VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 2 of 2

Thread: ce inseamna sa desenezi....

A[d]min Vali's Avatar

ce inseamna sa desenezi....

initial am vrut sa postez acest thread la tutoriale, dar m-am razgandit pentru ca o mare parte dintre voi cautati adrese specifice
    comentariul unui desen
    si a minusculei povesti din spatele lui, asa cum il vad eu...
    povestea:
    elevi - tema
    atelier - sa se deseneze o piatza medievala din imaginatie
    format mare...40x60
    dupa o ora de lucru lucrurile stau rau
    enervat de situatie iau o coala de hartie, un creion 4b [preferatul meu] si ma asez la una din plnshete si desenez...
    si desenez....uit de soare, de ora matinala, de neodihneala zilei precedente, de tigara si de buda...si desenez....
    duc prima data linia de orizont [care pik unpic spre stanga in imaginea postata, dar nu si in realitatea plansei]
    dupa care duc verticala privitorului...undeva sub arcadele din stanga dominantei
    mana libera e prietena mea si nu ma tradeaza...
    dupa asta desenez f usor, asa cum ii sta bine unei linii de constructie [kiar dak e dusa cu 4b] sa fie fina, transparenta si de ajutor
    sa stiti ca e nevoie de putin antrenament si liniste de sine ca sa duci o linie de constructie de un gri anume, cu un creion moale cum este 4b-ul :p
    dupa ce imi duc liniile fronturilor majore, ma gandesc la volumetrie....aici e momentul in care stiu ca va trebui sa desenez ceva pe baza memoriei vizuale si a cunostintelor specifice de istoria arhitecturii dobandite kiar inainte de admitere din carti...
    mi se desfasoara in minte imaginile formate din ceea ce am citit, plus din excursia din florentza [pentru ca genul de piatza de acolo se potrivea f bine...kiar mai bine decat cea din piatza san Marco din venetia, unde intimitatea si dimensiunile mai reduse sunt acoperite de maiestuozitate si diferentierea de stiluri]
    in timp ce desenez, copiii se aduna incet incet pe langa mine...lumina naturala scade, dar nu am timp sa ma gandesc la asta...mana merge ca si cum ar ghici pe unde trebuie sa acopere cu linii....ca si cum mintea vede deja desenul creionat...
    o dominanta de punct....posibil turnul Signoriei...posibil turnul din Bargello...imaginile mentale duc o lupta si iese o forma
    imediat in dreapta turnului se dezvolta un vis intre fatzada bisericii Santa Crocce si o idee uitata din San Miniatto de peste Arno
    pentru ca am o dominanta de punct si o forma triunghiulara, ma gandesc in timp ce desenez ca in continuare ar merge un volum paralelipiedic si masiv, cum ar fi galeriile Ufizzi
    este drept ca in demers conteaza si aleile....o piatza prin definitie este un loc si in acel loc trebuie sa se poata ajunge..
    adaug un arc din piatra tzesuta, ca sa fac legatura catre volumul din dreapta imaginii...ceva ce s-ar dori un bolnavicios amestec intre Palazzo Ducalle din Venetia si Loggia din Piatza Signoriei [logia lancierilor care adaposteste sculpturi frumoase, dar nu atat de cool incat sa umple piatza in sine]
    judec totul in timp ce desenez
    incep sa pun detalii de la mine...timpul e scurt si as vrea sa ma duc la buda, dar demersul ma opreste...asa ca in varful triunghiului fatzadei bisericii skitzez ceva ce imi aduc aminte ca ar fi pe Adamclisi
    dupa care fug repede la buda si ma intorc cat numi pierd dorintza si inertia de a desena....
    imi dau seama ca trebuie sa para veridic...creionez piatra pe fatzade din poigne; adaug heraldik pentru ca imi aduc aminte f precis ca florentza era un oras mandru care pretzuia acest lucru [familiile De Medicis, etc]...drept urmare desenez heraldik pe partea dreapta a desenului [atentie...am grija mare sa nu desenez asa ceva pe partea cu biserica!!!!
    cladirile sunt vechi...la majoritaea lor o sa vedeti ca pentru conservare s-au adaugat tiranzti la arce [arcele gotice]
    stiu ca tirantzii de otzel sau adaugat ulterior, dar ma gandesc intr-o clipa ca vizual da bine in desen...umple plansha fara a fi ceva gratuit....ii desenez
    incerc sa umplu partea de sus a logiei cu un element...tot ce-mi vine in minte este sa preiau din turnul din stanga si sa desenez...o fac si ma uit pe tavan un minut, ca sa ma desprind de imagine....timp in care in mintea mea imaginile se succed fara incetare
    sunt acolo in acel timp...atelierul si elevii au disparut....nu stiu daca afara e cald sau e frig sau daca maine este zi de lucru sau nu....
    imi intorc ochii pe plansha ...ceva e neterminat
    perspectiva este buna...elementele spun ceea ce ar trebui sa spuna, dar desenul nu este terminat
    de ce?
    raspunsul imi vine in cap mai repede decat mi-ar fi luat sami aprind o tigara....lipseste atmosfera....
    imi sterg mana de transpiratie, jonglez putin cu creionul ca sa ma reobisnuiesc cu greutatea lui si ma apuc de anturaj...
    incep cu anturajul din departare ca este mai simplu de desenat si imi reincalzeste mana [nu ca s-ar fi racit ea dar mental facusem o pauza]
    foarte repede creionez omuletii mici din dreapta de sub logie, langa care adaug un butoias...semn ca se facea comertz pe unde se putea
    creionez oamenii de pe treptele bisericii si desenez stilizat si un halebardier undeva mai aparte in dreptul campanilei...am grija sa il fac separat si cu fustanela ca sa se distinga in felul lui de ceilalti [asta e detaliu si detaliile conteaza]
    dupa care imi dau seama ca piatza este goala si trebuie s-o anturez specific
    bag doi calugari cu sutane care vorbesc intre ei..nu sunt piece of art, dar imi umplu spatiul
    dupa care imi dau seama in timp ce ii desenez, ca piatza era si un loc de trading...motiv pentru care creionez repede niste saci si o carucioara fara pretentzii, in care un mic negustor si-ar fi adus marfa la vanzare [observati ca in f mare graba, nu am uitat sa tushez f prezent umbrele pe jos...cu grafit apasat ca si cum ar fi o zi f insorita]
    pentru a umple si ceea ce a mai ramas din plansha, am skitzat in stanga un fel de terasa din lemn cu ceva saci si drapaje peste parapet , precum si skimonoseala aceea de chelios care cade intr-o divinatzie tampa...
    ma hotarasc sa nu detaliez fatzada din stanga [pe care totusi am ales-o asa de "scurta"tocmai pentru a fi de efect si a nu trebui sa se lucreze f mult pe ea...
    ca si compensatie ma hotarasc sa spanzur un amarat de cladirea din dreapta...o licentza a faptului ca, oameni fiind, avem nevoie de evadarile noastre... [nu faceti asta la examene va rog:p]
    acest desen l-am realizat pe un format de 40x60cm, este desenat integral la mana libera [nu fac perspective cu rigla niciodata] si mi-a ocupat cam 40 de minute din viatza...

Last edited by Vali; 09-04-2012 at 10:09 PM.

VA member

ce inseamna sa desenezi

It agree, your idea simply excellent

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)