PDA

View Full Version : Logo

pogo
08-03-2004, 12:36 AM
salut...am ajuns din intamplare pe forumul asta, dar ma bucur ca exista asa ceva si la noi.
am si eu o problema mare de tot cu un logo (apropo nu am nimic de-a face cu grafica:( )..
daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, propuneri sau orice altceva legat de logo-ul asta, de cum arata, ce ar trebui schimbat etc (stiti voi mai bine la ce ma refer)
mersi mult de tot!!!

pogo
08-03-2004, 01:00 AM
la asta m-am tot gandit si eu si ma gandeam la ceva gri (daca ar fi doar culorile ce bine ar fi :((
mersi de observatie

pill
08-03-2004, 07:20 AM
incearca sa te mai joci cu tipul de litera ales, poate unu asa de puternic si cu serife nu e tocmai cel mai inspirat, si mai incearca alte compuneri ale elementelor (b 2 si b)

spor

theron
08-03-2004, 08:11 AM
e imposibil sa nu ai idei cind ai aceasi litera imbinarile sunt cu gramada pune B spate in spate (for ex.) si si pe linile de pe verticala ale celor doi B a pune 2 si TANAAAA!!!! logo

si mai ai o gramada de imbinatii

methodine
08-03-2004, 08:57 AM
2 propuneri

pogo
08-03-2004, 10:10 AM
mersi mult pentru propuneri

echo
08-03-2004, 10:34 AM
methodine, propunerea ta e mai proasta decat cea a lui pogo...
pogo: daca zici ca nu te pricepi la grafica, lasa-l asa, eventual schimba doar culorile in asa fel incat contrastul sa fie mai mare, pt ca "2"-ul nu prea se distinge pe fundalul galben (incearca pt. inceput pe fundal alb si o varianta pe negru...

pogo
08-03-2004, 11:00 AM
echo: am inteles treaba cu fundalul si o sa incerc sa il schimb...in rest crezi ca se potriveste ca si format pentru un logo?

echo
08-03-2004, 11:41 AM
sa zicem ca e ok, in cazul incare "communication" nu face parte din logo

pogo
08-03-2004, 03:37 PM
si eu as scoate partea cu "communication" dar din pacate nu se vrea...legat de fonturi ce fel de font credeti ca s-ar potrivi mai bine (atat pentru b2b cat si pentru restul de text); sa folosesc un singur font sau o combinatie? si pls daca imi ziceti de vreun font nou unde as putea sa il gasesc?
PS: mersi mult pentru parerile voastre, nu ma asteptam sa imi raspunda cineva...si astept in continuare, daca se poate, sugestii, propuneri si RECLAMATII in primul rand!!!

Diesel
08-03-2004, 07:58 PM
mie imi place cum arata, mai putin cremul ala care se intalneshte cu linia portocalie ... da urat. oricum, asculta de nenea echo si o sa iasa treaba bine :D
methodine, mie tare imi sare in ochi verdele ala... au ! :D

Lou
08-03-2004, 11:04 PM
de ce nu incerci ceva de genul asta?

pogo
09-03-2004, 12:25 AM
mersi mult de sugestie...o intrebare: ce font ai folosit sau cam care ar fi fontul pe care ar trebui sa il folosesc?

Lou
09-03-2004, 12:34 AM
b-urile sunt desenate de mine, 2-ul e un myriad pro black extended :D modificat, iar scrisul e cu acelasi myriad.
oricum, e doar o sugestie facuta in graba, cauta un font mai putin comun eventual.

pogo
09-03-2004, 12:45 AM
am inteles...mersi mult oricum pentru sugestie

echo
09-03-2004, 10:37 AM
dragos, daca nu ai nimic de spus, nu mai polua forumul...te-am rugat de mai multe ori sa nu ne mai deranjezi cu "farmecul" tau inconfundabil:(
la revedere

Diesel
09-03-2004, 01:39 PM
lou, e fain fain cum ai facut tu logo-ul, dar ia sa ne imaginam cum ar fi aratat doi-ul ala cu partea lui alba de jos continuata in bucla celui de-al doilea b paaana la bara lui verticala? eu am facut ceva exercitii de imaginatie si dadea si mai bine ;) ..cred

pogo
09-03-2004, 02:31 PM
interesanta idee

pogo
11-03-2004, 03:52 PM
lou: mersi mult pentru sugestie, am tinut cont de ea si am plecat exact de la ideea ta...cam asta am reusit sa fac pana acum.

Astept daca se poate parerea voastra despre ce am facut, propuneri etc.
Care credeti ca ar fi cel mai potrivit?

Daca aveti cumva alta idee care credeti ca s-ar potrivi mai bine, un alt simbol, alt font, pls spuneti-va parerea poate asa reusesc si eu sa termin mai repede si sa iasa cat mai bine.

Mersi mult!!

aelse
11-03-2004, 04:15 PM
primul logo (care este identic cu cel al lui lou) mi se pare cel mai reusit. incearca si alte variante pe aceeasi idee. spor la treaba!

PS: referitor la propunerile de jos: o fi ea firma de comunicare, da' nici chiar asa?!?! (69)

PS2: posteaza mai mare ca asa nu se intelege nimic...

echo
11-03-2004, 04:22 PM
nu complica inutil desenul
atentie la elementele care se suprapun...in varianta alb-negru s-ar putea sa se piarda
2-ul e cam firav intre cei doi "b" puternici

pogo
11-03-2004, 04:28 PM
mersi de propuneri
echo: te referi la prima varianta (varianta lou modificata:D )? care din ele crezi ca se preteaza cel mai bine pt un logo (asta ca sa stiu cu care merg mai departe sa o imbunatatesc)

dati-mi si mie o idee de un simbol ceva, un format etc daca se poate

pogo
11-03-2004, 04:30 PM
scuze e cam in ceata imaginea:(

echo
11-03-2004, 04:33 PM
da, referitor la "2", iar complicatiile referitor la restul

pogo
11-03-2004, 04:39 PM
ce font crezi ca se preteaza pentru 2-ul ala sa il fac mai apropiat de b-uri?

pogo
11-03-2004, 06:58 PM
asta ar fi o varianta...nu stiu daca se potriveste, vroiam doar va arat ce a iesit...astept comentarii, critici si sugestii:jump:

Lou
11-03-2004, 07:24 PM
eu incercam, cu draftul ala de mai sus, sa iti sugerez o legatura mai stransa intre b-uri si 2, ca un fel de liant. la urma urmei asta e ideea, nu?
nu cred ca adaugarea unui alt simbol grafic ar ajuta, mai mult dilueaza mesajul initial. stiu ca e tentant sa faci un logo cat mai bogat grafic, dar e un "pacat" in care cad multi incepatori.
cat mai simplu, cat mai coerent, cat mai solid. bine, solid se cere in anumite situatii, dar uite, asta e una dintre ele.

iar culoarea aleasa de mine, poti sa crezi sau nu, a fost pur si simplu intamplatoare. efectiv am plimbat cursorul peste paleta si m-am oprit la o culoare care sa nu deranjeze. nicidecum nu am ales una care sa imbogatzeasca logo-ul.

pogo
11-03-2004, 07:39 PM
...despre culoare pot sa zic ca m-ai nimerit...ideea e ca trebuie sa fie ceva orange sau apropiat de orange in logo (asta e cererea), iar partea cu fundalul pe orange cred ca e cea mai potrivita (mersi de idee)
ai mare dreptate cand vb de incepatori pentru ca eu chiar sunt incepator, nu am nimic de-a face cu grafica ( cu brandingul as avea ca am terminat marketing si mai si lucrez in domeniu) si tocmai de asta am postat aici ca sa obtin cat mai multe pareri avizate despre logo-ul asta.
asa ca mersi de sfaturi si de sugestii, orice critica sau propunere e binevenita, poate asa mai invat si eu cate ceva.:D

paulseling
21-03-2004, 01:40 PM
eu tot la prima varianta a lui lou tzin.

in afara de coada 2-ului , la care as mai lucra.

restul, sunt doar complicari inutile.

xstudio
24-04-2004, 11:41 PM
Hei!

Salut!

Oameni buni, b2b este prescurtarea consacrata de la business to business (afaceri directe intre firme, fara a vinde la utilizatorul final, ca la magazin).

Poate ar fi potrivit sa se renunte la B2B asa de mare, ca nu poate caracteriza sau reprezenta o singura companie. Oricum, denumirea firmei este aleasa aiurea. "business to business communication" este un tip de activitate uzual, nu aduce NIMIC personalizat pentru denumirea unei companii.
Pentru o denumire asa aiurea evident ca munca pentru creatia de logo devine mult mai grea.

Pogo, incearca sa pui b2b in stanga pachetului de scris, care este ok.
Poate incerci si un semn grafic, sa inlocuiesti b2b.

P.S. Ideea de mai sus cu cele patru triunghiuri care danseaza in jurul patratului este folosita deja de cel putin 5 firme din Bucuresti si este din cliparturile lui Corel. Fereste-te de asemanari, cauta cat mai mult (macar pe net) sa nu semene cu altele, mai ales cu concurenta.