PDA

View Full Version : Cum iti abordezi subiectii...?

sM0kEr PHK
07-05-2005, 12:24 AM
Salutare

Mi se intimpla de multe ori sa vad oameni in situatii interesante, pe strada, in statia de autobuz, oriunde, oameni care langa ziduri pline de grafuri, ganguri, vagoane de metrou, fac parte din peisajul urban.. si care pot fi la fel de bine imortalizati ca toate chestiile care le-am enumerat.. Pana aici toate bune si frumoase.

Ce vreau sa stiu e.. cum pot sa abordezi o persoana ca sa-i faci "o poza".. stiu, natura umana este pura atunci cand subiectul nu stie ca e fotografiat, nu tre' sa "pozeze" pentru tine.. bla-bla-bla.. un exemplu cred ca m-ar ajuta sa ma fac inteles mai bine.

Am ajuns din intamplare intr-o duminica pe niste stradute inguste si linistite ale Bucurestiului, undeva intre Rosetti si Mosilor.. in fine m-am cam ratacit, nu conteaza.. am dat la un momendat peste o casa de tigani inghesuita intre alte doua cladiri in curtea careia iesise TOATA familia.. cre-ca erau vreo 20 de insi cu totii.. era duminica, voie buna.. oamenii iesisera "in prag". Cand am trecut prin dreptul lor, toti, da' toti s-au uitat spre mine.. si mi s-a parut un cadru excelent, ma rog avea un "feel" anume toata scena.. ceva asemanator cu pozele cu copii din threadul pysykai.. numai ca n-am avut nici camera la mine.. si daca chiar daca l-as fi avut.. aici vroiam sa ajung. "buna ziua, vreau sa va fac o poza"? cum faci? sincer sa fiu nu stiu la ce reactii sa ma astept. nu sint student la arte, nu sint "de la ziar", etc..
Cum se face acest "approach", atunci cand e nevoie de un "approach" fata de cel pe care vrei sa-l fotografiezi, fara sa ajungi intr-o situatie neplacuta?
Merg des cu metroul si vad tot felul de oameni.. cu tot felul de expresii.. da'.. in fine.. nu stiu ce sa zic.
Astept eventuale raspunsuri, pareri, sugestii! Sint incepator in ce priveste fotografia si orice sfat e mai mult decat binevenit. O sa postez in curand si cateva incercari la "beginners" :rolleyes:

Bafta!

sM0kEr PHK
09-05-2005, 03:01 PM
hai fratzilor, nu se inghesuie nimeni...?

Doru
09-05-2005, 03:32 PM
Studiaza comunicare, comportamentul uman, psihologie etc.

Nu o sa-ti para rau.

sM0kEr PHK
09-05-2005, 03:35 PM
Hmmm... e un punct de plecare. Multzam.

ovidiums
09-05-2005, 04:57 PM
sau incearca sa mai fii cu cineva caruia sa-tzi vina sa-i faci o poza exact in fatza a ceea ce fotografiezi tu de fapt (cine vede ca tu ai incadrat pe langa?) ;)

cristianrb
09-05-2005, 05:10 PM
:)) asta da solutie... :p

sM0kEr PHK
09-05-2005, 07:11 PM
ovidiums, am incercat de cateva ori cum spui tu, e cam... "tricky"... :)

ovidiums
09-05-2005, 08:52 PM
e tricky dar te scapa de subiectzi iritatzi :D

rasputin2003
19-08-2006, 11:10 PM
scoate aparatul si incearca pur si simplu sa te joci cu el fara sa faci poze sau sa-l apropii de ochiul tau...o sa ramai foarte surprins ca te vor ruga sa-le faci poze...si ma refer la tzigani(fara discriminare)...experimentat de mine..succes garantat
Tziganii sunt categoria de oameni care sunt f comunicativi si amabili cand e vb de arta foto sau video..crede-ma

Bine nu incerca sa-l fotografiez pe FANE SPOITORU....:D
|