VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 1 of 3 12 ... LastLast
Results 1 to 15 of 44

Thread: Ce vreti voi de la sectiunea Fotografie?

Machine Miss Black's Avatar

Ce vreti voi de la sectiunea Fotografie?

De cateva zile (sau mai mult) ma mananca palmele sa va pun intrebarea aceasta.

Am amanat-o pentru a face thread-ul de Wokshop Foto, dar a persistat pentru faptul ca nimeni (in afara de Miss Slayer si Mister Black, care imi sunt de altfel the closest people I've got) nu a pus mana si nu s-a implicat. Thread-ul are 2 posturi si 225 de views.

Asadar. Am de gand sa va intreb urmatoarele:

- Ce vreti voi de la VA Fotografie?

- Ce vreti voi (ma refer la persoanele care deschid forumul strict ca sa posteze un update) de la persoanele care isi dedica parte din timp pentru a le comenta lucrarile?

- Ce fac eu cand (situatie imaginara) nu voi mai avea timp sa ma ocup de sectiune si va trebui sa las un moderator sarguincios in locul meu? Este cineva in stare sa faca acest lucru?

- Vi se pare important sa comentati si voi lucrarile altora?

- Cu ce va ajuta sfaturile primite? Le-ati pus pana acum in aplicare? Unde?

Astept un raspuns. Din partea fiecaruia.
    Last edited by Miss Black; 17-09-2008 at 10:37 PM.
    OCD Turbobunny OS, Coffee Inside®, Sleep mode disabled.

Hurray for me & Fuck you.™

Sabina Dimitriu

ɥsnɹqʞɔıs Sickbrush's Avatar
    Cred ca problema principala vine de la faptul ca nu sunt multi care chiar vor sa devina profesionisti/ sa isi construiasca o cariera din asta.
    Cred ca ar trebui sa constientizam si sa semnalam cumva linia asta dintre cei ce vor pro si cei ce vor mediu. Poate ar fi mai usor sa te ocupi tu de cei care vor pro si altcineva de cei care aleg sa ramana mediu..
    Sa nu raman offtopic - in domeniul meu de activitate, fotografia serveste un scop informational, in principiu e foarte probabil ca pe viitor sa fac multe fotografii pentru referinte si fotografie de calatorie/hobby, cu vaagi intentii de a face level-up in foto. Probabil ca cel mai important lucru pe care o sa vreau sa-l invat in viitor este sa fac o fotografie foarte repede astfel incat sa nu pierd subiectul.
    Predau discutia mai departe si chiar sper sa nu ramana threadul gol si aici, discutia asta e extrem de importanta si nu ar trebui neglijata.

shine.

vali
    Guest
    din lipsa timpului abia daca apuc sa intru pe sectiunile mai apropiate mie [2D;3D;etc]
    pe la foto dau f rar
    nu ma pricep in asa masura incat sa comentez foarte argumentat lucrarile
    slayer spune f bine ce spune acolo...

silent shine Mrs. Parker's Avatar
    Personal ma numar printre cei care deschid sectiunea foto cu dorinta de a mai intelege/fura cate ceva. si da, pot spune ca am invatat destule mai ales privind la altii.

Critica primita (acolo unde a fost..) in primul rand m-a incurajat. apoi m-a facut sa-mi constientizez anumite automatisme: de exemplu, afinitatea mea pentru subexpunere sau suprasaturare. si asta nu inseamna neaparat ca nu mai subexpun, ci ca imi dau seama cand o fac si de ce.

De criticat recunosc ca n-am prea facut. de ce? pentru ca m-am considerat cam novice in domeniu astfel incat sa-i indrum pe altii. si poate multi gandesc ca mine, dar de curand am descoperit inversul. pana la urma critica nu inseamna demarcarea gresitului de corect. e mai degraba linia dintre "imi place-pentru ca" - "nu-mi place pentru ca". Si daca ar exista sa zicem "critica proasta", cred ca si din ea s-ar invata ceva.

Threadul de Workshop deschis de Miss Black mi s-a parut o solutie excelenta. fiecare are sansa sa invete atat lucruri noi despre fotografie cat si despre critica. se da si se primeste. si as vrea sa cred ca threadul nu a murit...
    "there is nothing more commonplace than the desire to be remarkable" shakespeare

Cristi: Nu cred ca poate fi vorba de o problema a alegerii carierei in ceea ce priveste fotografia. Nu sunt multi cei care vor sa ajunga Andrew Jones la 2D, si totusi, activitatea acolo nu este printre cele mai scazute.

Fotografia poate fi foarte bine un hobby. Asa cum a fost, si este (pentru ca nu pot spune ca a devenit inca o meserie) pentru mine. Dupa cum stii/stiti, nu studiez fotografia si nu am studiat-o niciodata. Ca multi de aici, sunt studenta la Mincu. Fotografia si cu urbanismul ar parea ca nu se impaca asa bine, si iata ca se poate. A mers si acum doi ani, cand aveam 10 ore de C++ pe saptamana.

Ce vreau sa spun este ca separarea aceasta intre nivele nu este obligatoriu facuta de meseria pe care ti-o alegi. A fost facuta de Candidatura pana acum, dar nu mai poate fi vorba de aceasta. Separarea este facuta de cata placere gaseste fiecare dintre noi/voi/toti de a-si crea un propriu Univers atunci cand doreste, o proprie expunere a unei idei, si de a constientiza ca poate sa faca aceasta.

Inca un lucru in legatura cu meseriile: pe mine una m-au ajutat foarte mult bazele fotografiei, conceptul de elemente in compozitie (si altele) in ceea ce fac. Modul de a vedea un spatiu, de a surprinde niste detalii, se face mult mai profund de catre un ochi experimentat.

Vali: Stiu ca nu ai timp, si te inteleg foarte bine. Tu esti scuzat din start :D

Ioana: Spui foarte bine ce spui in legatura cu critica, si daca ar gandi mai multi ca tine... ce bine ar fi :)
    A critica o fotografie nu inseamna a fi mai presus de omul caruia ii apartine. Inseamna sa ai acea doza de imaginatie pentru a te pune un moment in pielea acestuia si a incerca sa iti dai seama ce a vrut sa spuna, sau pentru a explica ce anume vezi tu in acea lucrare, sau ce ai vrea sa vezi. Ce te deranjeaza, poate. Romanii sunt renumiti pentru "sfatosenia" lor, sunteti voi din alta tara? :)

Sabina Dimitriu

tree
    Quote Originally Posted by Slayer. View Post
    Cred ca problema principala vine de la faptul ca nu sunt multi care chiar vor sa devina profesionisti/ sa isi construiasca o cariera din asta.
    Cred ca ar trebui sa constientizam si sa semnalam cumva linia asta dintre cei ce vor pro si cei ce vor mediu.
    Hai sa nu amestecam farfuriile.
    Eu de exemplu n-am intentie sa devin profesionist (adica sa-mi castig traiul din foto), dar asta nu inseamna ca o sa ma multumesc sa fiu 'mediu'.

Ce-as vrea eu de la un workshop? Sa te provoace sa PRODUCI ceva. Fotografie pe tema data, de exemplu.
    Critica si auto-critica sunt bune in momentul in care ai ceva sa filtrezi. Facand fotografii, alegand momente, ipostaze, unghiuri, confruntand intentia cu rezultatul inveti mai multe decat analizand munca altora (plus ca de multe ori fara context pierzi mult din intentiile fotografului original)

LE: ar fi bine daca am reusi sa atragem stiluri cat mai variate, ca food for skills/imagination. Momentan parca stam destul de prost la capitolul diversitate si originalitate.

LE2: dincolo de aspecte tehnice evidente ("ba, vezi ca-i creste o teava din cap") mi-e destul de greu sa critic fotografie. Fiecare se cizeleaza si isi filtreaza stilul in timp, dar pentru asta trebuie incurajat sa produca cat mai mult

LE3. So, less talk, more pics. Myself included, ca am o tona de poze care ma asteapta sa le iau la puricat
    Last edited by brunner; 18-09-2008 at 02:01 PM.

vali
    Guest
    cred ca e f greu sa judeci o fotografie
    ok....pana la un punct...adica sub o oarecare valoare a ei, e simplu:
    compozitie, motivatie, subiect, tehnica expunerii, a luminii, a umbrelor si texturilor
    mai incolo deja nu mai e simplu...e greu pt mine sa inteleg mereu motivatzia unui fotograf sau ma rog...a unui individ cu o camera in mana...
    ce m-ar fi interesat pe mine [ca o pb mai particulara asha...] ar fi daca fotografia subacvatica se supune neaparat aceloras reguli, canoane, non-canoane, etc
    cum judec o fotografie subacvatica, stiind ca fizica si biologia ei e diferita de cea a fotografiei supra-acvatice?

tree
    Ah, am uitat ce-am vrut sa zic de fapt.
    Need more pisi in skimpy clothes, la sectiunea fotografie.

B: A fost un concurs pe tema data, a carui perspectiva a fost primita cu foarte mare entuziasm. S-a propus, s-a votat de catre bobor, s-a discutat sarguincios, si s-a ajuns la tema "Self-portrait". Apoi, cand a fost deschis concursul propriu-zis, s-a ajuns la paralizie. Am sters thread-ul pentru ca nimeni, nimeni nu postase in decurs de doua saptamani. Beat that.

Si aceasta este una dintre temele thread-ului curent. La "ce vreti voi de la sectiunea Fotografie?" se poate raspunde cu "vrem concurs, paine, circ sau sange", dupa caz. Ideea este sa se vrea ceva, altfel nu mai vad rostul unei sectiuni si a unor persoane care se ocupa de ea in van.

Yes I'm depressed.

Sabina Dimitriu

VA member danna's Avatar
    uite, si eu sunt cam in acelasi stadiu cu miss slayer- critica primita aici m-a ajutat mult, ma uit cu placere si ii urmaresc pe toti cei care posteaza la foto, incepatori sau nu, dar, sincer, nu indraznesc sa critic. de ce? pt ca in primul rand si eu sunt la ff inceput in domeniul asta, si chiar daca as avea cunostiintele teoretice necesare pt a critica anumite fotografii nu imi permit sa o fac pt ca eu nu dispun de un aparat cat de cat acceptabil, care sa imi permita sa-mi experimentez ideile, sa pun in practica ce am invatat.threadul de la workshop, din cate vad eu sta sa moara si ala... din pacate. deocamdata mi se pare cea mai buna metoda de a invata... si cum ai zis si tu, miss black,pt incepatorii care chiar vor sa invete ceva e locul perfect de a-si etala lucrarile, in conditiile date...iar daca totusi nu o fac, se limiteaza la thredurile lor atunci ei sunt singurii care pierd...
    btw, las' ca imi iau eu camera mai buna:inlove: si atunci :vali:

javră spargluna's Avatar
    CAEK!!11eleven!!

..acu' serios, mie'mi place sa ma bag in seama. Sa vin si sa'i zic lu' ala si lu' aia vezi draga, e compus uuumpic dubios, trage mai la stanga ai prea mult verde si mai lasa regulile ia'ti un obiectiv mai ieftin. Si d'astea, care, dupa capu' meu, ar putea s'ajute. Sau sa enerveze. Either way ==fun.

Altfel, sunt foarte putin activ in ultima vreme din motive normale in vieatsa fiecarui om.
    Se mai rezolva din chestii si o sa re-zburd p'aici ca pe vremuri. La un moment dat.

..si sper s'apuc sa mai fac si poze.

In rest, bine, mersi. Tu? :)

javră spargluna's Avatar
    danna - straduieste'te sa analizezi cat mai multe poze si incumeta'te sa critici tot, chiar daca ti se pare pierdere de timp uneori, pentru ca e un fel foarte sanatos de a'ti dezvolta "simtu'" fotografic. Plus ca ajuta pe toata lumea.

VA member danna's Avatar
    ok:-S daca ziceti voi... i'll try :)

hate mornings Sandy's Avatar
    Quote Originally Posted by vali View Post
    cred ca e f greu sa judeci o fotografie
    ok....pana la un punct...adica sub o oarecare valoare a ei, e simplu:
    compozitie, motivatie, subiect, tehnica expunerii, a luminii, a umbrelor si texturilor
    mai incolo deja nu mai e simplu...e greu pt mine sa inteleg mereu motivatzia unui fotograf sau ma rog...a unui individ cu o camera in mana...
    ce m-ar fi interesat pe mine [ca o pb mai particulara asha...] ar fi daca fotografia subacvatica se supune neaparat aceloras reguli, canoane, non-canoane, etc
    cum judec o fotografie subacvatica, stiind ca fizica si biologia ei e diferita de cea a fotografiei supra-acvatice?
    sabina- vali te-a mai intrebat aceste lucruri atataici cat si pe threadul lui si intrebarile au ramas fara raspuns. Asta m-ar interesa si pe mine sa stiu,despre fotografiile subacvatice. Curand o sa-mi iau si eu brevet de scafandru( si aparat cu carcasa speciala 4 under-water:) si vreau sa stiu ce criterii sa urmez?1?, ce reguli?!?
    thread schitze
    ''il strangeam in brate ca pe un copilas, dar cu toate astea mi se parea ca aluneca intr-un abis fara ca eu sa pot face ceva pentru a-l retine''

VA member Mister Magenta's Avatar
    Sandy esti nitel OFF-TOPIC

sabina- vali te-a mai intrebat aceste lucruri atataici cat si pe threadul lui si intrebarile au ramas fara raspuns.
    Huh?

Intrebarea e nitel incompleta (pentru ca nu spui caror canoane ar trebui sa se supuna exact, spre ex. canoanelor portretului). Fotografia trebuie sa fie frumoasa, sa spuna ceva, sau sa trezeasca ceva, trebuie lucrata la fel de atent, indiferent de gen.
    Normal ca exista diferente intre fotografia de natura si portrete sau fotografia sportiva, dar in final, dar diferentele respective apar natural, din cauza oportunitatilor sau limitarilor specifice fiecarei situatii. Nu cred ca trebuie neaparat sa stea cineva sa te invete sau sa-ti explice diferentele dintre genuri, ci doar sa pui mana pe aparat, sa fotografiezi si sa te mai uiti si pe la altii cum fac treaba.

i vreau sa stiu ce criterii sa urmez?1?, ce reguli?!?
    Regulile si criteriile bunului simt, in rest, in ceea ce priveste tehnicile specifice fotografiei subacvatice, well... Google is your friend.
    People go through life looking for different things. Some want money. Others crave fame or are driven by sex. Many are motivated by family. And a few just want love. As for me, I’m looking for an epic or legendary low-recoil assault rifle with a high degree of accuracy, a rapid rate of fire and the ability to do a lot of damage. Oh yeah, and a decent-size magazine wouldn’t hurt either.

Page 1 of 3 12 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)