VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 6 of 6

Thread: Prima mea incercare de logo

VA member Coty's Avatar

Prima mea incercare de logo

M-am inscris zilele astea la un concurs de logo design. Nu a fost selectat, dar as vrea sa primesc niste sfaturi pentru ca e prima mea incercare de acest gen si as vrea sa invat mai multe in domeniul asta pentru ca imi place.
    Firma se numeste WonderLime si spuneau ca organizeaza concursuri si jocuri (online banuiesc) si ca le-ar placea o atitudine mai retro iar logo-ul sa reprezinta un personaj de tipul jocurilor mai vechi gen pixelat sau similar.

Dupa mai multe incercari ajunsesem la varianta asta unde am ales niste culori "vintage" si o combinatie de pixelare si linii curbe. Din pacate la final observand si ceilalti concurenti si preferintele organizatorilor mi-am dat seama ca eram departe de ce vroiau ei: culorile sunt fade nu ies in evidenta iar personajul e lipsit de viata si de caracter.
    Varianta castigatoare din ce observ are niste combinatii de rosu-verde, deci f expresiv, si e mult mai fun fara a fi insa prea infantil.

La fel mai am de studiat si la capitolul fonturi. Cum se procedeaza de obicei? Banuiesc ca se pot folori fonturi cu licenta libera daca nu e timp sau dispozitia pentru ceva original.

Ce sfaturi imi puteti da? In general trebuie alese combinatii de culori f vibrante? Sau difera de la caz la caz?
    Attached Images Attached Images  

A[d]min Vali's Avatar
    e ceva suparator la logo-ul acesta
    e un 3d amestecat cu un 2d
    si nu foarte fericit....in realitate elipsa capacului ar fi trebuit sa fie mai inchisa decat cea galbena....
    deci ai practic doua verigi slabe....problema perspectivei si problema dialogului intre 3d si 2d...
    parerea mea e ca era mai ok sa te limitezi ori la 3d ori la 2d...

VA member Coty's Avatar
    Da am observat si eu la un moment dat ca nu respecta perspectiva dar daca micsoram elipsa incepea sa arate nasol. Poate ca era o varianta mai interesanta daca il faceam intr-o perspectiva descendenta, sa sugerez ca zboara ca Superman.

VA member
    Curand voi termina liceul si cred ca vreau sa ma indrept spre publicitate, si anume sa devin Art Director sau Copywriter, intrucat am o gramada de idei legate de chestii ce implica marketing: campanii de publicitate, spoturi, carti de vizita, etc.

Administrator FiveseveN's Avatar
    Să găsești idei e ușor. Rolul unui designer/regizor/creativ în general e să identifice care dintre idei e cea mai potrivită pentru un scop. So keep that in mind.

VA member

Prima mea incercare de logo

Multumesc. Sincer, dupa cum am mai spus, sunt si eu placut impresionat de prima reusita... Mai exact de faptul ca poate fi categorisita la "reusita" si nu "esec lamentabil... : Intre timp, am terminat deja si coca celei de-a doua barcute, un Antares care l-am gasit pe aici pe forun si mi-a placut... E deja la faza chituit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)