VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22

Thread: Intrebari

VA member paul_e88's Avatar
    Nu inteleg intrebarea, dar ratiunea mea sigur are o baza. :)

VA member andreyi's Avatar
    tu esti de parere ca felul cum deseneaza un arhitect se diferentiaza de ceilalti dpdv calitativ?

VA member paul_e88's Avatar
    Da si nu, raspunsul e undeva la mijloc.
    Pe de o parte un arhitect bun poate desena urat, dar cu siguranta are viziunea lui, o anumita intelegere a lucrurilor pe care le deseneaza, nu e un simplu desenator prost, cum poate parea la prima vedere.
    La fel e valabil si cu opusul, un arhitect prost poate desena foarte bine.

Problema multora in ziua de azi e ca toti incearca sa deseneze cat mai frumos, dar fara sa inteleaga ce se intampla acolo, ci mecanic, sa aduca cat mai mult a poza, frumos incadrata in pagina.
    Admiterea la mincu, ca despre asta e vorba, nu iti cere neaparat sa desenezi minunat, (in ziua de azi mecanic cum am zis mai sus), ci doar sa vada ce intelegi din ce ti se cere. Mie asa mi s-a parut.
    Am vazut oameni intrati cu desene a caror calitate a liniei era slaba, hasura la fel, insa intelegeau ce au desenat, vedeau profunzimea desenului si reuseau sa sugereze si sa transmita ceva.
    Intr-un fel admiterea aia triaza ceva si nu neaparat pe cei care au mana la desen, ci pe cei care inteleg ce fac.

Oricum nu admiterea era discutata aici, ci ce urmeaza dupa. Odata ce intri unde intri, parerea mea e ca diferentele exista, atat in timpul facultatii cat si dupa.

Administrator FiveseveN's Avatar
    Dacă vă lansați în această discuție cred că ar fi important să obervați distincția dintre cum desenează și ce desenează un candidat. Sunt sigur că o comisie de evaluare e conștientă de ambele aspecte, disociat.
    Înțelegerea formei vs. desenul grafic, mecanic încă ține de cum. Pentru a fi "arhitect bun" consider că e necesar să înțelegi și rostul formei, ori asta ține de ce (și de de ce). I.e. nu desenezi un plan înclinat ci un acoperiș, nu desenezi un corp geometric ci o funcțiune (sau mai precis o aplicație). Probabil nu e teribil de pregnant la admitere dar devine mai important pe parcurs.

VA member andreyi's Avatar
    pai si cum invata omul pe parcurs daca nu este acceptat inauntru. decat prin pregatire. adica subiectul invata ceva dinainte despre ceva-ul pe care il va invata dupa ce este admis

VA member hatebreeder's Avatar
    cred ca e la fel ca la orice facultate la care se intra pe baza de examen: trebuie sa demonstrezi ca ai o baza pe care sa incepi sa inveti, nu se angajeaza nimeni sa te ia de la zero absolut.

VA member
    Nu am creat acest thread sa va casapiti pe conceptele proprii. Am vrut doar sa intreb. Din cate stiu nu conteaza ce facultate faci , conteaza ce inveti. Exact ce a spus Vali , poti termina la Spiru dar nu inseamna ca trebuie sa fii incompetent de a tine un creion in mana daca ai o asemenea diploma. Nu cred ca daca te duci la o firma primul lucru care e te intreaba daca vii de la Spiru si te da afara pe usa instant , ai cateva minute sa-i demonstrezi. Din motive personale nu sunt sigur ca voi reusi sa iau examenul din prima din cauza ca am facut foarte putine ore de meditatii. Ceea ce voi face va fi sa mai raman un an desenand , in cazul in care nu reusesc sa intru anul viitor.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)