VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 5 of 5

Thread: Lectia 2. - Schitarea unui personaj

VALI
    Guest

Lectia 2

postez aceasta a doua lectie...desi nu sunt foarte multzumit de cum aieshit
    adevarul este ca am ceva probleme la servici si din aceasta cauza nu prea mai am destul timp
    decizia de a posta totusi este aceea ca am facut o promisiune pe care nu doresc sa o calc...
    deci:
    in lectia a doua ne vom ocupa de schitzarea unui personaj...
    in prima schitza am desenat axele majore al caracterului:
    de sus in jos: linie cap-torace; torace-pelvis; pelvis-labele picioarelor
    pe verticala s-a schitzat axa cap-proiectie centru de greutate
    nu trebuie sa va mai spun ca aceste axe sunt desenate la inceput ca un fel de sistem de referinta ce poate fi eludat intr-o anumita proportie pe parcursul desenului...
    intrucat schitza nu se vrea dintr-u bun inceput o perfectiune anatomica...se poate umbla in pasii urmatori la liniile de constructie ce impart carecaterul pe cele 3 parti...
    Attached Images Attached Images  

VALI
    Guest
    la pasul urmator se creioneaza deja pozitia membrelor si se schiteaza capul precum si torsul...dupa cum v-ati dat seama este vb. despre un personaj masculin..(trapezul torsului are baza mare sus)
    avem grija ca la om...distantza umar-cot este egala cu distantza cot -incheietura mainii si femurul este egal cu tibia

VALI
    Guest
    In continuare incepem deja sa intram in detalii cum ar fi imbracaminte si forme ale corpului...
    ne ajutam pe cat putem de sectiuni in dreptul incheieturilor
    sper ca voi sa tineti seama de faptul ca palma mainii este in general egala cu distantza de la barbie pana la radacina parului de pe frunte...deci nu faceti laba mainii asa de mica precum am schitzat-o eu
    tot in aceasta faza incepem sa ne punem problema unor cute pe haine...
    detaliile de pe fatza se pot face sau nu...in functie de marimea desenului...

VALI
    Guest
    la pasul acesta incepem sa hashuram fin zonele aflate in umbra si sa mai cizelam modelul acolo unde este cazul

VALI
    Guest
    in pasul final trecem la accente si la detalii...cum ar fi dungile tricoului, accente pe umbrele purtate, etc...
    acest desen nu este ceva extraordinar...el poate suferi destule modificari in bine, dar avand o astfel de schitza se poate pune foitza transparenta deasupra si se poate creea un personaj eliberat de liniile de constructie si totodata corectat acolo unde simtzim ca este cazul (picioare mai lungi, umeri mai latzi si eventual o alta fizionomie)
    la sfarsitul acestei lectii va cer sa fiti ingaduitori si sa sma scuzati daca este ceva ce am omis, dar v-am spus ca stau f. prost cu timpul si sunt si destul de obosit....
    de asemenea va rog sa scuzati calitatea pozelor...m-a lasat scannerul si a trebuit sa fotografiez

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks