PDA

View Full Version : Cum se printeaza corect??

vladi
31-01-2005, 12:21 PM
M-am lovit de o problema. Am conceput un layout pt o brosura in corel. Contine imagini si text. Unele fotografii sunt prelucrate in photoshop si apoi importate in corel.

Problema apare cand incerc sa printez pe o imprimanta laser (lexmark c510). Imaginile apar cu o tenta galbuie!!! Cum pot calibra imprimanta sa printeze exact ce apare pe monitor.

Altceva: stie cineva cum ar trebui folosite imaginile importate in corel: mod CMYK sau RGB?

VALI
31-01-2005, 01:07 PM
nu ma pricep foarte bine dar parerea mea este ca daca imprimanta merge pe CMYK, atunci asha ar 3 sa importi shi tu....

Bernard
31-01-2005, 02:11 PM
e din cauza calibrarii.
ori photoshopul ti le exporta asha ori corelul are o problema de calibrare.
si cand dai print da-i totushi rgb....

crane
02-02-2005, 02:52 AM
Tot ce se da la print > CMYK. Daca le pui RGB poti sa calibrezi monitorul pana la pastele cailor si printul iti va diferi ca, culoare de ce vezi tu pe monitor.

CrazyMan
02-02-2005, 11:40 AM
Daca imprimanta are cartuse de culoare pt CMYK (adik are 4 cartuse, fiecare continand culoarea respectiva) cel mai bine este sa fie si pozele tot CMYK (atentie si restul culorilor folosite in doc - pt text - sa fie tot CMYK).
Daca imprimanta lucreaza in RGB (in special cele cu un singur cartus pt culoare) atunci in document foloseste RGB-ul.
Problema de care spui tu este des intalnita la print-ul digital si se datoreaza proastei interpretari a codului de culoare de catre RIP-ul imprimantei. Ai putea incerca sa compensezi din Photoshop galbenul care iti iese in plus pe imprimanta.

vladi
02-02-2005, 11:53 AM
tuturor le multumesc pt. raspunsuri. imprimanta are intr-adevar 4 cartuse pt fiecare culoare. Oricum impresia mea este ca niciodata nu voi pica pe aceleasi culori ca pe ecran.

vroiam sa ajung la ceva "as close as possible" si credeam ca exista vre-o metoda sigura.

precis sunt oameni aici care lucreaza cu print digital si precis s-au lovit de problema aceasta.

CrazyMan
02-02-2005, 12:27 PM
Din pacate la printul digital, chiar si dupa calibrarea computerului si a imprimantei, tot nu vei obtine aceeasi acuratete ca la tipografie. Dar, daca ai timp poti face incercari si atunci vei sti cum sa compensezi din progr. in care lucrezi diferenta de culoare

hess
02-02-2005, 06:14 PM
in primul rand, daca vrei sa lucrezi pentru print, nu printezi din corel. are cel mai prost magagemet de culoare dintre toate pachetele grafice de gen, iar in al doilea rand, din photoshop, seteaza luminozitatea afisarii la 80% pentru a compensa ceea ce o sa-ti apara pe imprimanta ( culorile sunt mai desaturate cand le printezi decat atunci cand le vezi pe monitor si este normal sa fie asa.)
in digital cel mai bine e sa printezi rgb.
viratia spre galben este din cauza imprimantei si o rezolvi din mai multe teste...important de stiut ar fi daca printate si din alte programe imaginile au aceeasi tenta galbuie.

ataraxia
02-02-2005, 06:30 PM
s_ar putea pur si simplu sa ai o imprimanta cu doua cartuse in ea: unul negru, iar celalalt cu Cyan_Magenta_Yellow. da_i un print test - poate nu mai ai cerneala?!
e doar o idee. sunt sigur ca ai incercat asta deja.
spor!

[dr]
03-02-2005, 12:10 AM
1. Calibreaza monitorul .. poti folosi la un nivel de inceput chiar Adobe Gamma.

In Photoshop incearca sa dai la View - Proof Setup si dai click in lista aia prima data pe Windows RGB si apoi pe Monitor RGB. Daca sunt diferente vizibile la culorile monitorului cand schimbi profilele inseamna ca nu ai monitorul calibrat cum trebuie.

2. Foloseste numai CMYK cand lucrezi pentru print daca vrei sa-ti iasa cum trebuie treaba.
Pt. restul .. RGB, e ok. Ma refer la printare de poze direct, de documente simle, etc.

Inca ceva aici: nu se poate selecta profilul de culoare pentru elemente separate dintr-un document deschis, in acelasi timp... din cate stiu eu.

3. "Incearca" sa-ti calibrezi si imprimanta cumva. Desi lexmark-urile nu stiu sa fie atat de bune la capitolul asta. Acum lucrez cu una "mare si neagra" si scoate A4-uri cu niste dungulite fine de ti-e mai mare dragul. hehe

4. Printeaza si RGB si vezi daca mai apare "galbeneala" aia. Daca tot iti iasa inseamna ca e de la imprimanta.

5. Daca importi in Corel din Photoshop imaginile: CMYK.
Cand le deschizi in Photoshop pt editare, alege CMYK la profilul de culoare si pe urma salveaza un .jpeg cu setarile la maxim (12). Inainte de export mai dai niste layere de ajustarea culorii pana ajungi la un numitor comun. Si pe urma salveaza si importa.

6. De ce faci brosura in Corel cu imagini importate din Photoshop cand o poti face pe toata in Photoshop??!?!

7. Un link destul de bun si romanesc: http://color.transilvae.ro/

Lou
03-02-2005, 09:39 AM
sa fac un pic lumina in postul lui dr:
1. da, fa-ti un profil de culoare pentru cand lucrezi chestii de print. chestia asta insa e foarte anevoioasa si de obicei se rezuma la un orbecait... incearca totusi. foloseste Adobe Gamma pentru ca e singurul soft de acest gen gratuit (vorba vine gratuit... intelegi tu). restul sunt teribil de scumpe, la fel ca si apelarea la un profesionist.
2. cand faci chestii de print, totul trebuie sa fie CMYK. absolut totul: ai grija sa convertesti pozele folosite la CMYK, vezi ca documentul din Corel sa fie in CMYK (nu stiu cum e in Corel, dar in Illustrator exista un Document Color).
3. imprimanta nu stiu sa se calibreze... dar cine stie, poate exista si asa ceva.
4. nu printa RGB. oricum nu o sa obtii in veci culorile din RGB la print. nu sunt un expert in asta, totusi - patratzel stie mult mai multe despre subiectul asta.
5. nu lucra cu jpeguri la print. lucreaza cu tiff-uri. in CMYK. si da, corecteaza-le culoarea in Photoshop pana cand pozele ajung cat mai naturale.
6. nu lucra brosuri in Photoshop. e complet aiurea. fa-le in Corel, daca alt soft de nu stii, e mai bine decat in photoshop. photoshopul e un soft de editare a imaginilor. e ca si cum ai face un dictionar in Word... a pain in ze ass.

a, inca ceva: pozele sa fie la 300 dpi si la dimensiunea reala in cm (respectiv dimensiunea pe care or s-o aiba in brosura).

CrazyMan
03-02-2005, 10:13 AM
lexmark c510 este o imprimanta laser color de birou. nu o sa obtii niciodata calitatea unui tipar digital si nici nu poti face calibrarea ei. ce poti tu sa faci, asa cum am spus si eu si altii mai sus, este sa-ti duci pozele in Photoshop, sa umblii la canalele de culoare si sa dai din Photoshop niste printuri de proba. la toata treaba asta te-ar ajuta f mult daca o sa lucrezi cu pozele link-uite in Corel, astfel cand faci modificari pe poza in Photoshop o sa faca refreshul imaginii automat, nu o sa trebuiasca sa stai sa reimporti imaginile dupa fieare modificare. si un sfat: nu te baga in profilele de culoare de la Corel ca nu o sa le dai niciodata de cap.

vladi
03-02-2005, 11:32 AM
De ce faci brosura in Corel cu imagini importate din Photoshop cand o poti face pe toata in Photoshop??!?!

pt ca brosura asta contine texte pe care trebuie sa le editez periodic, sunt preturi care se schimba si trebuie modificate. Mi-e mult mai usor in corel

te-ar ajuta f mult daca o sa lucrezi cu pozele link-uite in Corel
cum se poate lucra asa, cu poze link-uite corel->photoshop?

CrazyMan
03-02-2005, 11:59 AM
nu mai stiu exact unde este optiunea. din cate tin eu minte in dialog box-ul de la import ai undeva in dreapta un check box cu link. daca il bifezi poza va fi in exteriorul fisierului. atentie insa ca daca vei duce fisierul in alta parte pt print trebuie sa pui pe langa fisierul de corel si pozele link-ate

[dr]
03-02-2005, 12:37 PM
revin:

Lou aici "3. imprimanta nu stiu sa se calibreze... dar cine stie, poate exista si asa ceva."
m-am referit la profile de culoare si pentru imprimanta. Nu neaparat calibrare :D
M-a exprimat gresit. Scuze daca am creat confuzie.

Si apropo de poze la 300dpi, o intrebare am si eu: in Corel cand dai import la poze care nu sunt la 300dpi ti le pune in pagina la marimea de pe ecran nu la rezolutia de print.
Alte soft-uri nu fac asta si cand dau de exemplu import la o poza in Freehand apare in pagina cat e ea la 300dpi (pe o pagina A4 o poza de 300x300pixeli apare micuta dar una de peste 3000x2000 sa zicem, iasa din pagina fara probleme), fata de Corel care pastreaza aspectul si marimea doar pentru ecran (adica o poza la 300x200 pixeli are aceeasi marime in layout ca una la 3000x2000). Poate e de la setarile mele, poate ca nu stiu eu Corel atat de bine, dar cineva sa-mi zica si mie daca stie mai bine cum vine chestia asta. Sunt curios la modul cel mai serios. Multumesc.

CrazyMan
03-02-2005, 04:08 PM
1. profilul de culoare al imprimantei se face doar in urma unei calibrari. adik se printeaza o grila de calibrare, se masoara rezultatele obtinute dupa care se introduc in soft-ul care face profilul de culoare. Daca folosesti profilele de culoare care vin cu imprimanta sau monitorul obtii rezultate indoielnice. Acelasi lucru se intampla si daca-ti faci singur profilul.

2. In mod normal orice soft iti importa imaginile la dimensiunile reale. adica daca ai o imagine de 3x3 cm la 300 dpi si una de 3x3 cm la 100 dpi ele in mod normal au aceeasi dimensiune in momentul importului. diferenta este la calitatea tiparirii.

[dr]
03-02-2005, 10:52 PM
mersi crazyman de adaugiri la partea cu imprimanta, iar la 2. da mersi asa ma gandeam si eu; era singura explicatie plauzibile, DAR de ce numai in Corel si nu si in alte soft-uri?
Am zis mai sus de cazul Freehand vs. Corel..

In fine... daca vrei sa imi mai raspunzi e ok, daca nu e iar ok. Depinde cum ai timp :)
Poti si pe privat ca sa nu mai punem oftopic-uri aici. Mersi

CrazyMan
08-02-2005, 09:53 AM
sincer nu stiu de ce-ti face chestia asta. verifica in preferintele de la Freehand sau mai bine baga si Illustrator, verifica cum iti importa si in cazul in care si el iti aduce cum trebuie reinstaleaza Freehand-ul.