VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 3 of 3 FirstFirst ... 23
Results 31 to 44 of 44

Thread: Ce vreti voi de la sectiunea Fotografie?

VA member Naimae's Avatar
    hmmm eu am postat acel thread in speranta ca voi primi ceva sfaturi sau critici care sa imi imbunatateasca modul de a privi o fotografie.sunt foarte foarte putini care critica sau apreciaza o fotografie,sau daca nu li se pare prea reusita din anumite puncte de vedere prefera sa isi tina parerile pentru ei.este adevarat ca am primit ceva sfaturi bune si ca am mai prins cate ceva de la altii dar ma asteptam la ceva mai mult.am incercat cat de mult am putut sa comentez fotografiile altora si sa imi spun punctul de vedere dar in schimb putini erau aceia care se implicau mai mult decat sa isi posteze pozele pe thread...de aceea am incetat pt o lunga perioada de timp sa mai postez ceva si sa nu ma mai implic atat pentru ca simteam ca o fac degeaba.
    nici eu nu mai imi doresc sa intru pe thread-urile altora si sa vad poze din vacanta si nush ce cadre facute la o floare penibila.imi doresc mult sa fac foto si imi doresc sa invat cat mai multe legat de acest subiect si doresc sa ma implic dar mi-as dori ca si altii sa se implice nu numai 5 persoane care daca lipsesc o sapamana treadul pare mort.mi-ar place sa vad concururi cu teme cu oameni care se implica si care stiu cat de cat ce fac si cu ce lucreaza...sa fie ceva de unde ai de invata si totul sa fie ceva mai select...ca asa o sa tot fie amatori care o sa posteze poze facute "de amorul artei" cu telefonul si asa mai departe...

hate mornings Sandy's Avatar
    ''@Sandy: Nu ma intelege gresit, insa dupa ce (re)citesti "cerinta" thread-ului, "vreau sa imi spui despre fotografia subactivatica" cade extrem de pe langa subiect. You missed the point in here.''

Poate am gresit , reformulez as vrea ,pe viitor bineinteles, de la sectiunea FOTOGRAFIE, sa invat despre fotografii in general:lumini, compozitii etc si despre fotografia subacvatica in mod special,,,O sa ma interesez si eu, daca mai stie careva, daca mai afla informatii sa posteze, ma intereseaza si cred ca nu sunt singura si sunt convinsa ca ''lucrand in echipa'' vom avea toti de castigat:)
    thread schitze
    ''il strangeam in brate ca pe un copilas, dar cu toate astea mi se parea ca aluneca intr-un abis fara ca eu sa pot face ceva pentru a-l retine''

VA member
    Quote Originally Posted by simona View Post
    Desi postez foarte rar, umaresc cu interes forumul de cativa ani si mi-ar parea sincer rau sa dispara fotografia...
    Apreciez efortul facut de cei care isi aloca timp pentru administrarea threadurilor si cred ca forumului ii lipseste putina promovare.
    same here...
    Uneori, probabil citesc comentariile mai atent decat autorii thread-ului. Imi place foarte mult fotografia, aproape la fel ca si desenul, insa sunt in stadiul de incepator, si dupa cum spuneai si tu, MissBlack, mai sus, pana nu sunt multumit eu de rezultat, nu prea am "tragere de inima" sa postez.
    Recent m-am apucat serios de munca, si in curand o sa incep si eu sa-mi fac thread-uri la mai multe categorii.
    Sper sa nu "desfiintati" subforumul de fotografie.
    De asemenea, daca aveti fotografii interesante pe care le-ati descoperit si pe care vreti sa le impartasiti, asta ar putea fi interesant.
    O idee interesanta pt. un thread nou, unul Sticky unde fiecare sa posteze o fotografie care i-a placut (nu conteaza cine e autorul, pentru ca nu toata lumea ii cunoaste).

Machine Miss Black's Avatar
    Nu vrea nimeni sa desfiinteze subforumul Fotografie. De ce ar vrea? Scopul este sa ii ungem rotitele astfel incat sa se urneasca din loc intr-un fel sau altul.

Evident, in momentul de fata perspectiva e destul de grim, insa cu mai multa implicare poate putem pune pe picioare ceea ce se cheama o "comunitate", based on something to hold it all together.

Din propunerile voastre, si din cate m-am mai gandit si eu, se vor putea face urmatoarele lucruri:

- Thread de lectii pentru partea tehnica a fotografiei la sectiunea How To;
    - Thread de lectii si/sau discutii pentru partea "artistica", partea care tine mai mult de motivatia si conceptele din spatele unei fotografii, si nu de modul in care este facuta, tehnic vorbind (sectiunea How To);
    - Thread de lectii/discutii despre diferitele genuri de fotografie, poate un scurt background istoric, exemple, motive si tehnicalitati care le sunt caracteristice - tot la How To;
    - Thread "Today's photo" (INTERACTIV) la Workshop Foto, in care fiecare user posteaza o fotografie din afara care i-a placut in mod deosebit, si eventual specifica si de ce. Acest lucru se face CU mentionarea autorului fotografiei si/sau un link spre site-ul/galeria unde poate fi gasit (tocmai pentru ca doritorii sa ii poata "cunoaste" mai multe lucrari).
    - Eventual thread cu fotografii apartinant unor fotografi celebri (cu date despre acestia cu tot), fotografii castigatoare ale premiului Pulitzer, etc.
    - Cu semnul intrebarii sunt concursurile momentan; am mai specificat de ce.

Now, evident ca nu ma voi putea ocupa singura de acestea intr-un ritm indeajuns de rapid, si chiar constant (facultate si toate motivele obisnuite), asa ca v-as ruga, pe cei care vreti si puteti sa va documentati in ceea ce priveste un subiect sau altul, un capitol sau altul, sa ajutati la formarea acestor thread-uri.

De asemenea, s-ar putea sa fiu depasita in ceea ce priveste unele subiecte, si din nou ar fi de mare ajutor sa mai existe persoane care sa puna umarul la treaba. De exemplu, o persoana se documenteaza mult mai bine cand o face pentru ceea ce ii place si il pasioneaza in mod deosebit, deci poate la capitolul "foto subacvatica" ajuta Sandy.

In mod normal nu as cere sugestii si exprimari de opinie in deschiderea unor noi thread-uri, insa acum este necesar pentru ca thread-urile de mai sus sunt pentru voi, si pe voi va ajuta.
    OCD Turbobunny OS, Coffee Inside®, Sleep mode disabled.

Hurray for me & Fuck you.™

Sabina Dimitriu

VA member
    Eu spun asa:Fara critica,toti vor crede ca fac fotografie ca si-o arta si nu poze.
    Ar trebuii o arie exclusiv pt critica in care sa se poata comenta si indrepta problemele de incadrare,pct de statie,lumina,etc.

Administrator FiveseveN's Avatar
    Pai intregul site e "pentru critica", nu-i galerie online. Pentru asta exista Picasa Web Albums, Flickr, Deviant Art etc.
    Dar ca sa poti critica tre' sa te si pricepi nitel...

VA member
    Ai inteles gresit!.Eu vb de faptul ca ar trebuii sa fie o arie care sa cuprinda:
    Portret,nud,arhitectura,macro(animal/florar)etc.In felul acesta cei care au un portret il posteaza la portrete s.a.m.d.De criticat,stai linistit,sunt atatia care se pricep.Voi,moderatorii de pe fotografie ar trebuii sa dati tonul la critici constructive care sa forteze amatorul de foto sa-si dezvolte simtul....
    Lumina buna.

Sunt alte forumuri (romanesti) organizate in aceasta maniera si IMO nu-i ideala pentru ca promoveaza clisee (no pun intended), te obliga sa-ti prezinti lucrarea intr-un context impus si pe critici ii obliga s-o trateze ca atare.
    Cu alte cuvinte, de ce o fotografie trebuie sa fie neaparat portret sau nud sau street photo, macro, "conceptuala", "experimentala" s.a.m.d.?

VA member
    Quote Originally Posted by FiveseveN View Post
    Sunt alte forumuri (romanesti) organizate in aceasta maniera si IMO nu-i ideala pentru ca promoveaza clisee (no pun intended), te obliga sa-ti prezinti lucrarea intr-un context impus si pe critici ii obliga s-o trateze ca atare.
    Cu alte cuvinte, de ce o fotografie trebuie sa fie neaparat portret sau nud sau street photo, macro, "conceptuala", "experimentala" s.a.m.d.?
    Pt ca pt celetalte exista ''orfane''.Mie personal nu-mi plac portretele amestecate cu fotografia de produs si nuduri.Asa cum spunea echo,nu vreti sa tineti de acelasi calapod,bun,insa:Fiecare categorie in parte are nevoie de a fii dezvoltata si dezbatuta pt a se putea face diferentale in incadrare,pct de statie.lumina.Ori,amestecare categoriilor intr-o galerie personala a fiecarui user nu-l ajuta cu nimic.Una este cand se posteaza un cadru iar ''invatatii'' dau sfaturi la obiect pe categorie.Eu asa vad lucrurile.Pt fiecare categorie in parte se va face un ''inceput''in care se pot explica cateva notiuni de baza:Incadrare,lumina,DOF s.a.m.d.
    Lumina buna.Sper sa nu va supere posturile mele.

untouchable Mini.LOL's Avatar
    Vin si eu cu o parere si o dorinta. Am observat si eu lipsa de interes pe care au capatato vizitatorii sectiunii de fotografie, problema nu priveste rotitele ce trebuiesc unse, ele merg bine, sunt multe de vazut si de facut pe aici doar ca e nevoie de some shiny things sa mai starneasca interesul utilizatorilor. Exemplu la sectiunea 2D cu Sketch of the week, se lucreaza, mai mult mai putin in functie de timp si de cat de interesanta e tema, dar totusi dureaza mai putin sa tragi un cadru in comparatie cu un desen. Ma uitam acum cateva zile la sectiunea "Challenges" de pe www.dpreview.com si indiferent de tema sunt foarte multe poze postate, iar acesta e doar un exemplu. Eu cred ca e si o problema de mentalitate, unii vor sa arate ce pot si de ce sunt in stare si profita cu fiecare ocazie sa se autodepaseasca, iar altii pt a face asta trebuiesc motivati ( ;)) fie pozitiv sau negativ) nu am vazut prea multa competitie intre fotografi aici si am senzatia ( aici sunt sanse sa ma insel ) ca lumea e mai unita in alte locuri/sectiuni. O iesire/bere/photoshoot/workshop intre membrii once in a while nu cred ca ar strica plus ne mai cunoastem. Concluzie: sistemul merge, oamenii au potential, este nevoie de motivatie si lucru in echipa; fiecare cu threadu lui si parerile doar pentru sine am vazut unde se ajunge si cred ca un picture of the day/week ceva ar mai mari activitatea pe aici. Eu personal nu as face un challenge sa tina mai mult de o saptamana deoarece s-ar da iar in letargie. In rest toate bune si focalizate :)

Ai mare dreptate, nu exista suficienta interactiune intre participanti. Fiecare cu thread-ul lui de parca ar fi photoblog si orice evolutie e inconsecventa.
    Insa situri cu teme si workshop-uri sunt suficiente. Trebuie gasita o solutie specifica comunitatii VA (sau a comunitatii fotografilor romani in general).

VA member
    Nu cred ca e neaparat o lipsa de interes...

VA member
    Altfel, sunt foarte putin activ in ultima vreme din motive normale in vieatsa fiecarui om.
    Se mai rezolva din chestii si o sa re-zburd p'aici ca pe vremuri. La un moment dat.
    oil paintinghttp://www.oilpainting-store.com:pleasantry:

VA member
    eu unul nu vreau decat sa se scoata chestia asta cu : "asteapta sa se uite adminul la postul tau sa vada daca este in regula apoi il afisam"
    chiar trebuie sa astept de fiecare data cand pun un post?
    Icey

Page 3 of 3 FirstFirst ... 23

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)