PDA

View Full Version : dreptul de semnatura

VALI
16-03-2004, 03:16 PM
am observat ca anumite mishcari populare vor sa dea in judecata OAR pentru faptul ca nu recunoashte drept de semnatura absolventzilor de facultate, decat dupa 2 ani de zile!
......................................

cine are dreptate???

VALI
16-03-2004, 03:25 PM
intamplator am primit acest e-mail chiar in momentul deschiderii threadului ....
citez din el:

Totodata va informam ca in prezent se afla la comisiile de specialitate ale parlamentului proiectul de modificare a Legii 184/2001 privind exercitarea profesiei de arhitect. Aparitia modificarii legii (asteptata pentru vara lui 2004) va necesita organizarea ulterior a unei Conferinte Nationale a OAR pentru punerea de acord a prevederilor Regulamentului si a Codului Deontologic cu noua forma a Legii 184.
De aceea, profitand de prezenta dvs. la acest simpozion, va propun ca, in continuarea lui, sa participati la alegerea delegatilor Filialei Prahova la Conferinta Nationala a OAR.

sa intelegem din asta ca OAR s-a sesizat?
nu va pot spune decat dupa 29 ale lunii cand va avea loc simpozionul.....
.................................................. .................................................. ..
dezbaterea acestui subiect este interesanta, pentru ca de ea depind multe lucruri

VALI
16-03-2004, 03:33 PM
parerea mea personala este ca neacordarea dreptului de semnatura tinerilor sau batranilor absolventi decat dupa 2 ani de practica este un pic discriminatorie!
adica de ce celor din promotziile de pana in 2000 li s-a dat acest drept shi celor de dupa...nu!
ca tot atat carte stiu shi unii shi altzii!
ca odata cu semnatura vine shi raspunderea...este adevarat
dar este greu de crezut ca un absolvent va avea curajul sa ia in shefie de proiect ceva peste 5000 de mp
problema este ca absolventii nu pot nici macar sa faca proiecte de mica anvergura
adica pot, dar fara stampila shi semnatura de la un arh. cu drept de semnatura...proiectul nu intra in avizari
shi asha cum va dati seama...aceasta stampila+semnatura.....costa bani!
sa stii legislatie e ok! shi e foarte indicat....fara ea nu poti proiecta, dar parca prea se face discriminare!

io_nut
04-09-2004, 01:32 PM
mda, munceste absolventu, semneaza arhitectul -banii ii ia cel din urma-, cel dintai are contract de munca pe doi ani.
respectiv
Firma de Proiectare/constructii cu relatii si pile ia contracte garla si angajeaza numai absolventi (bucurosi ca se integreaza in piata muncii), ii plateste prost si ii schimba ca pe ciorapi.
Se gasesc exemple si in alte domenii

vad ca threadu e de prin martie...ce s/a mai inmtamplat cu subiectu??

ibarbar
08-09-2004, 09:24 AM
Probabil nu s-a schimbat nimic, d-aia nu a mai scris nimic nimeni. Vorba aia, same shit, different day.

misubabanu
10-02-2005, 05:46 PM
subscriu shi eu! este o porcarie ce se intampla cu dreptul de semnatura!
avem chiar in Ph practici de genul luam contractele si punem pe altii la munca!
nici macar in cartus nu te trec!
gasca isi face de cap in nordul judetului. incuzand chiar si primarii in "afacere".