VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: speed of light

Banned

speed of light

propunerea mea: drawing with the speed of light.
    ceea ce prezint deocamdata e doar schita unei schite. sau mai bine zis conturul unei idei. evident ca nu va ramane asa. poate nu va fi un alergator, poate va fi un biker sau...vedem
    Attached Images Attached Images  

VA member Cosminache's Avatar
    Bila alba: aboradarea, modul in care intentionezi sa-ti transmiti mesajul folosind doar backlight. Nu stiu daca ai apucat sa te uiti pe ce s-a postat pana acum pe challenge-ul asta, daca nu, iti spun eu ca ai ceva nou de aratat. Sper sa-ti iasa ca m-ai facut curios acum.

Bila neagra (desi e prea devreme pentru asa ceva): muuult mai multa viteza, fie uiti de imaginea asta si-ti aplici tehnica pe altceva, fie fa-i ceva... parca sta sa-si dea singur un pumn in gura (daca imi citesti threadul o sa zici "cum draq de-mi permit tocmai eu sa vorbesc de viteza"). Aaa... si mult mai conturat subiectul, lasa loc de prea multa imaginatie si unuia ca mine ii e lene.

Nu zic mai mult, astept sa-ti vad continuarea. Spor!
    ...si Cosmin deseneaza :pleasantry:

Banned
    iti dai seama ca nu ramane asa. dupa cum am zis e schita unei schite si poate ca nici subiectul n-o sa ramana asta (alergatorul)
    merci de com. si spor cu trenuletu!

Moderator pill's Avatar
    asta ar putea sa iasa interesant, sfatul meu e ca la final sa prinzi si ceva din fundal, sadai un pic din adancime lucrarii.
    . . .. .. . . .. ... .. .
    be brave, clench fists

Banned
    merci pill.
    asta era si planul. doar ca poza asta era facuta in casa si nu as fi vrut sa apara in cadru dezordinea de acolo :)

Banned

wip

o noua fotografie, cu un aparat mai performant.

VA member

parere personala..

fii atent la energia schitei initiale si nu o pierde.. a doua varianta e mai slabuta decat prima...

VA member
    Poate gresesc, insa eu nu as face un personaj care alearga. Intradevar, tema concursului este viteza, dar insasi realizarea desenului (indiferent de subiect) necesita o anumita viteza pentru a "intrece" timer-ul aparatului. Plus ca titlul threadului (daca va ramane si ca titlu al lucrarii) e bine gasit in relatie cu lucrarea. Eu zic sa iti lasi imaginatia sa zboare, sa faci ceva mai spectaculos. Simt o oarecare redundanta in lucrarea ta actuala.
    Oricum, orice ai face, rezolvarea tehnica gasita de tine imi place mult. Spor!

VA member ukko's Avatar
    as alege alta pozitie ...aici parca e un nene care urca pe o poteca de munte .... nu e in viteza ...e faina treaba cu lumina ...as exploata-o mai intens :) just play around :)
    'Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results' A. Einstein :jester:

http://ralucaavarvarei.daportfolio.com/

Banned
    domnule jakabhazi zici bine ce zici. am zis de la inceput ca nu asta o sa fie subiectul lucrarii. deocamdata inca mai fac teste si incercari sa ma prin exact cum functioneaza treaba asta, am facut rost de un aparat mai ok si de alte lanterne:P. am repostat "alergatorul" pentru ca mi-era la indemana. dar sapt viitoare o sa mut "studioul" afara, mai ales ca acum se intuneca asa repede, deci am mai mult timp la dispozitie :). si o sa inceapa sa prinda si volum si o sa aiba si perspectiva si o sa fie mult mai dinamic. si da titlul o sa ramana asta.
    multumesc tuturor pentru commenturi si sugestii

Banned

drawing and driving with the speed of light

Asa cum am spus mai demult am mutat "studioul" afara, mai exact pe centura Cluj-Jucu, care acum este in lucru. Am schimbat si protagonistul si timpul de expunere :)
    Asadar va prezint un bolid 22WTF aka "Tutza" aka singurul autovehicul care a efectuat nu doar un sonicboom dar si un lightboom.
    Si da domnilor, pe langa viteza lumini am reusit sa surprind in aceste imagini si viteza pamantului, pentru ca liniile albastre, oblice din fundal nu sunt altceva decat stele:)
    3 imagini making of si 2 imagini work in progress

VA member

Salut

Foarte tare ideea,si realizarea,imi place in special ultima poza,dar fa ceva cu luminile alea mari si tari din perspectiva,din departare,sterge-le in Photoshop,sau subtiaza-le ca sa accentuezi ideea de perspectiva,implicit de viteza.

VA member
    Stelele din fundal sînt interesante dar devoalează tehnica, precum umbra girafei de sunet într-un film, trebuie să ai tăria să le ştergi.

Banned
    @Sergio: merci. intradevar liniile din spate sunt cam puternice dar nu am observat asta decat cand am ajuns acasa. nu as vrea sa folosesc deloc photoshop pe imaginilea astea (decat pt resize:P) asa ca la urmatorul shooting o sa tin cont de sfatul tau.
    @censurador: fix stelele sa dispara? dar alea imi palc cel mai mult. plus ca asa cum am zis mai sus nu vreau sa manipulez imaginile in nici un fel. daca lumina stelelor a vrut ea sa apara acolo atunci acolo ii e locul. poate data viitoare nu o sa mai fie senin si nu o sa se mai vada sau poate din contra o sa se vada si mai bine(hope). si nu inteleg de ce ar fi o problema ca ele devoaleaza tehnica. tocmai asta este intregul farmec al lucrarii.

Moderator pill's Avatar
    pooooooate incerci ci cu lumini colorate diferit :)
    . . .. .. . . .. ... .. .
    be brave, clench fists

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)