-2003, 10:56 AM
acest ultim desen....sincer....nu te supara pe mine,dar nu imi place
ai gresheli de anatomie
ma refer mai ales la zona bratze - pectorali
adica intzeleg...mutant-mutant, dar totushi...atat timp cat alura este "human" in proportie de 95 % anumite reguli fireshti de conectari intermusculare este obligatorie
piciourul lui stang pare ca sta exact spre noi...ceea ce este cam greu avand in vedere pozitia corpului shi a celuilalt picior
parul este urat redat...parca este un par facut din fire de carne...nu de par
parerea mea este ca te-ai grabit....shi e pacat
pentru ca un desen care ar fi putut sa iti iasa bine....aieshit doar satisfacator

VALI
31-10-2003, 10:59 AM
pe viitor regandeste shi paginarea desenului, pentru ca este neplacut sa prezinti un caracter fara labele picioarelor
sau macar ai fi putut termina desenul pe la mijlocul tibiei...
scuza ca nu a incaput in scanner nu tine....pentru ca eu...spre exemplu....inainte sa desenez ma gandesc ca am un scanner A4
------------------------------------------------------------------------------
tot ce iti spun acum este pentru stiu ca tu vei ajunge un foarte bun desenator...am eu semnele mele

Diesel
31-10-2003, 04:58 PM
mai ...desenele tale promit mult..dar parca au ceva copilaresc in ele... nu stiu de ce. nu pot sa-mi dau seama

The Psycho
01-11-2003, 12:12 AM
Mersi pentru raspunsuri. Nicioadata nu o sa ma supar pentru critici intemeiate (si in cazul or sa fie multe), chiar ma ajuta! Si mersi pt sfaturi. O sa mut desenele in alt thread (unde-mi recomandati sa-l pun?).

Anarion
10-11-2003, 09:09 PM
Incearca sa aprofundezi stilul manga. Deocamdata este ceea ce iti iese cel mai bine.
Uita-te si pe linkul asta:
http://www.fantasya.net/section_manga_10.htm

11-11-2003, 02:19 AM
The Psycho, stai linistit, nu e nevoie sa-ti muti desenele acum. Insa data viitoare posteaza-le intr-un thread de la Concept art. Pentru ca banuiesc ca asta vor sa fie. Pana atunci, poate mai bagi si pe aici o pagina de BD?

The Psycho
11-11-2003, 02:41 PM
Weekend-ul asta sigur le mut... las aici doar BD-ul. Acum refac BD-ul de doua pagini cu monstrul spatial.
La concept art? Nu prea vad concept in desenele mele...

12-11-2003, 02:26 AM
Ia-o usurel. Primele mele desene de "concept" numai concept nu erau. Exercitiu si imaginatie, asta-i reteta.

The Psycho
07-02-2004, 11:36 AM
Nu am mai desenat de ceva timp... asa ca m-am gandit sa ma mai "incalzesc" si eu putin. Nu stiu, dar cand desenez de incalzire, desenez mai detasat.
Am desenat ce mi-a trecut prin minte in momentul respectiv... ce ziceti?

P.S. Nu prea stiam unde sa-l postez... asa ca l-am pus la BD/Comics/Manga, asta presupunand ca ar fi un strip...

Dariz
07-02-2004, 06:26 PM
Yaaaaa baby!!!!!:D :D :D The Psycho is back!!!! And he is mad/bad!!!!
Parca ceva ceva incepe sa se intimple....
Numai bine!!!!

The Psycho
07-02-2004, 08:28 PM
Salutare Dariz!

Adica zici ca am progresat si eu un pic?
Ma gandeam sa refac pagina... sa vad ce iese

The Psycho
13-04-2004, 02:11 PM
Am facut si eu o pagina la Who's Next... dar nu-s in stare sa o ink-uiesc (mi-e atat de rusine cu mine :))... poate vrea cineva sa-i dea cu tus...

Mai trebuie pus si sunetul facut de nava (care habar nu am cum e).
De asemenea, trebuie sa astept sa puna si Eric textul, sa nu iasa o varza totala...

Maxim
13-04-2004, 03:19 PM
Multe planuri apropiate, incadrari "taiate"... Nici in singurul plan de ansamblu nu reusim sa vedem ce ne-a trecut prin fata ochilor WHOOOOSH!
Chiar! Ce se-ntampla acolo?

Ar fi O & K daca s-ar baga cineva sa indrepte layout-ul si altcineva sa lumineze plansa cu inkuiala!

Vrei neaparat sa-ti spuna cineva ca ai evoluat? Aici nu ti-ai dat osteneala, nu ti-ai propus mai mult...

Curaj, Psycho!

sandu22
13-04-2004, 09:24 PM
...la prima poza postata... aproape ca ai un effect ce mie imi place: in stanga jos ai iarba si parca se transforma in ploaie catre dreapta sus...e un effect pe care cred ca poti sa-l valorifici...asadar Hajime cu curaj..:)

buzu
13-04-2004, 09:45 PM
salut! mie imi plac mult, mor de curiozitate sa vad cum colorezi:)

The Psycho
14-04-2004, 08:19 AM
Maxim, câtă dreptate ai! Ce ai scris este dureros de adevărat. Nu am vrut să mă complic, aşa că am făcut nava să se tot ducă...
Am multe probleme în a pune pe hârtie ceea ce îmi trece prin cap, să nu mai vorbim de perspectivă...
Poate cu adăugarea textului va căpăta mai mult sens...

sandu22 efectul acela este total involuntar...

buzu cu coloratul, eh, nu prea mă pricep la asta (recunosc! sunt un îngustat la minte care nu ştie decât să mâzgălească pe hârtie şi nimic altceva... ).
Oricum, prefer oricând să fac o schiţă decât să mă apuc de Photoshop... dar odată tot va trebui să fac acest imens salt.

theron
04-05-2004, 05:36 PM
psycho daca tu treci lucrarea pe la ink-at(:D) eu o colorez

The Psycho
06-05-2004, 01:30 PM
Mersi, theron, cum scap de tezele astea ori incerc eu, ori incerc sa conving pe altcineva. Oricum, trebuie revizuita...

The Psycho
17-05-2004, 02:17 PM
Mai pun si eu un BD pe care l-am inceput acum vreo luna, la meditatie la arhitectura (ma plictiseam de moarte) si l-am terminat acum cateva zile (ultimele 3 casute).

Am mai incercat o ink-uiala la schita de la Who's Next, fiindca am nevoie de cat mai multe sfaturi despre ink-uit...

The Psycho
17-05-2004, 02:24 PM
si iluzia asta de ink-uiala...

metre
17-05-2004, 02:29 PM
...la stilul tau cred ca` ar merge nishte culoare, nu ai umbre foarte accentuate(exclus primele b.d-uri) shi de asta cred ca` nishte culoare ar ajuta...

Maxim
29-09-2004, 10:57 AM
(se pregatea pentru arhitectura...stie cineva ceva despre el?)

The Psycho
10-10-2004, 02:38 PM
Am cam dat bir cu fugitii si ei au dat bir cu mine... la fel cum a facut si pseudotalentul meu la desen. Adica, m-am reprofilat. Pe jurnalism. Din pacate am o hoarda de doi babaci pe capul meu, ergo foarte putin timp pentru forum-uiala de orice fel.
Dar daca raul va curge tot la vale si la anul iar eu voi intra pe unde mi-am propus, 'ail bi beac'.

Maxim
11-10-2004, 01:21 PM
de la desen la jurnalism? haida-de! ai talent? sau e vorba de "pseudo"jurnalism?
...ce anume din jurnalism?
investigatii?
monden/magazin?
redactor sef?
jurnalism?!
acum ti-ai gasit?
jurnalism, stiu cum e, crede-ma... dar tocmai ACUM?!
babacii "stie"? ei, care este...
now, really, Pshycho The!

The Psycho
11-10-2004, 02:45 PM
Cica pe la publicitate (sau dupa numele pompos "Stiintele comunicarii si relatii publice"). Talent? Eh, oleac' si oleac' o fi ceva pe acolo (o colaborare infima cu doua obscure reviste de jocuri de pe piata romaneasca)...

Heh, din pacate, "stie" si babacii...

Maxim
25-01-2006, 04:55 PM
LA MULTI ANI, bebe!

Maxim
30-01-2006, 12:52 AM
Uite ce-am gasit de cand erai chiar un bebe!
Sper sa fii un pic nostalgic...

spoitoru
30-01-2006, 01:52 AM
LA MULTI ANI! si din partea spoitorului si la cit mai multe bedele!
Vad ca Maxim tocmai a dat un impuls!