PDA

View Full Version : Cum se face o texturare "perfecta" ?

luNETistu
19-04-2002, 11:57 AM
De nu stiu cat timp ma chinui sa fac o textura fara distorsiune, adcia sa pot mapa obiecte complexe, cu textura pe toata suprafata obiectului, nu cum fac uvw-urile standard din 3dmax.
Exista cateva oluginuri care fac asta, dar n-am reusit sa gasesc niciunul din ele. Are cineva deepuv, sau texture layers ?
Sau daca nu, cine imi poate spune si mie cum se face ?

luNETistu
19-04-2002, 12:50 PM
Pai da din cate stiu texporterul e ca si cand ai da un screenshot la uvw unwrap si ai salva. Adica nu ma ajuta asta, ce ma intereseaza e cum pot sa texturez de exemplu un cap, astfel incat sa texturez si interiorul nasului si al gurii fara ca ele sa fie obiecte distincte.

virusescu
23-04-2002, 03:20 PM
Incearca man-ule pana la urma deep paint-ul ca este foarte util pentru texturare...
De pe site-ul asta (http://www.righthemisphere.com) potzi sa iei try-out-ul de la Deep Pait 3D with Texture Weapons faza este ca expira in 30 de zile..... atata tot...
Asta este de fapt un program independent... dar functioneaza cu un plug-in pentru max... care de fapt exporta obiectul catre DeepPaint pe care dupa ce il colorezi nice and preety... il exportzi la loc catre Max...
A.... a apropos... vezi ca are vreo 27 de megi...:)

oxYg3n^
24-04-2002, 07:47 PM
neil blevins are un tutorial despre cum sa mapezi un obiect complex (www.neilblevins.com)