PDA

View Full Version : Restaurare poza veche

Fili
09-09-2004, 01:09 PM
Intr-o excursie prin sertarele cu poze de la tzara am dat peste o poza de-a bunicului meu, cam distrusa. Neavand altceva mai bun de facut, m-am hotarat sa o restaurez, sa vad ce iese.
Momentan m-am apucat sa scot indoiturile, micile pete, etc. Pentru asta folosesc stamp tool si eventual brush-ul. Aveti alte idei? Cat despre petele alea mari albe, in afara de talentul meu artistic (care tinde la 0 uneori) nu vad cum as putea sa le scot.

Oricum, aveti aici originalul. O sa postez mai tarziu fara indoituri.

novo'
09-09-2004, 05:18 PM
sincer sa fiu nu prea stiu cum o sa scoti petele alea albe.. doar daca "pictezi" peste.. dar nici asa.. oricum .. BAFTA.. sunt curios sa vad cum merge treaba

Fili
09-09-2004, 07:00 PM
Da, mai mult ca sigur o sa incerc sa "pictez" peste. Oricum, pana atunci mai e mult.

Aici am scos indoiturile din fundal:

Fili
09-09-2004, 07:02 PM
Si aici niste pete de pe haina si indoituri de pe contur. Incepe sa se vada unde este retusata. Dupa ce o termin trebuie sa ma joc un pic la lumini, ca iese prea plata...

Fili
09-09-2004, 08:03 PM
Inca niste modificari minore. De acum, incep lucrul la fatza...

Fili
09-09-2004, 08:04 PM
De-acum incepe pictura.

Fili
09-09-2004, 08:16 PM
Credeti ca a iesit prea zambaretz?
Nu stiu, in poza mi se pare serios spre trist, aici mie mi-a iesit cam shmeker...
Gata, asta-i ultima azi.

FiveseveN
09-09-2004, 08:17 PM
Sorry, nu m-am putut abtine.

Fili
10-09-2004, 09:28 AM
Bwa-ha-ha! ! ! ! ! Cat de dur ! ! !
Ti-a iesit foarte misto. Sunt curios ce-ar zice bunicu' dac-ar vedea poza asta :D

Fili
10-09-2004, 03:59 PM
Alta varianta de gura, plus ceva pe la guler.

virusescu
10-09-2004, 04:04 PM
Keep going. So far so good ;)

Fili
10-09-2004, 06:38 PM
Cat de plat a putut sa-mi iasa tricoul... Iar gulerul ala de la puloverul pe care-l purta pe dedesubt m-a omorat!
Oricum, de ce ti-e frica nu scapi. Chiar trebuie sa ma apuc sa pictez jumate din falca. Si, chiar daca propunerea lui FiveseveN e interesanta :D, totusi vreau s-o fac sa iasa reala (oarecum). Cu umbrele nu prea ma descurc eu...

Fili
10-09-2004, 07:08 PM
Cam asta a fost. Abia acum imi dau seama ca gura e prea scurta in partea pe care am adaugat-o.
O sa incep sa-i mai adaug lumini/umbre, ca prea e plat totul...

novo'
10-09-2004, 10:05 PM
e foarte bine. ai mai putea lucra putin la umbre pe ici pe colo.. mai ales la gura. Obrazul nu prea are volum dar arata bine
Nu incerci sa ii dai si un pic de culoare??

Fili
11-09-2004, 10:01 AM
Sa-i dau culoare? Ar fi o idee, desi nu cred ca o sa mearga ca la anime-uri :D. Nici macar nu stiu ce nuanta sa-i fac pielea. Oricum, o sa incerc. Vedem ce iese.
Pana acum chiar sunt multumit cum a iesit. Adica pentru prima poza la care fac chestia asta, ma asteptam sa iasa mult mai naspa. Oricum, e departe de a fi gata, chiar si in varianta sepia.

wingman
25-09-2004, 12:52 AM
ti-a iesit bine de tot sa stii...crede-ma. Asta e jobul meu momentan: restaurare poze (intr-un fel)... + modificarea corpului, + alte kestii... momentan eu nu pot inca dovedi cu poze pt ca nu am galerie... de vreo 3 saptamani stau si dau mailuri sa mi se creeze si mie o galerie... hhmmm... inapoi la topic... pe bune ti-a iesit bine... ce te-as intreba eu: cat timp ti-a luat?
ca idei poti folosi: stamp, heal, patch, copy-paste :P

Fili
25-09-2004, 09:42 AM
@wingman:
Pai uita-te la datele post-urilor. Se pare ca am inceput pe 9 si am terminat pe 11. Asta inseamna 3 zile. Dar n-am lucrat in continuu, iti dai seama. Vreo 2-3 ore pe zi. Oricum, a fost prima mea poza restaurata, si a durat pana mi-am dat seama cum se face treaba.
"Scule" folosite: in principiu stamp. Cu ala am luat de colo si am pus colo. Pe urma niste brush, ca sa fac umbrele pe gat (plus un noise pe deasupra ca iesise prea fin si un blur ca sa aduc la nivel cu celelalte zone). Gura am facut-o cu copy/paste din cealalta jumatate, si cam atata.
Sper sa-ti fie de folos. Daca mai e ceva ce vrei sa afli, zi. Daca stii ceva ce as vrea sa aflu, zi :D

wingman
27-09-2004, 08:11 AM
Pai tu cred ca ai cam avea de invatat de la mine...eu lucrez in domeniu. :P
incearca sa folosesti cat mai putin stamp pe portiuni mari pt ca iese poza prea blur-uita (adica in ceata)
La mine la munca noi am fost invatati sa facem pozele in max 30min. Bine, acum sunt unele la care stai ceva mai mult...pana la o ora.

Fili
27-09-2004, 06:23 PM
Mama, o juma' de ora... U're fast!
Oricum, eu am facut treaba asta asa, de chestie. Nu ma ocup cu asa ceva.
Am observat si eu ca stamp face blur, dar e cea mai buna chestie pe care o pot folosi. Altceva... Doar copy-paste :D

wingman
27-09-2004, 11:43 PM
Inca o chestie: pt portiunile de haina, par, etc. care sunt mai uniforme, poti folosi Dust&Scratches cu un indice de 2-5. Ai sa vezi ca iti scuteste multe clikuri de stamp. Imi pare rau ca inca nu pot sa atasez poze ca sa iti si exemplific, de o luna si ceva tot trimit mesaje adminilor sa imi faca si mie o galerie. :((

novo'
28-09-2004, 01:31 AM
Pai tu cred ca ai cam avea de invatat de la mine...eu lucrez in domeniu. :P

mai sa fie.. da modest mai esti
ia compara poza ta cu mosul si ce a facut fili si vezi care de la care are de invatat :D

@Virule.. mai facem un workshop.. sa se dea in spectacol populatia??? ceva restaurari?? :D

Fili
28-09-2004, 09:24 AM
@wingman:
O sa incerc. Momentan am dezinstalat Photoshop 7 si astept sa se instaleze Photoshop CS, asa ca nu pot sa incerc...

@everybody
Punem de-o restaurare in grup, ceva...
Mai bine alegem si noi un tablou, o biserica, ceva, si facem un pustiu de bine :D, sa ne fie istoria recunoscatoare :p

geosoft
28-09-2004, 11:23 AM
imi place cum a iesit... mai e putin de lucru...

ps: chiar asa virule... o noua tema... chiar daca avem de munca... mai dam un alt+tab :D

alexa
28-09-2004, 01:58 PM
E prima mea incercare de a colora, asa ca nu fiti prea rai :) si mai ales dati cu sfatul. Fili, sper ca nu e nici o problema ca am luat poza ta.

Fili
28-09-2004, 06:21 PM
Nu ma supar deloc. Chiar voiam sa vad cum arata colorata, doar ca nu-mi venea mie s-o fac.
E... interesant. Totusi ochii galben-portocaliu cam sar in ochi :D Si dungile de pe costum sunt prea verticale. Oricum, a iesit ok.

omar
28-09-2004, 06:59 PM
bravo Fili....esti bun....
parerea mea

spargluna
28-09-2004, 07:05 PM
Sa`mi fie iertat, da` nu credeti ca ati frecat cam prea mult timp poza asta?
Intreb doar, asa ca rog a nu`mi fi luata in nume de rau remarca de mai sus.

Fili
28-09-2004, 07:06 PM
Originally posted by omar
bravo Fili....esti bun....

Zi-i asta si lu' mama... Ii arat poza, la care ea: "Si ce era greu?". Ce sa mai zici :mad:?
Precizare: in afara de Solitaire mama nu a luat alt contact cu computeru', deci oarecum e de inteles...

alexa
28-09-2004, 07:42 PM
Originally posted by Fili
Totusi ochii galben-portocaliu cam sar in ochi :D Si dungile de pe costum sunt prea verticale.

Corect, ochii mi-au scapat, ii remediez usor, dungile de pe costum ...ihhhhh, altadata. Si am impresia ca si bluza de dedesubt era camasa, avea si nasturi... Ma rog, imi ajunge deocamdata.

Fili
29-09-2004, 09:46 AM
@spargluna
Nu ti-o ia nimeni in nume de rau. Dar ce era sa facem si noi, sa ne mai distram? Frecam poza lu' bunicu' :p

Oricum, cred ca ma apuc si eu s-o colorez. Desi cu mouse-ul o sa fie teroare, ca nu mai am port USB liber pt tableta...

wingman
01-10-2004, 02:47 AM
momentan eu nu pot pune poze pe galerie ca sa va si arat editarile mele. Sper sa nu mi se ia ajutorul in nume de rau :(
PS: iar eu am facut pregatire 6 luni pt editare foto...cursul s-a tinut la firma la care lucrez, iar de invatzat am avut de la 3 japonezi.

wingman
01-10-2004, 06:02 AM
am gasit o solutie sa va arat si poze:
http://www.wingman.home.ro/phase-7_after.jpg

PS @ Fili: sper sa nu te superi ca am folosit poza ta.

Fili
01-10-2004, 11:19 AM
Nu merge link-ul, se plange de local referrer. Trebuie sa pui pe pagina ta un link catre poza, ca sa fie refereru' local, altfel nu merge. Sau pune un atasament :D

Floppy
01-10-2004, 02:10 PM
parerea mea e ca arata din ce in ce mai mult ca o ilustratie si nu ca o poza...

novo'
01-10-2004, 09:32 PM
copy & paste the link in your bloody browser window and it will work :D

wingman: referitor la linku ala: 6 luni de pregatire pentru 2 layere peste o poza?? :D scuze daca sunt rau.. dar dupa atitudinea ta de "mai inainte" ma asteptam la mult mai mult, bafta!
Salut

wingman
02-10-2004, 12:08 AM
si eu ziceam la fel la inceput, cand teacheru meu a zis ca tre sa fac din alb-negru in color, nu exista o metoda batuta in cuie, fiecare poza alb-negru se abordeaza intr-un singur fel unic.
@novocaine: "2 layere" pt ca am editat poza aia intr-o pauza de 10minute......niciodata o poza alb/negru nu va fi pe placul tuturor, asta e partea grea la cele A/N... si omu cat traieste invata, n-am zis ca-s FFFF bun, Doamne fereste!!!, de o luna ma kinui sa-mi fac o galerie doar ca sa postez multe poze sa vedeti cam cum se lucreaza in firma asta (gen BEFORE>>AFTER)...asta vreau, sa las pozele sa vorbeasca :P si pozele sunt deja pregatite, insa astept doar galeria sa fie creata
@ Floppy: ilustratie intr-adevar, e inevitabil sa para asa...si mai ales la o rezolutie slaba.

PS: stiti ceva de un plugin Photoshop care sa coloreze mai usor pozele mono? Eu personal am cautat pe net la greu si nu am gasit, dar am auzit un zvon ca si cum ar exista...

PS2: cum atasez poza atata timp cat nu am galerie? se poate?

am mai pus cateva poze pe server, insa nu la marimea originala ca abia de mi-ar incapea 2-3 asa...
http://www.wingman.home.ro/promo 01.jpg
http://www.wingman.home.ro/promo 02.jpg
http://www.wingman.home.ro/promo 03.jpg
http://www.wingman.home.ro/promo 04.jpg
http://www.wingman.home.ro/promo 05.jpg
http://www.wingman.home.ro/promo 06.jpg

Fili
02-10-2004, 11:49 AM
Singurul plugin misto de Photoshop pentru poze vechi e Akvis Retoucher, stie sa scoata zgarieturi si pete mici. La poza mea a fost total inutil, dar pe zone mici, se descurca...

wingman
04-10-2004, 01:09 PM
stii de unde il pot lua si eu?

Fili
04-10-2004, 04:34 PM
Mai, eu l-am gasit pe un cd de la chip sau level, nu mai stiu. Oricum, l-am gasit pe google: http://akvis.com/en/retoucher/index.php
Vezi ca mai sunt si alte site-uri de unde poti sa-l iei. E shareware, dar merge asa, de distractie.

wingman
05-10-2004, 08:29 AM
merci mult.

wingman
05-10-2004, 12:52 PM
inca un link:
http://www/wingman.home.ro/promo.jpg

Fili
05-10-2004, 07:47 PM
Hehehe, misto. Ti-au iesit culorile.

wingman
06-10-2004, 08:43 AM
merci...sunt unele poze alb/negru care se pot colora usor...altele
:(

alte linkuri: http://www.wingman.home.ro/promo8.jpg timp lucru:27min
http://www.wingman.home.ro/promo09.jpg timp lucru ~2h

Azra
08-10-2004, 05:13 PM
well.... restaurarea de fundal bunicica.... lucru de bibilit .... dar la fatza.. well... buzele alea arata ciudi rau.... trage-le mai la stanga imaginii un pic.... cat despre tricout and rest... da-i si tu cu brush-u cu o culoare mai inchisa un shadow sa-i dai volum

wingman
09-10-2004, 06:55 AM
despre care poza vorbesti?

Azra
09-10-2004, 07:04 PM
nu ale tale

Fili
10-10-2004, 10:28 AM
Deci te referi la poza mea? :D

wingman
10-10-2004, 01:05 PM
hehe... Fili... nu sunt rele reconstituirile sa stii... tot ce trebuie sa faci este sa mai incerci pe aceeasi poza si sa-ti iasa mai bine... cu cat mai mult practice cu atat rezultatele tale vor fi mai bune...

Azra
10-10-2004, 02:10 PM
Deci da.... deci la poza ta ma refeream. deci mai incearca

novo'
10-10-2004, 11:34 PM
wingman.. nu iti faci tu threadul tau??? in loc sa "poluezi" threadul lui Fili cu linkuri catre ce ai lucrat tu??
Moderatori... :bye:

wingman
10-10-2004, 11:58 PM
Novo... mi-as face eu threadu meu... insa nu am "inca" galerie...si momentan pozele sunt gazduite pe situl meu...cand voi avea galerie fii sigur ca voi avea threadu meu.. :(
pana atunci... m-am gandit ca poate ii dau cateva hint-uri lui Fili :)

novo'
11-10-2004, 12:07 AM
stii ca imaginile se pot uploada pe forum nu???? post reply - attach file :)
nu ai nevoie de cine stie ce galerie.. uite.. daca vrei.. ti le gazduiesc la mine pe server.. pana iti faci galeria.. trimite un PM daca vrei. Salut!

wingman
11-10-2004, 01:01 AM
hehe...m-ai prins... pe forumu asta sunt cam Noob :) (vezi cate posturi am) got it now.. merci