PDA

View Full Version : Combustion Question

catinabox
04-05-2004, 03:02 PM
Cunoaste cineva bine Combustion 2.1 ? Dar 3?
Eu muncesc cu Combusiton de 2 ani (de la ver 1.1) si vreau sa fac nitel schimb de egzperientza.

E cineva angajat integral pentru munca cu C ?
A trecut cineva recent de la C la Flint sau Flame si poate da detalii?
Exista Flint sau Flame in afara de ABIS (flame) si MM Est (Flint) ?

??? Thancks. :jump:

catinabox
04-05-2004, 03:05 PM
cum puneti imaginile personale la AuthoR ? @@ ...ca nu ma prind, sau us io prozt?....

pixel mixer
04-05-2004, 04:46 PM
Originally posted by catinabox
Cunoaste cineva bine Combustion 2.1 ? Dar 3?da

Eu muncesc cu Combusiton de 2 ani (de la ver 1.1) si vreau sa fac nitel schimb de egzperientza.ce e aia?

E cineva angajat integral pentru munca cu C ?
A trecut cineva recent de la C la Flint sau Flame si poate da detalii?ce detalii?

Exista Flint sau Flame in afara de ABIS (flame) si MM Est (Flint) ?intreaba la magic systems

catinabox
04-05-2004, 06:34 PM
PIXEL MIXER

"magic systems" - nu vreau sa cumpar, vreau sa stiu daca mai exista si alte locuri unde SE MUNCESTE cu Flint sau Flame.

"ce e aia?" - schimb de experientza, adica eu arat muschii, tu la fel si poate vedem cate ceva unul la altul . Nu se aplica in cazul in care esti expert si nu mai ai ce invata.

"ce detalii?" - workflow...

ai sarit din bocanci ca m-am luat de Edit?....
"personal edit mi se pare mult mai usor si rapid decat avid (restul sunt vome) cel putin la commercials ... "

Canb Strata Sphera spargea avioane si facea totul RT Edit-ul nu se inventase... de fapt PC-urile nici nu duceau in play QT cu codec de Sphera.

pixel mixer
04-05-2004, 07:44 PM
"magic systems" - nu vreau sa cumpar, vreau sa stiu daca mai exista si alte locuri unde SE MUNCESTE cu Flint sau Flame.
EZACT, ei stiu cine a cumparat deci si unde se lucreaza cu! vb dpdv legal ca altfel ... toti lucreaza cu ...

ai sarit din bocanci ca m-am luat de Edit?....
nu de ce as face-o? mie editul imi place cum se misca avidul nu! si nu incerc sa impun parerea asta nimanui! esti dus cu capu`?

spargluna
04-05-2004, 08:55 PM
Yo, chill .
Vroiam sa ma bag in seama, da` n`as fi zis nimic nou - MMEu` lucreaza cu Flint si Flame.
Mai sunt niste baieti care ar vrea sa se`apuce, si cred ca se va intampla curand. Am zis asta pentru ca ai fi si tu unu` dintre dansii? :)

..si ca sa aprind paiele, zau, cred ca toata lumea, dupa o vreme, trece de la combustion la flint sau flame.

Pana una alta, cu skimbu` de essperienta sunt foarte de`acord.

catinabox
05-05-2004, 11:34 AM
Pixel Mixer - da, sunt dus cu capul... in rest merg OK.

TO2 - As fi cu mare bucurie unul dintre dansii !!!

Intrebam mai sus si Pixel Mixer mi-a raspuns intr-o oarecare masura visavis de cate Flinturi si Flameuri sunt in Romania. Si intrebarea avea si o logica: bine bine, inveti dar ai pe ce? Si dupa ce te stii cu ele te si angajezi pe undeva sa lucrezi ? (ca placerea e mare sa lucrezi ce-ti place, nu?)

Invitatia la schimb de experienta ramane pt toti, cu cat mai multi cu atat mai bine. (Eu am invatat C lucrand cu el si sigur ca sunt o gramada de lucruri de care habar nu am... si poate e similar si la altii). Nu ar fi rau se ne putem intalni la o discutie.

pixel mixer
05-05-2004, 11:49 AM
Intrebam mai sus si Pixel Mixer mi-a raspuns intr-o oarecare masura visavis de cate Flinturi si Flameuri sunt in Romania. Si intrebarea avea si o logica: bine bine, inveti dar ai pe ce? Si dupa ce te stii cu ele te si angajezi pe undeva sa lucrezi ? (ca placerea e mare sa lucrezi ce-ti place, nu?)

ce poate ca nu intelegi este ca softul nu conteaza, daca stii principiile restul se invata foarte repede! daca depinzi inca de soft atunci mai stai si invata ca mai ai ceva drum de facut! doar denumirile sculelor difera si modul de lucru restul e la fel!

pixel mixer
05-05-2004, 11:54 AM
apropos, aveti cea mai mica idee cat costa un flint sau un flame? ce inseamna ca investitie pe piata romaneasca de clipuri? cate studiouri isi pot permite o asemenea investitie? iti inteleg curiozitatea dar cu combustion-ul poti face cam tot ce face FFI mai putin unele scule tzapene ca modular keyer, tracker-ul din FFI care calca in picioare pe cel de combustion, color warperul etc.

puneti mana si invatati compozitie nu softuri!

spargluna
05-05-2004, 02:04 PM
mixelpixer, vorbeai cu NOI? :)
.am simtit un plural acolo, si de`aia sar.

Hai s`o luam in ordine.

Da, am idee. Daca omu` vrea Flint, cred ca`i treaba lui, indiferent de impresia pe care o lasa.

Cui ii pasa de piata romaneasca de clipuri? Nu cred ca s`a pus problema in threadul asta. Poate e vorba de un entuziast (ca sa nu zic exaltat) care are un mare si scump loazir.

Sincer, nu ma omor dupa combustion. Poate ca`i rau, si c`ar merita sa incerc macar veriunea 3, care aduce atatea si`atatea minunate lucruri in plus. Da` nu cred.

Foarte de`acord, invatati compozitie, nu softuri. Asta cred ca`i un indemn valabil in oricare dintre sectiunile de pe forumu` asta. But then again, in threadu` asta care se numeste "combustion question" , chiar despre soft era vorba. Na belea.

pixel mixer
05-05-2004, 02:55 PM
atunci sa ne rezumam la combustion si sa lasam FFI deoparte!

vrabia malai viseaza ...

catinabox
05-05-2004, 02:56 PM
puneti mana si invatati compozitie nu softuri! --
Poate ne uimestu cu maiestria ta frate...
Poate ne spui si ce scolarizare ai... ca daca esti un politehnist cu pretentii de artist nici nu discut...
Sincer esti cam cu batzu-n kur si ne iei de sus... toti oamenii cu talentati si cu experienta pe care i-am cunoscut au o abordare deschisa pt. lumea care e interesata de ceva ce el stapaneste. La tine vaz ka e pe invers. Daca crezi ca am deschis gura despre Flint sau Flame in necunostinta de cauza te inseli... stim cat costa, citim si noi PDF-uri, am si vazut (1998- primul Flint),

"daca depinzi inca de soft atunci mai stai si invata ca mai ai ceva drum de facut!"
-daca tu sustii ca cunosti un soft 100% esti idiot.
-daca tu sustii ca softul nu te limiteza in lucru (ma refer la compozitie) esti idiot.
-daca tu crezi ca am deschis gura despre Combustion asa d-am p*** esti idiot.

Scuza-ma de cuvinte dar nu suport batzosii si artistii de cafenea.

cat despre compozitie ... am in spate peste 60 de adaptari de spoturi video, un pachet grafic intreg de post TV si kateva kile bune de generice de tot felul pe care nu stau sa t-i le descriu....a...cateva spoturi TV - desen animat....

... inca un lucru... daca vrei sa raspunzi baliverne mai bine nu mai scrie, ca autor de thread imi rezerv aceasta cerinta (freedom is an ilussion)

TO2 / vorbim despre C2 ?

Toth Lorand
concept designer
Est Media
lorand_toth@estmedia.ro

spargluna
05-05-2004, 03:13 PM
Uh-oh...
Cu riscu` de`a deveni redundant, o sa zic iar "chill the fuck out!!"
c`o sa iasa o cearta cum deseori se vede pe`aici.

Da, e un post offtopic.

M`am saturat sa m`apuc sa discut pe un thread, si dupa primu` reply sa`nceapa diluviul de cacaturi gratuite. Nu acuz pe nimeni in particular de treaba asta. Sau acuz pe toata lumea. Da`o dracului de treaba, e penibil. Ori discutam, ori ne`adunam aici ca sa ne futem in gura - pentru asta exista locatii specializate peste tot in tara. Asa ca ar fi bine sa ne rezumam la povesti civilizate. (scuzati expresia "locatii")

Asa.
Acu`, punctual si la obiect.

Matza`n`cutie, nicku` meu e T02 (adica "tezerodoi").
Stiu ca e confuzant zero ala, da` e al meu si tin la el :)
Merci.

Combustion?
Okay, da` daca povestim despre versiunea 2, am o mare banuiala ca discutia o sa devieze foarte repede inspre "avantajele aftereffectsului sunt..." :D

catinabox
05-05-2004, 04:24 PM
Scuzele mele,
Ai dreptate.
Am inceput cu AE si am trecut apoi la C dupa un an. Inca sunt lucruri are le fac in AE dar in mare parte C este soluĊ£ia pentru mine. Nu am apucat sa vad inca ce poate AE6 dar trackingul C-ului e mult superior inca (cred), spatiul 3D, si multe multe altele....

hehe

pixel mixer
05-05-2004, 04:47 PM
cat despre compozitie ... am in spate peste 60 de adaptari de spoturi video, un pachet grafic intreg de post TV si kateva kile bune de generice de tot felul pe care nu stau sa t-i le descriu....a...cateva spoturi TV - desen animat....

catinabox, da-i inainte ca faci progrese! tu ai nevoie de inferno ca sa schimbi superele la adaptari! asta da experienta de compozitie! bravo!

spargluna
05-05-2004, 04:54 PM
No problemo. M`a luat si pe mine valu`, ce`i drept.
..scuzele si`ale melele :)

AE6 poate bine, pe mine m`a surprins foarte placut. Ce e ciudat e ca nu`mi dau seama foarte bine cine-de-la-cine a furat, pen` ca prea frumos s`au sincronizat niste updateuri la ambele programe, si prea in acelasi fel.

Personal - chiar foarte personal - am o problema cu produsele discreet, deci o sa pledez pentru cauza aftereffectsului. La capitolu` 3D a evoluat mult si combustion (in v3) si aftereffects (in v6). Motoru` 3D (vorba vine, e un 2D juma`in ambele) din combustion oricum facea treaba foarte faina, deci imbunatatirea n`a suprins pe nimeni. La AE in schimb, a fost un salt marisor. Nu stiu daca ai incercat (sau chiar reusit) sa lucrezi la modul complex cu un sistem de camere in AE, pe mine treaba asta ma scoate din minti (partea frumoasa si salvatoare e ca se integreaza de minune cu sistemul de camere din Maya). Acum, in schimb, a devenit foarte prietenos. Right on.

Acumaaa.. despre tracking nu`sh ce sa zic. Sincer, mi se pare mult mai in regula si mai eficient sa folosesc un soft dedicat - vezi boujou, sau (revenind) - maya are implementata o aplicatie excelenta pentru lucrul asta.

Hm.. uite ca am si eu o nelamurire. Cum e scriptingul in Combustion? (ma refer chiar la partea de cod) Sincer, n`am avut nici macar o tentativa de`a`mi baga nasul, si pe cealalata parte, AE face o treaba minunata.

catinabox
05-05-2004, 09:39 PM
Tu ai auzit la adaptari de schimbari de pachete cu repictare de fundal ?

unde muncesti?

catinabox
05-05-2004, 09:49 PM
TO2 - O sa trebuiasca sa ma updatez cu AE-ul pentru ca m-am apucat de Cinema 4D si are integrare fainuca cu AE-ul. Pina acum am folosit Integrarea Max-Combustion dar cu Maxul am ramas in urma iar C4D-ul e oricum peste Max la mapari si atmosfera (parerea mea).

catinabox
05-05-2004, 09:54 PM
Pixel Mixer - Tu ce fel de compozitii faci ? De fapt, cu ce muncesti. La partea de editare am vazut Editul iar la comp ai scris ca cunosti C. Lucrezi si cu altceva? Muncesti 3D?
Faci compozitii pentru film sau spoturi?

spargluna
05-05-2004, 10:09 PM
Hm.. de`acord cu integrarea cu C4D, dar mai putin de`acord cu abilitatile programelului aluia. Are un motor de randare foarte-foarte in regula, da` cam atat :(
Pe partea de workflow - modelare/lumina/mapping/animatie/rigging/etc/etc mi se pare ca lasa mult de dorit.
Nu stiu cat de tare te`ai bagat in max, da` sa fii convins ca la mapari e bine de tot. Oricum, asta`i o discutie adiacenta. Fiecare cu pasaricile lui :)

...si defineste, rogu`te, "atmosfera", ca nu mi`e foarte clar ce`ai vrut sa spui.

catinabox
06-05-2004, 12:28 PM
TO2 - Tu ce 3D soft folosesti? "atmosfera" ma refeream nu la atmosfera fizic (ex: atmosfera pamantului) ci la atmosfera pe care o creezi in cate o scena. La mapare te-as contrazice, BodyPaintul e un tool puternic iar lumina mi se pare usor de pus... ma rog, intr-adevar fiecare cu pasarica lui. Rezultatele conteaza. Sunt inca incepator cu C4D dar deja am reusit sa fac lucruri care in Max de exemplu le puteai face la un nivel mai avansat....iar eu nu am avansat cine stie ce...

spargluna
06-05-2004, 01:41 PM
Am priceput.

La capitolu` 3D, sunt pentru maya, dar ma plimb intre max si maya, in functie de nevoile momentului. In ultima vreme insa, maxu` a castigat teren, din diverse motive - in principiu viteza, sincronizarea cu alte persoane cu care lucrez, felu` proiectelor, etc etc. Ceea ce nu inseamna neaparat ca ma omor dupa max. Il apreciez, e foarte in regula, face treaba, blahblah, dar nu ma incanta asa de tare precum maya.

Iar despre atmosfera nu sunt de acord. Sau nu intrutotul. Lucrand cu diverse scule - am incercat si C4D, si XSI - am ajuns la o concluzie pe care o impartaseste multa lume, din cate imi dau seama, si anume - Poti sa obtii exact acelasi efect cu oricare din jucariile astea. Totul depinde de felul in care esti obisnuit sa lucrezi, si care ti se potriveste. Evident, sunt capitole la care unul sau altul dintre softurile astea iese puternic in fata, dar cu siguranta lucrul asta se compenseaza pe alta parte.
In principiu, alegand un program (si aici nu`i vorba numai de 3D) cu care lucrezi, alegi practic directia in care faci anumite compromisuri :)

catinabox
06-05-2004, 02:58 PM
hehe... exact aceasi concluzie vream sa o adaug si eu in mesajul meu anterior dar ma grabeam si ma gandeam ca asa ceva oricum e evident...hehe

spargluna
06-05-2004, 04:56 PM
Great.
Macar am lamurit`o p`asta si n`o sa ne certam precum chiorii "..ba maxu`i mai tare!!!!" :)

grid
08-05-2004, 09:26 PM
mah, dar chiar ca va aberati. cred ca cativa dintre voi suferiti de prea mult ego si va fascineaza cam tare ceea ce faceti. pe bune.

la faza, cu invatatul compozitiei sunt total de acord. daca nu stiti principiile de baza ale compozitiei . . .

intamplator una din cele mai bune carti de compositing "The Art of digital Compositing - Ron Brinkmann" trateaza destul de beton in 250-300 pagini compositing-ul fara sa se lege de vreun soft. De fapt nu prezinta nimic despre verun soft dar te face sa intelegi o groaza de chestii destul de bine. cred ca ar trebuii sa va de-a un pic de gandit treaba asta . . . ma gandesc io asha in capul meu.

sa nu credeti acuma ca io sunt vreun grozav in materie . . .

spargluna
08-05-2004, 10:05 PM
Omule, in threadu` asta se discuta despre un soft, pe numele lui combustion, si alte treburi legate de asta.
De unde si cum ai tras dumneata concluziile de mai sus, ma intereseaza prea putin.

Asadar - nu despre compozitie era vorba aici, si nici despre principiile`i de baza. Sau de varf.

*Era vorba pur si simplu despre exact ce scrie in titlul threadului.

In concluzie, nu iti inteleg interventia.

Pana una alta, nu cred ca ne cunoastem, asa ca o sa te rog frumos sa te abtii de la comentarii de genul "daca nu stiti principiile de baza ale compozitiei..."

..iar in legatura cu sfaturile bibliografice pe care le oferi, iti multumesc foarte mult, dar esti *offtopic.

grid
08-05-2004, 10:18 PM
sorry, mosule . . .

pixel mixer
09-05-2004, 12:09 PM
puneti mana si invatati compozitie nu softuri! --
Poate ne uimestu cu maiestria ta frate...
Poate ne spui si ce scolarizare ai... ca daca esti un politehnist cu pretentii de artist nici nu discut...
Sincer esti cam cu batzu-n kur si ne iei de sus... toti oamenii cu talentati si cu experienta pe care i-am cunoscut au o abordare deschisa pt. lumea care e interesata de ceva ce el stapaneste. La tine vaz ka e pe invers. Daca crezi ca am deschis gura despre Flint sau Flame in necunostinta de cauza te inseli... stim cat costa, citim si noi PDF-uri, am si vazut (1998- primul Flint),

"daca depinzi inca de soft atunci mai stai si invata ca mai ai ceva drum de facut!"
-daca tu sustii ca cunosti un soft 100% esti idiot.
-daca tu sustii ca softul nu te limiteza in lucru (ma refer la compozitie) esti idiot.
-daca tu crezi ca am deschis gura despre Combustion asa d-am p*** esti idiot.

Scuza-ma de cuvinte dar nu suport batzosii si artistii de cafenea.

... inca un lucru... daca vrei sa raspunzi baliverne mai bine nu mai scrie, ca autor de thread imi rezerv aceasta cerinta (freedom is an ilussion)

Pixel Mixer - Tu ce fel de compozitii faci ? De fapt, cu ce muncesti. La partea de editare am vazut Editul iar la comp ai scris ca cunosti C. Lucrezi si cu altceva? Muncesti 3D?
Faci compozitii pentru film sau spoturi?

daca pentru sfatul pe care ti l-am sugerat mi-ai raspuns asa cum ai facut-o, adica precum un TZARAN FARA NICI UN PIC DE BUN SIMT (stai linistit nu esti singurul, puteti forma un club) de ce crezi ca ar as mai continua o discutie cu tine?

spre deosebire de voi eu am dat bani pe combustion, nu l-am "evaluat la nesfarsit ca sa fac un ban de buzunar", am tinut cursuri de FFI si nu mi se pare normala o asemenea atitudine. si nu cred ca ar trebui sa justific sfatul pe care ti l-am dat cu experienta! daca ar fi fost un sfat tampit as fi inteles atitudinea, dar asa ...

forumul asta incepe sa devina o adunatura de copii fara maniere si respect fata de propria munca (in traducere libera a incerca sa te autoevaluezi neimplicat emotional si sa fii constient de unde esti si ca trebuie sa mai inveti)

si sincer incep sa cred ca este o pierdere de timp!

PS VALI cred ca incetul cu incetul acceptand astfel de atitudini cobori standardul acestui forum. gandeste-te la ce ai vrut sa faci si unde s-a ajuns ...

pixel mixer
09-05-2004, 12:19 PM
Originally posted by T02
Omule, in threadu` asta se discuta despre un soft, pe numele lui combustion, si alte treburi legate de asta.
De unde si cum ai tras dumneata concluziile de mai sus, ma intereseaza prea putin.

Pana una alta, nu cred ca ne cunoastem, asa ca o sa te rog frumos sa te abtii de la comentarii de genul "daca nu stiti principiile de baza ale compozitiei..."

..iar in legatura cu sfaturile bibliografice pe care le oferi, iti multumesc foarte mult, dar esti *offtopic.

teodoi o iei razna si tu, topicul a derivat de la combustion la vreau sa ma dau cu FFI ...

fiindca este un forum de discutii nu o "adunare" in parc la table NU NE CUNOASTEM

daca vre-unul din voi a citit cartea lui Ron Brinkmann (ceea ce m-ar mira sincer) ati fi inteles ca ceea ce a spus grid e perfect adevarat. cu toate ca ron brinkmann lucra la nothing real (shake) cartea pe care a scris-o nu se refera la shake ci la compozitie si se aplica in orice soft indiferent de denumiri, sistem de operare etc.

grid: nu ai de ce sa iti ceri scuze, se pare ca cei doi si-au rezervat topicul pentru "asi arata muschii" dupa cum doreste catinabox

grid
09-05-2004, 12:51 PM
mi-am cerut scuze pentru ca intr-adevar, topicul e altul si io am venit cu argumente in directia in care a degenerat discutia . . . d-aia. nu de altceva.

iar cartea am citit-o, d-aia am si mentionat-o . . .

pixel mixer
09-05-2004, 01:06 PM
ai citit cartea "The art and science of digital compositing" (hardcopy) sau un curs care umla pe net?

oricum ar fi bravo tie! daca ai citit cartea in sine e de 10 ori mai bine caci e una dintre putinele fara bla bla si la foarte obiect! si cartea lui Steve Wright e foarte ok. mai slaba e cea a luii David Parish "Inspired 3d lighting and compositing" dar trateaza compozitia dpdv animatie 3d + compozitie.

grid
09-05-2004, 01:16 PM
p-aia hardcopy. m-a enervat, ca e cumparata de pe Amazon la mana a doua si cam curgeau foile din ea. oricum e foarte aratoasa, dar e cam fragil legata si fiind cam groasa trebuie sa umblii mai cu grija cu ea.

de cartile de care zici tu, n-am citit decat recomandari de la altii . . .

sunt cateva altele, de lighting, pe care vreau sa le cumpar, dar nu stiu cand o sa se intample asta . . .

a, stii ceva despre vreo carte de "MovieDirecting" (regie)? pe undeva pe net?

p.s. - sorry mosilor, daca am luat-o iarasi razna cu topicul si se simte careva lezat!

pixel mixer
09-05-2004, 01:37 PM
de lighting: Digital Lighting and Rendering a lui Jeremy Birn (actualmente TD le Pixar)e SUPER MISTO, chiar daca e veche si nu spune NIMIC de HDRI si GI sau FG insa explica foarte bine bazele. SI DACA STII BAZELE POTI FACE ORICE! e o carte pe care oricine face 3d ar trebui sa o citeasca! apoi poti incerca si "Inspired 3d Lighting and Compositing" a lui Parish, am o copie in plus, daca o vrei e a ta 60$ nou noutza si nerasfoita! "3D Lighting" a lui Arnold Gallardo nu mi-a placut asa mult ca a lui Jeremy Birn.

de directing "Film Directing Shot by Shot " a lui steve katz e misto! la fel si "The Five C's of Cinematography" a lui Joseph Mascelli.

grid
09-05-2004, 01:45 PM
mersi mosule! mai era una care se numea ceva/cumva: "Painting with Light si nu mai stiu cum" (...) care am inteles ca e interesanta . . .

pixel mixer
09-05-2004, 02:04 PM
oi fi io mos dar nu ma mai mosii atata! :)
"Painting with Light" - John Alton

RAiNER
09-05-2004, 02:33 PM
pixel mixer : ai citit Digital Cinematography and Directing , de Dan Ablan ? cum e fatza de alea doua pe care le-ai recomandat tu ??

pixel mixer
09-05-2004, 02:48 PM
personal nu imi place dan ablan! iar "Digital Cinematography and Directing" sucks big time! nu are mai nimic de regie in ea! cele doua carti recomandate sunt de REGIE nu despre ce crede ablan ca e regia!

grid
09-05-2004, 03:02 PM
pixel mixer, io zic moshule la toata lumea, n-am nimic cu tine !

pixel mixer
09-05-2004, 03:18 PM
bine moshule!

spargluna
10-05-2004, 04:58 PM
Devine chiar amuzant :)

Ma scuzati, ma retrag, rezervati spatiul asta pentru "muschii vostri", pentru ca vad ca la asta s`a ajuns.

Incercam sa port o discutie care, se pare, deranjeaza foarte tare.

aaa..pixelmixer, poate am eu o placere d`asta morbida sa prelungesc cearta, da` zau, n`am picat cu ultima ploaie.

Chiar daca nu m`am lasat deranjat de atitudinea dumitale frustrata (chiar nu pricep de ce, nu te`a contrazis nimeni), nu inseamna ca imi convine.

Fa un efort de imaginatie - daca tu ai cumparat combustion si l`ai citit pe brinkmann nu inseamna ca restu` lumii se plimba cu barca.
Amplitudinea gesturilor cu care iti descrii eruditia o vad, personal, ca pe o nefericita risipa de resurse, atat timp cat nu faci decat
sa`ti consolidezi imaginea de gica-contra.

Cum bine ai spus, nu ne cunoastem, asa ca o sa te rog si pe tine sa te abtii de la afirmatii de genul "spre deosebire de voi eu am dat bani pe combustion". Sau de la alte minunate emanatii care incep cu "spre deosebire de voi, eu..".

Revenind la inceputul frazei - nu ne cunoastem - n`ai motive sa`ti permiti stilul asta de polemica.

Imi pare rau sa`ti stric sentimentu`de unicitate, dar fii convins ca mai exista (inca, sic!) multe lucuri care or sa te tot mire.

Si uite`asa, s`a mai facut varza un thread.
Va multumesc pentru interventiile la obiect.

Fin.