VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Lucrari personale

VA member

Lucrari personale

Salut
    M-am gandit sa expun o serie de lucrari pe acest forum. Sper ca ajutat si de aprecierile voastre, sa realizez lucrari din ce in ce mai bune. Multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta sa ma autodepasesc.

Pentru imaginea "Remake", am folosit ca referinta o poza a unui top model. Din pacate numele nu i-l cunosc. Nu am intentionat sa fac o reproducere exacta a modelului, asa ca am adus unele modificari fizionomiei.
    Program folosit : Photoshp .
    Attached Images Attached Images  

VA member
    o fata din popor

Pentru imaginea aceasta nu am folosit nici un fel de referinte.
    Program: Photosh0p

VA member
    arabu

Pentru aceasta lucrare, am modelat un cap in 3D max si Zbrush, fara texturi si par, dupa care am importat randarea in Photosh0p si am pictat peste ea.

Registered User --alex--'s Avatar
    salut blocula si bine ai venit pe VA.
    imi plac mult lucrarile si acuratetea lor, :) lucrezi frumos si ingrijit pe tot ansamblu, asta ma scoate din sarite :)). in privinta anatomiei nu sunt in masura sa spun prea multe.
    insa cum sunt un carcotas din fire permite-mi o mica observatie - la portretul 2 ai pierdut un pic volumul fetei si ai un contur ciudat in partea stanga. (poate daca puneai in fundal o suprafata mai inchisa ar fi fost mai bine:) )
    felicitari si dai bice, posteaza si alte lucrari, schite si lucrari color ca mai vrem. :D

VA member bliss's Avatar
    bun venit!
    la prima ochii sunt asimetric asezat(si fata de o axa de simetrie verticala, si fata de orizontala)
    la a doua gatul e lipsit de volum
    la toate deranjeaza un pic contururile intunecate, ar trebui sa degradezi umbra pe rotunjime, astfel incat sa nu ai niciodata tonul cel mai inchis/sau deschis chiar pe margine
    Daca ai reusi sa scoti aerul asta de 'plastic' al personajelor ar arata mult mai bine
    Mult succes si sa mai vedem! :)

4 8 15 16 23 42

VA member Mria's Avatar
    Un bun venit si din partea mea, chiar daca nu sunt veterana a forumului..
    Felicitari pentru lucrari, asa cum a spus si aCreion, iti strang mana pentru acuratete.
    In primul portret mi se pare ca irisul ochiului ei drept este mai mare si sta sa iasa! Si, o sugestie, incearca sa faci color ochii si doar ochii, cred ca ar iesi frumos. (in culori aproape de ireal -verde smarald, albastru-verzui-galbui..etc). Oricum e doar o sugestie.

Saliu

VA member Mizou's Avatar
    lucrarea 3 imi place cel mai mult
    fata din a 2-a seamana cu nicoleta luciu

VA member Mria's Avatar
    Aha! Nu stiam eu de unde sa o iau... :P

vali
    Guest
    prima shi a 3-a imagine arata bine
    nu ma omor dupa genul foto, dar ma rog....
    ca o parere personala spusa fara rautate:...nu poti pune copyright pe o imagine la care ai folosit ca referintza o poza pe care poate nu aveai drept sa o folosesthi... [e vb de prima imagine]

VA member
    Imi doresc sa ajung sa desenez intr-o maniera cat mai realista, nu neaparat pt. ca as prefera genul, ci pt. ca acest studiu ma ajuta sa realizez caractere umanoide 3D cat mai realiste.
    Intr-adevar, la fel cum ati remarcat si voi, am probleme la proportii , perspectiva si simetrie. Nu sunt multumit de nivelul de detaliu pe care il pot atinge pe partea de 2D. Pe partea de culoare nu am experimentat decat foarte putin.
    Pe scurt, nu am tehnica.
    In privinta copyrightului...
    In termeni juridici, cred ca ai dreptate Vali, insa aproape toti artistii folosesc materiale de referinta, declarate sau nu, cu drept de folosinta sau nu, dar pana acum nu am auzit nici unul care sa nu aiba sentimentul ca "ceea ce a iesit din mana lui" nu ai apartine si oricum nu puteam pune copyright numai pe zonele modificate fata de poza de referinta.
    Daca am merge pana in panzele albe cu corectitudinea, ar ca trebui ca majoritatea pasionatilor de arta digitala din Romania sa stea ascunsi, pentru ca legea nu permite utilizarea programelor fara licenta. Si in felul asta s-ar pierde multe valori, doar pentru faptul ca multe persoane au talent, dar nu au bani.
    Nu stiu cat de mult ma incadrez in categoria artisti , dar cu siguranta ma incadrez in categoria carcotasi. :)

VA member
    cataratoarea
    Stiu ca nu se afla intr-o pozitie tocmai corecta, daca ar fi sa tin cont si de gravitatie. Am atasat creaturii par bogat , pt ca cel putin dpdv vizual sa arate cat de cat echilibrata.

VA member
    dezradacinatu'
    Cred ca am vrut sa exprim o stare de moment in care ma aflam.
    Ceea ce a iesit, este o combinatie ciudata de om, animal, planta, fiecare avand tendinte ce nu coincid. Pe cale de a fi sfasiat in lupta cu sine insusi, creatura este in cautarea unui reper solid. Bla bla bla...
    Cred ca am aberat destul. :)

Pt. ultimele 2 lucrari, nu am folosit nici un fel de referinte. Just Imagination.

VA member Mria's Avatar
    Haha, imi place ultima foarte interesanta!
    Desi, corpul/truchiul personajului pare un corp de cal facut din scoarta decat un copac. Daca asa ai vrut mi se pare prea mult si pozitia omului fata de cal este destul de ireala si ciudata.

VA member
    Just a little SNAKE !

VA member
    Pestera de gheatza
    o lucrare mai veche... dar color...
    Am pictat cu mousu' si apoi am aplicat un filtru Photosh0p, Plastic Wrap.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)