VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 6 of 6

Thread: Ma pregatesc pentru arhitectura

VA member [Bob]'s Avatar

Ma pregatesc pentru arhitectura

Salut. M-am apucat in Ianuarie de pregatire pentru arhitectura. Nu sunt foarte sigur ca o sa intru anul asta dar unde am stat 2 ani mai pot sta unul.

Nu am mai desenat pana acum la modul serios ... de fapt, nu am prea desenat deloc pana acum.
    [BBB] - Bob Bea Bere

VA member [Bob]'s Avatar

Tema pregatire

Desenele de mai jos sunt facute ca tema pentru pregatire. Temele au fost: case taranesti, jucarii. Casele sunt facute dupa workshop-ul de arhitectura.

Nu am fost invatati pana acum perspectiva. Cam atat.
    Attached Images Attached Images      
    [BBB] - Bob Bea Bere

VA member vanda's Avatar
    sunt simpaticutze astea de arhitectura ..nu stiu sa-ti zic ceva de perspectiva ,sa zica altii, ca nu ma pricep....da' de ce nu le termini ?ma refer la cer .....nu se inchide nicaieri ... si da un aspect neglijent! bafta mai departe!
    'Indrazneste sa te folosesti de inteligentza ta propie'(kant 1784) :lightbulb :banghead:
    'Un bun ascultator e un bun vorbitor cu o durere de gat'(Katharine Whithorn) :thumbsup:

VA member [Bob]'s Avatar
    @vanda - perspectiva nu am invatat inca asa ca sunt facute la ochi :) La faza cu cerul am notat, o sa ma documentez :)
    [BBB] - Bob Bea Bere

VA member
    Desenele alea tu le-ai facut ????
    Ai urmat vreun curs de pregatire ? Esti pe la vreun liceu de arte ?

Tu le-ai desenat din minte ?

VA member vevalentin's Avatar
    Ai grija mare la anturaj, al doilea desen are jos niste linii f dubioase, concentreaza-te pe a evidentia in primul rand ceea ce expui, casa si mai apoi pe anturaj. La arhitectura liniile trebuie sa fie trase foarte corect, foarte curat, nu poti avea tot felul de forme la lemn, casa aceea nu cred ca are un lemn rotund iar altul patrat. Asta inseamna arhitectura, precizia executiei. Am impresia ca nu prea ai rabdare la desene, chiar si hasura e facuta in graba iar fara rabdare nu prea ai sanse la arhitectura... Mai lucreaza la umbre, fiecare obiect din spatiu are o parte mai umbrita iar alta mai luminata, ori la tine totul e la fel hasurat.
    Sper ca te ajuta ce ti-am scris aici, singurul sfat pe care ti-l pot oferi din experienta e ca daca nu iti place arhitectura si tot ce inseamna asta mai bine nu te apuci, trebuie sa iubesti fiecare detaliu, fiecare teorie arhitecturala, sa asculti cu entuziasm tot ce ti se spune despre un stil anume si cand te apuci sa desenezi trebuie sa ai rabdare maxima la fiecare fereastra si la fiecare caramida in parte... arhitectura e foarte grea si pe cat de grea e atat e de frumoasa. Eu am inceput din dorinta de a da la arhitectura, dar nesansa, sau poate ca asa a trebuit sa fie, a fost sa pic bacul dintr-o prostie si sa nu mai pot da la arhitectura, asa ca am dat la design, am intrat al 5-lea, am facut 2 ani si mi-am dat seama ca nu asta vreau, iar acum ma indrept spre arte plastice si simt ca imi place cu adevarat!
    Bafta la pregatiri!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)