PDA

View Full Version : Design la f.f sau i.d ???

CGadrian
16-01-2005, 02:07 AM
Sal !
Am si eu o intrebare : se poate face facultatea de design la fara frecventa sau invatamint la distanta ? Nu de alta...da' eu am un program cam nashpa si nu as putea sa urmez la cursuri de zi !
Multam pentru raspunsuri ! :jump:

CGadrian
16-01-2005, 02:10 AM
Daca stiti si unde se face, pls. dati de veste !!!

Mizou
16-01-2005, 02:29 AM
nu vad rostu sa faci asa fac. asta
doar pt. diploma?

CGadrian
16-01-2005, 02:33 AM
Am spus de ce nu pot face la zi !
Vreau sa fac facultatea asta si gata !
Deci stii ceva despe asta ?

CGadrian
16-01-2005, 02:29 PM
Chiar nu poate nimeni sa-mi dea raspunsul la intrebare ?

LordRaven
17-01-2005, 01:16 PM
Acum am vazut ca ai deschis 2 threaduri... oricum raspunsu' e acelasi: PRIN NATURA ACESTEI "DISCIPLINE", ESTE INAPLICABIL SISTEMUL DE INVATAMANT I.D.D.

VALI
17-01-2005, 01:24 PM
facultatea de design?
e cam general termenul....
fiecare institutie de invatamant superios are regulile ei...
nu pe noi 3 sa ne intrebi
curu' sus shi cauta pa net.....sau e programul prea "nashpa"?

CGadrian
17-01-2005, 09:48 PM
Eu am cautat , dar n-am gasit !
Ma gindeam ca poate este cineva mai bine informat ( adica nu am cautat eu destul de bine :-) ) .
Bun , nu exista la f.f sau i.d dar as vrea sa stiu cum este programul la facultatea asta . Mai ai timp si de altceva sau este la fel ca la arhitectura unde "adormi cu capul pe planseta "si nici gind sa mai faci si altceva pe linga facultate .
Poate LordRaven (ca am inteles ca este la "Design" ) o sa aiba timp sa-mi dea ceva informatii (pls) sau cine mai stie cum stau lucrurile pe-acolo !
Merci !!!

LordRaven
17-01-2005, 09:57 PM
Daca te intereseaza sectia de design din cadrul universitatii de arte Buc., (in alta parte nu stiu), in primii 2 ani, chiar nu mai ai timp de nimic altceva (daca vrei sa treci cu bine si sa mai si inveti ceva), dar in urmatorii 2 (sunt 4 in total) treaba se schimba radical. Daca in anul 2 era sa intru in cartea recordurilor cu 72 de ore nedormite, in anul 3 ma duceam de 2 ori pe saptamana la facultate, iar acasa pot sa zic ca mai alocam maxim 14 ore pe saptamana temelor.
In ultimul an se pune accent pe diploma, deesi in primmul semestru mai ai vreo 3 teme.
Cam asta ar fi in principiu...

CGadrian
17-01-2005, 10:09 PM
Mda...nasol !
Treaba sta cam asa : sint casatorit ( asta nu ar fi o problema...majora ) , am 2 job-uri ( asta este o problema majora ) care imi ocupa destul de mult timp . Acum timp de invatat as avea , problema ar fi cu deplasarea la Bucale si suprapunerea cursurilor cu serviciul .
Deci cursuri se tin in fiecare zi banuiesc . Dar frecventa este 100% obligatorie ( trebuie sa ma intelegi ca nu fug de invatat si nici nu vreau sa fac facultatea asta "pentru o diploma " asa cum mi-a spus Mizou , dar efectiv sint constrins de motive obiective ) , profii sint mai maleabili sau sint d'aia scortosi care nu suporta sa le lipsesti la vre-un curs ? Poti sa-mi dai exemplu sa zicem orarul (daca-ti mai aduci aminte ) unor zile ,sa zicem cea mai incarcata si cea mai lejera din primii 2 ani ?

LordRaven
17-01-2005, 11:15 PM
Pai nu cred ca era vreuna mai libera. Dimineata aveam atelier de la 8:00 (ma rog, nu venea nimeni mai devrem de 8:30 - 9) pana la 12:00, dupa care aveam cursuri si seminarii (uneori pana la 20:00, alteori pana la 16:00). La cursuri nu esti obligat sa vii, dar la seminarii da.
Poti sa nu vi in fiecare zi la atelier, dar faza e ca trebuie sa ai tema la predare (si un minim de 3 corecturi pe saptamana) dar temele sunt multe, destul de meticuloase + lucrari de seminar. In plus, nu o sa fi multumit de cum ti-au iesit, si te vei trezi ca trebuie sa le refaci si asa te trezesti inainte dee sesiune ca mai ai de facut vreo 6-7 teme, plus temele de examen.

In anul 1 eram 23, iar acum mai suntem vreo 16.
Inteleg ca ai vrea sa faci facultatea asta, dar la ce program ai spus ca ai, cred ca iti va fi imposibil. Nu iti spun cu rea intentie.

CGadrian
17-01-2005, 11:28 PM
Ok !
Nu stiu cum am sa fac ...am sa vad eu ! Poate gasesc totusi o solutie !
Oricum merci mult pentru informatii !!!
Crezi ca ar fi ceva asemanator (ca domeniu ) unde as putea sa fac fata cu programul asta al meu ? ( shtiu ...ai sa spui cafiecare isi alege drumul in functie de prioritati , talent, etc. ,etc. , dar totusi asa ca idee , tu ce parere ai ? )

LordRaven
18-01-2005, 12:26 AM
Exista sectii de design de produs si de interior si la Mincu. Intereseaza-te si acolo care e "programul".

soze
06-02-2005, 09:18 AM
uite care e programul de la Mincu, design, anul I:

luni: 8:30 - 17:30 ( o fereastra de o ora)
marti: 8:30 - 14:30/16:30 (un curs care se tine din 2 in 2 saptamani)
miercuri: 8:30 - 16:30
joi: 9:30 - 16:30 (fereastra o ora)
vineri: 9:30 - 13:30

nu e obligatorie prezenta la cursuri dar in general e bine sa te duci. la seminarii se face prezenta mai mereu si asta conteaza in nota finala. nu trebuie sa fii vreun geniu sau sa te spetesti ca sa iei toate examenele. profesorii sunt muuult mai blanzi ca la sectiile celelalte (la arhitectura s-a picat proiectul de verificare in proportie de 70%, la noi n-a picat nimeni).
ca sa nu mai zic ca admiterea e super simpla, poti sa intri la zi cu 5 la desen in examen.

eu am incercat o perioada sa tin un job in paralel cu facultatea si cu toate ca seful era super intelegator, adica ma lasa sa vin cand vroiam eu, dupa ce terminam cursurile adica, n-am reusit sa fac fatza. e destul de obositor sa pleci dimineatza la 8 si sa intri in casa la 11 noaptea. fara sa pun la socoteala ca mai sunt si teme de facut si materii de studiat...poate esti tu mai antrenat si o sa faci fatza....succes

CGadrian
07-02-2005, 11:47 PM
Merci Soze pentru informatii !
Mda...se pare ca tre' sa ma gindesc bine... :banghead:
Oricum...merci inca odata ! :clap:

CGadrian
08-02-2005, 12:26 AM
Merci pentru informatii Soze ! :clap:

CGadrian
08-02-2005, 12:27 AM
Tre' sa ma gindesc bine...