VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 1 of 26 1211 ... LastLast
Results 1 to 15 of 379

Thread: Creion si culori - studii de incepator

VA member

Creion si culori - studii de incepator

Buna tuturor ( din nou :) )

Revin, ceva mai curajoasa sper si mai determinata sa ma tin de treaba, decat am reusit data trecuta.
    Am activat putin, in urma cu cativa ani, acelasi cont ca si acum insa din motive diverse si destul de importante, am renuntat sa mai desenez … dar cum dragostea adevarata nu se uita niciodata adica pictura, am pus iarasi mana pe hartie, sufletul pe tava si nu m-am mai lasat distrasa :) … am inceput studiul … si pentru ca sunt incepatoare as vrea sa va arat cu ce am inceput si sa va rog in masura in care timpul va permite si considerati ca merit sa ma indrumati putin …

Cateva indicii despre mine, ma numesc Gabriela am 31 de ani si imi place foarte dar FOARTE mult pictura in ulei si culorile, picturile care imi plac cel mai mult si cam pe unde as vrea sa ajung ca si stil sunt cele din perioada renascentista … asa ca e un drum lung in fata dar sunt convinsa ca si frumos.

Ca si pictura as vrea sa va arat un studiu dupa referinta ( un desen din seria de carti Leonardo )

referinta: Name:  1-1-natura statica carte Leonardo.jpg
Views: 13805
Size:  78.6 KB

varianta mea: Name:  1-IMG_0322.JPG
Views: 6239
Size:  182.4 KB

detaliu: Name:  1-IMG_0324.jpg
Views: 5735
Size:  78.2 KB

Cand am gatat tabloul acesta am avut aceiasi senzatie ca deobicei, ca sunt aproape aproape sa-mi iasa si totusi nici de data aceasta. ( aproape aproape in viziunea si la nivelul meu, pentru voi cei profesionisti probabil e departe departe , zic asta pentru ca e destul de intimidant ca pe langa lucrarile de aici, sa postezi lucrari de amator despre care sa zici ca ti se par bunicele :) )
    Intentia a fost de tablou in culori sienna, umbra arsa etc cu mici sugestii de culoare ici colo, marul rosu, para galbena verzuie, sticla de vin negru violet, strugurii i-as fi vrut tot negrii ca si vinul dar nu am stiut cum sa-I abordez nici sa nu fie discrepanta mare fata de restul compozitiei. Probabil nu reiese foarte bine intentia mea la acest tablou, dar pe masura ce voi continua studiul sper sa ajung acolo.

VA member
    Acum ce e mai important, studiile in creion, caci intr-un final am inteles ca nu mi deajuns doar sa observ natura, oamenii, lucrurile si sa pictez bine … asa ca am inceput cu exercitiile de linie ( dupa sfaturi gasite pe aici prin treadurile incepatorilor )

Posemaniacs schite rapide, intre 60 sec’ - 2, 3 minute de lucru . studiu pe linii de ritm, gesture line etc.
    Cam la nivelul acesta am ajuns momentan

Plansa1:
    Name:  1-va2.jpg
Views: 6531
Size:  134.6 KB

Plansa2:
    Name:  1-va.jpg
Views: 5592
Size:  161.1 KB

VA member
    Saptamana asta am inceput sa abordez si formele geometrice simple, cuburile … desi pare banal, se pare ca pentru mine e totusi a big deal si nu prea le-am prins inca secretele drept urmare intentionez ca saptamana viitoare sa continui exercitiul . Mi-am confectionat cateva cuburi din hartie pe care le tot rotesc …

Plansa 1
    Name:  cuburi 1.jpg
Views: 8379
Size:  86.1 KB

Plansa2
    Name:  1-cuburi 3.JPG
Views: 9455
Size:  115.9 KB

Toate exercitiile le-am facut cu intentia de a-mi forma mana si linia, sa pot desena mai liber , urmand ca pe parcurs sa intru mai in detaliu, perspectiva, umbre, lumini, forme geometrice simple, anatomie etc. deocamdata mai trebuie sa insist pe exercitiile de linie. Daca aveti si alte sugestii de exercitii simple pentru incepatori mi-ar fi de mare ajutor.

So a fost mai multa vorba, lucrari mai putine, dar am vrut sa vedeti cam la ce nivel sunt si sper sa nu va dezamagesc.

O sambata placuta va doresc si multumesc.

VA member
    Buna tuturor,

Revin cu o selectie din exercitiile facute zilele astea tot pe cuburi, linie si 2 studii de culoare (ulei). Stiu ca nu e mult dar din pacate imi ia foarte mult timp daca incerc sa controlez cat mai mult linia si sa-mi iasa un rezultat cat mai bun. Asa ca pentru amandoua tipurile de exercitii mi-am impus limita de timp ca sa invat sa lucrez rapid, sa invat sa prind esentialul … si migaleala sa o las pentru cand o sa-mi mai formez mana si mai acumulez cunostiinte.

Cam asta ar fi momentan … sper ca nu e foarte rau si ne revedem curand.

Name:  cuburi 5.jpg
Views: 11409
Size:  70.1 KB

Name:  cuburi exercitii culoare.jpg
Views: 4600
Size:  162.2 KB

Artministrator Maxim's Avatar
    Bine ai re-venit, Gabriela!

Ce-ai urmarit cu "uleiul" dupa "creion"? Studiu de "volumetrie"? Pentru asta nu era neaparata nevoie de culoare.
    In plus, lucrarea e mai degraba monocromatica si sugestii de culoare sunt iluzive, nici macar aluzive. Volumele si spatialitatea sunt reduse prin intensitatea cromatica, inclusiv "termica", mare si constanta. Lucrarea e sparta de zone mari neutre, ne-elaborate (albe). Totul da impresia de o contrastare in "levels" (Photoshop).
    Si la cuburi, la fel. Verde si rosu. Portocaliu si albastru.

Sugestii:
    Treci de la creionaje, chiar PESTE ele, cu acuarela, tusuri colorate si alte culori de apa.
    Valoreaza direct in creioane colorate.
    Incearca si laviu.
    ... Usor, usor, combinand tehnicile, capatand o mai mare acuitate vizuala, ajungi si la spatieri si spatializari, la texturi...

Apropo, ai lucrat pe computer? Photoshop sau altele?

Astept "urmarile".

VA member
    Buna Maxim,

Multumesc mult de parere si sugestii, sunt binevenite, mi-am si achizitionat tus colorat, si am sa continui studiul folosindu-ma de tehnicile recomandate de tine.
    Banuiesc ca de Photoshop sau alte programe de prelucrare ma intrebi tot pentru ca sunt un mediu bun si recomandat pentru studiul de culoare? Am vazut pe site ca multe lume face studii luand cate-o imagine de referinta si cu picker-ul analizeaza culoarea? In Photoshop nu am lucrat decat in ceva varianta online si am folosit doar pentru a decupa cate-o poza sau alte chestii marunte dar as putea sa invat daca ma ajuta sa prind unele ideei despre culoare, luminozitate, contrast. Desen digital am incercat mai demult dar cum m-am apucat sa studiez si tinata e uleiul, am trecut pe tehnicile traditionale, creion si in curand vor veni si primele incercari in acuarela si tus.

Primul tablou a fost studiu pe volum, umbra, lumina, spatiu intre obiecte ( portiunea prinsa in detaliu am zis ca e ok ) iar imaginea am ales-o pentru ca mi s-a parut mai simpla de analizat, fiind monocroma nu mai trebuia sa ma chinui cu multe culori ci doar sa ma concentrez pe cele enumerate mai sus.

Multumesc inca odata si am sa revin cu acuarela si tusul cat de curand :).

Photoshopul ajuta sa aplici ce-ai invatat si sa te dezvolti in digital.
    Voiam doar sa stiu cat te-at fi putut influenta PS-ul.

Eu n-am decat sa astept.
    Pare usor, dar nu e ;)

VA member
    Buna tuturor, revin cu exercitiile de linie la care de data aceasta am mai adaugat un strop de culoare.
    Deci iata primele tentative de imprietenire cu acuarela, tusul si creioanele coloarate. Nu prea am reusit sa adun mai multe exercitii si mai decente dar macar mie clar pe ce directie trebuie sa continui cu studiul.

Name:  1-va4.jpg
Views: 5505
Size:  113.4 KB

Name:  1-va5.jpg
Views: 6324
Size:  95.3 KB

Multumesc mult si o seara placuta va doresc!

Da, cred ca asta e drumul, deocamdata.
    N-ar fi rau sa incerci o acuarela mai...uda.
    E bine sa incerci cat mai multe ;)

Drum bun!

VA member
    Bună tuturor,

Încă o săptămână a trecut, am mai meşterit câte ceva nu atât de mult pe cât aş fi vrut dar nu e rău nici atât cât a fost . Iar mă laud dar asta pentru că am avut câteva momente de relaxare în faţa şevaletului ... ceea ce mă încântă mai mult decât rezultatele :)

Aşadar la capitolul acuarela … acuarela foarte uda:

Name:  1-acuarela6.jpg
Views: 5045
Size:  113.4 KB

Am mai combinat acuarela cu tusul si tempera in exercitiul cu omuletul de lemn si acuarela simpla pentru cele 2 exercitii cu cuburi:

Name:  1-10 acuarela2.jpg
Views: 7345
Size:  68.7 KB

De pe Posemaniacs am incercat o nouă abordare a siluetelor, prin simplificarea volumelor mari in forme geometrice simple, exercitiu pe care mai trebuie sa insist ca sa inteleg mai bine perspectiva care cred ca in exemplele mele e cam busita :

Name:  6.jpg
Views: 15815
Size:  109.6 KB

Cam asta ar fi, tot puerile le simt incercarile mele … dar candva, sper, o sa trec si de etapa asta.

Un sfarsit de saptamana placut va doresc la toti.

VA member
    Buna tuturor,

Dupa o perioada destul de lunga in care nimic nu a vrut sa-mi iasa nici desen, nici acuarela … cred insfarsit am reusit sa-mi regasesc starea de spirit mai exact ieri cand am descoperit o pictura a lui Stefan Luchian – “ Portret de femeie” care mi-a placut foarte mult
    Mai jos sunt cateva imagini cu varianta realizata de mine, in colaj stanga sus e si referinta dupa care am lucrat plus cativa pasi intermediari. A doua imagine e acuarela scanata … din pacate culorile sunt putin schimbate de la scanare, mai sunt si alte defecte dar per ansamblu sunt multumita de rezultat si sper sa trec peste blocaj si sa reusesc sa duc studiile mai departe acuarela, creion etc.

Name:  1-Collages800.jpg
Views: 4891
Size:  76.2 KB

Name:  reproducere dupa Stefan Luchian.jpg
Views: 5362
Size:  135.5 KB

O sambata placuta va doresc si sper sa ne revedem curand!

A[d]min Vali's Avatar
    frumos
    imi place!!!
    exista mici probleme la ochi si la gura si la barbie, dar nu e rau totusi...

VA member
    Buna din nou,

Vali multumesc tare mult pentru apreciere si imi cer scuze ca nu ti-am multumit mai repede dar, m-am tot chinuit zilele acestea la raspuns sa pot atasa si un desen frumos, din pacate nu a vrut sa iasa cum mi-am dorit … chiar daca m-am incapatanat si in fiecare zi am incercat sa imbunatatesc acuarela aceasta si daca imi iesea intr-o parte stricam in cealalta …
    … la partea de studiu autodidact unpic e greu sa-mi dau seama cand e cazul sa insist si cand sa abandonez ideea sau modul de abordare si sa incep ceva nou …

Name:  1-03 reproducere Fata cu cercel de perla.jpg
Views: 4884
Size:  80.4 KB
    tot asa ca la imaginea anterioara, imaginea din coltul de stanga sus e referinta
    Name:  1-03 reproducere Fata cu cercel de perla1.jpg
Views: 4917
Size:  163.5 KB

Si ca sa inchei intr-o nota totusi mai optimista, atasez si unul dintre primele lifedrawinguri sau mai degraba cred e semi lifedrawing deoarece l-am schitat dupa un tablou dintr-un local. Am inceput sa-mi fac curaj si sa ies prin oras cu sketchbook-ul dupa mine, nu e rau :)
    Name:  1-1-Square.jpg
Views: 4695
Size:  112.5 KB

Observatiile noastre nu pot suplini prezenta unui indrumator sau a unei alte bune perechi de ochi.
    Scopul studiului nu este un desen frumos, ci unul bun.

Ultimul desen nu are "față". De ce lipseste tocmai fața?

A[d]min Vali's Avatar
    la ultimul nu-mi place fatza, dar imi place linia :p

Page 1 of 26 1211 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)