VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 12 of 12

Thread: Illustrator - incepator

VA member

Illustrator - incepator

Am cateva intrebari de incepator:
    1. cum rotesc un text la 30 grade (adica este pe undeva o optiune in care sa se poata introduce nr de grade?)
    2. am un dreptunghi: cum fac duplicate-stanga/dreapta/sus/jos la x mm
    3. am un text aliniat stanga cu un obiect: cum mut acel text cu x mm fata de acel obiect
    (in Align/Distribute nu sunt comenzi directe)

multzam

Super Moderator Diesel's Avatar
    1.Selectezi textul, apesi R (rotation tool), dai Enter si iti apare fereastra in care dai unghiul de rotatie.
    2. Ctrl+Shift+M si la fel, iti apare fereastra in care bagi cu cat se sa mute orizontal, vertical. Tot in fereastra aia trebuie sa bifezi Copy, ca sa-ti faca dublura.
    3. Aici se aplica solutia de mai sus, dar fara Copy.

VA member
    merge, ok, thanks, diesel

dar mai am doua intrebari:
    1. cum se introduc codurile de bare in ill? - am nevoie de CB de produs si CB de ambalare automata (cand dau search in helpul progr nu gasesc nimic);
    2. am o stanta de ambalaj, pe care pana acum o foloseam in corel; am nevoie sa lucrez ambalajul in ill; cu "place" nu merge pt ca e vectorial, cu open nu merge, pt ca nu recunoaste cdr, se poate altfel decat refacuta de la zero?

1. aici cred ca-ti trebuie plugin pentru CB
    2. din Corel exporti in pdf (poti lasa fonturi neconvertite, in caz ca ai notate dimensiuni sau alte asemenea, ca sa le poti edita si in Ill.), iar din Ill. dai open file la pdf (nu drag and drop la in fereastra de Ill., pt ca s-ar putea sa nu mai fie editabil pdf-ul).

VA member
    ok, o sa incep sa sap dupa plugin
    thanks

VA member
    intrebarile privind illustratorul continua...

-pana acum lucram mostre de prospecte (125x250mm) in corel, fisier cu doua pagini A4, textele centrate in pagina si listate fata-verso pe duplex; cum fac acelasi lucru in illustrator? mai bine-zis, se pot face fisiere cu mai multe pagini? exclus sa fac pentru fiecare prospect, un fisier pentru fata si un fisier pentru verso, in conditiile in care am peste 100 de produse...

Am inteles ca exista plugin de multipage pt illustrator. Ori asta, ori lucrezi combinat cu InDesign-ul, daca nu chiar exclusiv in InDesign.

VA member adrim's Avatar
    Foloseste inDesign cand ai text mult si/sau multipage.

(este si ceva plugin pt multipage illustrator, fara ala doar daca lucrezi pe layere ... destul de incomod la 100 de produse)

* ca varianta la transfer de vectori din corel in illustrator - ai si export .ai sau .eps din corel

Spor!

VA member df-fo's Avatar
    Plugin-ul Multipage pentru Illustrator - HotDoor MultiPage

VA member
    am rezolvat cu codurile de bare: se genereaza in word... si copy/paste in illustrator

VA member
    Le multumesc celor care mi-au raspuns, dar intrebarile continua. Am lucrat pana acum in corel si trecem la ill, si am mereu necunoscute. La unele intrebari gasesc raspuns in help, dar la altele nu (sau poate nu stiu unde anume sa caut) deci:
    1. am un grup de trei obiecte, A-B-C din care A si C, text iar B, un dreptunghi; cum pot sa selectez numai un obiect, B de ex, ca sa-i schimb culoarea, fara a da ungroup? (In corel cu Ctrl+click pe obiect se selecta numai acel obiect)
    2. am un clipping mask, un dreptunghi de 100x41 in care am textul unui blister; dar… cum pot sa fac imi apara conturul dreptunghiului? am nevoie pentru a trece cotele; trebuie sa mai fac un dreptunghi deasupra?

VA member CrazyMan's Avatar
    1. dublu click pe obiect te duce in cadrul grupului. Daca asta nu-ti merge (versiune mai veche de ill) ai varianta "direct selection tool" - shortcut A

2. Cu direct selection tool selectezi clipping mask-ul, te duci in caseta de color si dai culoare stroke-ului. Daca vrei mai groas/subtire stroke-ul il modifici di caseta stroke.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks