VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 3 of 15 FirstFirst ... 23413 ... LastLast
Results 31 to 45 of 211

Thread: something

VA member danna's Avatar
    ...
    Attached Images Attached Images  

VA member danna's Avatar
    in parc

VA member danna's Avatar
    and...

VA member danna's Avatar
    inca ceva ...

VA member danna's Avatar
    incepe sa ma sperie linistea asta ... o poza mai veche :

VA member danna's Avatar
    prin oras...

VA member dragosrff's Avatar
    salut

ai niste fotografii care sunt chiar super . intradevar tre sa fii atenta la incadratura , adica sa nu prinzi in cadru si lucrurile/obiectele neesentiale , exemplu cu copacii de la biserica, in rest sunt foarte bune , daca continui asa ai toate sansele sa ajungi departe.
    unele fotografii arata chiar profi.... sunt de aceeasi parere cu altii ca nu conteaza cu ce aparat/pe ce suport lurezi , atata timp at rezultatul este unul foarte bun...

bafta in continuare si poate nu ar strica sa iti faci un cont si pe badorgood ( www.badorgood.com ) ai da clasa la multi parlitzi de acolo...

VA member danna's Avatar
    @dragosrff - merci mult de aprecieri :D nu stiu ce are badorgood-ul , am incercat sa-mi fac cont si nu ma lasa... nu pot sa inteleg de ce... si am renuntat... in schimb am pe deviantart (http://yellownot.deviantart.com) oricum, chiar ma chinui sa invat cate ceva legat de fotografie si sper ca in final sa iasa ceva :)

Moderator
    bun venit pe aici,danna :)

danna,daca tot ai zis ca vrei sa inveti,uite un link bun http://www.photocami.ro/curs.html -descarca toate cursurile si citeste-le,printeaza-le,etc;sunt foarte bune;mai era niste tuturiale la http://www.morguefile.com/archive/classroom.php

mult spor !

dragosrff,sper ca nu te superi pe mine daca-ti zic cateva cuvinte :D

pozele dannei nu sunt cum zici tu ca sunt: "foarte bune" si nici nu arata "profi"; danna nu are nevoie de laude gratuite,spuse aiurea,ci de critica si indicatii,etc.

a-propos de bog:parliti sunt-ca peste tot-dar acolo sunt si oameni f buni in ceea ce fac,de la care oricine multe de invatat;si nu cred ca ideea este de a "da clasa",ci de a invata,dar,whatever...
    Last edited by Griet; 10-07-2007 at 12:32 AM.

nu ma supar.
    daca faci parte dintre cei buni de pe badorgood stima...dar 80% la suta de acolo ...sunt ca sa ma exprim frumos , la revedere...
    raman la parerea mea ca din cate poze are danna , procentajul de poze foarte ,subliniez , foarte bune , este mare...ce pot eu sa critic la o poza care imi place ?? doar asa ca sa spun eu ca trebuia mai asa si pe dincolo?? nu. daca imi place pur si simplu nu am nici un comentariu de facut.
    atunci cand o chestie e facuta gresit din start , crede ma nu mai poate fi indreptata...ea oricum o sa isi faca stilul ei propriu si oricum nu peste ceva timp nu cred ca va mai tine cont de parerea nimanui...poate ca va tine cont doar de niste reguli elementare , care dau aiurea in orice situatie ...
    revin, ca sunt oameni de la care ai ce invata ,pe bog , poate , asa o fi...dar acolo pe bog daca tu incerci sa zicem , poza acea clasica cu soarele in mana sau poza clasica cu prinsul unei persoane care sare ,in aer....o sa ti se spuna ..."s a mai facut si mai bine..." adica nu vei primi un comentariu constructiv...asa ca nu mai am nevoie de bog decat sa imi stochez poze...de curand am pus o poza cu un gratar cu mici si mi am luat o peste bot ca sunt manelar care face gratar in fata blocului si ca sufar de foame cronica ,ceausista...deci pot sa te contrazic cu bogarlitii...

din nou la danna:
    laude gratuite, nu ...am vazut la serviciu poze , ca fotografii nu le pot spune , de 100 de ori mai proaste ca ale dannei si care erau platite cu mii de euroi...pe post de print stradal sau mai stiu eu ce banner...
    eu zic ca nu e rau sa incurajezi pe cineva care face o chestie din placere...si mai si pocneste din bici... eu am un aparat foto care mi la m dorit de mult , un f828-sony , imi doream atat de mult acest aparat si ziceam sa vezi ce poze o sa trantesc cu el...canci...il am acum ,dar cred ca 2 la % din pozele facute cu el merita atentie...pt ca nu sunt facut pt asa ceva...poate pe viitor imi va veni ceva inspiratie ..insa pana acum din 30 de giga cred de poze ...daca poti alege 5-6 bune...

alt exemplu despre critica si indicatii...poti sa imi critici tu (daca vrei deschidem tread separat) niste montaje de ale mele? fara nici o suparare si doar constructiv. sunt curios daca dupa 12 ani de montaj vei reusi tu sa imi schimbi macar un pic stilul meu de montaj.
    uite aici ai linkul www.youtube.com/minidv

ps daca vreun moderator considera ca postul meu trebuie editat ,este liber sa o faca.

Moderator
    dragosrff,cred ca stiu la care poza cu gratarul de referi si la "situatia" de atunci :D;mie mi s-a parut hilar cum,de la o poza cu mici,s-a trecut la manele&stuff(aici ai dreptate);asta este,unii chiar nu au ce face si fac polemica doar de dragul de a face;si da,bog,a devenit un site pe care-ti faci galerie,nu un site de la care sa astepti critica la sange.

Cand am zis ca sunt multe de invatat pe bog,m-am referit la a invata privind de la cei mai buni,ca de critica constructiva nu prea poate fi vorba pe acolo(foarte rar).

:) Cum sa-ti critic si sa-ti schimb stilul de a monta,cand eu nu fac montaj? :D

Pe forum sunt cativa care fac regie,film,imagine,etc-poti sa-ti faci thread si sa le ceri lor parerea.

pai poti sa critici oricum nu tre sa faci ,exemplul meu , montaj, ca sa critici...daca nu iti place o chestie , nu tre sa te pricepi ...pur si simplu stii doar ce nu iti place , sau cum ai fi facut tu.

cat despre stil (al meu foarte haotic) chiar daca ai face montaj , dupa 12 ani e foarte greu sa mai schimbi pe cineva....ca si cum m as duce eu la Tarantino sa ii spun ca as fi schimbat finalul la Pulp Fiction....

si ca sa revenim ...danna de pe bog poa sa invete numai cum sa se foloseasca de lumina si sa vada cum arata o incadratura corecta. nu cred ca ar fi constructiv pt ea sa incerce sa copieze poze de acolo...clasice , copii , batrani, mizerie , macrouri...
    din ce am observat eu , danna pune aparatul la ochi , sau pe trepied cred si declanseaza...nu mai sta sa se gandeasca de ce a inghesuit personajul in partea stanga a fotografiei sau daca lumina in contrejur o ajuta sau nu la respectiva fotografie.
    la fel focusul/sharful nu prea sunt importante pt ea. dar raman la parerea mea , daca ei asa ii place , cred ca parerea mea sau a ta , nu mai conteaza..pot fi cel mult niste sugestii , de care va tine sau nu cont pe viitor.
    eu sincer apreciez cand o creatie nu se incadreaza in tipar ( nu vb aici de chiftele si greseli nasoale)
    de exemplu este o fotografie a ei (cred ca ea este ) unde sta in primul plan ganditoare si pe fundal e un gang intunecos si se vede in campul de focus clar , un perete.
    imi place. de ce ? pt ca eu as fi fost tentat sa fac sharful pe subiect . asa cum este facuta fotografia , iti atrage atentia gangul intunecos (as zice eu si imi permit sa fac o asociere ca si cum ar fi mintea personajului ) pt ca focusul nu iti atrage atentia asupra primului camp din cadru...este ca si cum te ai gandi , ce este in mintea ei ? se vede ceva in gang dar nu stii ce ...

daca a iesit asa din intamplare , norocul ei....si eu mai am noroc din cand in cand la montaj.. :D

Moderator
    OT:ai fi schimbat finalul de la Pulp Fiction :D ?

ON: "daca ei asa ii place , cred ca parerea mea sau a ta , nu mai conteaza..pot fi cel mult niste sugestii , de care va tine sau nu cont pe viitor."

normal ca pana la urma faci ce vrei sa faci;e decizia fiecaruia daca tine conta de o parere sau nu,daca vrea sa invete sau nu;eu tocmai de aceea i-am dat link-urile,pentru ca a spus ca vrea sa invete,deci,sa asculte si sfaturile altora.

oft : nu as fi schimbat finalul :D era doar o aberatie de a mea...(am un coleg regizor si asa il sicanez eu , ce ma tu care ai fi schimbat finalul la Pulp Fiction... hahahaha :D )

on: eu m am basicat cca ai spus ca ii aduc laude gratuite , sii am analizat scurt o fotografie de a ei ca sa iti arat ce imi place.
    foarte bine ca vrea sa invete, dar sa isi faca stilul propriu...nu sa copieze...trebuie sa incercam sa avem creatii unice , nu sabloane...dupa parerea mea ea trebuie sa invete strict niste chestii tehnice.

dar cel mai bine , sa mai vedem ceva poze/fotografii ....hai danna nu mai bagi?

acum am vazut postul lui m.m.

da poate ca am exagerat un pic cu cuvantul profi...

dar la prima vedere asa mi au creat impresia...nu neaparat pe bog sunt chestii proaste , unele sunt chiar frumoase acolo.

drumul cel bun...hmm...e cam la modul general spus...ea oricum este pe drumul cel bun pt ca incearca si experimenteaza.
    raman totusi la parerea mea ca are un viitor frumos , daca continua sa faca poze , chiar la nimereala ...asta am zis si eu...sa respecte cateva reguli esentiale .
    daca as fi vrut sa fiu rau , as fi gasit o gramada de greseli tehnice , dar prefer sa fiu un om bun si sa ii spun ce imi place , automat v a exclude ea ce nu e frumos ....

Page 3 of 15 FirstFirst ... 23413 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks