VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 3 of 3 FirstFirst ... 23
Results 31 to 36 of 36

Thread: mesaj catre cei mult prea ocupati...

Moderator Master_Blaster's Avatar
    Eu nu sunt din breasla asta oldskul, desi exist pe VA din 2006, dar imi dau si eu cu parerea pe tema asta ca am avut multe momente bune aici. Forumul nu mai are inertie. Nu va puteti astepta ca el doar sa existe si implicit sa apara activitate. Internetul e PLIN de forumuri, videouri si alte chestii media de genul asta pentru fiecare categorie creativa in parte. Standardele in materie de comunicatii si discutii au crescut inzecit.

Si nu e deloc reclama. De unde sa stie noua generatie ca exista un forum romanesc de arta?
    WhatWeMake
    grrrrrrr.....

The only fate is what you make.

VA member luci_ued's Avatar
    Am mai intrat si eu sa vad ce e pe aici.. nu am cicit toate posturile din trhead dar banuiesc ca scopul e de a gasi modalitati de a "vitaliza" forumul.

Parerea mea: nu va posta nimeni nimic daca nu castiga ceva. Acel ceva poate fi o critica, o incurajare, un sfat, premiu, etc. Nici una din cele enumerate nu necesita bani.

Exemplu,
    - concursuri saptamanale unde se castiga medalii ?
    Sketch of the week (lumea face schite 1 saptamana, sambata seara se da tema pt satpamana viitoare si incepe votare pt saptamana precedenta, toti participantii voteaza locurile 1-2-3, lucrarea cu mai multe pcte castiga, si primeste medalie saptamana viitoare), concursurile de genul asta sunt insotite de obicei de critica si sfaturi => unii invata cate ceva => motiv in plus sa participe mai departe. Eu cel putin as participa la asa ceva.. chiar si numai de distractie. dar, trebuie promovat, un banner mare acolo pe prima pagina, facute niste medalii aratoase dar mici (sa poti strange 20-30).. temele ar putea fi orice, de la game art, ilustratii pt povesti, design, caricaturi, etc. doar sa nu dureze maim mult de 2-3 ore..

- Alta chestie, se poate aranja cu diferite facultati, concursuri pt burse.. (asa fac alte forum-uri), facultatile oricum dau purse 100% free (fara plata), dar in loc sa se dea la cativa care se prezinta la examen, ar da la un student excelent care a batut intr-un concurs serios (nu la desenat castraveti si oale, cum sunt examenele de obicei), forumul castiga activitate si interes..

Se pot nascoci evenimente de genul asta, interactive, gen joc, totul e sa fie simplu, si participantul sa stie ca va castiga ceva.
    De asemenea, concursuri de astea unde sa pui lucrarea inainte de a fi gata (WIP-uri)..
    Atat timp cat niste persoane care produc munca foarte calitativa se baga, cei care sunt de nivel mediu sau mic vor participa doar pt incercarea de a castiga..

Nu vreau sa par rau dar depanand amintiri nu e un mod de a face forum-ul sa mearga.
    Anyway.. Bun / rau, Sper sa existe initiative de genul a ce am descris mai sus. :)

Artministrator Maxim's Avatar
    Master_Blaster, in Arta incepi batran si termini tanar, ca-n film ;)
    Eu apreciez gestul tau si agreez si ce ai spus.
    La un moment dat se pusese de o revolutie, ceva, dar din tastatura, si a fost una formala si fatala. Au fost si intentii de scoatere a VA-ului din Virtual...

...din cele enuntate de luci_ued, pe care l-am citit cu placere.
    Aducerea aminte poate fi neproductiva: poti realiza ca VA a fost ceva irepetabil.
    Acum exista si alte mijloace care pot fi folosite. Si nu sunt, am impresia, sau nu inteleg eu. De exemplu, Facebookul...

a.k.a. Frodo
    Heh, cred ca forumul traieste chiar si prin discutia asta care pare foarte benefica. Aici am cunoscut multi artisti care ulterior mi-au devenit prieteni ( nu mai zic de suturile in cur ?) pe care ii admir, respect si as bea cot la cot cu ei. Doar pentru ca activitatea s-a mai domolit putin intr-o perioada in care toata lumea este ocupata/stresata/ nu mai are disponibilitatea de a posta pe forumuri pentru ca sunt prinsi prea tare in lucrurile lor, nu inseamna ca VA a murit, mai degraba s-a mutat pe livestream, facebook, messenger sau skype.

Sustin propunerea lui Cris cu organizarea unei sectiuni dedicate si promovate pentru livestream, poate o aplicatie (java sau ce o fi, nu ma pricep) care sa arate cand un user e online (streaming) si sa faca update la avatar, sectiune de commenturi, chat direct pentru asta (probabil mai greu de implementat).

E foarte ok Galeria VA, dar trebuie sa mutati atentia dinspre ea spre forum, care inseamna interactivitate, de asta ziceam sa promovati activitatea unor useri ca Alex Negrea sau Sick care lucreaza ca obosatanii, pentru ca probabil nu le-ar strica nici mai multa promovare, sustinere, au ce invata altii de la ei + fac drawing/painting sa para cool :).

Poate nu faceti o intalnire VA cu ocazia BtIC ca va mananc.
    Robert Deleanu

VA member
    vali bravo!super!

VA member
    Cred ca thread-ul asta deplangea, printre altele, exact genul de postari precum cea de mai sus: "vali bravo!super!". Nu vreau sa fiu inteles gresit / fiecare posteaza cum vrea doar ca uneori modul de a o face nu spune nimic, nu aduce valoare celor deja spuse. Personal. cred ca e un simptom al vremurilor actuale - sa fii cat mai vizibil si, totodata, cat mai lipsit de consistenta.
    Multi sunt aici sa invete ceva, altii sa ajute pe primii sa invete ceva, unii din hobby, altii (ca mine) din nevoia de a avea, nu neaparat o motivatie suplimentara, ci un mod mai ordonat de a evolua in plan personal. Forumul, luat ca tot, e inca destul de viu, activ, plin de substanta. Nu stiu cum era la inceput dar imi pot imagina.
    Btw Vali, m-ai facut sa rememorez my personal golden moments - nu stiu cati de aici sunt familiarizati cu efervescenta fenomenului SF din anii '90, cu Jurnal SF, taberele de creatie Atlantykron, cu Euroconul din '94 de la Timisoara. Oricum atmosfera care era acolo ma face sa imi dau seama cata efervescenta putea exista in vechiul VA.
    Mda, am devenit nostalgic. Inchei urand tuturor happy posting, dupa dorinte si disponibilitatea fiecaruia.

Page 3 of 3 FirstFirst ... 23

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)