VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 5 of 5

Thread: imaginea intunecata la transferul DV

Veteran GrafiX's Avatar

imaginea intunecata la transferul DV

am un Panasonic GS250... sueperba camera :D

dar... unele secvente.. se observa mai ales cand filmez cerul senin :)... apar mult mai intunecate... parca e iarna nu vara :D.. cer cenusiu etc... dupa ce fac transferul prin firewire (premiere pro 1.5) pe comp...

daca bag cablu din camera direct pe TV se vede perfect

de unde intunecarea asta ? .. e ciudat pentru ca nu apare tot timpul.. si oricum se vede doar la scene in care e cerul senin si luminos, de obicei

monitoru e calibrat (si recalibrat.. si recalibrat) ....

ce poate fi , pareri ?
    - www.grafixweb.go.ro -

- www.pixelwave.ro -

printre randuri fug tot singur...

VA member Floppy's Avatar
    si eu sunt curios daca exista vreo solutie pentru asta.
    www.vilosophe.ro
    Artistic and Interactive playground

www.infinityart.ro
    Interactive Design Made in Cluj

VA member Amyd's Avatar
    Fie e o problema de overlay, fie e pur si simplu o problema de niveuri diferite de referinta pentru alb si negru intre sistemul video si cel PC: in sculele video, se foloseste o gama de tonuri de la 16 pana la 235 intre negru si alb, pe cand pe calculator se foloseste o gama de tonuri de la 0 la 255 (adica maximum pentru 8 bit/canal).

Deci daca vei afisa o imagine video pe un ecran de calculator, este cu siguranta posibil ca albul cel mai alb din video sa apara ca un fel de gri foarte deschis, asa cum se intampla poate in secventele filmate de tine cu un cer senin.

Poti sa verifici daca asta e problema filmand o coala de hartie alba bine iluminata si apoi sa transferi materialul in calculator - daca hartia iti apare gri, atunci ai descoperit buba. Daca nu, atunci e vorba de altceva (recte setari de overlay pentru ferestrele de playback video).

Salutari,
    Andrei

VA member sandu22's Avatar
    poate o mai fi si din standard gamma seting[definirea mijlocului pt un punct gri ;)] pe windows e 2.2, pe mac 1.8[deci o poza pare mai luminoasa pe mac..], cine stie ce au avut in cap baietii de la Panasonic pt sistemul video
    bafta
    io'mi's ing.(rozit) de ing. :)...si am creion;):D
    ..ceva desene..

Veteran GrafiX's Avatar
    intre timp m-am mai dumirit si eu cu camera.. lucrurile sunt relative, dar cu ceva experientza se rezolva totu

dar nu poti avea imagine de calitate fara color correction/grading.. si deci fara un boost de constrast.. umblat la niveluri.. si asa am ajuns fara sa vreau la ce zicea amyd.. mai tot timpu trageam albu in stanga si negru in dreapta ca sa arate ok :D
    - www.grafixweb.go.ro -

- www.pixelwave.ro -

printre randuri fug tot singur...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks