VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 9 of 9

Thread: Ursu' Fotografii

VA member

Ursu' Fotografii

Buna forum!!am un d3100 luat de curand si as vrea si eu niste pareri despre fotografii.....ca sa stiu unde mai trebuie sa lucrez ca sa ma perfectionez.
    Attached Images Attached Images      

Administrator FiveseveN's Avatar
    Bine ai venit. Ne poți spune ce ai vrea să realizezi prin intermediul fotografiei, care e relația ta cu ea?

VA member
    pur si simplu un hobby abia inceput si caut sa ma perfectionez.....atat

Administrator FiveseveN's Avatar
    Întâlnesc des răspunsul ăsta și nu știu ce aș putea face pentru a vă ajuta. E dificil să comentezi orice fel de demers atâta timp căt nu-i cunoști finalitatea.
    În ce sens poate deveni un artist sau chiar și un tehnician "perfect"? Încotro tinde acest țel?

De exemplu în prima imagine ne prezinți trei sferturi dintr-o Lună pe un fundal negru, într-o compoziție ce urmărește aproximativ "regula treimilor". Da, e Luna ce o vedem în fiecare seară. Care e scopul acestei imagini, de ce ar trebui să ne captiveze? E un test de obiectiv/cameră? Da, ne bucurăm că optica entry-level a ajuns la acest nivel dar nu e nimic nou.

Ultima în schimb e mai bogată vizual (deși nu e un lucru universal dorit) și un apus sau răsărit are șansele să fie mai notabil decât Luna pe cer senin. Ar fi fost și mai interesantă dacă reușeai să expui și plaja. Ăsta chiar ar putea fi un exercițiu tehnic util.

PS: știu că la început de drum există inevitabil o perioadă exploratoare, în care doar te acomodezi cu mediul și uneltele specifice. IMO cu cât mai devreme începi să-ți pui astfel de întrebări și încerci să controlezi mijloacele plastice cu atât mai bine.
    Last edited by FiveseveN; 04-01-2012 at 10:20 PM.

VA member
    Dupa parerea mea un artist " perfect" are cunostinte despre incadrarea subiectului......alegerea subiectului....cum sa isi aseze compozitia...etc si un tehnician perfect ca stie sa isi seteze aparatul pt a arata exact ceea ce vrea sa evidentieze la subiect.
    La prima opza,cea cu luna, am incercat sa obtin o imagine cat mai clara a craterelor....care in mod nrmal ar trebui sa ne chioram ca sa le vedem..la a 3 a poza, zborul pescarusului si reflexia lui in apa care mi se pare fascinanta.La ultima poza mi s a parut frumos contrastul puternic si l am imortalizat.....

VA member
    alte pozeName:  DSC_0504.jpg
Views: 179
Size:  180.3 KBName:  DSC_0027.jpg
Views: 179
Size:  152.3 KBName:  DSC_0519.jpg
Views: 184
Size:  169.3 KB

VA member thegiver's Avatar
    unde ai facut poza cu Hramul Constantin si Elena? e in Romania?
    stau pi-un nor si cant la harpa:))

VA member
    ultima din prima serie imi place daca ar fi fost prezent si un personaj
    forumdefotografie.com

VA member perakta's Avatar
    ultima poza din prima serie mi se pare cea mai reusita dintre toate :) iar la a doua poza din a doua serie ceva imi spune ca ai dat crop, ceea ce nu e atat de placut mai ales cand incepe sa se duca din calitatea pozei. cineva zicea undeva in infinitatea internetului ca cea mai buna metoda de ati perfectiona "mana/ochiul" ca fotograf e sa ai aparatul dupa tine, tot timpul, always, si sa te uiti la cat mai multe poze posibil. pe internet, reviste, whatever. :)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)