Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
    VA member
    Buna seara!
    Am cautat pe diferite site-uri si forumuri informatii despre admiterea la Universitatea de Arte Bucuresti - Facultatea de Arte Decorative si Design - specializarea design ambiental si din pacate cantitatea de informatie este foarte mica. In schimb aici am gasit cele mai utile raspunsuri. Daca exista cineva care ar putea impartasi din experienta anterioara, as dori sa stiu concret care sunt probele de admitere, eventual un exemplu, sau model. Si daca s-ar putea ati putea sa-mi spuneti daca difera examenul de la o ruta la alta, respectiv design de produs, grafic sau ambiental? Va multumesc!

VA member
    Salutare!
    Luni o sa ma duc sa ma inscriu la sectia Fotografie.
    Probele au ramas ca cele de anul trecut? Adica 1.proba practica(compozitia) si 2.portofoliul?
    Eu am in jur de 50 de fotografii selectate. credeti ca sunt prea multe? am eliminat foarte mult. mi-e greu sa renunt acum la unele pt ca ma duce gandul ca fac o greseala...
    La compozitie, sunt cateva tips&tricks?
    La portofoliu am inteles ca formatul trebuie sa fie 18x24. nu inteleg asta...eu toate fotografiile le am pe digital (D90) si nu le-am cropat deloc. o sa imi fie taiat din imagine la printarea pe format 18x24?
    Si inca ceva, anul acesta am castigat la LicArt 2010 , sectiunea FOTO ALB-NEGRU. Concursul e sponsorizat de Ministerul Educatiei etc..deci un concurs cunoscut. Ma va ajuta cu ceva oare?

Sper ca cineva sa imi raspunda! As fi foarte recunoscator !

VA member Night Snake's Avatar
    are cineva poze cu temele din anii trecuti pentru sectia grafica? pls

VA member
    Buna.as vrea sa cer cateva detalii despre univ. de arte din buc. sectia design vestimentar daca stie cineva pe ce se pune baza pe mapa de prezentare adica numai siluete sau sa includa si cateva portrete sau si alte cateva hobbyuri.As aprecia foarte mult daca mi-ar raspunde cineva.. pt ca stau in ct. si nu prea stiu cum sta treaba prin buc.:(

VA member
    salut.as vrea sa stiu si eu cum se desfasoara admiterea la facultatea de arte plastice,la sectiunea pictura.in ce constau probele?si acea mapa ce trebuie sa contina mai exact?cine stie? help!!!!!

VA member

Wink

Quote Originally Posted by vevalentin View Post
    Eu in locul tau as cauta frumusel un curs de grafician DTP, pentru ca n-o sa gasesti ce vrei tu la facultate. In plus, in mai toate facultatile iti baga pe gat chestii care nu au nicio legatura cu subiectul pe care tu il cauti, spre exemplu intri si tu la Mincu la arhitectura de interior si in loc sa te invete chestii legate de interioare, ce exprima culorile, cum sa le combini, inveti despre istoria arhitecturii si materiale de constructii.... :|

Cu un curs de 2 luni iti iei diploma acreditata si ai terminat, inveti EXACT ce te intereseaza, nu alte balarii si nu te doare capu'

Eu la arte vreau sa dau mai mult pt ca ma pasioneaza grafica de sevalet, dar nu sa traiesc din asta... si nici sa stau sa mor de foame pana imi iau diploma de la facultate, cum fac altii
    nu poti sa faci arhitectura de interior doar colorand frumos trebuie sa alegi materiale de finisaje si trebuie sa stii sa pui o anumita categorie in functie de rolul cladirii etc eventual sa nu iti pice tavanul fals in cap ca degeaba e albastru frumos daca il vezi prea de aproape si iti lasa un cucui...dar ai si tu dreptate pentru ca designerii de interior ar trebui sa promoveze bunul gust nu kitchul...cine a facut liceu de arta si a vazut ce lucrari au si mai ales cum sunt colorate stie ce vorbesc...:lol:
    nu mai dati la grafica sau la desigh sau oricare mai sunt daca nu ati facul liceu de specialitate pentru ca trebuie sa se cunoasca cum am bagat noi din a 5-a pana in a 12-a cate cel putin 10-12 ore de specialitate pe saptamana...sau faceti pregatire pe bune

VA member
    nu mai dati la grafica sau la desigh sau oricare mai sunt daca nu ati facul liceu de specialitate pentru ca trebuie sa se cunoasca cum am bagat noi din a 5-a pana in a 12-a cate cel putin 10-12 ore de specialitate pe saptamana...sau faceti pregatire pe bune
    Ma indoiesc ca nu poti intra la grafica folosindu-te doar de pregatirea din vara (si cu ceva meditatii facute dinainte). Din cate am inteles, la grafica nu se intra chiar asa greu.

VA member
    Quote Originally Posted by Okedopek View Post
    Ma indoiesc ca nu poti intra la grafica folosindu-te doar de pregatirea din vara (si cu ceva meditatii facute dinainte). Din cate am inteles, la grafica nu se intra chiar asa greu.
    depinde cat ai muncit in liceu unii se perfectioneaza la nivel de hasura (sau diferite efecte) pentru ca deja au facut zeci de portrete iar altii nu stiu incadreze in pagina o compozitie simpla...cine crezi ca intra?

VA member
    depinde cat ai muncit in liceu unii se perfectioneaza la nivel de hasura (sau diferite efecte) pentru ca deja au facut zeci de portrete iar altii nu stiu incadreze in pagina o compozitie simpla...cine crezi ca intra?
    amandoi. pentru ca standardele nu sunt foarte ridicate si uneori poti intra (la taxa) doar cu pregatirea din vara. (perioada in care iti faci atat un portofoliu pentru admitere cat si o relatie buna cu profesorii).

VA member
    Quote Originally Posted by Okedopek View Post
    amandoi. pentru ca standardele nu sunt foarte ridicate si uneori poti intra (la taxa) doar cu pregatirea din vara. (perioada in care iti faci atat un portofoliu pentru admitere cat si o relatie buna cu profesorii).
    iti faci o relatie buna cu profii? :lol:crezi ca se uita un profesor universitar care are o cariera la un mucea de elev care abia a terminat liceul?e clar ca nu esti student si habar nu ai

VA member
    iti faci o relatie buna cu profii? crezi ca se uita un profesor universitar care are o cariera la un mucea de elev care abia a terminat liceul?e clar ca nu esti student si habar nu ai
    Sper sa ai dreptate sincer. Nu sunt student la arte si nici nu am incercat. Dar am inteles ca se intra destul de usor.

VA member
    Am si eu o intrebare. Cand incepe concursul de admitere la universitatea de arta aici in Bucuresti? in ce perioada?

VA member
    am si eu o intrebare.ptr design grafic.cam ce ar trebui sa contina mapa?obiecte,crochiuri...si mai ce?sunt f dezzamagita de pregatiri...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)