VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 3 of 61 FirstFirst ... 2341353 ... LastLast
Results 31 to 45 of 912

Thread: WORKSHOP - DESEN PREGATITOR PENTRU FACULTATILE DE ARHITECTURA [desen tehnic]

VA member
    diagonala se imparte in trei parti egale astfel:
    se duce o dreapta de lungime oarecare , de obicei la 90 grade(dar unghiul nu are importanta).....(asta poti sa o faci cu compasul :clap: )....capatul se uneste cu capatul diagonalei......si apoi se duc lini paralele la dreapta rezultata si prin celelalte 2 puncte........nu-i chiar asa de greu (daca te uiti pe desenul meu o sa vezi si asta....
    lilsim:......haide ca avem si noi bacul.....macar ne prefacem ca invatam!!!
    eu am facut o schita la mana libera....da nu is sigura ca-i bine.....poate luni....marti!!

vali
    Guest
    orice segment de dimensiune aleatoare se poate imparti in oricate parti
    daca am un segment de 8cm shi vreau sa il impart in 3, iau un segment de 9 cm care sa aiba un capat comun cu cel de 8
    impart in 3x3cm segm de 9 shi din extremitatea necomuna cu cel de 8 duc un segment pana in capatul segmentului de 8 cm
    apoi duc paralele la acest segment prin celelalte 2 pct.
    nu stiu daca ati inteles mare lucru...da sunt acasa shi nu am nici scaner nici acad sa va fac un desen....
    @oany03
    solutia ta cu impartirea diagonalei in 3 parti shi paralele la ox este buna, dar genul acesta de abordare nu te va ajuta mereu...
    adica eu ash vrea sa traieshti cu sentimentul ca metoda ta de rezolvare este un efect....nu un mijloc...
    cineva a rezolvat problema pur descriptiv ca tu sa ajungi la acesta concluzie:)
    ..........................
    de aceea spuneam ca atunci cand se da o problema de genul..."desenati un cub cu diagonala verticala de 8 cm.....problema se rezolva desenand un cub a carui latura o cunoashtem, apoi prin omotetie ajungeam la cubul cerut:)
    nu vreau sa nasc polemici in randul rezolvitorilor de Geometri Descriptiva, insa vreau sa va spun ceva
    ceea ce deosebeshte geometria descriptiva de geometria de la scoala...cea care se rezolva cu nesfarshite formule si teoreme....este faptul ca orice problema de GD se poate rezolva doar cu un compas, un teu shi un echer
    este exact diferentza dintre o femeie frumoasa care vb putin shi o femeie frumoasa care vb mult....va las pe voi sa ghicitzi care din cele doua femei este geometria descriptiva:)

Moderator lilsim's Avatar

sa nu ramana nerezolvata...

sper sa nu se supere nimeni ca am postat rezolvarea la problema din prima pagina!

oricum sunt fooooarte suparata pe voi! auzi mai, ca aveti bacu'!!! nu mai ingrashati voi nici un porc! (sa nu-mi sariti in cap!glumeam!) :)

aSaaa. se rezolva foarte simplu, ducand cate un plan perpendicular pe planul orizontal prin muchiile din fata ale piramidei. Astfel, aflam unde acestea (respectiv cele din spate) intra si iasa din cub. cu cele laterale e mai simplu (tot de muchii vorbesc) deoarece una intra printr-o muchie a cubului si iasa printr-o fata iar cealalta invers.
    restul... vine de la sine.

sa ma corecteze Vali daca greshesc :)
    Attached Images Attached Images  
    Last edited by lilsim; 28-06-2005 at 05:25 PM.

VA member ninush's Avatar
    sorry...my bad
    tema urm s-a dat la mincu acu cativa ani....nu ii grea da' imi place la nebunie cum a reprezentat omu...oglindirea aia ii beton
    in dog years...i'm dead 0:-)

incercati sa ignorati... chestia aia, chenarul ala de la intrare. sper sa reusiti... ca eu nu pot! :(

aaa si inclinati putin capu spre dreapta... ca inca nu stiu sa fac poze... ):)
    Last edited by lilsim; 03-07-2005 at 11:58 PM.

VA member simona_'s Avatar
    postez si eu..tema de care a pomenit ninush...si astept corecturile..scuzati calitatea foto :) :shrug:
    si dak se mai poate sa mai postez si alte planse..pentru corectat

not human anymore [Moderator] micutzu's Avatar
    printre macarale care rad in soare argintii
    lilsim:linia orizontului e destul de prost aleasa(exact pe linia dupa care volumul se 'rupe')=>volumul se desluseste greu(chestie datorata si hasurii foarte egale ca intensitate)+nu ai umbre purtate in primplan
    Someone who thinks logically provides a nice contrast to the real world.

@simona: desenul e ok...dar sunt cateva chestii...1.sfera...ori nu e ok consrtuita...ori e hasurata prost
    2.linia de constructie dintre jumatatea de cilindru din dreapta si prisma..e cam vizibila
    3.incearca sa folosesti alt tip de hasura.....nu ma intelege gresit...arata ff bine, dar in conditii de examen nu vei avea timp.
    in rest...spor la "munca"!:)

si asta s-a dat tot la mincu...
    se cere duble proiectie si axonometria

sa nu mai asteptam pana saptamana viitoare

elipsa nu-i foarte elipsa dar e tot ce-am putut obtine in mai putin de 15 min

prima parte a subiectului de la admitere 2003 (tm)

se da un cub cu L=6cm si doua figuri plane pe doua din fetele cubului.aceste figuri se deplaseaza pe directia indicata de sageti.apar astfel doua volume care se intersecteaza.
    sa se reprezinte:

1. -vederea frontala
    -o sectiune orizontala prin N
    -o sectiune paralela cu planul lateral prin P

2. -axon. izometrica
    -axon. izometrica a volumului sectionat cu planul MNP

3. -axon. izometrica conform axelor date

eu la am de la un prof care le are de la ceva prof de la mincu...tipu a scris o carte in care apar astea+desene din concurs...nu tiu nu mai spun nimik...si eu am zis k e usoara dar e buna pt inceput...
    posez alta problema k sa ma revansez:
    Se dau punctele:O(80,52,0),A(114,21,0),S(80,52,67) si T(80,52,110).Sa se construiasca, in planul H, hexagonul regulat de centru O si cu un vf in A si hexagonul regulat de acelas centru, inscris in cercul de raza 33, dar rotit cu 30 grade fata de primul hexagin.Se cere intersectia piramidelor de vf S si T avand ca baza respectiv primul si al doilea hexagon.(dubla proiectie,axonometrie,corp comun)

atunci posteaza rezolvarea, ninush! ca nu postez a doua parte pana nu o avem rezolvata pe asta. nu putem lasa problemele nerezolvate.chiar daca tu stii sa o rezolvi, sunt altii care nu stiu!
    cate "rezolvari" in doar 2 randuri )):)

cat despre problema propusa de tine, vroiai sa spui "sa se construiasca in planul V..." nu? ma indoiesc ca poti sa construiesti hexagonul in H din moment ce un varf si centrul sunt in planul vertical....

Vali, multumesc pt felicitari :) pica foarte bine cand vin de la tine :D
    Last edited by lilsim; 20-07-2005 at 10:57 PM.

VA member
    de chestia asta ziceam:
    (liniile rosii sunt identice)

ok lilsim,postez mai incolea...k acum ma duc la ora
    si referitor la problema:nu am gresit sa cere in planul H,hexagonul e de centru O si un colt este A,acest hexagon fiind baza piramidei de vf S

Page 3 of 61 FirstFirst ... 2341353 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks