VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 1 of 26 1211 ... LastLast
Results 1 to 15 of 385

Thread: incercari

VA member ravage's Avatar

Smile incercari

Deoarece am problem cu perspectiva in desen,,si nu numai,dati-mi niste sfaturi ,cam ce greseli fac in desen?
    Attached Images Attached Images  

Eric
    Guest
    Anatomia in general, putine locuri le nimeresti potrivit, insa muuult mai multe nu le nimeresti deloc, nu le construiesti si nu le cunosti inca.

Asa este,,good point,adevarul este ca le fac la nimereala,fara sa ma documentez in prealabil

Eric
    Guest
    Atat timp cat vrei sa stai la acest nivel, este okay, daca vrei sa depasesti, trei sa incepi sa te documentezi.

ok,mersi pt sfat

Eric
    Guest
    Problema ramane si aici acelasi, pare mai rau ca prima.

Bine,poti te rog sa fii putin mai explicit?Stiu ca suna banal,dar da-mi te rog niste exemple concrete,ce greseli anatomice am facut?Poti spre exemplu,sa salvezi jpg-ul acela in pc-ul tau si sa trasezi niste linii peste desenul meu unde sa exemplifici greslile de anatomie.Asta daca vrei bineinteles

Moderator ovidiums's Avatar
    la al doilea desen bratzele sunt prea scurte, piciorul stang e "ixat", coapsa e prea conica, talpile prea mici. se intampla o mimare a anatomiei (e de admirat daca e doar din imaginatzie); ar trebui sa observi formele corpului uman (sunt o multzime de referintze shi de turoriale, benzi desenate, poze, oglinzi...). asta te-ar ajuta fiindca la stilul detaliat pe care il abordezi toate greshelile devin prea vizibile.
    pe de alta parte, incearca sa modulezi linia, sa redai volumul/lumina shi din grosimea contururilor (s-ar preta mai bine stilului pe care vrei sa mergi).
    pana sa te corecteze cineva cu "roshu" uita-te singur la dimensiunile partzilor corpului, vezi ca tibiile sa aiba aceeashi dimensiune, coapsele la fel, masoara cam de cate ori intra talpa in lungimea tibiei, capul in lungimea torsului. dupa ce eshti convins ca ai deprins toate aceastea ai putea incerca sa deformezi de dragul expresiei, pana atunci deformarile astea par/sunt doar gresheli.

Da,ai dreptate in mare parte,bratele nu sunt prea scurte,,sunt prea subtiri,coapsele sunt conice dar chiar nu stiu cum altfel sa le,,deformez,,in pozitia in care sta tipa ca sa nu para nici prea musculoase,talpile trebuiau mai late,iar restu chiar nu stiu cu talpa in lungimea tibiei,capul in lungimea torsului,o sa incerc sa ma documentez,si nici ,,ixat,,nu pricep cuvintul.Cu modularea liniei asa este,o sa ma ocup si de asta dar inca nu am ajuns la stadiul acesta.,,Deformarile'' sunt de dragul artei,la urma urmei nu incerc sa imit natura,ci sa o ,,deformez''.Multumesc pentru timpul acordat.

Smile

cred ca pozitia personajului ma dezavantaja,stiu ca acesta nu este un saite pentru lectii gratuite de desen,dar profit de lucrul acesta totusi.Am incercat sa-i schimb pozitia si bratele putin mai lungi.Nu mai desenez si alte detalii pentru ca nu are rost deocamdata

Mai am o schita care mi-a placut,aceasta este mai reusita,cred.

Moderator ovidiums's Avatar
    ...

Eric
    Guest
    Primul tau post pe acest forum/site, a fost unul unde ai "atacat" unii membrii ai forumului, fiind "neprofesionisti" si cu comportament de "increzuti", nerusinare pentru care tiam sters imediat replyul si ai avut noroc ca nu ai fost banat din prim foc(la threadul lui ddd...).

Al doilea tau post este acest thread, unde, deja dupa mici desene de incepator postate, ne ceri sa iti facem un "overpaint" ca sa iti explicam ce este gresit la acest nivel, sau mai bine zis, sa iti aratam cum sa se deseneze anatomia corecta.

Nici macar nu teia prezentat, ai intrat deja cu scandal si acu, mai si "ceri", kestie care nu gasesc ca meriti la asa comportament"nepoliticos", "neprofesionist" si "increzut de nerusinat".

Insa iti acordam inca o sansa, in speranta ca iti schimbi comportamentul si revii la realitate.
    " Bine,poti te rog sa fii putin mai explicit?Stiu ca suna banal,dar da-mi te rog niste exemple concrete,ce greseli anatomice am facut?Poti spre exemplu,sa salvezi jpg-ul acela in pc-ul tau si sa trasezi niste linii peste desenul meu unde sa exemplifici greslile de anatomie."

Ma costa prea mult timp sa trag linii rosii la desenul de mai sus, mai bine zis, nu am mai vedea mare lucru din cauza liniilor rosii. Muult mai simplu este daca iti dau un contur la desenul de mai sus, ca sa remarci cum silhoueta femeii desenate arata ca o sculptura moderna, sau ca un desen "artistic" al lui Corbusier. Proportiile sunt extraterestre, pozitionarea elementelor ale corpului uman sunt puse cu noroc, fara nici o constructie si bineinteles false. Daca ai increca sa desenezi un "alien", asi intelege asa ceva, insa aici presupun ca vrei sa desenezi o gagica baban, o femeie realista, frumoasa, right?

Daca continui in felul acesta, ramai la acest nivel. 10% talent de desen ai, asa ca oricare alt beginner de pe acest forum, restul este 90% documentare si munca serioasa. Construiesteti personajele, lucreaza la detaliile corpului, construieste si ceea ce vezi in "spate", ceea ce nu se vede direct insa are o legatura directa asupra pozitionarea corpului, asupra comportamentului muschiului si scheletului uman. Pozitia femeii de mai sus este simplu: plictisitoare, nefavorabila pentru a o reprezenta in forta si cu atractivitate. Incearca sa exagerezi, atat in pozitia corpului cit si la perspectiva aleasa, muta "camera" mai sus sau mai jos, mai in stanga si mai indreapta, cauta unghiul cel mai favorabil. Si lasa detaliile, care doar incearca sa ascunda ceea ce inca nu reusesti a desena cu bine, concentreazate intai pe compozitia totala a corpului.

Multumesc Ovidiums si Eric,dar vreau sa ,,fur,, de la voi din experienta acumulata in decursul anilor,cit mai mult posibil.Se pare ca am gresit cind am cautat modalitatea de a va aborda,am incercat sa va provoc atentia si m-am cam jucat cu focul.Acum sunt pe muchie de cutit,asta-i viata,arta cere sacrificii.Scuzati-mi tupeul,este pentru o cauza nobila,nici decum pentru,, scandal".Din ,,scandal,,nu am ce cistiga.Multumesc pentru reply_uri.Yes!!! Profesionistii m-au bagat in seama!!.Am salvat desenele corectate de voi sa le analizez mai in amanunt.

Prima este realizata cu 6 luni in urma si cea de-a 2-a astazi.Ca sa raspund si l-a prezentarea care am omis-o.Numele meu este butuc laurentiu,implinesc pe 10 august 28 ani.Ce caut aici?Am desenat pina la virsta de 16 ani,asta doar in timpul orelor de matematica.Nu am urmat nici o scoala de profil.In ultimul an m-am hotarit sa ma intorc la vechea mea pasiune si sa incerc sa o duc mai departe,poate peste 10 ani ne vedem la Marvel.Nu i-mi pot permite sa fac ma meditez la desen si nici sa fac lucrul acesta pe situri de specialitate(deoarece majoritatea sunt situri straine si eu vreau sa stau cu romani mei,din cauza temperamentului nostru).Altceva ce am realizat pina la virsta asta?Un copil,un baietel care peste citeva zile implineste virsta de 1an.

Page 1 of 26 1211 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)