VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 2 of 2

Thread: ATI+Maya=probleme?

VA member

ATI+Maya=probleme?

Salut, recent mi-am schimbat placa video de la un nvidia 8500 la un AMD 6790 si de atunci am avut cam multe probleme in Maya. In mare parte cele mai mari probleme le am la snaping. La snap to vertex e un lag de 10-30 de secunde pana se vede rezultatul in viewport, snap to curve e ceva mai ok dar si ala se face foarte greu. Trecerea de la un viewport la altul e si ea foarte inceata si lucrul in UV Texture editor e practic imposibil, orice selectie orice miscare/rotire/scalare are un lag incredibil de mare. Toate astea se intampla in Maya2009.

In Maya2012 scap doar de problemele cu snaping dar schimbarea viewportului si UV editor is mai proaste decat in 2009. In ambele versiuni viewporturile se misca destul de sacadat de la un numar nu chiar asa de mare de poligoane (in jur de un mil). Driverele sunt la zi, la fel pe win vechi cat si pe fresh install. Sistemul este un Q660, 4g rami win7ultimate.

Pe vechea placa nvidia nu am avut nici un fel de probleme si is curios daca cineva care foloseste Maya cu o placa video AMD (in special din seria 6700) are probleme asemanatoare sau in general.

P.S. cum se pune aliniat (tab) in post? Ca nu ma lasa asta nicicum

3D™........admin SHAKA's Avatar
    Poate suna sec, dar ramai pe nVidia deacum.
    Eu numai ghinioane am avut cu ele, si le-am tot evitat de ani buni. Suportul pt softurile 3D e cam varza la ei, asa ca nu te astepta sa se repare prea curand prin drivere.Ultimul Ati pe care am lucrat l-am tinut o singura zi...wireframe dublu, suprapuneri aiurea si suportul pt shadere DirectX era varza complet.Economisitul de bani tot te costa intr-un fel, chiar daca nu la factura initiala a placii :P
    Quote Originally Posted by Qubic View Post
    Cel mai rapid spermatozoid esti chiar tu
    :no:

Vertex Shop

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)