VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 1 of 4 12 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54

Thread: Entry - lilcara, concept by Dominus

VA member

Entry - lilcara, concept by Dominus

Acesta este conceptul, cum zice si in titlu, facut de Dominus.

Pe parcurs sper ca voi avea mai multe schite de la el. Om vedea ;)
    Attached Images Attached Images  

VA member
    Si un prim update.. "Soferul". Low-poly, fara detalii multe pt ca in imaginea finala nu o sa se vada prea bine.

Eric
    Guest
    ""Soferul". Low-poly, fara detalii multe pt ca in imaginea finala nu o sa se vada prea bine."

Wow, "exact" ca in "concept" gandit.

VA member
    Sincer, nu inteleg rostul postului tau (ma intreb daca ar trebui sa folosesc plural sau pronume de politete din cauza diferentei de varsta). Da, se vedea asta din concept, dar asta inseamna ca nu pot sa explic de ce personajul e lipsit de detalii?

Eric, te respect si iti admir munca, mai ales ca unul din mai marii acestui forum, dar nu stiu cum sa interpretez ironia din raspunsul tau... Sper sa nu fie cu rea intentie..

VA member Vlad_Pascanu's Avatar
    In sfarsit se incumeta cineva
    din conceptul lui Dominus se poate scoate un 3d frumos
    bafta

VA member
    Mersi bombeu! Sper sa iasa ceva pe masura conceptului.

Eric
    Guest
    Lilcara, keep cool, imi cer scuze. Intradevar, ironia din postul meu te poate supara, speram insa ca o intelegi intrun mod. Iti explic de ce:

Ideea de baza acestui challenge este, ca 3Distii sa modeleze bineinteles pe "conceptul"celor de la 2D. La "conceptul" lu Dominus nu se recunoaste nimika ka fiind acolo un model precum lai facut, deaceea am raspuns cu irronie, nu pentru a face "scandal" ci pentru a atrage atentia. Se vede acolo o pata, nimika mai mult, acolo poate sa fie un "medic", un "macaragiu" sau un "burocrat", ma rog, nu este concept, se poate interpreta orice din kestia de acolo. Interpretatia ta este interesanta, insa nu are legatura prea mare si directa cu "conceptul", este o interpretare foarte "libera".

Asta nu este o critica la tine, ci este o critica generala, ca 2Distii sa puna mana sa faca"concepte" serioase, sa prezinte conceptul in asa fel, incat sa fie foarte clar, atit ca forma cat si ca idee ce exact reprezinta "pata" aia de culoare acolo. Pe acest forum vin foarte multi 2Disti care posteaza"ceva" si spun ca este "concept". In special daca munca ar trebuii sa mearga mai departe la 3Disti, este prea putin o astfel de reprezentare, fara a face o definitie clara la "concept".

Sper ca nu teai suparat prea mult, data viitoare las ironia deoparte si am sa critic mult mai direct.
    Salutari, Eric

VA member
    Okey, nici o suparare, am inteles ce vrei sa zici.

Pentru mine conceptul este foarte neclar. Nu e simetric mechul, in multe zone nu se distinge ce si cum, de aceea interpretez cum pot.
    Nu stiu ce a fost in mintea lui Dominus cand a desenat, de aceea l-am batut mult la cap sa imi faca si alte schite, sa inteleg mai bine. Insa e ocupat, acum am inteles ca e plecat (nu m-a anuntat nimic) etc. Mai mult de atat nu pot sa fac fara sa devin enervant.
    Asta imi ofera o libertate pe care nu o vreau pentru ca risc sa nu ma ridic la nivelul concept artistului iar parti din model sa para foarte improvizate. Cred ca intelegi in ce situatie sunt.. ;)

Si acum se poate sa ma intrebe cineva de ce am ales conceptul asta. Pai, mi-a placut cel mai mult. Impactul vizual a contat si cred ca ar da cel mai bine 3d. Si sper ca nu supar pe nimeni cand spun ca mi s-a parut chiar cel mai explicit. Au fost mai mult ilustratii decat concepte. Din nou, imi cer scuze daca cineva nu este de acord.

Nu vreau sa umplu threadul de discutii fara updateuri dar deocamdata cam stau pe loc cu modelarea :)

Eric
    Guest
    Te inteleg foarte bine, si imi pare rau ca Dominus nu a avut timp sa faca mai mult, sa explice mai mult. Insa din cauza asta am si atras atentia, ideea challengului este ca Conceptartistul sa lucreze la fel de profesionist ca 3Distul:)

Sa speram ca Dominus revine la concept, sau poate un alt conceptartist sa te ajuta sa il duca mai departe, asta bineinteles cu acordul lui Dominus.

Sal, Eric

Moderator roLand's Avatar
    lasa "shofeorul" :)

apuca-te de mecha...mie imi lace la maxim bruta asta...daca te mai tii mult de "burocrat" poate vezi ca fac altii inaintea ta mecha-ul

spor

VA member dodoPAN's Avatar
    un mini OFFtopic:

interesanta discutie, nu pot insa sa cred ca 3d-istul din discutie duce lipsa de imaginatie... poate fi interpretata remarca mea ca ironica, imi asum riscul.

totusi, un 3d-ist ar trebui sa conceapa modelul 3d ca atare si sa-l dezvolte (bineinteles) dupa propriile limite si limitari. 3d nu este neaparat egal cu lipsa de imaginatie. 3d dezvolta si detaliaza. 3d da forma 2d. mai mult de-atat, simplu si clar, nu gasesc. ;)

ONtopic: lilcara, buna alegere, inceputul promitator, imi imaginam un astfel de omulet la comanda monstrului. keep up and keep us updated !

bafta si spor !
    ..."da, iar beau, nu de ce ci din nou"... :grin:

Moderator roLand's Avatar
    pai nu e off-topic ce ai spus..eu zic ca 2D-ul e "indestulator" ca sa zic asa. daca Dominus n-are timp cu atat mai mare castigul lui lilcara

Eric
    Guest
    Dodopan, nimenea nu a spus kestia asta, cu siguranta 3Distul are imaginatie, cel putin, ar fi tare bine sa aiba;)

Insa inintiatorul Challengului vroia sa vada concepte SI realizarea in 3D la nivel profesionist, eu doar miam dat cu parerea, restul depinde de teamurile alese, thats all.

Succes in continuare,
    Eric

witcher Dominus's Avatar
    eric, nu inteleg de ce tonul asta sarcastic
    lilcara, uite aici o skitza rapida, sa imi zici ce mai ai nevoie :p
    Don’t set your goals based on what you think you could achieve. Set your goals on what you wish you could achieve, and then believe you can.

Eric
    Guest
    Nu este ton "sarcastic" ci ton mai degraba "critic"! Explicatiile leam dat mai sus.

Page 1 of 4 12 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)