VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 1 of 4 12 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: Dormi linistit SDPR lucreaza pt tine

VA member

Dormi linistit SDPR lucreaza pt tine

Buna!
    Din sursa sigura am primit acest document. Este o propunere de lege care daca ajunge in forma aceasta pe masa parlamentului s-ar putea sa ne afecteze pe toti, designeri licentiati sau nu, profesionisti sau amatori, artisti digitali, artisti 3d, graficieni, pictori, sculptori, arhitecti , autodidacti, etc. http://www.sobradesign.com/legislatie/Lege-design.doc

Sunt designer licentiat de 10 ani, sunt lector univ in domeniu, mi s-a cerut o parere de catre un fost profesor. Cred ca ar fi necesare mai multe pareri.

Prerea mea si a catorva colegi se gaseste la adresa http://www.sobradesign.com/~sorin/legedesign

De asemenea axista un forum creat pt a discuta despre aceasta propunere de lege si despre ce ar trebui facut, idei, solutii, pareri. http://www.legedesign.lx.ro/index.php

Cred ca intereseaza pe multi.

Din pacate putina lume din domeniu comunica, pe marginea unor subiecte care dor, sunt prea multe orgolii de artisti sau de designeri, nu vreau sa jicnesc pe nimeni dar asta cred.

Si tot din pacate timpul care mi s-a dat pt raspuns este presant, luni 19 iunie 2006 acest proiect de lege ar putea ajunge la senatul romaniei.

Astept opiniile voastre.
    Cu respect Sorin Ovidiu Brad
    sobradesign@yahoo.com

[dr]
    Guest
    cine a fost promotorul acestei legi?
    sa-l sunam...

deci din ce-am citit in mare, pare ceva asemanator cu reglementarea meseriei de arhitect, dar s-ar putea sa ma insel ...deocamdata.

o sa citest maine clar totul si mai revin cu pareri, desi nu cred ca ar trebui sa-ti faci multe probleme deocamdata pe legea asta.

DAR ca idee: era nevoie de "ceva" in domeniu si se pot aduce modificari oricand si pe parcurs ca la orice alta lege (daca ceva nu merge bine).

ca fapt divers: nu cred ca aveam in raportul de tara vreun stegulet rosu sau de orice alta culoare la capitolul asta si ma mir ca cineva s-a deranjat sa-si bata capul cu asa ceva.

Cine poate si stie mai multe, ar putea contribui constructiv la asa ceva decat sa critice, parerea mea, pentru ca s-ar putea sa fie o oportunitate treaba asta si nu un impediment.

Discutia ramane deschisa...

vali
    Guest
    o sa fie un post lung.....
    ai rabdare....

...Designerul trebuie sa profeseze prin creaţie şi calitatea acesteia, în mod liber, nu prin reguli scrise şi/sau impuse de o organizaţie centralistă.
    nu ma doare ca platesc o taxa....daca taxa asta ar mai pieptana din designeri de duminik as fi fericit....ma doare ca unii se sustrag si ma doare ca organizatia tinde spre un noungen de FISC

Constituirea unei societăţi a designerilor şi reglementarea modului de exercitare a profesiei de designer nu poate fi impusă prin lege deoarece acest fapt duce la centralizare şi la îngrădirea dreptului la creaţie a multor persoane (graficieni, pictori, ceramişti sculptori, arhitecţi, informaticieni, persoane autodidacte, etc) care se manifestă în unele cazuri, cu succes pe un domeniu al designului sau posibil al designului.
    aici sunt de acord
    nici un dobitok din tzara asta nu va avea si nu trebuie sa aiba tupeul de a mai infiintza inca odata OAR....el exista deja, iar arhitectul este deja designer prin pregatire....

Există învăţământ liceeal şi superior de specialitate în domeniul designului (de stat şi privat). Nu este nevoie de un al doilea sistem paralel de formare în domeniu.
    asta e o chestie pe care nu o inteleg.....
    sistemul paralel de care vorbeshti tu aici nu este de formare...este de reglementare....fa diferentza

Semnătura sau Dreptul la semnătură nu înseamnă totodată eficienţă şi calitate. Daca nu am designeri cu drept de semnătură în zonă trebuie să-i aduc din alte părţi, cu dreptul lor la semnătură şi cu tot arsenalul.
    vezi ca aici plusezi cam mult.... ca te iau acu la contrariu....!!!!
    dreptul la semnatura nu inseamna totdata eficientza si calitate.....da lipsa lui iti garantez eu ca de cele mai multe ori asta inseamna, pentru ca cei care se pricep fara scoala,sunt, dar in procente mici....pe cand invers....ce naiba...uite-te in ce tzara traieshti....

Învăţământul de design este suficient pentru ai oferi viitorului designer pregătirea suficientă pt. a urma o carieră în design, nefiind necesară o stagiatură în domeniu.
    nu stiu cat sa iti dau dreptate aici.....in arhitectura nu este cazul.....
    stagiatura tine loc de practica si e binevenita.....nu stiu cat de mari raspunderi implica designul [parerea mea e ca destul de mari], dar in arhitectura implicatziile sunt penale...si foarte serioase...facultatea de arhitectuta singura....nu este suficienta pentru a scoate un arhitect cu drept de semnatura si implicit raspundere....deci concluzia mea e ca NU iti dau dreptate....

Ajungem nişte designeri maşini. Dacă ruginim si nu mai putem face faţă solicitărilor de drum, vom fi radiaţi precum un obiect.
    Ca să fii ocrotit trebuie să fii membru. Nu doresc să fiu ocrotit contracost de o asemenea lege. Pt asta imi pot angaja la nevoie un jurist sau un bodyguard.
    prima parte cu ruginirea nu am prins-o...poate incerci sa imi explici....
    daca nu doreshti sa fi ocrotit de o asemenea lege e treaba ta....o sa fi ocrotit contra cost de jurist si o sa te coste ceva mai mult.....
    treaba cu bodyguard-ul e o gluma si am luat-o ca atare...

Vom avea şi un tablou din care vom fi şterşi cu guma dacă tragem liniile strâmb şi nu în utimul rând vom fi urmăriţi de o poliţie specializată în fraude de design, (alţi bani din buzunarul contribuabilului).
    daca faci prostii ma bucur ca e cineva care te va sterge din tablou......daca faci frauda ma bucur ca o sa platesti civil sau penal
    mi se pare o scarboshenie sa afirmi cu tupeuce afirmi mai sus
    adica daca eu respect legea si imi cumpar licentze la programe si vi tu cu pretentzii [presupun] si scoti lucrari cu programe piratate....si mai scoti [presupun] si lucrari slabe, mai ai si pretentia sa te iau in brtaze ...te insheli...o sa fiu primul care o sa te reclam....pentru hotzie.....e dreptul meu dat prin lege
    legea imi permite sa te reclam....nu stiu daca realizezi?
    ce am spus mai sus este prezumtiv....nu o lua ca atare....

Iar SDRP-iştii vor fi nevoiţi să vină în provincie la vânătoare de designeri braconieri.
    asta e o afirmatie ori jignitoare ori nu am inteles eu ce vrei sa spui......
    .................................................. .

concluzii:

nu totdeauna impulsivitatea duce la judecatzi de valoare corecte [sa nu raspunzi la asta]

daca exita un for care sa ma apere de hotzi si de indivizi slab pregatiti profesional, ma bucur.....pretzul pe care il platesc este destul de mic....

si la urma.....orice polemica e binevenita ca ne mai pune pe ganduri.........

vali
    Guest
    ca si o concluzie ash spune ca nu e nevoie de acest organism separat
    el poate fi integrat cumva in OAR
    prea seamana ....
    de ce nu e nevoie de el separat?
    pentru ca nici meseria de arhitect nu prea poate fi acum separata clar de cea de designer.....
    practic la noi designerul este puntea intre arhitect si artistul plastic....

not human anymore [Moderator] micutzu's Avatar
    printre macarale care rad in soare argintii
    nu mi se pare o prostie legea....depinde foarte tare cat de flexibila va fi acordarea dreptului de semnatura.Mi s-ar parea de tot rahatul sa se refuze dreptul la semnatura cuiva care nu are studii de specialitate dar e bun profesionist si se poate prezenta cu o mapa impecabila.
    Insa o organizatie nu e neaparat ceva rau...cateodata si eu ma gandesc ca cei de la OAR nu fac nimic....dar in ultima vreme am inceput sa ma lovesc de oameni cu cap si initiative bune :).
    O organizatie inseamna obligatii...cum ar fi printre altele o taxa(destul de modica) - dar inseamna si drepturi care nu sunt de lepadat.
    Cat despre stagiu.....parerea mea este ca este foarte necesar- studiile nu inseamna decat inceputul si toata lumea trebuie sa isi faca ucenicia pt a putea fi bun profesionist- atitudinea asta de dat cu parul mie personal imi indica lipsa de maturitate
    Someone who thinks logically provides a nice contrast to the real world.

VA member
    [QUOTE=VALI]o sa fie un post lung.....
    ai rabdare....

Am avut 38 de ani rabdare.....
    Daca tot tiai propus sa faci post lung de ce nu ai luat toate frazele la "desfiintzarea pe forma". Nu tin sa fie toata lumea de acord cu ce spun eu acolo, preferam pareri despre presupusa lege si propuneri de rezolvare. Am
    precizat mai mule acolo in acel text nu numai "rautati". Faci si tu ca aia de la stiri: arati ce vrei din informatie, reinventand-o, ca sa iesi bine pe post. In plus nu am nimic cu OAR... Daca legea asta iese asa cum e scrisa acolo, chiar si arhitectul va trebui sa aibe drept de semnatura de la SPDR pentru a putea profesa pe o zona a designului...

''chiar si arhitectul va trebui sa aibe drept de semnatura de la SPDR pentru a putea profesa pe o zona a designului...''
    corect :) - mai ales pt ca daca esti arhitect nu inseamna automat ca esti si designer....inseamna doar ca ai o baza foarte buna care ti-ar permite sa aprofundezi designul
    Problema apropo de dreptul de semnatura mi se pare conditionarea data de existenta studiilor de specialitate( aici nu se poate face paralela cu arhitectura pt ca acolo chiar iti trebuie studii)- insa in design cred ca exista autodidacti extrem de valorosi al caror drept de semnatura nu ar trebui negat

[dr]
    Guest
    Sau pana la urma daca nu se poate, isi deschizi firma de consultanta si e la fel ca inainte. Ca sa fii consultant nu cred ca ai nevoie de drept de semnatura in nici o meserie (dar m-as putea insela ... )

Cu ce-as fi de acord: sa platesc o taxa modica (50-100 Euro pe an) ca sa castig niste drepturi in plus si sa apar in Monitorul Oficial - o sa fim vedete :D
    NU as fi de acord cu chestia ca trebuie sa faci studii de specialitate ca sa ai dreptul de semnatura! Daca la arhitectura da!, cum a zis si Vali, e raspunderea imensa si da! mi se pare normal sa fii tras la raspundere ca pica casa pe care o faci, in general la design nu as fi de acord (indiferent de profilul de design) sa fiu tras la raspundere ca un client mai pisalog dupa ce am semnat eu lucrarea imi sare in cap si ma reclama ca el nu asaa vrut sa arate lucrarea si ma trage la raspundere! Aici este o ramura predispusa la abuzuri imense si in forma asta a legii nu as fi deloc de acord cu promulgarea ei.

Plus ca in general, faptul ca ai fi membru intr-o asociatie de designeri si ai avea drept de semnatura pe lucrari NU TE FACE DESIGNER automat. Eu cred ca chestia asta incurajeaza chiar designerii mai slabi si fara talent sa-si "procure" asa ceva si sa aiba drept de profesie, dar calitatea designului practica de ei sa scada (daca deja nu e scazuta).

Practic chestia asta va elimina concurenta (in loc sa o incurajeze). Asa orice branzar care are drept de semnatura (a trecut si el ca rata prin facultatea de design sau ma rog ceva asemanator...) poate sa vina sa-mi dea in cap si sa-mi fure clientii desi el e varza la ce face, dar statul ii da dreptul sa-mi ia locul. Mi se pare absurda chestia asta!!!!

In cazul meu, nu am urmat nici o scoala de specialitate in domeniu, dar nivelul meu de lucru este cu mult peste ce-am vazut la alti "designeri" cu scoala si nu mi se pare deloc in regula ca eu sa fiu inafara legii doar pe baza chestiei asta.

Totusi, nu cred ca deocamdata trebuie sa ne facem griji. Poate in 3-5-10 ani se vor schimba niste lucruri in domeniul asta.

Ca fapt divers, sunt super curios cine a venit cu proiectul de lege?!?! sa stim si noi in cine aruncam cu pietre sau dupa caz, scoatem la o bere si batem prieteneste pe umar.

As fi de acord ca proiectul de lege sa fie modificat in urma unui audit facut de niste oameni din domeniu care chiar cunosc domeniul si sunt la curent cu ce se misca in domeniul asta foarte bine. As fi de acord sa contribuim toti cei pe care le afecteaza SI ERA FOARTE DE BUN SIMT SA FI FOST SI NOI TOTI INTREBATI INAINTE SA SE VINA CU ASA CEVA, DACA SUNTEM DE ACORD SAU NU!!!!!!!!!!!!!!

cum propui sa se realizeze chestia de bun simt si anume sa fii intrebat? :)....mai als daca nu esti inregistrat nicaieri
    Odata inscris intr-o organizatie normal ca ti se cere parerea
    ps: nu am citit toata propunerea de lege,dar daca e sa fac o paralela cu OAR reglementarea obtinerii dreptului de semnatura acolo s-a facut nu prin legea arhitectului(care prevedea doar necesitatea dreptului de semnatura si perioadei de stagiu) ci prin regulamentul de organizare interna :)
    griji trebuie sa iti faci chiar daca schimbarea se va face peste 3-5 ani....poate ca trebuie sa faci niste cursuri/faculate la ff sau cine stie ce chestie ca sa poti sa te prezinti la examenul pt atestarea dreptului de semnatura(presupun ca o sa fie cu examen ca la OAR)
    Ma indoiesc insa ca in domeniul designului existenta unei organizatii va impiedica activitatea celor care nu se afiliaza. Cred ca paralela nu ar mai trebui facuta cu OAR(unde e clar ca iti trebuie studii) ci cu Uniunea Artistilor Plastici...in care nu poti sa intri decat cu studii din cate am inteles dar asta nu inseamna ca nu poti sa fi artist si sa traiesti din asta daca nu esti afiliat!Nu in ultimul rand marea majoritate a angajatorilor nu vor fi interesati de dreptul de semnatura ci de calitatea muncii facute.

Blue silv's Avatar
    Quote Originally Posted by [dr]

[...]
    NU as fi de acord cu chestia ca trebuie sa faci studii de specialitate ca sa ai dreptul de semnatura! Daca la arhitectura da!, cum a zis si Vali, e raspunderea imensa si da! mi se pare normal sa fii tras la raspundere ca pica casa pe care o faci, in general la design nu as fi de acord (indiferent de profilul de design) sa fiu tras la raspundere ca un client mai pisalog dupa ce am semnat eu lucrarea imi sare in cap si ma reclama ca el nu asaa vrut sa arate lucrarea si ma trage la raspundere! Aici este o ramura predispusa la abuzuri imense si in forma asta a legii nu as fi deloc de acord cu promulgarea ei.

[...]
    In cazul meu, nu am urmat nici o scoala de specialitate in domeniu, dar nivelul meu de lucru este cu mult peste ce-am vazut la alti "designeri" cu scoala si nu mi se pare deloc in regula ca eu sa fiu inafara legii doar pe baza chestiei asta.
    [...]
    Aberezi pentru ca nu sti ce inseamna designer! Designer e si ala care face un banner pe net si ala care "deseneaza" un autobuz si ala care construieste semaforul sau aranjeaza scaunele/controalele intr-un Beoing 747! Crezi ca "lucrarea" trebuie doar sa arate intr-un fel?!

VA member LgP's Avatar
    Quote Originally Posted by sobradesign
    Este o propunere de lege care daca ajunge in forma aceasta pe masa parlamentului s-ar putea sa ne afecteze pe toti, designeri licentiati sau nu, profesionisti sau amatori, artisti digitali, artisti 3d, graficieni, pictori, sculptori, arhitecti , autodidacti, etc. http://www.sobradesign.com/legislatie/Lege-design.doc

Cred ca intereseaza pe multi.

sobradesign@yahoo.com
    intr-adevar, acest proiect de lege vizeaza pe multi, si afecteaza, mai mult sau mai putin, pe multi
    ca sa citez din "avanpremiera" descrierii de forum , la care ai dat link,
    "Suntem curiosi numai de parerile Designerilor cu Diploma!!!"

acum, ca am trecut de contradictii, sa imi dau si eu cu parerea...

orice, in opinia mea, orice meserie, de la croitor sau pantofar, la designer, aviator sau arhitect, are o responsabilitate. mai mica sau mai mare. orice responsabilitate implica o forma de protectie, in cazul arhitectilor OAR-ul. nu sustin OAR-ul, care ca si multe alte forme de "asociatie", are lacunele ei. sustin ideea de asociatie, care ar trebui sa se implice in organizarea, protejarea celor care practica o anume meserie.

sustin ideea de control asupra "prostitutiei profesionale". OAR-ul, teoretic , imi protejeaza interesele, imi ofera cadru legal de lucru. dupa cum se stie, exista o multime de persoane fara o pregatire de specialitate, care semneaza proiecte de arhitectura, cu stampile "cumparate". OAR-ul expulzeaza astfel de arhitecti.

in fine ... nu sustin OAR-ul, nu sustin ideile si organizarea sa, din punctul meu de vedere e inca un haos total in OAR....sustin ideea de "organizatie" profesionala care sa protejeze si sa canalizeze membrii. din nefericire, inca suntem departe de acesta forma de organizare ideala.

". Cine este în măsură să stabilească unor designeri profesionişti criteriile de evaluare a competenţelor, când este vorba de fapt de aceeaşi breaslă?"
    - aceeasi intrebare a fost pusa si inainte de infiintarea OAR - si in prezent functioneaza sistemul

daca arhitectul este bagat la inchisoare ca i-a cazut casa, in mod sigur un designer nu pateste nimic daca un client considera prea plat un prajitor de paine(in cazul designerului de obiect, designer industrial), sau un client considera ofensatoare culoarea verde dintr-un site (in cazul designerului de web). si totusi, de ce sa nu existe o forma superioara de asociere - SDPR - care sa reglementeze toate eventualele probleme?

tot asa, nu sustin exact legea pusa in discutie, in exact acea forma, probabil are greseli, dar totusi, ideea in sine nu o consider nici prostie, nici utopie.

iar forma de organizare, un rau necesar.

pentru designer, cu respect, un arhitect
    ... si din intoarcere, ii zise: "C.U. nu tine loc de A.C." ... si a ramas cu zisul ...

vali
    Guest
    [QUOTE=sobradesign]
    Quote Originally Posted by VALI
    o sa fie un post lung.....
    ai rabdare....

Am avut 38 de ani rabdare.....
    Daca tot tiai propus sa faci post lung de ce nu ai luat toate frazele la "desfiintzarea pe forma". Nu tin sa fie toata lumea de acord cu ce spun eu acolo, preferam pareri despre presupusa lege si propuneri de rezolvare. Am
    precizat mai mule acolo in acel text nu numai "rautati". Faci si tu ca aia de la stiri: arati ce vrei din informatie, reinventand-o, ca sa iesi bine pe post. ....
    eu nu m-am legat decat de ceea ce am simtit nevoia sa limpezesc .... restul era deja limpezit si nu stiu cate vreme ai tu libera, a mea e oarecum limitata....
    nu sunt rau intentionat, doar foarte concis si argumentat.....
    daca tu ai avut rabdare 38 de ani, inseamna ca am avut rabdare impreuna.....ce zici?

deci reciteshte postul meu si considera lungimea lui ca argumentatzie....nu ca apa de ploaie....

haideti sa-i lasam pe designeri sa isi dea cu parerea...noi sa ne vedem de oile si oar-ul nostru :)

VA member chuck's Avatar
    Nu cred ca semnatura sau "dreptul la semnatura" au ce cauta in acest proiect, nu exista aceleasi responsabilitati ca in arhitectura, iar "admiterea" intro astfel de organizatie pe baza studiilor iar nu sta in picioare, am facut(nu terminat) facultatea de design din Bucuresti si pot sa spune ca, cunosc oameni fara nici un studiu oficial care sint mult mai pregatiti (dpdv design) fata de multi designeri cu diploma, cred ca ar trebuie sa se tina cont de portofoliu si de calitatea muncii depuse, poate ar trebui sa luam exemplul altor tari mai evoluate ca noi in acest domeniu in care exista organizatiii de acest fel dar care au cu totul alt scop decit inventia unei semnaturi sau certificari....
    Cred ca ar fi de ajuns sa se stabileasca un cadru legal pentru aceasta meserie(toate ramurile), probabil o includere in nomenclator sau ceva asemanator, si organizatiile vor aparea ele de la sine.

[dr]
    Guest
    @silv - da silv da stiu ce e ala designer.. poate nu ai inteles tu bine ce am vrut sa zic eu acolo, sau nu m-am exprimat corect ... of of of mare greseala ai observat tu...

Page 1 of 4 12 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks