VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 4 of 15 FirstFirst ... 34514 ... LastLast
Results 46 to 60 of 211

Thread: something

VA member dragosrff's Avatar
    cred ca o dam in diverse deja...

am fost clar, i am zis ce mi a placut.

nu am batut o pe umar pt greseli.

eu ma opresc aici pt ca mi se pare o discutie inutila . este o tara libera si fiecare are dreptul la opinia lui. doar nu crezi ca o sa stau sa imi schimb critica sau aprecierile , doar pt ca tie ti se pare ca fac mai mult rau.

si cu asta nu mai comentez decat pozele dannei.

(nu inteleg de ce pe toate forumurile se ajunge la un moment dat la o polemica inutila si neconstructiva, doar de dragul contrazicerii)

Machine Miss Black's Avatar
    "...de exemplu este o fotografie a ei (cred ca ea este ) unde sta in primul plan ganditoare si pe fundal e un gang intunecos si se vede in campul de focus clar , un perete." ----- Dragos... ai numarat mainile? E doua? Linia orizontului e stramba deci taiem trepiedu de pe lista... cred. Poate a facut poza cu papucul, sau poate nu e ea. Ce incerc eu sa iti spun aici e sa analizezi o imagine inainte sa te repezi la discutie.

Sunt doua feluri de fotografii care sparg canoanele: cele facute de fotografi cu adevarat experimentati, cu un bagaj de cunostinte solid si cu o viziune aparte, si cele care sunt facute de incepatorii care nu stapanesc inca regulile de baza. Diferenta... estem.

Dana, ti-a dat Griet niste linkuri extrem de utile pe care iti recomand si eu cu caldura sa arunci ochii. Merita, pentru a te familiariza cu ce inseamna fotografia de fapt. Sunt multi care se limiteaza la poze de nunta si de vacanta, dar toti cei care isi doresc ceva mai mult trebuie sa treaca printr-o anumita "educare" (copilaresc spus), pentru se putea exprima corect prin fotografie.
    Cred ca, pe langa linkurile alea, ar putea sa iti mai foloseasca si fotografiile in sine. Aici, aici sau chiar pe deviant (rated highest// top favourites, ca sunt multe balarii acolo). Trebuie sa stii totusi ce sa triezi, ce sa retii, iar asta tine numai de simtul tau estetic.
    Multa bafta, si sa vedem o evolutie.
    OCD Turbobunny OS, Coffee Inside®, Sleep mode disabled.

Hurray for me & Fuck you.™

Sabina Dimitriu

VA member danna's Avatar
    bun... deci am lipsit si eu o zi de acasa si ma trezesc cu 2 pag de discutii pe-aici :| eu, sincer ma bucur ca lui dragosrff i-au placut pozele mele... mai ales pt ca stiu ca am o multime de greseli la ele,de care ar trebui sa scap, si imi dau seama ca nu voi putea decat daca exersez... eu merg pe ideea ca am nevoie de multe critici... daca doar m-ar lauda lumea care vede pozele mele n-as ajunge nicaieri... Griet, Sabina... merci de linkuri, voi studia atent tot ce e acolo si trebuie sa incerc sa si pun in aplicare... :)

VA member danna's Avatar
    1.icecream
    2. waiting
    aaa... si eu nu apar in niciuna din poze... sunt doar colegii mei sau simpli oameni de pe strada...
    Attached Images Attached Images   

Sabina . nu am inteles ce vrei sa spui cu linia orizontului....care orizont??
    ce e cu mainile? nu poate fi un trepied stramb??

eu ma uit la idee si pt ca este incepatoare nu neaparat la realizare. ce ma intereseaza pe mine fotografii experimentati? mie personal din al doilea link pus de tine nu imi place nimic.
    eu in primul rand nu sunt fotograf si nici critic de fotografie , poate tu esti si stii mai bine. insa eu am spus ce mi a placut. e ceva gresit aiurea in tramvai ca imi plac unele fotografii facute de un incepator??? nu fiti ipocriti....
    e gresit sa incurajezi pe cineva sa experimenteze ?? am zis si eu sunt cateva greseli , poate mai multe ...le va corecta , sunt ferm convins...insa mi ar parea rau sa ajunga sa copieze alte fotografii....de ce sa ii dau niste exemple care nu imi plac...doar ca sunt trendi fotografii aia?? sau doar pt ca la o expozitie au venit niste snobi si au dat aprobator din cap , ohh ce capodopera?

deci ca sa nu o mai dau in balarii aiurea si discutii filozofice pe marginea subiectului , danna tu tre sa fii atenta la cateva reguli de baza atunci cand faci o fotografie (sau atunci cand o prelucrezi) in rest faci cum iti dicteaza tie instinctul atunci cand vrei sa apesi pe declansator.

mai pune si tu niste fotografii ca sa avem subiecte de discutie in contradictoriu :P

si inca una care imi place e aceea cu catzelul.....foarte misto... (acum o sa zica iar ca te bat pe umar si ca nu e buna ca e asa si pe dincolo :D )

si uite un fotograf care imi place mie , http://www.alexgalmeanu.ro (nu neaparat pt ca il cunosc pe fratisu si sunt prieten cu el )

VA member danna's Avatar
    "si uite un fotograf care imi place mie , http://www.alexgalmeanu.ro " si mie imi place... sunt atat de simple si clare unele poze :) eu mai am muuult de muca pana sa ajung sa seaman macar cu un fotograf

VA member danna's Avatar
    1. no
    2. rain
    3. game

salut

imi place prima. :P :D

VA member danna's Avatar
    glad you like it... again :D

VA member danna's Avatar
    inca ceva...

VA member danna's Avatar
    inca ceva... n-am mai dat de muuult pe-aici :P

VA member danna's Avatar
    prin metrou

VA member danna's Avatar
    daca tot n-am rezistat azi la pregatire macar sa mai pun niste poze pe-aici...
    1. tel
    2. dark street
    3. frame
    4. two
    5. after rain

VA member danna's Avatar
    1. under the bridge
    2. complicated
    si cam atat....

Machine Miss Black's Avatar
    Cam violente culorile in unele poze. Vad ca ai modificat hue pe alb... incearca sa nu il fortezi asa de tare (mai ales inspre magenta si rosu) - daca virezi putin spre galben, ar trebui sa se creeze un efect mai ok.
    Compozitional vorbind, Dark Street e ok.
    Pentru a evita sa iti arzi tot fundalul (ca la Under the bridge), incearca sa nu mai tragi in contre-jour. Pozitioneaza-te cu spatele la soare si fa metering pe o zona deschisa/luminata a subiectului.
    :)
    OCD Turbobunny OS, Coffee Inside®, Sleep mode disabled.

Hurray for me & Fuck you.™

Sabina Dimitriu

Page 4 of 15 FirstFirst ... 34514 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks