PDA

View Full Version : Ce e la moda in design???

ShiDo
06-03-2004, 10:01 PM
Dupa multe discutii si tergiversari pe acest forum ( si la fel de multe acuzatii la adresa mea) as dori sa initiez acest thread ca fiind un loc unde putem disuta despre design efectiv si despre tendintele din 2004.

sa vedem ce este "la moda" atat in design cat si in webdesign
sa vedem ce place la lume mai nou

sa purtam o discutie civilizata in care fiecare sa vina cu argumente si contraexemple.

Merci si astept sa da-m drumul la discutie

Lou
06-03-2004, 10:49 PM
rog un coleg moderator sau un administrator sa mute acest thread la Webdesign > Discutii.
si va rog sa nu poluati topicul cu observatii inutile, a fost o greseala postatul lui aici.

VALI
08-03-2004, 11:54 AM
ok!
deshi threadul ar fi putut sta f.bine shi la sectiunea de arhitectura!!!
poate ca o discutie separata pe anumite sectiuni de design s-ar fi cerut?

echo
08-03-2004, 12:24 PM
"sa vedem ce este "la moda" atat in design"
design grafic, design industrial, design vestimentar?

Lou
08-03-2004, 04:59 PM
design in multimedia, cred. grafic, animatie etc.

ShiDo
08-03-2004, 06:46 PM
da... in principiu asta ar fii ideea, cat si o discutie despre stiluri adoptate--- nou si vechi

sau ce e nou si ce e vechi -- efectiv un thread legat stict de design si stil gafic si web

novo'
08-03-2004, 10:40 PM
o idee foarte buna.. numai sa nu iasa iar cu cearta si scandal :)
Cat timp discutia e civilizata cred ca toti o sa avem ceva de invatat din threadul asta. noroc!

Lou
08-03-2004, 11:10 PM
acum stati toti si asteptati discutia de parca ar fi un fel de spectru invocat la o shedinta de spiritism intr-o carciuma.

hai, usurel

ShiDo
09-03-2004, 01:59 PM
ai dreptate lou.....

atunci hai sa incep eu intr-o oarecare masura......

decand sunt membru pe visual art--- am primit multe critici legate de stilul meu adoptat in design....
pentru inceput sa nu il denumesc intr-un anumit fel.....

asa cum a fost denumit de cineva "stilul poligoanelor explodate"

eu tind sa cred ca e prea superficiala descrierea asta... in principiu e vorba de stilul 3d abstract.

mi s-a spus ca este un stil perimat si un stil care din pacate nu mai este la moda acum.....

si iar revenim la "ce e la moda acum"

asa, ca as vrea daca se poate ptr inceput pe threadul asta sa stabilim intr-o oarecare masura ce se intampla cu acest stil...

ideal ar fi ca cei care nu-l suporta si care il considera dus sa vina cu contraexemple sau cu explicatii.

echo
09-03-2004, 02:10 PM
ok, s-o luam incet...exista un stil sau moda in graphic design-ul actual? ce consideram "actual"? anul acesta? ultimii 5 ani, ultmii 10 ani? daca exista un stil, atunci de unde provine? cine da tonul?

...3d-abstract (sau poligoanele explodate) nu cred ca e un stil, ci mai mult o moda, care a fost uzata la maxim si din pacate am vazut mult mai multe exemple proaste decat bune.

mofo
09-03-2004, 02:10 PM
Ok. Se pare ca am inteles eu gresit.

mofo
09-03-2004, 02:12 PM
@echo: ce sincronizare :)

echo
09-03-2004, 02:18 PM
please...in acest thread nu cred ca au ce cauta cuvintele cod, programare, optimizare etc...cat despre flash, nu cred ca va muri, atata timp cat va fi folosit cu masura (eventual se va transforma...)

VALI
09-03-2004, 02:20 PM
sa inteleg ca ne rezumam la web design..??
daca da....schimbam numele threadului...ok?

hess
09-03-2004, 03:16 PM
nu cred ca azi se mai poate vorbi de un curent in design. fiecare poate sa faca design care se poate incadra in orice curent de arta, singurele cerinte sunt: sa fie cat se poate de original si sa-si atinga scopul.

ShiDo
09-03-2004, 04:12 PM
echo-- a pus bine problema.................
exista oare un stil in moda actuala-- actual sa zicem ce ne referim la un an doi ceva de genul asta......
iar intreg threadul ar trebui sa se rezume strict la design si la webdesign...

asta ar fi ideea de baza...

cat despre ce a spus hess -- ar exista un pic de adevar, dar exista acesti critici care s-au nascut peste noapte si care se cred experti in a critica--- si care gasesc ceva de comentat cand e vorba de stil

ce vreau eu sa intreb-- exista oare stiluri care se pot perima de-a lungul timpului, si care nu mai isi ating tinta sau exista stiluri care pot fi considerate la moda sau trendy

asta vreau sa incercam sa stabilim

VALI
09-03-2004, 04:23 PM
hai sa iti dau un exemplu
muzica este cea mai elocventa din acest punct de vedere....ash spune eu!!!
in general anumite melodii raman shi se fredoneaza chiar shi dupa 20 sau 30 de ani!!!
deci ash spune ca in design treaba sta la fel
dar una este sa vorbesti de stil shi alta este sa vorbesti de produs....
un patefon vechi de 60 de ani va impodobi cu succes un interior retro, in timp ce ultimul racnet de DVD nu va face acelashi lucru....
am vazut interioare care ingemanau in ele moda retro shi modernism
nu mi-a displacut...pentru ca arhitectul stiuse sa imbine cu mare profesionalism cele doua
dar iara revenim la aceeashi durere mare.....cine da tonul la cantec la noi?
artistul sau banul ???

hess
09-03-2004, 04:57 PM
depinde de artist, Vali....cat de mult se respecta pe sine. Daca banul primeaza asupra designului, atunci este o problema grava. Trebuie sa cantaresti in ce masura acel compromis lucrare-bani iti influenteaza creatia. Atata tot. E simplu. Dar noi nu prea avem respect fata de noi si de munca pe care o prestam, de aici si lipsa de educatie care trebuie administrata clientului, lipseste in 99% din cazuri. Si atunci cand se va ridica nivelul de creatie???? Totul depinde de artist si nu prea sunt scuze.

ShiDo
09-03-2004, 06:12 PM
dar cred ca la noi se face un rabat mare intre calitate si pret.....
adica cred ca majoritatea designerilor romani pun banul inaintea designului.......

de asta se spune ca europa de est ofera cea mai ieftina mana de lucru in domeniu........

cat despre comparatia cu muzica eu cred ca m-ai degraba s-ar potrivi cu moda.

adica in moda au existat anumite tendinte in anumite perioade si cu siguranta aceste tendinte s-au repetat in anii urmatori..
ca ex in anii 70 s-au purtat pantalonii evazati, in 2003 la fel

ceva de genul asta

sunt convins ca si in design-ul grafic lucurile stau asemanator.....
adica daca a fost o vreme cand erau la moda vectorialele sunt convins ca o sa existe o perioada cand o sa fie cautate iar....

dar cine cere oare acest lucru-- cine da tonul asa cum a zis si vali?
si cred ca pe la noi-- adica in tarile in care designul sa zicem este mai la inceput decat in afara consider ca tendintele sunt date de firmele mult mai mari si consacrate in domeniu ( sau de clienti?)

e posibil sa ma insel....

VALI
10-03-2004, 09:22 AM
shido
eu am dat exemplu din muzica special ca sa nu dau un exemplu tot din design...fie el shi vestimentar ... daca ma intelegi!!!
cu aceasta ocazie afli ca designul vestimentar este tot design
.................................................. .........................
la noi designul nu este la inceput deloc
cred ca inainte sa discutam aici pe marginea nou shi vechi in design...ar fi mai indicat sa dam o definitie designului....nu de alta, dar sunt suficient de multi care nu prea au habar ce este ala design
eu ash spune ca designul la noi este la fel de vechi ca shi in alte tzari, dar ce lipseste la noi este o cultura a designului [de fapt nu lipseste, ci doar este embrionara]
designul in strainatate pare mult avansat din cauze clare:
1. acolo design fac numai cei avizati [nu ca la noi unde orice neica nimeni ajunge fara scoala, fara creier, dar cu tupeu, art director sau mai stiu eu ce designer]
2. parerile celor avizati sunt nu numai respectate, dar shi aparate solid de legi inatacabile shi de asigurari solide ale firmelor

echo
10-03-2004, 10:00 AM
desigur, ceea ce spune Vali mai sus este adevarat si mai avem mult timp pana va fi si la noi asa...
revenind la stiluri/tendinte, cred ca ar fi util sa vedem un pic lucrurile din perspectiva istorica, pt. ca designul grafic nu s-a inventat acun 20-30 de ani, nici macar acu' 100 de ani, ci a aparut o data cu stocarea si transmiterea informatiilor pe medii fizice (placute de diferita materiale si mai apoi hartie...) - toate acestea in stransa legatura cu evolutia stilurilor artistice
iata un exemplu de graphic-design/typography de acum 400 de ani:

hess
10-03-2004, 02:59 PM
designul a aparut odata cu inceputurile comunicarii...asadar mult mai devreme decat spui tu echo....doar mediile difera si avanseaza cu timpul.

echo
10-03-2004, 04:18 PM
...vorbesc de designul grafic:
"a aparut o data cu stocarea si transmiterea informatiilor pe medii fizice" - poti include aici si picturile rupestre

hess
10-03-2004, 04:24 PM
corect

echo
11-03-2004, 10:23 AM
revenind la istorie:
-jumatatea sec. 15 - aparitia tiparului - Gutemberg
-sec. 17-18 - primele fonturi: Garamond, Caslon si ceva mai tarziu Claredon in 1850

Set Garamond, in 1695:

echo
11-03-2004, 10:49 AM
-sec. 19 - explozia tiparului pe fondul dezvoltarii industriale - arta tiparului se tranforma din manufactura in industrie si obiectul tiparit (carte, ziar, revista) e din ce in ce mai accesibil iar omul incepe sa devina consumator de produse de serie

echo
11-03-2004, 10:53 AM
1887

ShiDo
11-03-2004, 10:05 PM
cred ca mergem un pic prea departe...
sa incercam sa stabilim niste tendinte mai actuale.

cert este ca designul exista de faorte multa vreme si va continua sa existe.....

ce ma deranjeaza pe mine sunt asa zisii critici aparuti peste noapte si care se cred experti

slayer
11-03-2004, 10:17 PM
eu zic ca echo incepuse bine...cel putin stabileste un "pic" de teren pe care sa se discute....in loc de design-ul "nou" si cel "vechi"...poate il aduce pana la contemporan....

numai bine...

theron
11-03-2004, 10:30 PM
un critic este in toata lumea numa ca nu toti sunt experti

cit despre designul ce este la moda cred ca un bun exemplu ar fi "orange"( nu atit campania celor cu telefoania mobila si cit influentele ei asupra web desgnului) portocaliul asta exista peste tot( sa nu generalizam totusi)

la ce ma refer uitate la VA si explica-mi de ce nu e scrisul ala colorat: lbastru,verde sau orice altceva si e portocaliu si nu e singurul exemplu,nu cred ca voi nu ati intilnit asa ceva( la mine cred ca s-a creat o obsesie)

novo'
11-03-2004, 10:47 PM
"ce ma deranjeaza pe mine sunt asa zisii critici aparuti peste noapte si care se cred experti" - nu trebuie sa fi webdesigner de 10 ani ca sa iti dai cu parerea.. ca sa ai gust si ca sa iti dai seama ca doua culori nu se potrivesc undeva. In fond si la urma urmei tu nu creezi pentru tine un website ci pentru altii..

- ShiDo.. prea multa vorbarie.. posteaza linkuri catre ce ti se pare tie ca e la moda acum.. catre site-uri care influenteaza moda in webdesign.. ca asa putem vorbi pana la prima pensie.

- Theron: orange e peste tot... asta e "la moda" si sincer sa fiu imi place foarte mult culoarea asta + ca da bine pe gri :)

ShiDo
11-03-2004, 11:15 PM
degeaba postez eu linkuri
parca discutam pana la urma --- sa stabilim oarecum cine da tonul in design??

intai sa stabilim chestia asta sau sa cadem de comun acord
iar aici cred ca ar trebui sa vina linkuri si exemple

novo'
11-03-2004, 11:25 PM
pai discutam pe exemple... cine da tonul in design.
ex: 2advanced.. tipii astia au influentat la greu webdesignul.. am vazut zeci de site-uri xerox dupa 2advanced.com (cel putin varianta veche).
Cand apare o firma care reuseste sa scoata ceva original si calumea de tot.. ridica si nivelul celorlalti.. pentru ca toti incearca sa tina pasul cu cei mai buni.
offtopic: Nu stiu cat de coerent am fost dar ma doare capul rau de tot acum :)

ShiDo
11-03-2004, 11:40 PM
ai foarte mare dreptate.....
2advanced a revolutionat un pic lumea designului
trebuie sa recunoastem.........
acum sa dam cezarului ce e al cezarului....
baietii astia sunt foarte talentati, iar daca ne uitam la portofoliul lor au o serie de clienti foarte mari....
ca sa nu mai zic, ca portofoliul lor e super mare...........

novo'
11-03-2004, 11:53 PM
si site-urile din portfolio au zeci de copii.. unele reusite..altele nu...
- asta ma deranjeaza pe mine.. sa vad un site realizat misto de tot.. imi place..uai imi zic.. ce tare e tipu asta.. ce idei are.. meseriash..si cand colo vad peste doua zile ca e copiat dupa cine stie ce site de firma de design.. Nu e asa de ingrozitor sa imprumuti unele idei. dar sa existe si contributia ta la site, sa iti pui amprenta pe ceea ce faci nu sa faci munca de "chinez batran". persoanele care fac asa ceva mi se par lipsite de personalitate.. parera mea :) (poate e si ora de vina.. si oboseala)

Floppy
12-03-2004, 12:16 AM
chestia aia care a pus-o echo din 1887, parca e layout de ceva site... daca tot e vb de stiluri imi aduce aminte partial de 24/7

2advanced au f multe lucrari bune, dar sincer nu imi place in mod deosebit site-ul lor...

mi se pare ciudat sa vb de culori la moda in web-design... parca ar fi vb de toale... acu vreo 3 ani parca era albastru si gri, anu trecut rosu si crem, anu asta orange... eu personal nu tin cont de asta... culorile alese depind mai degraba de tema site-ului...
ar fi culmea sa isi schimbe connex site-ul luna viitoare si sa il faca portocaliu, pt ca e la moda :)

ShiDo
12-03-2004, 12:18 AM
ai perfecta dreptate aici... nici eu nu incurajez copiile sau ripp off-urile sub nici o forma.... si pe mine ma deranjeaza la fel de mult site-urile care au prea multa "inspiratie" :)
aceste copii cred ca apar din lipsa de inspiratie si din prea mult "fanatism" pentru firmele mari si creatiile lor.....
nu cred ca cei care copiaza pot fi numiti designeri.... ce fac ei e mai mult o joaca
iar despre portocaliu -- si mie imi place foarte mult, si chiar am folosit culoarea asta la versiunea noua ptr emphasis la care lucrez acum.... asta mai mult offtopic

ShiDo
12-03-2004, 12:20 AM
Floppy iti dau dreptate in ceea ce priveste culorile..... nici eu nu consider o culoare ca fiind la moda...
culorile mai mult depind de tema site-ului de culorile fimei etc.....

novo'
12-03-2004, 12:34 AM
Floppy stiu ca e ciudat.. dar asa e.. toata lumea trage pe portocaliu si gri acum... si nu numai in webdesign.. in logouri si in tot. Sunt firme care isi schimba simbolurile tocmai pentru a se adapta la tendinta asta spre portocaliu.. EX: vezi concursurile de pe VA.. cele de logo mai ales.. 90% din logourile propuse sunt pe portocaliu.. asta se cauta acum..
* pai si tzoalele se vand..si site-urile la fel.. deci exista o moda la care subscriu toti cei care vor sa "supravietuiasca"

ShiDo
12-03-2004, 12:38 AM
acum depinde cat de mult esti dispus sa te schimbi-- in ceea ce priveste clientii

theron
12-03-2004, 09:15 AM
bine am observat o oarecare repulsie din partea lui shido fata de cei care pun inainte banul (adica clientul si cererile acestuia) si dupaia design-ul ( adica ceva care sa-ti placa si tie sau sa placa in general )

pai nu cred ca poti sa le faci pe amindoua ori faci un site( spre ex) pt bani ori sa faci pt tine si sa-l faci pt amorul artei

pai site-urile nu sunt picturi pt ca un site vine cu o tema data si de regula destul de limitata de cel care il cere

cel care limiteaza design-ul este exact cel care il cere ( asa ca o concluzie in caz ca am fost prea ametit)

echo
12-03-2004, 09:54 AM
istoria este utila pt cei care vor sa cunoasca si sa inteleaga de ce designul grafic a evoluat in directia pe care o stim cu totii...nimic nu este intamplator

(cei care nu doresc sa cunoasca aceste lucruri, sint rugati sa ignore posturile mele, iar cei care le cunosc, sint bineveniti cu adaugiri sau corecturi, in caz ca gresesc)

...revin imediat cu secolul 20, mai in detaliu, tocmai pt a intelege

VALI
12-03-2004, 10:38 AM
inca ceva
daca reduceti discutia numai la web design...faceti o mare gresheala

echo
12-03-2004, 11:26 AM
sec. 20
-curente artistice care au influentat designul grafic in primele decade: art nouveau, art deco
in aceasta perioada apar din ce in ce mai multe reviste care contin de obicei multa ilustratie (art-work) din cauza faptului ca fotografia inca nu ajunsese la nivelul tehnic pt a putea fi tiparita
-revolutia fonturilor - se dezvolta seturile sans-serif (Futura-1930, Gill Sans-1928 si mai tarziu Optima, Univers si Recta-1957-58), dar in acelasi timp apare si celebrul Times New Roman, in 1931

echo
12-03-2004, 11:41 AM
coperti art-nouveau:

echo
12-03-2004, 11:43 AM
reclama din 1902:

echo
12-03-2004, 11:47 AM
reclama din 1919:

echo
12-03-2004, 11:49 AM
litografie color, 1896

echo
12-03-2004, 11:52 AM
reclama color coca-cola, pe coperta 4 a unei reviste de teatru, in 1907 (da, atunci cand la noi taranii se rasculau:))

tabu
12-03-2004, 12:03 PM
In legatura cu portocaliul, am facut un logo acum 1 an pentru o firma cu patron american si am folosit portocaliu. A fost foarte incantat spunand ca portocaliul este culoarea care subliminal are cea mai mare incarcatura sexuala. Nu stiu cat este de adevarat, dar ar putea fi un motiv pentru care portocaliul persista in lucrarile ultimilor ani. Daca va uitati la TV la spoturi publicitare o sa vedeti cat de mult accent se pune pe sexual si sexy.
Si mie imi place sa folosesc portocaliu, si nu putin :)

echo
12-03-2004, 12:04 PM
Picture Post - una dintre primele publicatii care folosesc fotografia - 1938

tabu
12-03-2004, 12:05 PM
foarte interesant ce postezi echo :)

echo
12-03-2004, 12:20 PM
1920-1940 - postere pentru produse, evenimente culturale sau propaganda, influentate de bauhaus, cubism si futurism, perioada in care cuvantul "modern" era la ordinea zilei

1930

echo
12-03-2004, 12:23 PM
tot 1930 (gino bocasile, mare ilustrator italian)

echo
12-03-2004, 12:27 PM
1937 (McKnight Kauffer)

echo
12-03-2004, 12:36 PM
in paralel se dezvolta "corporate ID"
-1907 - pt prima oara, un designer (Peter Behrens) este angajat de o firma (AEG) pentru a creea imaginea de corporatie

VALI
12-03-2004, 12:56 PM
de ce se foloseshte portocaliu?
pai uite de ce:
* e culoare calda
* nu e dura shi tzipatoare cum este roshu (dar ramane o culoare calda)
* intra bine in adiacentza cu "culorile" neutre (gri, albastru petrol, vrede murdar), precum shi cu negrul
* atrage ochiul creind contraste
..................................................
eu am spus doar 4 motive.....deja luate simultan...pentru o singura culoare inseamna mult!!!!

echo
12-03-2004, 01:01 PM
logo AEG si SHELL, de-a lungul timpului

echo
12-03-2004, 01:03 PM
.

echo
12-03-2004, 01:14 PM
1940-1960 - razboi, modernism, consum
Abram Games - 1941:

echo
12-03-2004, 01:16 PM
acelasi autor:

echo
12-03-2004, 01:26 PM
1955 - Saul Bass - afis de film

echo
12-03-2004, 01:31 PM
1953 - Takashi Kono

echo
12-03-2004, 01:44 PM
1960-1980 - plina era psihedelica - culori-hipnotism-abstract-fonturi

1964-Jan Lenica - afis pt opera

echo
12-03-2004, 01:47 PM
1967-wes wilson

ShiDo
12-03-2004, 06:24 PM
execelente posturi echo
foarte interesant.........

sper sa mai continui istoria ca sunt interesat..........

ShiDo
12-03-2004, 06:26 PM
am totusi o intrebare..........................

sunt curios ce inteleg designeri autohtoni prin termenul de new media design

Lou
12-03-2004, 08:05 PM
adica designul noilor forme de media?
pentru ca asta e.
aia care se impopotzoneaza cu termenul asta si de fapt fac niste site-uri sau printuri sunt niste agarici.

ShiDo
12-03-2004, 08:22 PM
ce inseeamna designul noilor forme de media??

Lou
12-03-2004, 08:30 PM
uff
uite, cum ar fi, de exemplu, designul ultimelor tipuri de info-kiosk-uri. ma refer si la designul interfetei, desigur.

sau noi tipuri de reclama: cel mai genial exemplu care-mi vine in minte acum se afla in metroul new-york-ez. intre statii, pe peretii tunelului, se afla o inshiruire de frame-uri ale unei reclame, gandita in concordanta cu viteza metro-ului.

nu e ceva ce se poate face doar de putin timp din lipsa tehnlogiei, dar e un exemplu de ce ar putea insemna new media.

ShiDo
12-03-2004, 09:40 PM
sunt curios daca mai exista si alte pareri.....

Lou
12-03-2004, 09:54 PM
tu chiar nu iti dai seama ca "new media design" e o sforaiala scoasa de cineva care vroia sa-si vanda serviciile? da bine intr-un intro d'ala flashy....
imi pare rau, dar esti doar o victima a marketingului :D.

++
///////////NEW MEDIA DESIGN///////////
lugu lugu

Amyd
12-03-2004, 10:09 PM
"New Media" ca si concept e o chestie foarte reala, care are deja construit un aparat teoretic interesant. Vezi de exemplu Manovich, ca sa dau un nume foarte celebru in domeniu. Nu mai vorbesc de faptul ca "New Media Studies" e o chestie prezenta in curriculumul oricarei universitati care se respecta.

Ca definitie e inca problematic, pentru ca in stilul binecunoscut al teoreticienilor care au descoperit un teren nou si fertil, sportul preferat e sa isi demoleze/completeze/rescrie/ unul altuia definitiile propuse. :D

Majoritatea sunt de acord ca "new media" e reprezentata de era WWW/interactivitate/multimedia/jocuri, desi e problematic daca mediul propriu-zis de dezvoltare a obiectelor "new-media" e suficient pentru a separa "old media" de "new media" sau nu.

Referitor la "new media design", il citez pe Manovich: "the choice of a particular interface is motivated by a work's content to such a degree that it can no longer be thought of as a separate level". Cu alte cuvinte el vede in contextul new media design-ul ca nefiind separat de arta. Ceea ce nu e departe de adevar...

Salutari,
Andrei

ShiDo
12-03-2004, 11:35 PM
in primul rand lou nu sunt o victima a marketingului........
eram pur si simplu intersat din moment ce ma chinui sa fac acc lucru......

foarte intersant ce a spus amyd.. merci mult

ShiDo
14-03-2004, 06:15 PM
gata?? a murit threadul asta??
ma asteptam la mai multe pareri legate de design in general!!!!
sa fie oare interesati de chestia asta doar cei care au postat aici?

brunner
14-03-2004, 07:09 PM
ce-ar fi sa vii si tu cu ceva pareri, in loc sa faci pe invatatoarea care coordoneaza elevii?

novo'
14-03-2004, 10:46 PM
din pacate se pare ca da...
offtopic: cand termini emphasis? sa vedem in ce curent te incadrezi :)

spargluna
15-03-2004, 12:18 AM
In calitate de troll(er), s`ar cuveni sa povestesc si eu ceva.
Nu, ShiDo?

Propun sa organizam un seminar.
Sau sa ne vedem dracu` la o bere.

brunner
15-03-2004, 12:51 AM
propun sa-mi faci cinste o bere.

spargluna
15-03-2004, 01:49 AM
mmmmkay :)
Cand oi avea drum prin targu mures, promit..nu! jur ca dau o bere!

Asadar, unde facem mitingu` pe teme de moda in design?
..ar mai fi dom` echo care`i tot targumuresean, din cate tiu minte.. da` cred ca tot pacatoasa de capitala ramane locul cel mai indicat de intrunire. Sau cel mai accesibil pentru majoritatea (?).

(atentie, ceea ce tocmai am scris nu e offtopic:D)

ShiDo
15-03-2004, 02:02 AM
sunt sigur ca pentru ce voi spune acum voi fi pus la zid de toti criticii de pe va..
eu sunt de parere ca "stilul" asta de abstract 3d nu a murit si e de departe cel mai spectaculos.
Sunt de asemenea de acord ca este foarte des intalnit si probabil din aceasta cauza se considera perimat...
Dar ce incerc eu--- sau mai bine zis visez-- este ca diferitele firme sa adopte accest stil in prezentarile lor.
O sa vedeti cand e gata emphasisiul nou la ce ma refer.
Eu imi doresc ca ANUMITE firme sa adopte acest stil in prezentarile lor de produse, de iamgine etc........
Poate pentru unii li se pare acest lucru o mare aberatie sau o mare utopie...
pentru mine nu ( poate fi devina oboseala sau dorinta de afirmare :D )
nu luati in seama ultimul comentariu :)

brunner
15-03-2004, 02:21 AM
haha, esti asa de scump ca nici nu-mi vine sa te mai articulez:)
"imi doresc-sau mai bine zis visez, ca diferitele firme sa adopte acest stil"
haha.. imi aduce aminte de visele mele din copilarie.. eheh...

Eu iti doresc doar sa te maturizezi putin. atat.
M-ai facut sa zambesc in seara asta :)

spargluna
15-03-2004, 02:32 AM
Hei, o sa fii surprins. Stilul est abordat de firme in prezentarile lor. Firme mari (a se citi FOARTE mari), si chiar in imagine. Si chiar in romania. Si chiar la modul serios. Nu stiu daca o sa ai ocazia sa vezi, dar ar fi o surpriza. Nu e nici o urma de inovatie in chestia asta.

Problema e ca stilul asta nu e tocmai de ici-colo, la origine.
Exista un curent artistic (unii vor spune "a existat" - in fine) numit deconstructivism. A inceput ca o teorie "anti". Nu insa impotriva constructivismului, care i`a stat la origine. E o derivatie. Despre ideile din spatele curentului poti citi o gramada de materiale - le gasesti indeosebi prin bibliotecile facultatilor de arhitectura sau de arte, sau pe internet. Adeptii stilului respectiv incearca sa deconstruiasca un volum/volume, un spatiu, o idee, etc - treaba care aduce a dezmembrare, dar de fapt e o re-asamblare dupa niste reguli care aparent - si asta e motivul pentru care vorbeam de cultura si educatie in domeniu - nu exista. Ei bine, regulile exista si au la radacina principii matematice/filosofice/artistice valabile de cand lumea.

Spuneam ca nu`i nici o inovatie chestia asta pentru ca acest minunat curent a aparut acum cateva zeci bune de ani.
Buba cea mai mare cu toata tarasenia asta e ca e foarte prost inteleasa. Cred ca e cea mai prost inteleasa abordare a vreunui stil, vreodata - iar despre treaba asta a mai fost o discutie la care au participat si vali si parca si paludez (care deschisese discutia cu o lucrare de`a lui de scoala) si care a devenit foarte triviala si implicit sterila si ridicola, asa ca a murit.

De ce am atacat ce ati facut voi? (cu tine/voi vorbesc personal, chiar daca exista inca mii de oameni care fac aceeasi chestie in lume) Pentru ca n`ati facut nimic altceva decat sa incropiti niste "chestii" fara pic de noima, fara nici o justificare de vreun fel. Nici macar estetica.

Deconstructivismul a devenit, in ultimele decade, o scuza pentru tot felul de aberatii sinistre. A dat nastere la te-miri-ce soiuri de manierisme care au impresionat masele nestiutoare. Daca pana prin al 6lea deceniu al secolului trecut "abstractul" era cea mai la moda scuza pentru rateuri snoabe, a fost cazul sa fie inlocuit. Nimic mai adevarat si stiut decat accesul atat de simplu si in masa la mijloace de comunicare de genul internetului, unde mai pui usurinta cu care aproape oricine in ziua de azi reuseste sa manuiasca unelte de creatie - in speta programe si programele care mai de care mai automatizate si intuitive. Asa ca, deconstructivismul a aparut ca o scuza.

Acum mult timp, cand Mike Cina abia trecuse de la planseta la tastatura (e exagerata exprimarea, da` sper ca transpare mesaju`) si a inceput sa experimenteze, a socat o gramada de lume. Cand jucariile lui au ajuns sub ochii internautilor, s`a cam daramat orice regula, si am fost invadati de stilul asta, care de fapt nici macar nu e un stil. Nu are nici o justificare - poate doar decorativ vorbind, dar si asta cu multa imaginatie - poate uneori estetica, dar aici, picand in manierism, se dezumfla puternic. Copie a unei copii copiate dupa o simulare a unei copii... intelegi mesajul. A mers atat de departe incat urmarire a firului in sens invers ar fi, daca nu imposibila, socanta, ca excursie.

Particularizand pe cazul vostru (n`ar trebui, poate, asta e deja un alt thread), reusesti oare sa ma convingi ca ai avut ceva de spus? Ce anume? Cum justifici diverse chestii? (in cazul in care ai de gand sa le justifici, o sa le enumar).

spargluna
15-03-2004, 02:37 AM
disclaimer: imi dau seama ca poate e semi-inteligibil ce`am scris mai sus. Am scris repede si poate exprimarea e destul de ambigua. Nu stiu daca e cazul sa dezvoltam, cred ca`i a N-a oara cand se rediscuta subiectul asta, si se va ma rediscuta. Oricum, in cazul in care intereseaza, poate n`ar strica sa comentam pe niste referinte concrete, cu argumente si exemple blahblah.

okay? :D

ShiDo
15-03-2004, 04:50 AM
ok.
pro si contra la

www.modernstyle.nu

un exemplu concret

ShiDo
15-03-2004, 04:51 AM
ca sa nu vorbim de www.chapter3.net www.idiocase.net

ShiDo
15-03-2004, 04:52 AM
astea sunt arhicunoscute
la fel ca Konstrukt/Dekonstruct al thp

echo
15-03-2004, 10:16 AM
"in metroul new-york-ez. intre statii, pe peretii tunelului, se afla o inshiruire de frame-uri ale unei reclame, gandita in concordanta cu viteza metro-ului."
...asta e un exemplu f misto, iar cei care sint curiosi sa vada cum functioneaza, pot merge mai aproape, pana la metroul budapestan, sa vada acelasi lucru (nu stiu daca mai exista si astazi reclama respectiva, dar acum cativa ani mai era...)

despre www.modernstyle.nu
nimic nou: cyberpunk art, colaj, rece, depersonalizat, monoton...remember Tron? (1982)

spargluna
16-03-2004, 12:38 PM
ShiDo, ce facem nene?
Pai mai bine bagam un poll, daca asa sta treaba.

De ce ai pus linkurile alea? Exista o fericita sectiune pe forumu` asta care se numeste "saituri de vazut".
Pune acolo.

Aici cred ca se "discuta", iar din cate imi dau seama, "moderator" scrie sub numele altcuiva.
Ai pornit un thread, ai umflat potul, sustine`l.

much later edit: woops! hahaha..abia acum imi dau seama ce am ratat. "modernstyle" Asta spune tot, nu? E exact ceea ce disputam in threadu asta! Solutia o aveam sub nas! Evrika! :D

spargluna
16-03-2004, 01:01 PM
Originally posted by ShiDo

..eu sunt de parere ca "stilul" asta de abstract 3d nu a murit si e de departe cel mai spectaculos.

...cred ca asta spune multe. Oricum, as incerca (marea cu degetu`) un insight in felul tau de`a aprecia.. orice. Faptul ca pentru tine e "de departe cel mai spectaculos" - adica..hm.. DE DEPARTE(wtf?!?!) ma pune putin pe ganduri. Esti convins ca stii despre ce vorbesti? In cazul in care o sa raspuni pozitiv, da`mi voie sa ma indoiesc amarnic in privinta culturii tale vizuale (si nu numai) in primul rand, si in privinta felului tau de a privi lumea si viata pe care ai trait`o pana acum.

issue#1 N`a zis nimeni ca a murit. Aproape nimic nu moare in ziua de azi. Tocmai am iesit din postmodernism, vorba aia.
Un exemplu poate nu tocmai elocvent dar sugestiv e postu` ala de televiziune cre transmite 24/7 exclusiv muzica country. O sa vezi acolo genu` de oameni care ti`ar provoca convulsii de ras amestecat cu greata. Si asta in si din zilele noastre. Deci fruntea sus. Nici "stilul asta de abstract 3d" n`o sa moara. Ce incercam sa spun e doar ca e abuzat, superficial si degeaba. Parerea mea.

issue#2 De ce gasesti "stilul" asta ca find spectaculos? O sa te rog sa`ti sustii punctul de vedere, sau poate chiar sa cuantifici toata treaba asta. Cu ce te impresioneaza? Cu ce te atinge? Din ce punct(e) de vedere?

ShiDo
17-03-2004, 09:19 PM
Hai ca discutia asta nu va ajunge nicaieri...........
Cum am intrebi tu de ce cred ca e spectaculos asa pot sa te intreb si eu de ce nu-ti place........ dar ma rog...........nu are importanta daca imi place mie sau nu-ti place tie........
Ce am incercat eu sa fac cu threadul asta este sa aflu parerea diferitilor designeri de pe la noi ce cred ei ca se poarta in design acum.........
Nu stiu daca am vrut prea mult dar oricum discutia incepuse bine...
cu posturile lui Echo si Amyd......
Crede-ma cu nu stau sa ma cert cu nimeni sau sa argumentez ce-mi place si ce nu...........Poate aici e o bila neagra ptr mine, dar asta e o sa ma obisnuiesc cu ideea.
Speram ca in threadul asta sa trecum un pic peste aspectul "e dus nu-mi place" si sa incercam sa venim cu niste raspunsuri.....

Special pentru tine (T02) .. zi-mi si mie concret ce-ti place tie sau ce consideri tu ca e atractiv in design acum.......(da-mi si mie un exemplu, ceva de care sa ma leg, asta daca nu cer prea mult

ShiDo
17-03-2004, 09:20 PM
legat de modernstyle--- poastarea linkului era srict la obiect ca discutam despre stilul abordat acolo......... si am vrut sa aflu parerile voastre.Atat.PUNCT..........Nimic mai mult........

novo'
17-03-2004, 10:25 PM
mie imi place ff mult stilul ala.. cu ciudatenii
+ am si eu o nelamurire in legatura cu modernstyle.. mai precis cu modul in care au fost create imaginile alea.. am incercat si eu ceva de genu ala.. in max.. dar nu mi-au iesit prea bine.. sunt curios.. poate voi stiti.. cum naiba se fac? :))
daca e offtopic sper sa nu supar pe nimeni :P

ShiDo
18-03-2004, 01:20 AM
cauta si tu niste tutoriale pe net....
mai exact ce vrei sa stii
??

VALI
18-03-2004, 11:36 AM
eu vad ca o discutie serioasa a deviat in diverse gramajoare de rahat!!!!
[rahat cam off topic]
............................................
oameni buni....nu confundati spectaculosul cu frumosul!!!
un design spectaculos nu este shi neaparat reushit....
diferentza dintre spectaculos shi frumos....este ca spectaculosul dispare dupa un timp oarecare [exceptii exista....ceva poate fi spectaculos shi frumos in acelash timp]
.................................................. ..........................
in general o sa observati ca designul materializat in concret este de mai multe forme:
1. cel profesional [unde fiecare parte a produsului este parceputa ca nefiind la voia intamplarii...indiferent de importantza ei in intreg]
2. cel facut din saracie, care in general copiaza prost produse deja consacrate....[cu design gandit in timp]
3. pe ultimul loc se afla "designul de taraba", facut de oameni fara pregatire, fara cultura vizuala, din auzite [se intampla shi la noi pe forum]
....................................
asta din urma este foarte periculos, deoarece cu bani potrivitzi sau cu sustinere din partea unor aberantzi in ale artei....el poate deveni trendy.......
mai vb

spargluna
18-03-2004, 01:45 PM
ShiDo, eu chiar am motivat de ce nu`mi place stilul ala.
Din aceleasi motive am aceleasi pareri despre orice stil flashy, superficial si fara nici un fel de sustinere reala.

Daca ai fi fost atent, ai fi observat ca mi`am motivat obiectiv parerile.

Ce mi se pare ca ar fi la moda, sau ce imi place mie?
hai sa trecem la concret. Iti dai seama ca nu`mi permit sa notez aici tot ce am prin favorites,asa ca am facut o selectie cu cateva repere care mie mie se par.. well.. repere :)

Uite cateva saituri cu design care mi se pare cel-putin-ok,
daca nu chiar foarte bun, sau ale unor oameni care fac design foarte bine.

http://www.syruphelsinki.com
http://www.hi-res.net
http://www.pleix.net - saitul unui grup de artisti (in special video) francezi, cu cateva lucrari geniale si saitul unei tanti ilustratoare care lucreaza cu ei - Genevieve Gaukler - expusa si pe la Tate, in ultimii doi ani - http://www.g2works.com/homepage.html
http://www.ekhornforss.com/
http://www.kleft.com
http://www.extra-oomph.com
http://www.pitaru.com
http://www.hillmancurtis.com
http://www.kdlab.net
http://www.tronicstudio.com
http://www.bubblebathgirl.com
http://www.taktak.net
http://www.nopattern.com

..si sa nu`i uitam pe taticii (si in acelasi timp mamicile) designului din ziua de azi, asa cum apare
el pe web si nu numai - http://www.thedesignersrepublic.com

Si, cum spuneam intr`un post anterior, Mike Cina + Mike Young (= <3)
http://www.designgraphik.com
http://www.weworkforthem.com

Noutati si discutii pe teme de design, cu oameni care se pricep,
o sa mai gasesti la http://www.newstoday.com sau http://www.yayhooray.com
Mai sunt o gramada, dar pe astea le frecventez eu.

Cateva reviste online
http://www.playmusicmagazine.com
http://www.thewire.co.uk
http://www.tigermagazine.org
http://www.xlr8r.com/
http://www.thisisamagazine.com
http://www.tokion.com
http://www.sleazenation.com/
http://www.confused.co.uk/
http://www.anothermag.com/
http://www.bonmagazine.com/
http://www.metrodotpop.com/

..sau in varianta tiparita

Metropolis
eye
ID
Creative Review
Res
Wallpaper*
Surface
POP
Archive (mai degraba catalog, dar..)
The Wire
Computer Arts
Abitare
VM+SD
Emigre

Si ar mai fi o gramada.
Am pus linkurile spre revistele astea pentru ca, in general,
daca arunci un ochi prin ele, poti sa`ti faci o parere destul de clara despre moda momentului
respectiv.

spargluna
22-03-2004, 12:33 AM
.

deci?

ShiDo
22-03-2004, 10:06 AM
nu stiu ce za zic----------au fost prea putine pareri ca sa se ajunga la o conluzie

spargluna
22-03-2004, 12:31 PM
[.................]

Aha.. deci tu n`ai o parere.
Bineee. Astea fiind zise, va doresc calatorie placuta in continuare si pofta buna la masa.

mult succes.

spargluna
22-03-2004, 12:36 PM
(nu stiu ce dracu` se`ntampla. Mi`ai cerut "un exemplu, ceva de care sa ma leg". Pai leaga`te nene, ca d`aia suntem aici, sa discutam!
Ti`am mai zis, daca o tinem tot asa, o sa propun sa stearga cineva threadu` asta, sau sa mute linkurile la "Siteuri de vazut", ca pana acum asta e!!)

brunner
22-03-2004, 12:49 PM
Io sterg threadul.Tu muti linkurile.

Lou
22-03-2004, 12:51 PM
nici una, nici alta. il inchidem si il lasam sa "cada".
sunt unele pareri interesante si utile, iar cei noi au ce invatza din ele.

echo
22-03-2004, 01:37 PM
shido, sper ca nu ai deschis acest thread ca sa demonstrezi ca ceea ce faci tu in materie de design este bun si in voga...pt ca eu asta am impresia...

VALI
22-03-2004, 01:52 PM
daca vreti putem schimba denumirea threadului
"Ce NU e la moda in design?"

brunner
22-03-2004, 02:29 PM
de fapt probabil vrea sa demonstreze altii pentru el, ca inca n-am vazut o idee coerenta din partea lui.

spargluna
22-03-2004, 02:41 PM
(echo, foarte cinic din partea ta, sa afisezi o astfel de ingenuitate:) Cred ca era foarte clar din start ce si cum e cu topicul de fata.)

Dar asta e, avem threadu` asta, sa`l folosim :D

Eu inca astept.

ShiDo
22-03-2004, 06:30 PM
sub nici o forma--
dar ma rog intelegeti ce vreti!!!
eu am pus o intrebare "ce credeti voi ce e la moda in design"
atat-- nu pentru ca vreau sa demonstrez ceva.
efectiv eram curios sa aflu alte pareri si atat....
dupa cum vad nu inteleg de ce toata lumea e impotriva mea ca si cum cine stie ce chestie am facut..................................
credeti-ma ca nu vreau sa demonstrez nimanui nimic.............
era pur si simplu o discutie.ATAT.

spargluna
23-03-2004, 11:08 AM
Bine, fie cum spui tu.

Unde`i discutia?

Incipient
19-11-2004, 07:05 PM
O mica curiozitate: stie cineva cum se cheama (daca are nume) trendul acela destul de raspandit in web design care lucreaza vectorial si foloseste tot felul de motive decorative (de exemplu cerculete concentrice, floricele, mai rar inimioare), mult roz, contururi in jurul obiectelor sau scrisului, hasuri oblice etc ?

Exemplu:

http://www.seventyonelab.com

cristina.florea
11-10-2005, 11:35 PM
stilul tau mi se pare super ok..... nu sunt fan al colturilor rotunde, fontul de la meniu si headline intra cumva in contrast(ma refer la proportie) sau poaate chiar anihileaza logoul...chiar daca e acelasi font din logo.... "profile"si "kontakt" - sunt pagini din alta familie.....
dar poate ma leg prea tare de detalii...sau poate te ajuta remarka
bafta!

cristina.florea
11-10-2005, 11:39 PM
din cate am observat se poarta mult orizontalitatea

[dr]
12-10-2005, 12:54 PM
Cristina e ok ca tu comentezi chestii pe aici, dar nu mai redeschide thread-uri vechi :)