VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 3 of 26 FirstFirst ... 23413 ... LastLast
Results 31 to 45 of 384

Thread: Creion si culori - studii de incepator

VA member
    Multumesc Maxim si Laurghita de replay,

Imi place galeria recomandata o sa o studiez cu siguranta, multumesc ... se gasesc ideei de lucru tot timpul si deaici am prins cateva ideei wiii :)

Acum, referitor la hasuri, Maxim din pacate nu ma plictisesc chiar deloc sa tot mesteresc cu creionul unpic aici, unpic acolo .... poate daca ma plictiseam reuseam sa ma opresc in timp util ... cred ca e prea incarcat si umbra are aproximativ aceiasi valori peste tot .... si din acest motiv m-ai intrebat si tu, nu? :)
    iar cu creionul, spre rusinea mea recunosc ca incep tinandu-l corect ( dupa cum am vazut in multe tutoriale ) dar ma trezesc dupa un timp ca-l tin altfel si cotul indoit limitandu-mi asfel miscarile doar din incheietua si nu din brat cum am inteles ca e cel mai bine, pentru mai multa libertate de miscare
    ... de aceea m-am gandit ca ar mai trebui sa fac in paralel si exercitii simple pentru linie si pentru a dobandi naturaletea aceea de a tine creionul corect si sa nu-mi fie frica sa-l lasa sa “fuga” pe foaie ... desene de cateva minute ... sa vedem ce-o sa iasa :)

Un weekend placut si spor in toate! :)

VA member
    Multumesc Vali.
    L-AM NOTAT !!! :)

VA member
    Buna tuturor,

Revin cu niste studii de linie, care mi s-au parut mai interesante din cate am reusit sa fac zilele astea si sper sa nu ma fac de rusine cu ele. Plus alt studiu dupa Michelangelo si o acuarela
    Cu acuarela nu stiu ce sa zic, mie imi cam place si cum ii in etapa aceasta ... poate n-ar trebui dar imi place chiar daca inca nu e chiar gata. De continuat nu cred, nu mai am la indemana “modelul real” si nici nu m-am gandit sa-i fac o poza ... oricum culorile si multe detalii difera defapt de cum le percepem intr-o fotografie sau pe viu ... deci cam va ramanea la stadiul acesta, ma gandesc ca nu e o mare pierdere oricum :)

Name:  1-New Folder1.jpg
Views: 1229
Size:  168.8 KB

Name:  1-New Folder.jpg
Views: 1101
Size:  170.6 KB

Name:  1-New Folder (3).jpg
Views: 1139
Size:  170.5 KB

Name:  acuarela.jpg
Views: 1206
Size:  161.3 KB

Daca merit cearta ... merit :) deci accept
    Pana una alta cu exercitiile de linie, gesture drawing, cele cateva exemple de mai sus ce ziceti ma apropiu sau inca nu? Intentionez sa mai fac mi-au placut mult si am incercat mai multe abordari mi se pare ca-ti pune si imaginatia la contributie ca sa gasesti metode cat mai simple, rapide sa prinzi cat mai multa informatie. Stiu, mai am mult de muncit dar deocamdata la nivelul acesta sunt! Urmatoarele sper sa fie si mai multe si mai bune ... pana atunci o saptamana frumoasa va doresc si orice parere e binevenita ... chiar si tacerea ii un feedback intr-un fel: unul care-mi va zice mergi mai departe! ... si-imi place drumul ... wiii :)

VA member
    Bună din nou :)

Saptamana aceasta e saptamana descoperirilor, am gasit o carte minunata de desen dedicata cred incepatorilor. Am inceput sa o rasfoiesc si chiar sa experimentez. un prim exercitiu recomandat in carte: "blind contour drawing" adica sa desenezi doar uitandu-te la model/subiect si sa nu te uiti pe foaie chiar daca tendinta aceasta ar fi. voi probabil stiti exercitiul, in carte scria ca scopul exercitiului ii sa te invete sa observi corect lucrurile, detalile, intr-un cuvant sa vezi mai bine. Necesita multa concentrare ca trebuie sa urmaresti cat mai incet contururile subiectului si in acelasi ritm sa si desenezi pe foaie ... dar ciudat/neasteptat/intrigant cum dar chiar iese ceva ...

Name:  3.jpg
Views: 1158
Size:  44.2 KB

Name:  1.jpg
Views: 1105
Size:  38.1 KB

VA member
    mie mi se pare un exercitiu foarte greu, cred ca ti-a iesit bine

VA member
    Multumesc mult Catalin ( Filotas :) ) da mi se pare si mie un exercitiu foarte greu dar tot odata pare foarte util si merita facut cat de des. Chiar cred ca ajuta mult, am mai facut cateva incercari azi ... poate o sa vedem si la tine pe pagina cateva incercari? :)

VA member
    Buna din nou,

Revin dupa o perioada in care m-am concentrat mai mult pe exercitiile de linie ca si cele de mai sus posemaniacs 30 sec., la exercitiile blind drawing contour am "stresat" lumea din jur sa ma lase sa-i desenez si pentru ca unele "rezultate" mi s-au parut interesante am adaugat culoare, am mai facut ceva lifedrawinguri dar, din pacate, mare parte din desene le-am cam aruncat, rezultatele au fost dezamagitoare ...
    ceea ce voi posta nu este foarte consistent si cred ca nu sunt nici prea grozave, numai vesnica problema nu prea am teremen de comparatie ca sa stiu cam cum sunt rezultatele, nu numai la desenele acestea care le-am postat dar si la gramada care am aruncat-o.
    desi sincer mi-au placut exercitiile cum ar fi cele 2 "portrete" de jos care le-am facut fara sa ridic creionul de pe foaie ... mi "frica" sa nu raman doar cu "distractia" si mai putin cu evolutia.

Name:  1-Collages.jpg
Views: 1233
Size:  125.0 KB

DAR din fericire saptamana viitoare insfarsit mi se implineste un vis tare de demult si anume o sa vad Romaaaa cu minunatele ei opere de arta si nu numai :) am gasit si o lista cu magazine de arta la care sper sa dau lovitura :) ... daca aveti o recomandare legat de Roma, arta sau magazinele de arta v-as fi tare recunoscatoare ...
    iar de desene o parere ar fi si mai bunaaa chiar daca poate nu v-am oferit prea multe pe care sa trageti o concluzie ... iar daca sunt chiar dezamagitoare, imi cer scuze.

sa speram ca saptamana la Roma va fi o sursa de energie si inspiratie. Spor si voua in toate si ne revedem curand!

VA member
    Bună din nou,

O încercare cu noile acuarele, incercand sa invat tehnici noi plus italiana dintr-o carte minunată.

referinta:
    Name:  1-05 macii din Bologna.jpg
Views: 1007
Size:  136.7 KB

tehnici folosite: ud pe ud si la cateva detalii spre final ud pe uscat ... toate nuantele au fost obtinute prin amestecarea culorilor primare rosu, galben si albastru.
    parte din greseli (cele pe care le-am remarcat eu): nu am reusit sa obtin nuantele mai inchise si cred ca foaia nu mai suporta inca un rand de apa+culoare, iar conturul cu masca l-am facut prea subtire si a ajuns culoare si acolo unde initial am vrut sa pastrez albul foii

Name:  1-05 macii din Bologna1.jpg
Views: 1284
Size:  68.6 KB
    Name:  macii din Bologna.jpg
Views: 2308
Size:  115.1 KB

as avea o intrebare, langa acuarele am primit o tavita cu 6 spatii pentru prepararea culorii iar la mijloc sunt marcate niste valori 400, 360 etc. pentru o legenda dar sincer nu stiu cum se utilizează gradatia respectiva sau cum m-as putea folosi de ea, momentan n-am gasit nimica pe net legat de valorile trecute acolo. Poate stie cineva de aici? iar legat de acuarela de mai sus orice parere e binevenita!

Va multumesc!

VA member
    Pt inceput arata bine.E bine ca vrei sa inveti.
    Hartia joaca un rol mega important,probabil in carte scria anumite..denumiri,detalii despre hartie.Nu cunosc nici magazine nici preturi de hartie de acuarela in romania,dar pe unde sunt eu costa in jur de 10-15-20lei un A2 de hartie bunicica intre 200gr-300gr fabriano sau guarro.

Ce s-a intamplat cu culorile tale e ca le-ai diluat prea mult si si-au pierdut din intensitate si avand mai multa apa s-au intins mai mult decat trebuia.Vazand poza de referinta as putea sa descompun in pasi procesul dar ar trebui sa scrie si acolo.
    O chestie care nu prea imi dau seama din poze e daca ai lipit hartia pe toate 4 laturile cu scoci de hartie sau banza izolanta de un placaj de lemn.Daca da atunci treci cu unghia peste toata hartia pusa si pe margini ca sa fie sigilata sa nu intre apa sub ea si sa se ridice.

Cand hartia e gata lipita da-i o mana de apa usuc-o cu feonul ca sa se intinda ea calumea. apoi dupa fiecare tehnica pe ud usuc-o cu feonul.Tine placajul inclinat la vreo 45º ca sa curga apa in jos nu sa balteasca,iar cand balteste poti lua o pensula curata si atingi cu varful pensulei apa,stergi pensula apoi iar etc fara sa atingi hartia[in caz ca are culoare si atingi s-ar putea sa ramana urme nedorite]

Dupa ce ai terminat ilustratia nu desfa imediat scociul,las-o sa se usuce pe deasupra apoi usuc-o cu feonoul.Ai sa vezi ca desi foaia e ondulata daca o usucu cu feonul se indreapta perfect asta datorita faptului ca hartia pare uscata la suprafata dar e absorbanta si in interior tot uda ramane daca nu o usuci tu.[se poate usca si la aer dar dureaza ore]Tine minte scociul nu il scoti pana nu e uscata complet.

Gradatiile alea poate sunt defapt numerele pastilelor de culoare,daca nu nu iti bate capu cu ele.
    Poate altadata zic si de altceva in afara de scoci:)))
    Spor

VA member
    Buna Ivan si multumesc mult de sfaturi care au fost consistente chiar daca pentru cei care sunt in domeniu de mult pot parea banale sunt mici trucuri care iti usureaza munca daca le sti.
    Acum cu hartia voi fi mai atenta la alegerile urmatoare, am lucrat pe foaie de 300 dar voi studia sa vad ce alte optiuni mai am de la magazinul de unde-mi procur hartia. referitor la scoci am folosit din acela de hartie si am lipit toate laturile dar intradevar pe parcurs s-a tot dezlipit mai ales cand foloseam feonul ... dar nu am dat importanta aspectului si cred ca atunci a patruns apa si dedesuptul plansei si asa mi-am stricat pe alocuri "petalele" macilor
    evident voi experimenta si metoda recomandata de tine de a uda plansa inainte, ca sa se intinda mai bine .... iar culorile le voi testa de fiecare data cum pot obtine nuantele dorite, eu am incercat sa-mi prepar o cantitate mai mare de culori deodata ca sa pot lucra repede mai ales la partea de fundal galben sa iasa uniform peste tot si sa nu ramana urme de pensulatie, nuante diferite etc. am folosit multa apa si culoare se pare mai putin
    deci cum ziceam lucruri pe care voi le considerati banale sau evidente eu inca nu le chiar stiu asa ca multumesc de sfaturi si timpul acordat, sunt apreciate si luate in considerare!

O seara frumoasa si spor si tie in toate!

VA member GhitaB's Avatar
    Arată bine ultima pictură. Precum spuneai și tu, cred că lipsesc niște nuanțe închise. Mi se pare că acele zone de alb pur cer și ceva culori închise - în unele zone mici din lucrare.
    Oricum, se pare că ai mult chef și plăcere pentru ce faci. Succes!
    http://ghitab.blogspot.com

VA member
    Buna Ghita si multumesc mult de apreciere si parere. Daaaa mi-ar placea enorm sa invat ... sa pot desena peisaje pe unde merg, sa le fac portretele oamenilor dragi si multe altele ... sti si tu ca am vazut ca si tie iti place mult sa desenezi
    asadar spor in toate si poate mai postezi cate-un studiu si in threadul tau

Name:  1-va1.jpg
Views: 1111
Size:  85.5 KB

VA member
    Buna dimineata,

Revin cu un nou exercitiu in acuarela, luat tot din cartulia procurata recent ... de data aceasta mi s-a parut mult mai greu desi nu as fi crezut cand am ales proiectul.
    trebuie neapărat să caut alt tip de hărtie, de data aceasta mi s-a lipit şi masca prea tare şi a venit jos cu tot cu hârtie pe alocuri :( .... presupun din cauza asta, nu? sau masca nu e asa buna, desi am folosit-o pana acum si n-am avut probleme
    anyway a fost un exercitiu placut ... cate ceva am invatat ... dar tot nu m-am prins cum sta treaba cu nuantele inchise, am reusit sa obtin culori inchise dar din pacate par murdare.

asta este, undeva pe aici citeam ca trebuie sa spargi oua daca vrei sa mananci omleta, ei bine am "stricat" cateva

referinta:
    Name:  1-06 cos cu fructe din Bologna1.jpg
Views: 923
Size:  122.8 KB

Name:  1-06 cos cu fructe din Bologna.jpg
Views: 929
Size:  63.9 KB

Name:  cos cu fructe Italia.jpg
Views: 983
Size:  140.1 KB

O zi buna!

Artministrator Maxim's Avatar
    Buna si calea pe care ai apucat!
    Like! :))

VA member
    multumesc mult Maxim :)

revin cu ceva mai multe incercari de data aceasta, primele acuarele in aer liber, undeva la munte pe Valea Muresului, peisaje unul si unul. evident incercarea a fost mai mult decat timida, la prima incercare (din partea dreapta) am vrut sa construiesc pe etape, am vrut la primul strat sa lucrez cu albastru in speranta ca voi reusi sa prind din atmosfera dar spre dezamagirea mea nu am calculat prea bine, am folosit multa apa si pana am stat sa se usuce se schimbase lumina, la a doua incercare cea cu multe culori am incercat sa prind “din prima”, macar unpic de atmosfera .... mi-am incercat “muschii” acuarela fara referinta, fara cartea care sa te ghideze pas cu pas .... rezultatele sunt ...nu foarte vesele :)

Name:  1-0 desen2.jpg
Views: 916
Size:  194.4 KB

Apoi o alta idee ce vroiam de ceva vreme sa o exploatez e sa-mi aleg un subiect, un element din natura orice pe care sa-l studiez cat mai in detaliu am ales o scoica si din nou mi-am incercat “muschii”, natura moarta si binenteles acuarele ....
    Name:  1-0 desen3.jpg
Views: 2456
Size:  141.4 KB

Name:  natura statica cu scoici.jpg
Views: 5532
Size:  67.2 KB

Name:  scoici4.jpg
Views: 1172
Size:  86.0 KB

acuarela:
    Name:  1-scoici2.JPG
Views: 860
Size:  187.7 KB

Page 3 of 26 FirstFirst ... 23413 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)