PDA

View Full Version : Okiu` si urekea.

spargluna
23-12-2003, 02:21 PM
Se pare ca intamplarea mi`a rezervat mie privilegiul de a tranti primu` post in categoria asta. O sa incerc sa ma bucur :)

De ce scriu? Pentru ca am "discernut" un fenomen ciudat. De ce zic "discernut" - de nenumarate ori, trecand prin diverse locuri de prin forumul asta dar mai ales pe`aici si pe la webdesign(cred), m`am trezit nefericitul posesor al unei senzatii de disconfort mai mult sau mai putin acut, fara sa imi fi dat seama de ce. Ei bine, am inceput sa scriu pentru ca am realizat de unde provine nesuferita asta de senzatie.

Explicatiile ar trebui sa inceapa cu amendamentul foarte clar ca, in ceea ce spun, nu incerc sa ma detasez de comunitate, sa fac nota discordanta sau sa ma includ in vreun grup aparte. Ceea ce spun imi suna deopotriva mie cat si celor care vor mai citi.
Amin.

And it goes a lil` something like this.
Stau, ma uit si ma minunez in fata unor oameni care se strang aici adusi de pasiuni comune, sau hobbyuri, sau poate chiar domeniul in care lucreaza. Si e grozav sa observi miscarea asta. S`a dezvoltat o comunitate, mai mult sau mai putin unita, dar o comunitate. Pana aici, minunat. Ce mi se pare mai putin minunat, poate chiar putin jenant/deranjant/frustrant e faptul ca oamenii astia care comunica, schimba pareri, discuta, se cearta.. in fine, investesc eforturi considerabile in ceva ce ii "misca" cu`adevarat, in ciuda dorintei generale de imbunatatire, lasa uneori un puternic iz de incultura si proasta informare crasa in domeniu. Nu stiu daca spun o banalitate, dar va rog sa fiti convinsi - se vede. Si se vede al dracului de bine. Am ales sectiunea asta din forum pentru ca aici se creaza, se scot la lumina si se dezbat "chestii" grafice de id.
Cum cred ca deja s`a inteles din alte discutii lungi si moralizatoare - unele cu efect, altele fara - asta e un teren al dracului de vast si de alunecos. "un logo ar trebui sa fie concis, stilizat, graitor, expresiv..blahblah". Stim toti asta. Si in ciuda faptului ca noi toti STIM... [pauza]. De ce?

Cred c`o sa`mi fie destul de greu sa`mi explic de ce un oarecare personaj, posibil chiar un distins membru al acestui forum, petrece o bucata - evident - buna din timp in fata calculatorului, respectiv pe valurile amagitoare ale internetului, si totusi, impresia in mare e una sordida, de amatorism jenant. Mai ales aici, unde cea mai mare parte a lucrarilor care se vad sunt, si anume, contractate. Adica asta se face, asta se vinde, asta se cumpara. De ce altii pot? - suna cumplit de clasic. Cred ca daca jumatate din timpul acordat postatului in draci a tot felu` de nebunii marunte (vezi flameuri, "umor", si alte dulcegarii dintr`astea) ar fi acordat privitului, ascultatului si intelesului anumitor lucruri, s`ar schimba situatia.

Evident, tot discursu` meu siropos si foarte plictisitor s`ar putea potrivi in oricare dintre sectiunile forumului, mai mult sau mai putin la fix. Din ratiunile descrise mai sus, am preferat sa`l deshart aici.

Daca ati citit pana aici, va invidiez rabdarea si va multumesc. Sincer, in naivitatea mea optimista, sper sa inceapa o discutie. Constructiva.

Indiferent de asta, eu va doresc sarbatori cat se poate de fericite si un an cu`adevarat nou.

echo
23-12-2003, 03:04 PM
ok, discutam...dar despre ce discutam? amatorism? faptul ca nu stim sa facem un logo?...sau despre un personaj sordid care petrece mult timp la calculator? :)

logobank
23-12-2003, 03:32 PM
discutam discutii... :P...

T02... cred ca gresesti putin... exista multi profesionisti la noi... si Echo nu cred ca amatorismul e problema .. dar stii si tu ca doar cu arta mori de foame... :P

echo
23-12-2003, 03:35 PM
logobank: de ce am senzatia ca ma confunzi cu Lou? eu si Lou sintem 2 persoane diferite...

logobank
23-12-2003, 03:38 PM
greseala mea... scuze... nu a fost intentionat ... :(

[dragosh]
23-12-2003, 10:45 PM
cred ca multi trebuie sa-si faca o lista cu lucruri pe care le au de imbunatatit ca sa nu le mai uite :)
suna mai simplu ?

Catalin Salagean
24-12-2003, 12:36 AM
Eu imi doresc pace mondiala. Voi membri educati. Fiecare cu visele lui.