VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: Pasul 1 - Texturare Checkers

VA member Calligrapha's Avatar
    eu am pus bitmapul separat pe fiecare element. nu cred ca trebuie considerata toata sabia un obiect....ar fi mai greu :P

VA member [radu]'s Avatar
    puneti bitmapul pe fiecare obiect in parte pentu ca si materialele vor fi diferite. nu are rost sa complici ceva daca se poate mai simplu. ideea principala acum este ca patratele sa ramana patrate.
    Find something that you love to do, then find a way to make a living doing it !

VA member andrei313's Avatar
    Prima data intr-un workshop... sper sa reusesc sa invat ceva :bouncy:
    Nu am facut mare lucru... dar am inceput cu chestia pe care am cd eu mai dificila... si nu cred ca mi-a iesit chiar bine... Ce as putea sa fac ca sa scap de romburile alea si de curbele care apar pe acolo ? :shrug:
    Attached Images Attached Images  

moderator, admin, huh?! Adi's Avatar
    andrei, pune peste unwarp un meshsmooth, de obicei atenueaza deformarile minore ale coordonatelor si te scapa fine tuning... daca nu este suficient incearca un relax in unwarp pe zona aia si daca tot nu merge tre rezolvata manual :)

VA member [radu]'s Avatar
    selecteaza in editorul de la unwrap edgeurile dinspre exterior (dar nu cel de la margine), si adu-le mai spre mijloc. gandeste-te ca suprafata fiecarui poligon trebuie sa aibe o reprezentare proportionala in unwrap. in cazul tau, unde apare stretch ai poligoane mari carora le revine o suprafata prea mica pe mapa.
    Find something that you love to do, then find a way to make a living doing it !

Am facut cateva modificari... Cred ca arata binisor... dar nu stiu daca totul este asa cum trebuie in locurile pe care le-am marcat... :shrug: Restul a fost destul de simplu - planar map :hmm:
    E bine ? Nu e bine ? Sfaturi ?

Blue silv's Avatar
    vezi ca la chestia galbena dintre maner si spada. textura nu e corect pusa(nu are aceasi marime)

ce obiect e ala in penultima imagine jos(care arata dreptunghiular)?

Scuze... am uitat sa spun ce am pus acolo... Chestia de care intrebi este "capat mane"... partea de sus a manerului.
    Chestia galbena nu are aceasi dimensiune pt ca am uitat sa o fac mai mare... :hmm:
    Am avut totusi o problema...
    Am luat componentele pe rand si le-am pus bmp-ul acela ca material... Apoi le-am aplicat la fiecare cate un Unwrap UVW... si le-am asezat cat am putut de bine (la unele am folosit si UVW Mapping). Asta ar fi ok daca as avea 15 bmp-uri... Insa in cazul unei sabii cred ca as vrea sa am totul intr-un singur bmp... Cum fac sa vad toate elementele in editorul ala... fara sa fiu nevoit sa atasez totul intr-un singur obiect ?

Am atasat totul intr-un singur obiect :shrug: ... ca sa se vada ... totul :)
    Totusi... sunt curios daca se poate sa am asa ceva in fereastra Edit UVW's... si sa fie mapate obiecte diferite... in cazul in care chiar am nevoie sa fie separate... De exemplu daca as vrea sa pun sabia asta intr-o teaca... si sa am textura pt teaca tot aici... bineinteles ca pot sa stau eu sa ma gandesc cam unde o sa vina teaca si unde o sa vina sabia... Si le asez in parti diferite... Dar daca vreau sa le vad pe amandoua in editor... Se poate ?

Registered user virusescu's Avatar
    Daca ati fi pus un tutorial.. ceva.. poate s-ar fi bagat mai multa lume. :shrug:

As vrea si eu sa fac o incercare de textura. Cand se termina etapa asta.. poate pune cineva sursele. Adica nu prea le am cu 3d-ul dar tare mult as vrea sa incerc sa fac o textura sa vad cum iese randata.
    Daca nu te intelege nimeni... asta nu inseamna ca esti artist

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks